时间:

您的球队:
交流
Public account
  PRO区
1330个信用点
购买信用点
你当前正在使用公共账号。如果想进行比赛或是加入讨论,你需要登陆。如果你是新玩家,请先进行注册。

  主题: FRÅGOR & SVAR


illesnille


Haha, mina korridorsgrannar gjorde det förra veckan, blev rätt besviken när jag gick in i köket i halvlek och såg de sitta och kolla på det...

De gör det säkert idag med, haha.


nacka


haha...kasta dig in med dobbarna före i en glidtackling mot dom bara8-D


David Brent

När man kör 5-1 i defensiven, vilken typ av spelare ska man ha som "ettan"? Är det en mittsexa eller är det främst snabbhet eller block som krävs?


PiggeMus


Han är ju främst till för att störa motståndarens nior, och eftersom han är ensam så kan jag tänka mig att block och snabbhet behövs främst på honom.


DetroitLidstrom

Börjar med att säga att jag vet jag spelar i en väldigt låg division.

Men allstar här i handbollen verkar vara lite knäpp eller så är guiden det.. En av säsongens allstar i min liga är en kille som är tränad som kant spelare och han sitter nu med 18 st utnämningar som niometersspelare (mitt)..

Något som blivit galet här? Vet att många klagar på detta i hockeyn men där tycker jag faktiskt det fungerar bra. Spelaren är heller inte i ett lag som ska räknas som "underdog" (tvåa i ligan, högst OTR under stora delar av säsongen, även top två i lagstyrka under större delen).

Jag tror att det sitter i att han lägger straffarna för laget och därmed får många mål? Har själv en kantspelare som blev säsongens allstar och han la mina straffar.. Straffar sitter ju ändå nära 80% av gångerna så de kan väl inte räknas som speciellt imponerande att ha många straffmål, eller?


PiggeMus


Jag vann min serie överlägset med 11 poäng ner till 2:an, gjorde mest mål och släppte in minst men jag fick inte med någon i All-star. Det säger det mesta :P

Men jag vet varför.. jag har ett väldigt jämnt lag utan några toppar (tack lotteriet) men heller inga svackor. Typ alla spelare ligger snitt 250 TS och därför utmärker sig ingen. Alla gör ung. lika mkt mål och målisarna (3 st.) är precis jämna (snittar 35-40%/match.

Ja, det är absolut ett ett konstigt system... haha!


jorgensandstrom

Jag har samma fenomen.
Vann 48 av 52 matcher, förkrossande målstatistik, men ingen med i ligans all-star lag.


DetroitLidstrom


Sitter nog i att du har ett överlägset lag jämfört med resten av lagen. Därför är inte någon av dina spelare heller den viktigaste på just den positionen. Ditt lag skulle klara sig ganska bra även om du förlorade valfri person från din start femma, samma kan inte sägas om de som kom med i säsongens allstar.

Det jag tyckte var konstigt är hur en kille som är tränad för kantspel kan vara bäst som niometersspelare?


DetroitLidstrom

I hockeyn får man enbart 20% i OTR drop när man går upp en div jämfört med 30% om man spelar kvar. Gäller inte detta i handbollen? :/

Hoppas verkligen på att det blivit något fel här..


PiggeMus


jag gick upp men fick 30% avdrag.


Hammerfalls


Det gäller ej i handbollen har jag för mig då¨man spelar fler matcher här än i de andra sporterna.


illesnille


Nej, blir inget avdrag om man går upp i handbollen, Vlady sa det när handbollen började. Tror det är för att man får mer OTR per säsong, därför förlorade man troligen rätt mycket på att börja under div.2


支持者 瑞典 Arvut


Jag vann på att börja i div 4 ;) Dåliga ligor ftw! :D


DetroitLidstrom

Helt klockrent att jag missade denna nyhet.. Hade ju absolut inte valt att börja i div 4 hade jag vetat om detta. Visste att det inte skulle vara en fördel att börja så lågt men samtidigt hoppades jag ju på att om det går bra för mig så kommer mitt otr hjälpa en del på kraven men nu är ju de ute ur leken....

Även om det är fler matcher så är det väl inte så svårt att göra säg 25% istället då? Ja menar går inte de i de högre divisionerna också upp mer i otr för varje vinst de har? Har för mig att det är så i hockey eller minns jag det helt fel?


illesnille


Mjo, de får mer OTR per vinst i högre ligor, dock får man ett stor uppflyttningsbonus i pengar om man går upp. Tror att placering i ligan spelar större roll på sponsorn i handbollen än andra ligor vad jag har märkt iaf, så de kan ha kompenserat så istället.



