時間:

你的球隊:
交流
Public account
  PRO專區
1330 信用點
購買信用點
你目前正在使用公共帳號。如果想進行比賽或是加入討論,你需要登入遊戲。如果你是新玩家,請先進行註冊。

  POWERPLAY 雜誌

Doping - igra policajca i lopova


Doping - igra policajca i lopova

Najveći problem današnjeg sporta je korištenje nedozvoljenih stimulativnih sredstava, droga te medicinskih proizvoda, jednom riječju zvanih doping. Korištenje dopinga može na kraće rezultate donijeti bolji rezultat, ali korištenje na duži rok dovodi do psihičkih i medicinskih smetnji, čak i do raka te može dovesti do iznenadne smrti. Najgore je što se sve te smetnje i negativne posljedice mogu prenijeti i na nekoliko budućih naraštaja.

Međunarodni olimpijski odbor je 1967. zabranio korištenje dopinga, a 90-ih je osnovana i svjetska anti-dopinška agencija. Na doping se dosad testiralo nasumičnim odabirom ili ako je postojala sumnja u korištenje, dok je nedavno dan novi prijedlog da bi bili testirani svi sportaši.

Prvi sportaš kojem je otrkiven doping bio je Šveđanin Hans-Gunnar Liljenwall tijekom olimpijskih igara u Meksiku, 1968. Kasnije se pojavilo još mnogo slučajeva dopinga, ponajviše kod dizača utega.

Možda i najpoznatiji slučaj dopinga u povijesti je onaj kanadskog sprintera Bena Johnsona na olimpijskim igrama u Seoulu 1988. godine. Tada je pobijedio u finalu utrke na 100 metara s novim svjetskim rekordom za ono vrijeme - 9,79. Međutim, nakon otkrića supstance koja čak razara i jetru, rekord je poništen i zlatna medalja oduzeta.

Slučaj koji je podigao najviše bure u SAD-u je svakako onaj atletičarke Marion Jones, možda i najsvestranije atletičarke u povijesti (medalje u štafetama, sponterskim disciplinama i skoku u dalj). Povezivalo ju se s tvrtkom koja je nabavljala sportašima nedozvoljena sredstva što je ona odlučno negirala, a kako nije nikad pala na doping testu, nije pokrenuta ozbiljna akcija protiv nje. 2007. je, tri godine nakon negiranja, ipak priznala korištenje nedozvoljenih sredstava. Nakon toga su joj zabranjeni svi nastupi na dvije godine i poništeni svi rezultati te oduzete sve medalje osvojene nakon 1.rujna 2000.godine, uključujući pet osvojenih medalja na OI u Sidneyu.

Nama najbliži slučaj u novije vrijeme je slučaj Sandre Perković. Prema mnogima najtalentiranija svjetska atletičarka, bila je pozitivna na supstancu metilheksamin nakon mitinga Dijamantne lige u Šangaju i Rimu. Nakon njenih tvrdnja da se supstanca nalazila u sredstvu za jačanje mišićne mase i problema s težinom, izrečena joj je suspenzija u duljini 6 mjeseci, iako se strahovalo da bi mogla dobiti i dvije godine što bi bilo pogubno za njezinu karijeru.

Da ne bi mislili da samo atletičari koriste doping, ima istih slučajeva i u ostalim sportovima. Uz ranije spomenuto dizanje utega, najviše slučajeva zabilježeno je u plivanju i biciklizmu. Dopinga ima i u nogometu, a nedavno je pronađen kod Kolo Tourea, igrača premierligaša Manchester Cityja kod kojeg je pronađeno ista stvar kao i kod Sandre. Međutim, situacija oko njega se stišala, a nagađa se da je i istraga prekinuta, iako još nema službene izjave niti završetka.

Budući da je danas sport postao veliki biznis, iza nekih velikih sportaša stoje laboratoriji koji svakim danom donose nova sredstva te je izvjesno da će rat protiv dopinga još dugo trajati.





文章評級: 粗糙 - 正常 - 優秀     閱讀人數: 238

在Facebook分享   在Twitter分享   在MySpace分享