Час:

Твої команди:
Зв'язок
Public account
  Зона PRO
1330 кредитів
Придбати кредити
Ти знаходишся у суспільному обліковому записі. Якщо ти хочеш грати або приєднатися до обговорення, то маєш залогінитися. Якщо ти новий користувач, то маєш спершу зареєструватися.

  PowerPlay Журнал

Športová akadémia s odstupom času


Športová akadémia s odstupom času

Aj vy máte dilemu s investovaním financií do športovej akadémie? Máte občas pocit, že je to zbytočné mrhanie peniazmi, lebo aj tak vám odtiaľ nikdy žiaden supertalent nepríde? Tento týždeň sa končí v hokeji 14.sezóna, preto je najvyšší čas pozrieť sa na športovú akadémiu s odstupom času. Dočkal sa každý manažér aj úspešných ťahov? 

Už ubehlo presne 64 dní od spustenia hádzanej na PPM. A zas nastala situácia, keď niektorým manažérom športová akadémia praje, a druhý zatiaľ v nádeji čakajú na niečo použiteľné. Ja si myslím, že o výstavbe športovej akadémie je zbytočné polemizovať. Určite sa oplatí už len kvôli tréningovým kempom. Vyššia úroveň SA umožňuje zobrať do kempu väčšie množstvo hráčov a zvyšuje ich tréningový bonus počas trvania kempu. S vyšším levelom SA vám lepší odchovanci chodiť nebudú, akurát sa len zvýši šanca na príchod hráča s vyššou celkovou zručnosťou. A keď vám jedného pekného dňa príde skutočný talent, jeho hodnota bude omnoho vyššia ak príde s CZ 410, a nie s CZ 180. To je dôvod prečo elitný manažéri vrážajú do SA svoje financie. A robia veľmi správne.

 

Ako je to ale so samotnými ťahmi?

Traduje sa, že v dlhodobom meradle by si každý manažér mal prísť na svoje. Že existuje určitá kompenzácia úspešných a neúspešných ťahov, teda že športová akadémia funguje tak, že niekedy dá, a niekedy nedá, ale v priemere by však mala držať určité optimum pomeru kvalitných a nekvalitných ťahov. Preto som sa rozhodol overiť či to naozaj takto funguje. A najlepší spôsob ako si to overiť, je obhliadnutie sa za jednotlivými ťahmi počas 14.sezón v hokeji. Požiadal som niektorých prvoligových manažérov, aby mi poslali screeny svojich odchovancom a z nich som zostavil nasledujúcu tabuľku:

MANAŽÉR

KLUB

TOP

Ø Top 20

80+ P2S

80+ PrK Celkom

Majiteľ balíka PRO Slovensko mictian

Slovensko Aeternum Poprad

87%

80,55%

6

13

Majiteľ balíka PRO Slovensko Labelas

Slovensko Watchers of Chaos

88%

79,60%

3

9

Majiteľ balíka PRO Slovensko Josh74

Slovensko Tigers Myjava

89%

79,80%

4

7

Majiteľ balíka PRO Slovensko FERDA23

Slovensko FERO GLADIATORS

86%

78,50%

0

5

Majiteľ balíka PRO Slovensko frujt

Slovensko HC Dynamo Detva

83%

77,00%

2

4

Majiteľ balíka PRO Slovensko mate

Slovensko HC Recesia.sk

87%

79,35%

3

7

Legenda

Top – Odchovanec s najväčšou PrK

Ø Top 20 – Priemerná PrK 20 odchovancov s najvyššou PrK

80+ P2S – Odchovanci s PrK 80% a vyššou, ktorý prišli do tímu v priebehu 13 a 14.sezóny

80+ PrK Celkom – Celkový počet odchovancov s PrK 80% a vyššou

 

Z tabuľky jasne vyplýva, že každý manažér si prišiel na svoje a potiahol zo SA odchovanca s vysokou priemernou kvalitou. Ale stále sa delia na úspešnejších a neúspešnejších. Najúspešnejší bol manažér Majiteľ balíka PRO Slovensko Josh74, ktorý potiahol zo SA hráča Slovensko Martin Čapla s celkovou PrK 89%. Najmenej sa darilo manažérovi Majiteľ balíka PRO Slovensko frujt, ktorého odchovanec s najvyššou PrK je doposiaľ Slovensko Ľubomír Irena s 83%. To je rozdiel priepastných 6%. Rozhodol som sa preto spriemerovať 20 odchovancov s najvyššou PrK či sa ukáže, že v konečnom dôsledku existuje nejaké optimum a manažéri dostávajú v dlhodobom meradle približne podobných hráčov. Pri spriemerovaní najlepších 20 odchovancov sa PrK pohybovala na úrovni 79% ± 2%. Môžeme teda povedať, že všetci manažéri sledovaní v tomto prieskume ťahali počas 14.sezón z akadémie zhruba podobných hráčov.

