Kalendarium 13 (PR)
Oto przegląd najważniejszych terminów sezonu 13-ego. Poradnik ten jest pomyślany głównie z myślą o początkujących managerach, aczkolwiek bardzo przydatny może być również dla wszystkich, którzy nie lubią spoglądać do kalendarza. Na jego podstawie możemy dokładnie zaplanować rozbudowę obiektów, tak aby zdążyć na czas przed kluczowymi wydarzeniami. Możemy oszacować ile gotówki dostaniemy jeszcze od sponsorów oraz ilu zawodników i pracowników możemy spodziewać się jeszcze w klubie.
Oto najważniejsze terminy sezonu 13-ego:
Dziś jest poniedziałek, 20 lutego czyli 22 dzień sezonu. Sezon 13-ty potrwa do niedzieli 21 maja 2017, natomiast start następnego nastąpi w poniedziałek 22 maja.
Ostatnia kolejka sezonu zasadniczego w ligach to niedziela 30 kwietnia. Następnego dnia, czyli 1 maja, w godzinach porannych zostaną wypłacone nagrody za miejsca w lidze oraz indywidualne zawodników dla sezonu zasadniczego.
Faza play off to następujące daty:
1 runda: 2.05 i 3.05 oraz ewentualnie 4.05 (trzeci decydujący mecz w przypadku stanu 1:1)
2 runda: 5.05 i 7.05 oraz ewentualnie 9.05 (trzeci decydujący mecz w przypadku stanu 1:1)
3 runda: 10.05 i 11.05 oraz ewentualnie 12.05 (trzeci decydujący mecz w przypadku stanu 1:1)
Natomiast drużyny, które nie zakwalifikują się do fazy PO, rozegrają w dniach 2-14.05 systemem wtorek/środa/czwartek/piątek/niedziela serię 10 kolejek, po której 3 najlepsze ekipy wywalczą prawo gry w barażach, a 3 najsłabsze ekipy pożegnają się z ligą .
15 maja w godzinach porannych zostaną wypłacone nagrody za fazę PO.
Mecze barażowe o utrzymanie/awans zostaną rozegrane 15, 16 oraz ewentualnie 17 maja (trzeci decydujący mecz w przypadku stanu 1:1).
Kolejne rozgrywki, które wzbudzają wiele emocji to Puchar Polski. Mecze rozgrywane są we czwartki. Pierwsza runda rozegrana została w 2 lutego, wiele zespołów miało wolny los i dla nich rozgrywki rozpoczęły się od 2 rundy. A przed nami w najbliższy czwartek 23.02 już 4 runda. Natomiast sam finał ( w sumie 10 runda) planowany jest na 6.04.
Jednym z najbardziej emocjonujących wydarzeń tutaj jest na pewno dopływ juniorów z akademii. Następuje to w każdą sobotę oprócz tych 2 wybranych kiedy mamy losowanie zawodników z draftu.
Kolejna sprawa związana z juniorami to właśnie draft. W niedzielę 26.02 rozpoczyna się draft oparty na obiektach i pracownikach. W niedzielę 23.04 zaczyna się drugi draft, w którym decydującą rolę odegrają miejsca zajęte na koniec sezonu. Od tych 2 dat można przez 4 tygodnie skautować zawodników, pamiętając że w niedzielę 19.03 oraz 14.05 jest przydział ilu zawodników z draftu dostaniemy. Warto więc zawczasu przestawić dyrektorów sportowych na trening młodzieży. Samo losowanie z draftu odbędzie się w niedzielę 26.03 oraz 21.05, natomiast zawodnicy pojawią się w klubach w 27.03 oraz po aktualizacji nowego sezonu w poniedziałek 22.05.
Pracownicy przychodzą w każdy czwartek. Chociaż te terminy już od dłuższego czasu nie budzą praktycznie żadnych emocji. Kluby w większości mają już komplety zatrudnionych, a ponieważ powoli niektórzy zaczynają spostrzegać, że utrzymanie personelu kosztuje kilka razy więcej niż samych zawodników, to za przysłowiowe grosze można kupić pracowników o bardzo wysokich umiejętnościach. Jedynym ich mankamentem jest właśnie wysoka pensja.
W każdą środę budżet klubowy zasili gotówka od sponsorów. Tak więc uzbrojeni w taką informację możemy śmiało planować budowę obiektów, zakup zawodników czy też personelu.
Nowe oferty od sponsorów już na nowy sezon zostaną przedstawione nam kolejno 18, 19 i 20 maja. Natomiast dla tych którzy nie zaakceptowali żadnej z tych ofert 21 maja zostaje przydzielona oferta "z automatu". Może warto do tego czasu rozbudować dział ekonomii albo zatrudnić dobrego managera. Może to skutkować wyższą ofertą od sponsorów i cała inwestycja powinna się zwrócić z nawiązką. Tak samo jak zadbać o zakończenie rozbudowy hali, bo wielkość hali ma wpływ na wysokość oferty od sponsora od praw TV.
I jeszcze jedna rzecz o którą warto się zatroszczyć to zaplanowanie obozów dla zawodników. Niestety w piłce ręcznej przerwa posezonowa jest za krótka, żeby udało się tam zmieścić 2 tygodniowe obozy. Więc mamy do wyboru 1 obóz zaraz po rozgrywkach i drugi po nim z nastawieniem że tracimy 2-3 mecze nowego sezonu albo decydujemy się na ten drugi obóz gdzieś w trakcie sezonu trafiając na serię meczów, które możemy odpuścić np. z rywalami poza zasięgiem albo z nieaktywnymi graczami, do pokonania których wystarczą nam rezerwy. To jest już sprawa indywidualna każdego managera.