Taktika – mērķis vai līdzeklis?
Šis raksts domāts tiem, kuri vēlas sasniegt pēc iespējas labākus rezultātus ar savu komandu, izmantojot tos pašus resursus, t.i. spēlētājus, ko viņam piešķīris nejaušo skaitļu ģenerators - randoms, kas šajā spēlē ir Dieva vietā. Lai gan uzreiz pavēstīšu, ka nepateikšu universālu risinājumu un nenosaukšu veiksmes formulu, kura palīdzētu Jums viennozīmīgi uzvarēt, taču pacentīšos izklāstīt savas domas un laika gaitā apkopoto informāciju, kas iespējams ļaus kādam izdarīt pareizo izvēli pirms kārtējās savas komandas spēles.
Mēs apskatīsim divu veidu taktikas, gan to, kuras apraksts ir minēts terminu un svešvārdu skaidrojošajā vārdnīcā, gan arī PPM izmantotās taktikas, kurām tomēr pievērsīsim lielāku uzmanību nekā pirmajai.
Tātad vārdnīca mums vēsta, ka taktika ir - mērķa sasniegšanas metožu, principu darbību kopums. Arī šajā spēlē mums ir dotas iespējas runāt par taktiku vienas sezonas ietvaros, kurai būtu jāatbild uz sekojošiem jautājumiem. Kādu svarīgumu izmantot spēlēs uzsākot sezonu? Kad rīkot spēlētājiem treniņnometnes? Kādu taktikas variantu izvēlēties no piedāvātajiem sešiem šabloniem? Kā likums, šos jautājumus sev uzdod vairums komandu menedžeru no I līdz pat V līgai, un turpinās uzdot arī turpmāk, bet varbūt tomēr ir iespējams savu dzīvi arī atvieglot. Tāpēc tālāk apskatīsim pāris parametrus, kurus mums piedāvā izvēlēties taktikas izvēlnes lapā mūsu komandām.
Kā pirmais no šādiem parametriem ir spēles svarīgums (nozīmīgums), kurš primāri dod Jūsu komandai metienu pārsvaru pār pretinieku, un domājams, ka neko vairāk. Attiecībā par tā līmeņa izmantošanu ir sastopama diezgan liela vienprātība, jo nospiedošais menedžeru vairākums sezonu uzsāk ar „zems" un līdz pat sezonas vidum visas komandas spēlē puslīdz vienādi, kad arī sākas pirmās atšķirības. Jo to komandu menedžeri, kas sajutuši deguma smaku un ir sapratuši, ka tādā garā turpinot viņa lolojumi netiks pat tuvu pirms sezonas sākuma nospraustajiem mērķiem, uzsāk glābšanas akciju - Slīcēju glābšana, pašu slīcēju rokās! Kuras ietvaros sāk izmantot „normāls", bet atsevišķi viegli uzbudināmi indivīdi pat „augsts" spēles svarīgumu. Lai gan ir arī tādas izteikti flegmatiskas personības, kurus neuztrauktu pat ziloņa atrašanās trauku veikalā, un tāpēc vēsā mierā tiek turpināts ar „zems", jo šī izvēle tiem šķiet kā apsolītā leiputrija, kurā noteikti nonāks viņu vadītās komandas izslēgšanas spēļu laikā. Bet, ak vai, apsolītās piena upes ķīseļa krastos nav, jo tomēr jau sezonas laikā ir nepieciešams ieņemt pēc iespējas izdevīgāku vietu turnīra tabulā, lai sākoties izslēgšanas spēlēm, nebūtu lieku reizi jāsatraucas, vai Tavai komandai būs jāspēlē pazemināšanas kārtā vai tomēr palaimēsies un šis prieks tai ies secen. Lai izdarītu pareizo izvēli un noteiktu pret kādiem pretiniekiem izmantot attiecīgos spēles svarīguma lielumus, Tev ir jāzina, kuri ir Tavi tiešie pretinieki, kas ar savām komandām pretendē uz tām pašām vietām, kuras esi jau noskatījis priekš sevis. Šādu komandu savstarpējās spēles ir īpaši svarīgas, jo zaudējuma vai uzvaras gadījumā, tas dotu 3 punktu deficītu vai handikapu pār Tavu pretinieku, tāpēc šīs spēles tiek sauktas par "6" punktu vērtām. Lai gan sezonas beigās bieži vien viss mēdz sagriezties ar kājām gaisā, kad tik ļoti nepieciešamos punktus Tavai komandai var iekārot ne tikai tiešie sāncenši, bet arī tās komandas, kuras turnīra tabulā ieņem vietas bīstamajās zonās, t.i. 8-9. vietas, 16-17. vietas, vai kādā citā neērtā situācijā nonākusi vienība, kuras ambiciozais menedžeris par katru cenu ir gatavs „ar gaļu" izplēst sev tik ļoti nepieciešamos punktus turnīra tabulā. Šādās situācijās ir jābūt gataviem, ka pretinieki izmantos „augsts" svarīgums, lai tikai tiktu tuvāk savam tortes gabalam, tāpēc sekojiet līdzi savas līgas diskusijām un ļoti iespējams, ka uzzināsiet, kuram zeme deg zem kājām, bet kuru neizkustinās no iesildītās vietas pat vispasaules ūdensplūdi.
