時間:

你的球隊:
交流
Public account
  PRO專區
1330 信用點
購買信用點
你目前正在使用公共帳號。如果想進行比賽或是加入討論,你需要登入遊戲。如果你是新玩家,請先進行註冊。

  POWERPLAY 雜誌

Jak NHL chybovala aneb hokej v poušti


Jak NHL chybovala aneb hokej v poušti

Vypadalo to jako krásný nápad. Postupem času se ale ukázalo, že hokej v poušti byl velkou chybou. Plán, který se z velké časti ani nepovedlo uskutečnit. Aneb jak Phoenix Coyotes strádá. Ač to na ledové ploše není vůbec vidět.

Když skončil hokej ve Winnipegu kvůli finančním potížím, hledalo se místo, kam tým přesunout. Určitě byste našli hodně potencionálních měst, kde by byl hokej oblíbeným sportem. Ale ne, pár podnikatelů se domnívalo, že pro teplem zhýčkané domorodce z arizonské pouště bude hokej příjemným zpestřením a novinkou, která se ujme. 

Plán to nebyl zprvu špatný. Městskou část Phoenixu Scottsdale v zimě obývají zbohatlí Kanaďané a není jich zrovna málo. Jenže na řadu přišel první zádrhel - v hale pro basketbalový tým Phoenix Suns, kde měli původně Coyotes sídlit, se nedalo hrát. Ani tak nešlo o vytvoření ledové plochy, jako o vytvoření divácké atmosféry. Hala není uzpůsobena pro hokejové "osazenstvo". Změna nastala až v sezóně 2003/2004 (klub se přitom do Phoenixu přestěhoval už v roce 1996). Coyotes se přestěhovali do nové Jobing.com arény. 

Další problém, proč Coyotes strádají, je prostý. Oni kanadští zbohatlíci, jak již bylo zmíněno, obývají městskou část Phoenixu Scottsdale. Jobing.com aréna je postavena v Glendale. Glendale je sice k samotnému centru arizonské metropole blíž, ale cesta kanadských hokejových milovníků ze Scottsdale může trvat 45 až 60 minut. Když si k tomu vezmete "bláznivou dopravu" a "šílené pařáky", které jsou ve Phoenixu běžné, sakra si rozmyslíte, jestli si budete zimní dovolenou kazit cestou na stadion a nebo si raději doma zapnete televizi a koukáte se zapnutou klimatizací nad hlavou a vychlazeným pivem v ruce.

A závěrečný problém, který byl vlastně tím úplně prvotním. Ve Phonixu neměl hokej položené žádné základy. Orientace obyvatel je na úplně jiné sporty, především tedy basketbal, americký fotbal apod. Zkuste si představit, že ve vašem městě je sportem číslo jedna tenis s fotbalem. Lidé nemají k hokeji vůbec žádný vztah (i když je to v hokejovém Česku velmi těžké). A najednou vám vyroste (ještě k tomu) v 14 kilometrů vzdálené městské části hokejová hala. Otázká zní: Kolik lidí hokej nadchne? Ve Phoenixu hokej oslovil bohužel velmi málo lidí.

Kojoti měli několik majitelů včetně skupiny finančníků, kterou vedl Wayne Gretzky. Poslední majitel byl Jerry Moyes, kterého v roce 2009 přestalo bavit dávat peníze do ztrátové společnosti. Moyes byl dohodnutý s Kanaďanem Jimem Balsiliem, že klub odkoupí a přesune do kanadského Hamiltonu, kde by věru byl vyhovující stadion a divácká kulisa. Onen zájemce by s případným placením neměl žádné problémy, když je miliardář, a vypadalo to, že přesunu klubu nic nebrání. Jenže samotná NHL se vyjádřila jasně proti a z přesunu sešlo. Výsledkem tedy je, že klub kanadsko-americké NHL, a sice Phoenix Coyotes, patří NHL jako takové.

Už několikrát sešlo z případného obchodu. Jednou se do téměř hotové věci nešikovně vložila Glendale, která tak celou akci, i když neúmyslně, pokazila. NHL se již nyní přesunu klubu vyloženě nebrání (to je ale otočka, že?). Jenže zastupitelstvo městské části Glendale si postavilo hlavu. Trvá na tom, aby se příští majitel zavázal, že klub zanechá v Jobing.com aréně. A to proto, aby město nemělo na krku prázdnou halu. A co s ní?

