時間:

你的球隊:
交流
Public account
  PRO專區
1330 信用點
購買信用點
你目前正在使用公共帳號。如果想進行比賽或是加入討論,你需要登入遊戲。如果你是新玩家,請先進行註冊。

  主題: II.4


jonne2


Miten niin oli tässä? Onko taas tarkoituksena jäädä tahallaan tähän sarjaan "sopupelillä" ? Ei hyvältä kuulosta..


ayu


Hoo, tähtiennätyksen tein minäkin, ja sillä päästiin ensimmäistä kertaa Suomen TOP-20:een sitten kauden 5!


santar


"Taas tarkoituksena jäädä sarjaan "sopupelillä""

Selvennäpäs tätä hiukan?

Ja eipä se mikään salaisuus ole, ettei tuo mestaruussarjaan nouseminen houkuta. Tämän kauden tavoite oli Suomen Cupissa, eikä sarjalla itselle ole sen suurempaa merkitystä. Jos nousu tulee, se tulee, jos ei tule, niin sitten mennään täällä seuraavakin kausi. Simple as that.

Ja jos haetaan jotain analogiaa reaalimaailmaan, niin luuletko, että esim. SaPKo lähtisi mestiksestä liigaan? Sen suuremmin kyseisen joukkueen talous- ja pelaajatilannetta tuntematta, mutta kyseisestä kaupungista kotoisin olevana, niin väitän, ettei kyseisellä joukkueella ola mitään taloudellisia mahdollisuuksia pärjätä sarjassa, saatika haastaa TOP8 joukkueita. Kumpi on täten parempi vaihtoehto, edellä mainittu vai tilanne, jossa joukkue voi kehittyä järkevissä määrin kohti parempaa?


SaPKofani


Jep, ei tässä tilanteessa. Ehkä joskus tulevaisuudessa. SaPKon johto käyttää rahaa viisaasti ja meiltä tulee jatkuvasti omia pelaajia joita nostetaan kiitettävästi edustukseen toisin kuin esimerkiksi mikkelissä tehdään. Siellähän ostetaan kaikki, varmaan bussikuskikin on ostettu jostain Anttolasta. SaPKo on pärjännyt upeasti rajallisilla resursseilla.Mestis on tällä hetkellä paikkamme mutta aina toiveissa elää että joskus oltaisiin ylimmässä arjassa kuten 1970-luvun vaihteessa SaPKo oli. Mutta kuten sanoit niin kehitetään, silleen ne hommat toimii.


Portsari

Hehheh, jäi samat takut otteluun, no tuskin numerot olisivat olleet sen kauniimmat. Nolottaa kyllä jos Crybabies lähti puolustavalla... :/


jonne2


Aika huono vertaus. Crybabies kuuluu materiaaliltaan selvästi koko Suomen top kymppiin. Vai olenko väärässä?

Parempi vertaus olisi se että Blues tai Ilves pelaisi mestistä, mutta eivät haluaisi nousta sm-liigaan.
Epäreilua muita sarjan joukkueita kohtaan, kun mestaruus tulee "sopuilulla"

Mutta jos tosissaan mestaruutta yrität niin se on hyvä asia.


jonne2

Välkkykin on niin kova joukkue että taistelisi jo tällä kaudella suomenmestaruudesta jos ykkössarjassa pelaisi. Itkuvauvat olisi myös potentiaalinen mitalijoukkue..


santar


Ymmärrän kyllä pointtisi.

Joukuueen vahvuuksissa ei tosin kannata tuijottaa nykyisiä tähtiä, vaan verrata sitä, miten joukkueet kehittyvät tulevaisuudessa. Tässä piileekin oman joukkueen akilleen kantapää: akatemia on tuottanut muutaman viime kauden aikana pelkkää kuraa. Tällä ja viime kaudella on noussut muutama pelimies, mutta kaudesta 2 kauteen 6 oli valtava gäppi. Taisi tuona aikana tulla 2-3 pelaajaa kokoonpanoon. Tuosta maksetaan tällähetkellä kovaa hintaa, sillä paremmalla junnutuurilla pelaisin varmasti tällä hetkellä ykkössarjassa edelleen. Esim. nuo 3-4 kauden nostot olisivat tällähetkellä todella kilpailukykyisiä ja niillä mentäisiin helposti monta kautta.