 

Čo ale manažéri v nižších ligách? Majú úspešné ťahy zo SA podiel na tom, že spomínaný manažéri to dotiahli až do prvej ligy? Preto som zmapoval aj úspešnosť ťahov manažérov v III. a IV. ligách, ktorí tiež začínali už od prvej sezóny. Výsledok som dal opäť do prehľadnej tabuľky:

MANAŽÉR

KLUB

TOP

Ø Top 20

80+ P2S

80+ PrK Celkom

Šéf pomocníkov fofino

Slovensko Camel Nováky

87%

77,70%

1

5

Majiteľ balíka PRO Slovensko Mentol999

Slovensko HC Dúbrafka Hurricanes

91%

80,00%

0

8

Redaktor PowerPlay magazínu belasaba

Slovensko HC Slovan Eagles 

87%

78,30%

2

8

Majiteľ balíka PRO Slovensko harlow

Slovensko Dukla Manchester 

88%

79,35%

0

6

Majiteľ balíka PRO Slovensko Gigo

Slovensko IHC Podlavice 

90%

81,10%

4

11

Tester odik

Česká republika Ohniví Draci Smrti 

84%

77,75%

0

7

Majiteľ balíka PRO Slovensko Matty007

Slovensko Ice Dragons Poprad 

90%

80,90%

3

11

Tester peterko16

Slovensko HC Solivar 

88%

79,60%

3

8

Majiteľ balíka PRO Česká republika Ngised

Česká republika Ngised 5* 

93%

77,55%

0

2

Šéf gamemasterov lubosko

Slovensko Land Surveyors 

85%

76,60%

1

5

Majiteľ balíka PRO Slovensko kerny

Slovensko HellRaiders 

87%

78,75%

2

8

Majiteľ balíka PRO Slovensko widescreen

Slovensko HC Slovan Doma 

86%

77,55%

0

4

 

Potvrdilo sa, že manažéri v nižších ligách ťahajú zo SA v priemere podobne ako tí prvoligoví. Ak sa teda chcete dostať v budúcnosti aj vy do prvej ligy, nemali by ste sa spoliehať výhradne na odchovancov, ale rozhliadnuť sa aj po talentoch na trhu.

Avšak nezabúdajte,  že vysoká PrK hráča ešte automaticky neznamená, že je skutočný talent.  Jeho skutočnú kvalitu zistíte až po výpočte váženého priemeru kvalít na trénovaných atribútoch. Hráč môže mať vysokú PrK, ale môže sa stať, že má vysoké kvality rozhádzané na nesprávnych atribútoch. Napríklad má vysokú bránu, obranu, útok, strelu a nízku techniku, nahrávku a agresivitu. Ale tento jav je dosť ojedinelý. Zvyčajne majú hráči vážený priemer vyšší ako PrK.

Napríklad Holandsko Tiemen Parel má PrK len 75%, ale vážený priemer trénovaných atribútov 87,11%.

 

Podobne je na tom aj Fínsko Antero Kanninen, ktorý má PrK 82%. Jeho vážený priemer je enormne vyšší – 95,56%.

 

Čo urobiť s talentom?

Štatistika hovorí, že keď niekomu príde zo SA skutoční talent tak si ho nechá. Z 18 manažérov uvedených v tabuľke predali odchovanca s najvyššou PrK len 5 manažéri (belasabapeterko16Ngisedkerny a lubosko). Niekedy je skutočne dobré, nechať si talent pre seba. Sú ale situácie, kedy je to obrovská chyba. Ale o tom si povieme až v ďalšom článku.

 

Záver

Moja dnešná analýza ukázala,  že sa športová akadémia oplatí a v dlhodobom meradle si každý príde na svoje. Navyše netreba zabúdať, že SA nemusí byť len prínosom pre vychovávanie talentov do zostavy vlastného tímu, ale aj hráčov k predaju. Veľkou výhodou SA je to, že môže rovnako dobre poslúžiť aj slabším tímom. Výška úrovne tohto zázemia totiž neovplyvňuje kvalitu hráčov, ale iba ich celkovú zručnosť a počet ponúknutých hráčov. To znamená, že i na nižšom leveli SA môžu prichádzať hráči s dobrými kvalitami, aj keď majú nižšie atribúty. Dôležité je taktiež vedieť správne využívať služby zamestnancov. Mnohí manažéri platia zbytočne drahých športových riaditeľov, ktorí sa im nevyplatia. Je treba zvážiť, do akej miery vzdelanosti sa zamestnanec vyplatí a kedy je už treba buď jeho vzdelávanie pozastaviť alebo vystavať ďalší level SA. U športových riaditeľov netreba zanedbávať atribút ,,Výučba hráčov“, ktorý má vplyv na počet hráčov, ktorých je možné poslať do kempu, a na ich tréning v kempe.

Dúfam, že vám môj článok pomohol a neľutujete peniaze čo ste doposiaľ vrazili do športovej akadémie. Prajem vám ešte veľa úspešných ťahov ;-)





Рейтинг статті: Не дуже - Нормальний - Відмінно     Унікальних переглядів: 748

Викласти на Facebook   Викласти на Twitter   Викласти на Myspace