Saat:

Takımlarınız:
İletişim
Public account
  PRO Bölgesi
1330 kredi
Kredi satın al
Genel bir hesaptasınız. Oyunu oynamak ister veya tartışmalara katılmak isterseniz giriş yapmak zorundasınız. Yeni bir kullanıcıysanız, öncelikle kayıt olmalısınız.

  PowerPlay Dergi

Historie MS v ledním hokeji


Historie MS v ledním hokeji

Mistrovství světa. Turnaj, na kterém se setkává většina nejlepších hráčů světa aby předvedli své dovednosti a dotáhli svou zemi k titulu. Téměř každý ho zná, téměř každý ho sleduje. Ale víte vůbec kdy se konalo první mistrovství světa, a kdo ho vyhrál nebo která země má nejvíce titulů? Odpovědi se dozvíte v následujícím článku.

První mistrovství světa se konalo v rámci letních olympijských her v roce 1920 (z důvodu toho, že tehdy ještě neexistovaly zimní olympijské hry), tohoto mistrovství se zúčastnilo pouze sedm týmů, a to Kanada, Československo, USA, Švýcarsko, Švédsko, Francie a domácí Belgie. Tomuto turnaji dominovala Kanada a po zásluze zvítězila, druhé byly USA a třetí Československo.

První samostatné mistrovství světa se konalo roku 1930 ve Vídni, Chamomix a Berlíně, na tomto mistrovství znovu zvítězila Kanada a potvrdila tak svou dominanci tehdejšímu hokeji. Tato dominance byla opravdu obrovská a trvala až do roku 1953. V této době se Kanada (až na jedinou výjimku v roce 1947) umístila vždy na stupních vítězů,  patnáctkrát byla na stupni nejvyšším.

Období mezi lety 1953- 1963 byl o titul velký boj, ale po roce se drama znovu změnila v naprosto samozřejmou záležitost Sovětského svazu. Je až neuvěřitelné co dokázala jediná lajna a skvělý kouč. Treťjak vládl sovětské reprezentaci a celému hokeji až do roku 1983. V tomto období se však událo i několik změn v organizaci. Od roku 1972 už se MS v olympijském roce koná samostatně, od roku 1961 se mistrovství rozdělilo na divize (A, B, C) podle výkonnosti, tento systém byl však stále bez play-off.

Od konce sovětské nadvlády je vše otevřené a vítězové se střídají. Je to hlavně díky zavedení systému play-off roku 1992. A my můžeme být jenom rádi, že některé z těchto šampionátů zvládla vyhrát i Česká republika, a stále se řadí mezi top světové týmy.

 

A na závěr tabulka nejúspěšnějších zemí seřazených podle počtu medailí

Země

Zlato

Stříbro

Bronz

Celekm

Kanada

24

13

9

46

ČR/Československo

11

13

19

43

Švédsko

8

18

15

41

Rusko

25

8

7

40

USA

2

9

5

16

Finsko

1

6

3

10

Švýcarsko

0

1

8

9

Velká Británie

1

2

2

5

Německo

0

2

2

4

Slovensko

1

1

1

3

Rakousko

0

0

2

2

 





Makale değerlendirmesi: Zayıf - Normal - Mükemmel     eşsiz görüşler: 164

Facebookta paylaş   Twitter'da paylaş   MySpace'te paylaş