Jos tuota vertaa esim. tällähetkellä ykkössarjassa pelaaviin (ja moneen kakkossarjalaiseen joukkueeseen), niin tuolla on noita junnuja tullut tasaiseen tahtiin. Pelaajia ei ole tarvinnut ostaa ja rahaa on riittänyt oheistilojen lisäksi huippuostoksiin. Itse olen joutunut ostamaan pelaajia lähes jatkuvasti ja kaikille pelipaikoille, koska junnuja ei akatemiasta ole tullut. Rahallisesti tappiota on tullut huikeasti verrattuna siihen, jos pelaajia olisi noussut akatemiasta. Tämä on väistämättä johtanut myös siihen, että jos aikoo pysyä edes joten kuten pelissä mukana, on harrastettava pelaajakauppaa. Ulkomaalaisille pelaajille kun joutuu maksamaan ekstraa verrattuna kotimaisiin.

Menetettyä etumatkaa on mahdoton kuroa kiinni useamman seuraavan kauden kuluessa. Tuo onnistuu aikaisintaan 5-10 kauden päästä, jolloin nykyiset junnut alkaa olla kilpailukykyisiä ja kehittymään noita joukkueita nopeammin. Tämä tosin siinä tapauksessa jos nuo kaikki kyseiset joukkeet saisivat seuraavalle 5 kaudelle yhtä huonon junnutuurin ja itselle tulisi tuo 3-4 junnua per kausi. Tämä on tosin äärimmäisen epätodennäköistä ;)

Tässä piileekin ehkä pelin suurin epäkohta: ei kannata nousta, jos ei ole lähes varma, että pääsee ylemmässä sarjassa pudotuspeleihin. On sponsori- ja palkintorahojen kannalta huomattavasti järkevämpää pelata alemmassa sarjassa, puhumattakaan siitä että alemmassa sarjassa on helpompaa ajaa junnuja sisään. Tätä on yritetty viimeaikoina onneksi korjata ja toivottavasti tuota saadaan korjattua lisää, kuitenkin siten, ettei mestaruussarjalaisten ja muiden joukkueiden välinen tasoero karkaa käsistä.

Mutta kuten todettua, niin tottakai mestaruudesta pyritään taistelemaan siten, kun se joukkueen tulevaisuuden kannalta on parhaaksi ;) Sehän joukkueen managerin tehtävä on, eikö?


jonne2


Täytyy toivoa että kohdataan välierissä :P


hejne

Ei ihan pystytty KooKoota nujertamaan, tiukaksi meni vaikka toiseen erään mentäessä lukemat oli tylyt: Neljä-Muna. Kolmannessa erässä tultiin noin kymmenen minsaa ennen loppua maalin päähän, mutta ei pystytty iskemään enää useita torjuntoja esittäneen Albert Ojainvälin taakse.

Kyllä jos lauotaan 42 kertaa ja tehhään 4 niin yleesä sen pitäis riittää, mutta Jari-Matilla ei ollu mitenkään erityisen hyvä päivä kun 15 laukauksesta 4 meni sisään. Yhteensä meitä päin ammuttiin 22 kertaa, joten nuiden numeroitten valoissa voisi tappiota sanoa pienenä oikeusmurhana. Mutta 7 pellie jälellä ja keskiviikkona Polvisuojat vastassa. Nyt pitää kyllä ehottomasti napsia pongoja jos meinaa pleijareihin venyä!


jonne2


Jos vedot tulikin huonoista paikoista..?


jonne2

zlarpas taktikoi rankkuvoiton itselleen viimeisen erän korkean intensiteetin ansiosta. Myös KooKoon heikoin lenkki eli nelosketju oli jäätävän huono. saldona tehotilastoihin -3 kun muut ketjut jäivät plussalle. muutoksia on luvassa..


hejne

Polvisuojia vastaan arvokas 3 ponghon voitto, jonka avulla ollaan tasapisteissä Kelmien kanssa, kun runkosarjaa on 6 peliä jäljellä. Loppukautta kun katsoo, niin viimeisistä paikoista lähiten kiinni meiän lisäksi on tietenkin tasapisteissä kiikkuva Kiekko Kelmit, Sudet, Nätepo ja Polvisuojat. Näiden joukkueiden loppukaudet on hitusen helpompia kuin mitä itsellä, mutta me, sudet ja kelmit kohdataan keskenään, joten niillä peleillä on suurin merkitys jatkon kannalta.


ayu


Taikapojat siis jälleen kiinni kolmospaikkaan maalieron turvin, kun Sudet kaatui kotona näyttävästi 9-2.

Kakkospaikkaankin vielä ihan ok mahdollisuudet, sillä Crybabiesin loppukauden ohjelma näyttää vaikealta. Kaiken pitää kuitenkin onnistua, ja omat ottelut täytyy viedä.


juveva

Kärkijoukkueet näköjään pöllyttää susilauman verkkoja siihen tahtiin, ettei punalamppu kerkeä maalintakana paljon kylmetä...



