選擇國家: |
![]() |
芬蘭 |
Joo'o on menny aika vapaalla, ku aikasessa vaiheessa kautta huomasin, että asiaa ei sarjan säilyttämiseen taida olla. Nyt sitten, kun fudiskausi on lopuillaa ni jaksoi tehä pieniä muutoksia.
Suunnitelmia jo ensi kaudeks olis tarjolla eli pientä nuorennusleikkausta tarjolla, mutta ei kuitenkaan mitään isompaa. Tavallaan tavote ois saada tiimi mikä täälläkin sarjassa pärjäis ja ehkä vielä yritystä nykysellä sakilla vois kerran ainakin yrittää. Ykkösen pakit rupee olee tosin vähän vanhoja monen vuoden projektiin. Oikeestaan ongelma onkin juuri se, että 1 kenttä on pelaajia ja loput on käytännös kolmosen tason kavereita. Siihen koitetaan saada keksittyä muutosta jostain kaudessa parissa.
Suunnitelmia jo ensi kaudeks olis tarjolla eli pientä nuorennusleikkausta tarjolla, mutta ei kuitenkaan mitään isompaa. Tavallaan tavote ois saada tiimi mikä täälläkin sarjassa pärjäis ja ehkä vielä yritystä nykysellä sakilla vois kerran ainakin yrittää. Ykkösen pakit rupee olee tosin vähän vanhoja monen vuoden projektiin. Oikeestaan ongelma onkin juuri se, että 1 kenttä on pelaajia ja loput on käytännös kolmosen tason kavereita. Siihen koitetaan saada keksittyä muutosta jostain kaudessa parissa.
Meinasi tulla jännittävä ottelu, unohtui kakkosmaalivahti maalille eilisestä ystävyysottelusta ja Savela tuli täydet tulet päällä heti alusta peliin. Emil "Flexi" Kurittu kuitenkin osoitti olevansa tarpeen tullen hyvä tuuraaja Brivzemnieksille ja peli päättyi täpärästi 2-1 Mainilalle.
Seura on ajautunut talousvaikeuksiin. 11 päivää aikaa saada talous kuntoon tai konkurssi koittaa. Tiukalle menee..
10 päivää aikaa täälläkin välttää konkurssi. Jos jaksaisi käydä useammin niin nuokin huomaisi. Noh, siirrot jäivät alkukaudesta piippuun koska poro loppui ja ukot olivat monotreenissä, jonka korjaaminen vie sitten hieman pidempään...
Tappiosta huolimatta pleijaripaikka varmistui, kun Savon Jokerit ja Kiekko Kelmit kohtaavat vielä toisensa päätöskierroksella. Minimitavoite kaudelta saavutettu ja ensi kaudella pelataan jokatapauksessa samaa sarjaa.
Savon jokerit heitti pyyhkeen kehään ja keskittyy vain ja ainoastaan sarjapaikan säilyttämiseen .. 2-miehistöllä yritetään ja tehdään se mihin pystytään !!!
Mainila sai nyhtäistyä arvokkaat pari pojoa KooKoolta. Vielä hiuksenhieno mahdollisuus parhaan neljän joukkoon, mutta silti joukkueen ensimmäinen kerta II -sarjan playoffseissa. Suurimmat kiitokset yllättäen maalivahti Brivzemniekselle ja keskushyökkääjä Cristille. Saas nähdä miten jatkossa...
Saapa nähä miten talouden kanssa käy.. 10 päivää aikaa kuroa 17,6M vaje plussan puolelle. Toivottavasti ei tarvi myydä huippuja poies. Kaudesta on muuten jääny ihan kohtuu hyvä mieli.. vaikka tappioita on paljon kasassa, niin on joskus pystyny jopa huippuja haastamaan (tosin kovemmalla energian tuhlauksella). Rasittavan moni omista parhaista pelaajista alkaa olemaan kohta vanhoja ja saas nähä milloin tulee "pakko" vastaan et pitää luopua niiden palveluksista.
Sama tilanne ajoi tämän joukkueen reilu pari kautta sitten rajuun nuorennusleikkaukseen, tili oli miinuksella ja menot kovemmat kuin tulot. Nyt vihdoin alkaa näkyä valoa tunnelin päässä, ja joukkue kohentaa kilpailukykyään hitaasti mutta varmasti.
Todennäköisesti playoffeissa vastaan KooKoo. Neljän parhaan joukkoon pääsy vaikeaa, mutta mahdollista.
Todennäköisesti playoffeissa vastaan KooKoo. Neljän parhaan joukkoon pääsy vaikeaa, mutta mahdollista.
Saas nähdä selvitäänkö konkasta - 3 pelaajaa lähtee tänään kumminkin kokoonpanosta pihalle. Kauden vika sarjaturpasauna edessä, sama laittaa melkein e-k:ta ja rikkomista kun kumminkin Lättyyn tulee

Ekan matsin intensiteettipanostus tuotti halutun tuloksen, samoin kolmeen ketjuun tiivistäminen. Tänään menikin sitten kotona todella tiukoille, ja vieraissa samalla tärkeydellä olisi varmaan tullut pataan. Comeback-season päättyy Pahalta Uskonnolta näin mitalipeleihin, ja tästä eteenpäin kaikki on vain plussaa.
No joo kaipa tää joukkue on sit niin huono, kun ei enää pleijareissa pärjätä. Jotain muutoksia muutenkin tuntuu tapahtuneen pelin koodauksessa kun esim. P.Baldry on yhtäkkiä todella huono ollut koko kauden verrattuna viime kauteen eikä maalikunkku enää osaa tehä maaleja. Nytkin 10 vetoa eikä yhtään sisään. Ei voi muuta kun ihmetellä. Ilmeisesti kokemuksestakaan ei ole playoffeissa hyötyä, vaikka ennen tuntui että silläkin olisi jotain merkitystä..
Ens kausi vedetäänkin sitten erittäin matalalla joka ikinen erä ja täys tulet päälle playoffeissa kun näköjään runkosarjalla ei ole juurikaan merkitystä. Paras viidestä- systeemi pleijareihin olisi hyvä, ainakin puolivälieriin sanon ma.
你喜歡的遊戲主題
最新主題