Šobrīd hokeja spēlē PPM mums piedāvā sešas spēles veida taktikas, un retais jau vairs nezina, ka „normāli" ir labāks par „no aizsardzības", bet „uzbrūkošs" ir labāks par „aktīva atbloķēšana". Lai gan joprojām ir jāsaskaras ar to, ka daudziem menedžeriem ir tieksme pārprast šo izvēlēto taktiku efektu, jo viņi svēti tic, ka uzminot prettaktiku, uzvara pār pretinieku ir garantēta, bet tik vienkārši tas nebūs gan. Pareizas taktikas izvēle, tāpat kā spēles svarīgums, komandai dod pārsvaru metienos, bet negarantē sarkanās gaismas iedegšanās biežumu aiz pretinieka vārtiem. Vai šis šķietamais pārsvars tiks realizēts arī spēlē, pirmkārt jau ir atkarīgs no sāncenša komandas vārtsarga atvairīto metienu procenta un bieži vien šis parametrs var būt ļoti augsts pat pret daudz spēcīgāku pretinieku. Kas mūs noved pie secinājuma, ka spēlējot pat pret Team noname un izmantojot „pretinieka spēles izjaukšana" taktiku ar „augsts" spēles svarīgumu, ir visas iespējas vienu reizi desmit sezonās arī zaudēt.
Iepriekš izklāstītā rezultātā rodas pamatots jautājums - kā izvēlēties taktiku? Eksistē kā minimums trīs veidi taktikas izvēlē, ja nepieskaitām tiem ceturto variantu - nemainīt taktiku visas sezonas garumā.
1) Izvēlēties taktiku, balstoties uz pretinieka iepriekš izmantotajām taktikām.
2) Izvēlēties taktiku, balstoties uz paša iepriekš izmantotajām taktikām.
3) Izvēlēties taktiku pēc nejaušības principa (var ietvert arī abas augstāk nosauktās izvēles).
Vairumā gadījumu, komandu menedžeri šos izvēles veidus nejauc un mēģina pieturēties pie viena no tiem, taču ir arī tādi, kuri savu izvēli veic pēc nejaušības principa, tai skaitā pa vidu izmantojot arī manis nosauktos - pirmo un otro variantu. Šāda tipa menedžeri, ar kuriem, tāpat kā ar bitēm - nekad nevar zināt, būtu vismazāk prognozējamie. Tādējādi jebkuras taktikas izvēle var kļūt par pasākumu ar visai augstu riska pakāpi, kas, savukārt, mums liek šķirot taktikas izvēli pēc riska faktora.
1) Izvēlēties drošu taktiku.
2) Izvēlēties nedrošu taktiku.
Par drošu taktiku visticamāk būtu dēvējama tā, kura nezaudēs pretinieka izvēlētajai jau pirms spēles sākuma, par nedrošu - ticamības pakāpe zaudējumam ir ap sešdesmit procentiem. Varētu likties absurdi izmantot otro izvēles veidu, bet bieži vien tieši nedrošā taktika bruģē ceļu uz uzvaru, vismaz divu sāncenšu taktikas izvēles divcīņā, kamēr drošā taktika dod tikai minimālu iespēju uzvarēt.
Visticamāk, ka tā arī neatbildēju uz jautājumu - kā izvēlēties vislabāko taktiku? Un kurš gan to var, jo aiz monitora kaut kur šajā pašā pasaulē sēž kāds cits cilvēks, kurš kaļ analoģiskus plānus tavējiem, tāpēc tikai Tu pats vari mēģināt novērtēt, pēc kādiem kritērijiem izvēlēties taktiku un kāds no manis nosauktajiem veidiem Tev šķiet pieņemamākais. Tāpēc ceru, ka šīs visnotaļ acīmredzamās patiesības palīdzēs kādam izlauzt sev ceļu uz saulaināku vietu ne tikai kādā no daudzajām līgām PPM pasaulē, bet arī liks padomāt un atrast savu ceļu.
Facebookta paylaş Twitter'da paylaş MySpace'te paylaş