Sponzorski Ugovori
Sponzorski ugovori
Bliži se kraj sezone i približava se vrijeme za dobivanje novih sponzora koji će dosta uticati na vašu slijedeću sezonu pa sam odlučila napisati ovaj članak posvećen upravo tome. Dosta vas je već poprilično upoznato sa većinom stvari al eto idemo opet malo obnoviti ovu temu koja će možda nekim igračima pomoći oko sponzora.
Iznos koji će vam sponzori ponuditi ovisi o nekoliko stvari. Navest ćemo najbitnije:
1. Cjelokupni rejting tima
- poznat još i pod nazivom CTR (eng. OTR Overall Team Rating). Ovo je broj koji označava koliko ste bodova skupili tokom sezone i direktno utiče na iznos koji dobijate od sponzora. Za svaku utakmicu koju pobijedite dobijate određeni iznos CTR bodova. Bodove dobijate i za neriješen rezultat, ali ako izgubite, ne dobivate ništa. Ovo je sistem koji nagrađuje najuspješnije timove i zato je vrlo bitno da pravilno razvijate tim i skupite što više CTR-a.
Na kraju svake sezone CTR se umanjuje za 30% i ponovo krećete skupljati bodove. U pravilu ćete svake sezone imati više bodova nego prošle, ali moguće je imati i manje bodova nego prošle sezone pa time i manji ugovor. To je moguće u slučaju kada ste recimo otišli u višu ligu gdje su puno jače i razvijenije ekipe pa ne možete pobjeđivati kao što ste to mogli u nižoj ligi. Jedna od taktika razvoja uključuje i namjerno ostajanje u nižoj ligi nekoliko sezona kako bi nabildali CTR i dobili bolji sponzorski ugovor, ali o tome će biti riječi kasnije.
2. Objekt ljudskih resursa i ekonomije
- Ovaj objekt također direktno utiče na iznos koji dobijate od sponzora. Ovaj objekt u početku razvoja trebate imati najrazvijeniji, čak i ako to znači zanemarivanje objekta za trening ili sportske akademije.
3. Menadžeri
- Dobri Menadžeri će uticati na dobijanje dobrog sponzora ali dobri menadžeri većinom imaju prevelike plaće a uglavnom su nam najpotrebniji na kraju sezone, kako izbjeći da cijelu sezonu dajete puno za plaće a da imate dobre menadžere kad su najpotrebniji? Većina iskusnijih igrača se odlučuje na kupovinu Menadžera na kraju sezone i većinom se odlučuju za one koji imaju što manji broj dana do isteka ugovora a što veće ocjene pogotovo vještine marketinga bez obzira na plaću jer ih poslje isteka sponzorskih ponuda ili otpuste ili samo isključe automatsko produžavanje ugovora. Normalno trebate imat 2 menadžera i radi istraživanja ali onda gledate da su što mlađi i sa što manjom plaćom a da su ocjene dobre. Njih uglavnom korisitite tokom sezone a ove starije sa puno jačim ocjenama dovodite pred kraj sezone i stavljate ih privremeno za voditelja i asistenta, i nemojte se čuditi što tada cjene menadžera idu poprilično visoko jer većina igrača primjenjuje ovu taktiku.
4. Položaj u ligi
- Ovdje treba napomenuti da je bitno koju će te poziciju osvojiti u regularnom dijelu sezone. Budući da su niže lige često pune neaktivnih timova, izboriti jedno od prvih mjesta tokom sezone ne bi trebao biti problem pa s tim dolazite do toga zašto neki timovi namjerno ostaju u nižoj ligi i kao što sam već opisala vezano za CTR vašeg tima.
5. Veličina stadiona
- Ovaj dio bitan je samo za TV prava i ne utiče na iznos koji će vam ponuditi glavni sponzor. Što je veći stadion i što je veća razina tribina koje imate izgrađene, dobit ćete bolju ponudu.
Odabir najboljeg sponzora
Na kraju sezone dobijate 3 nove sponzorske ponude. Te ponude dolaze zadnja 4 dana u sezoni - svaki dan po jedna za glavnog sponzora i TV prava. Prvi dan dobit ćete prvu ponudu. Ako ste zadovoljni s ponudom, možete je odmah prihvatiti, u tom slučaju nećete dobiti ostale ponude. Ako odbijete prvu ponudu, sljedeći dan dolazi vam druga. Ako ni sa drugom niste zadovoljni, onda i nju odbijte i čekajte treću.
Ako odbijete i treću ponudu, četvrti dan će uprava kluba potpisati ugovor sa nekim random sponzorom. Možete dobiti veću ponudu od prve tri, ali možete dobiti i manju. Ako su prve tri ponude bile zaista niske i mislite da zaslužujete veći sponzorski ugovor, onda bi mogli dobiti i veću ponudu. Ako ste bili neodlučni i odbili relativno dobru ponudu u nadi da možete dobiti još bolju - onda riskirate da dobijete i niži ugovor.
TV prava su u početku vrlo niska i predstavljaju najbolji način da u praksi naučite kako funkcioniraju ponude. Možete odbiti sve tri ponude i pričekati četvrtu, iznos koji će vam ponuditi sponzori će u većini slučajeva biti vrlo sličan. Ali na taj način možete vidjeti kolike su razlike u ponudama i bit ćete spremni za iduću sezonu jer ćete već imati nekakvo iskustvo i moći ćete bolje odlučiti da li želite riskirati ili ne. Ako se odlučite na eksperimentiranje s TV pravima, preporučujem vam da zapisujete ponude jer kada vam dođe nova ponuda, prethodnu više nećete moći vidjeti.
Preporuke ekonomskog odjela
Kada dobijete ponudu za novi sponzorski ugovor, ekonomski odjel će vam dati ocjenu te ponude u zvjezdicama od 1 do 5. To vam može pomoći u odluci i ako prvi ili drugi dan dobijete ponudu od 4-5 zvjezdica, moj savjet vam je da prihvatite. Često razlike nisu velike, pa možete dobiti ponudu od 3 zvjezdice i ponudu od 5 zvjezdica koje su skoro jednake. Zato te preporuke i ocjene ugovora uzmite s rezervom i odlučite sami. Na forumu postoji tema Ponude sponzora, pa možete i tamo pitati za savjet.
Ako ste vi zadovoljni s ugovorom koji vam je ponuđen i ne želite riskirati, prihvatite ponudu i riješite se neizvjesnosti. Uporedite novi ugovor sa starim, procijenite da li ste zadovoljni s ponudom ili mislite da možete dobiti i bolju ponudu ovisno o vašim rezultatima, skupljenim CTR bodovima i razini objekta ljudskih resursa i ekonomije, pitajte za savjet na forumu i odlučite se - prihvatiti ili odbiti.
Eto nekima ništa novo nisam napisala al eto nadam se da ima onih kojima će ovaj članak ipak pomoći oko pitanja vezanih za sponzore.