Podívejme se nyní na momentální situaci v kabině Kojotů. Pouštní psi se v posledních dvou sezónách překvapivě dostali do play-off. Na vyřazovací boje přitom čekali velmi dlouho a nedopomohla jim k dosažení tohoto cíle ani hráčská legenda na trenérském postě - Wayne Gretzky. Ten byl k play-off několikrát velmi blízko, ale to není podstatné, protože vyřazovací boje nebyly. Přenechal tak místo Davovi Tippettovi. Pro fanoušky The Desert Dogs modla a pro většinu hokejových trenérů vzor. Ve spojení s generálním manažerem Coyotes Donem Maloneym tvoří velmi silnou dvojici. Maloney je jistě jedním z nejlepších manažerů v lize. Při jeho nákupech, respektive přestupech, si mnoho lidí klepe na čelo, co že to provedl za nesmysl. V klidu můžou být příznivci Phoenixu, protože tuší, že šlo o další nenápadný, ale klíčový tah. A právě díky tomu Coyotes patří již třetí sezónu k obávaným soupeřům v lize.

(Dave Tippett rozdávající pokyny svým svěřencům)

V kádru tohoto týmu byste marně hledali nějakou superhvězdu, jako je například Kovalčuk v NJD nebo Crosby v Pittsburgu. Klub si to jednoduše nemůže dovolit. Největší osobností je kapitán Shane Doan, který je společnosti věrný celou svou kariéru. Kanadský reprezentant je velkým vzorem pro své spoluhráče a tmelí partu podceňovaných a na první pohled ničím zajímavých hochů. Poslední dobou je ale vše jinak. Klub si dokázal vychovat několik výborných hokejistů, kteří mančaft táhnou napotřetí do vyřazovacích bojů.

Nejvýraznější jsou jistě zadáci Keith Yandle a Oliver Ekman-Larsson. V nich mají Kojoti opory, které jsou stále mladé, ale již velmi výrazné. Vždyť Yandle byl v minulé sezóně třetí nejproduktivnější bek s 59 body! Je to hotový obránce, kvůli kterému se v létě musel Maloney hodně ohánět. Do obrany se řadí také dva čeští legionáři, Rostislav Klesla a momentálně zraněný Michal Rozsíval. Dále v obranných řadách Phoenixu najdete například mladého Davida Schlemka nebo veterány Morrise a Aucoina.

Útok je poskládaný kolem kapitána Doana a českých borců Vrbaty s Hanzalem. Hanzal se vypracoval v základní kámen sestavy Kojotů, patří mezi top defenzivní centry v lize. Vrbatovi to letos velmi střílí a je také specialista na samostatné nájezdy. Z jeho bekhendového blafáku má těžkou hlavu nejeden gólman. Mezi další výrazné postavy ofenzívy patří Ray Whitney, Daymond Langkow, příjemné překvapení minulé sezóny Lauri Korpikoski, dánská hvězda Mikkel Boedker a další. Těžko ukázat na někoho dalšího přímo, protože ještě minulou sezónu platilo, že každý zápas rozhodl někdo jiný. Phoenix tak má plodný útok ve všech "lajnách".

(Shane Doan)

Alfou a omegou klubu z pouště byl gólman. Poslední sezóny ji strážil Bryzgalov, nadprůměrný hráč na poměry Kojotů. Byl to především on, kdo stál za dvojnásobným postupem Coyotes do play-off. Po jeho odchodu se rozpoutala debata, kdo bude jeho nástupce. Spekulovalo se o Vokounovi, Varlamovovi.. Nakonec Maloney podepsal smlouvu s Mikem Smithem, věčným náhradníkem. Proto se po tomto nákupu očekávalo, že Smith bude spíše dvojka. Vždyť Vokoun byl pořád volný. Maloney všem vytřel zrak, když na tiskovce prohlásil, že Smith bude jedničkou. A jak si vede nyní? Velmi dobře. Maloney opět vyčaroval senzační překvapení. Naopak Bryzgalov se ve Philadelphii trápí.

 

(Ukázka Vrbatova umu, v dresu reprezentace)

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Zdroje

http://www.nhl.cz/ - český web o NHL

http://coyotes.wz.cz/ - český fans web Phoenixu Coyotes

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana - Wikipedie, otevřená encyklopedie

http://sport.cz/

Mé osobní poznatky ze sledování zápasů, statistik a dění kolem klubu.





文章評級: 粗糙 - 正常 - 優秀     閱讀人數: 339

在Facebook分享   在Twitter分享   在MySpace分享