你喜欢的游戏主题
意大利 I.1
斯洛伐克 I.1
波斯尼亚和黑塞哥维那 koga bi vi
波斯尼亚和黑塞哥维那 Veliki događa...
波斯尼亚和黑塞哥维那 Sastanak BH Z...
奥地利 Tennis Duel -...
比利时 financien
比利时 Vanalles
阿塞拜疆 PPM Translato...
奥地利 Facebook
波斯尼亚和黑塞哥维那 Facebook
奥地利 2. Mannschaft...
奥地利 Jerseys?
阿塞拜疆 U-17 milli ko...
波斯尼亚和黑塞哥维那 Sms krediti
斯洛伐克 Kohutko Cup I...
斯洛伐克 Gold Cup
斯洛伐克 National Gree...
斯洛伐克 V.168
斯洛伐克 players for G...
斯洛伐克 Pravidla (Ad ...
斯洛伐克 2 zapasy za d...
斯洛伐克 Ligový pohár
斯洛伐克 dresy a vlajk...
斯洛伐克 National Germ...
斯洛伐克 Voľby trénera...
斯洛伐克 DB National I...
斯洛伐克 PPZT:pred a p...
斯洛伐克 F1
斯洛伐克 tranfers
澳大利亚 New F1 manage...
斯洛伐克 organizujem t...
斯洛伐克 transfer
斯洛伐克 Dresy
斯洛伐克 VI.188
斯洛伐克 VI.190
斯洛伐克 VI.196
斯洛伐克 VI.185
斯洛伐克 VI.184
斯洛伐克 VI.180
斯洛伐克 VI.166
斯洛伐克 VI.172
斯洛伐克 VI.168
斯洛伐克 VI.169
斯洛伐克 VI.170
斯洛伐克 VI.173
斯洛伐克 VI.164
斯洛伐克 VI.163
斯洛伐克 VI.127
斯洛伐克 V.85
斯洛伐克 VI.111
斯洛伐克 VI.72
斯洛伐克 VI.109
斯洛伐克 Futbalová Rep...
斯洛伐克 V.253
斯洛伐克 Slovakia Cup ...
斯洛伐克 VI.113
斯洛伐克 Esox lucius f...
斯洛伐克 trgu - trensf...
斯洛伐克 V.160
斯洛伐克 Klubové vlajk...
斯洛伐克 Vytvorenie kl...
斯洛伐克 V.248
斯洛伐克 VI.143
斯洛伐克 VI.146
斯洛伐克 V.170
斯洛伐克 V.232
斯洛伐克 Žilinska fotb...
斯洛伐克 V.252
斯洛伐克 V.255
斯洛伐克 V.247
斯洛伐克 VI.96
斯洛伐克 V.223
斯洛伐克 VI.9
斯洛伐克 Kto ma najvac...
斯洛伐克 V.230
斯洛伐克 V.133
斯洛伐克 VI.147
斯洛伐克 V.184
斯洛伐克 uspesnost str...
斯洛伐克 VI.126
斯洛伐克 VI.58
斯洛伐克 VI.51
白俄罗斯 "Клубная супе...
斯洛伐克 V.158 tipovač...
斯洛伐克 V.250
斯洛伐克 VI.80
斯洛伐克 mini champion...
斯洛伐克 V.249
斯洛伐克 V.229
斯洛伐克 V.251
斯洛伐克 Primera Divis...
斯洛伐克 Tímový web
斯洛伐克 VI.160
斯洛伐克 Friendly Matc...
斯洛伐克 VI.156
斯洛伐克 Klubovy web
斯洛伐克 V.127
斯洛伐克 Futbalova Rep...
斯洛伐克 Taktiky
斯洛伐克 Tréning hráčo...
斯洛伐克 SVK Repre - F...
斯洛伐克 VI.145
斯洛伐克 Stažnosti na ...
斯洛伐克 VI.106
斯洛伐克 futbal
斯洛伐克 Design-logo-d...
斯洛伐克 V.208
斯洛伐克 V.189
斯洛伐克 stadio
斯洛伐克 VI.149
斯洛伐克 VI.125
斯洛伐克 VI.88
斯洛伐克 V.176
斯洛伐克 SILA TÍMU
斯洛伐克 VI.103
斯洛伐克 V.148
斯洛伐克 super zápasy
斯洛伐克 Ponuky generá...
斯洛伐克 Slovenské Sup...
斯洛伐克 V.148
斯洛伐克 stavanie záze...
斯洛伐克 Tipovacia súť...
斯洛伐克 V.172
斯洛伐克 pro evolution...
斯洛伐克 Corgoň liga a...
斯洛伐克 VI.138
斯洛伐克 2x zaspievaná...
斯洛伐克 Tvorba Loga
斯洛伐克 A.C.A.B. CUP
斯洛伐克 Najlepší stre...
斯洛伐克 Šlapak
斯洛伐克 V.201
斯洛伐克 VI.154
斯洛伐克 VI.142
斯洛伐克 Horna nitra C...
斯洛伐克 VI.148
斯洛伐克 VI.97
斯洛伐克 VI.144
斯洛伐克 Súťaž o 40 kr...
斯洛伐克 VI.112
斯洛伐克 MS vo Futbale...
斯洛伐克 kupovanie zam...
斯洛伐克 Hlasovanie - ...
斯洛伐克 V.242
斯洛伐克 Priatelsky du...
斯洛伐克 ZAPASY PRIJMA...
斯洛伐克 PPMliga-turna...
斯洛伐克 Majstrovstvá ...
斯洛伐克 V.178
斯洛伐克 IV.24 Ligové ...
斯洛伐克 VI.128
斯洛伐克 VI.54
斯洛伐克 Turnaj - UEFA...
斯洛伐克 Turnaj - Prem...
斯洛伐克 Liga majstrov
斯洛伐克 VI.110
斯洛伐克 V.146
澳大利亚 Last Letter -...
斯洛伐克 V.256
斯洛伐克 VI.114
斯洛伐克 V.225
斯洛伐克 VI.92
斯洛伐克 V.246
斯洛伐克 V.239
斯洛伐克 V.237
最新主题