你喜歡的遊戲主題
斯洛伐克 I.1
義大利 I.1
波士尼亞與赫塞哥維納 koga bi vi
波士尼亞與赫塞哥維納 Veliki događa...
波士尼亞與赫塞哥維納 Sastanak BH Z...
奧地利 Tennis Duel -...
比利時 financien
比利時 Vanalles
亞塞拜然 PPM Translato...
奧地利 Facebook
波士尼亞與赫塞哥維納 Facebook
奧地利 2. Mannschaft...
奧地利 Jerseys?
亞塞拜然 U-17 milli ko...
波士尼亞與赫塞哥維納 Sms krediti
斯洛伐克 Kohutko Cup I...
斯洛伐克 Gold Cup
斯洛伐克 National Gree...
斯洛伐克 V.168
斯洛伐克 players for G...
斯洛伐克 Pravidla (Ad ...
斯洛伐克 2 zapasy za d...
斯洛伐克 Ligový pohár
斯洛伐克 dresy a vlajk...
斯洛伐克 National Germ...
斯洛伐克 Voľby trénera...
斯洛伐克 DB National I...
斯洛伐克 PPZT:pred a p...
斯洛伐克 F1
斯洛伐克 tranfers
澳大利亞 New F1 manage...
斯洛伐克 organizujem t...
斯洛伐克 transfer
斯洛伐克 Dresy
斯洛伐克 VI.188
斯洛伐克 VI.190
斯洛伐克 VI.196
斯洛伐克 VI.185
斯洛伐克 VI.184
斯洛伐克 VI.180
斯洛伐克 VI.166
斯洛伐克 VI.172
斯洛伐克 VI.168
斯洛伐克 VI.169
斯洛伐克 VI.170
斯洛伐克 VI.173
斯洛伐克 VI.164
斯洛伐克 VI.163
斯洛伐克 VI.127
斯洛伐克 V.85
斯洛伐克 VI.111
斯洛伐克 VI.72
斯洛伐克 VI.109
斯洛伐克 Futbalová Rep...
斯洛伐克 V.253
斯洛伐克 Slovakia Cup ...
斯洛伐克 VI.113
斯洛伐克 Esox lucius f...
斯洛伐克 trgu - trensf...
斯洛伐克 V.160
斯洛伐克 Klubové vlajk...
斯洛伐克 Vytvorenie kl...
斯洛伐克 V.248
斯洛伐克 VI.143
斯洛伐克 VI.146
斯洛伐克 V.170
斯洛伐克 V.232
斯洛伐克 Žilinska fotb...
斯洛伐克 V.252
斯洛伐克 V.255
斯洛伐克 V.247
斯洛伐克 VI.96
斯洛伐克 V.223
斯洛伐克 VI.9
斯洛伐克 Kto ma najvac...
斯洛伐克 V.230
斯洛伐克 V.133
斯洛伐克 VI.147
斯洛伐克 V.184
斯洛伐克 uspesnost str...
斯洛伐克 VI.126
斯洛伐克 VI.58
斯洛伐克 VI.51
白俄羅斯 "Клубная супе...
斯洛伐克 V.158 tipovač...
斯洛伐克 V.250
斯洛伐克 VI.80
斯洛伐克 mini champion...
斯洛伐克 V.249
斯洛伐克 V.229
斯洛伐克 V.251
斯洛伐克 Primera Divis...
斯洛伐克 Tímový web
斯洛伐克 VI.160
斯洛伐克 Friendly Matc...
斯洛伐克 VI.156
斯洛伐克 Klubovy web
斯洛伐克 V.127
斯洛伐克 Futbalova Rep...
斯洛伐克 Taktiky
斯洛伐克 Tréning hráčo...
斯洛伐克 SVK Repre - F...
斯洛伐克 VI.145
斯洛伐克 Stažnosti na ...
斯洛伐克 VI.106
斯洛伐克 futbal
斯洛伐克 Design-logo-d...
斯洛伐克 V.208
斯洛伐克 V.189
斯洛伐克 stadio
斯洛伐克 VI.149
斯洛伐克 VI.125
斯洛伐克 VI.88
斯洛伐克 V.176
斯洛伐克 SILA TÍMU
斯洛伐克 VI.103
斯洛伐克 V.148
斯洛伐克 super zápasy
斯洛伐克 Ponuky generá...
斯洛伐克 Slovenské Sup...
斯洛伐克 V.148
斯洛伐克 stavanie záze...
斯洛伐克 Tipovacia súť...
斯洛伐克 V.172
斯洛伐克 pro evolution...
斯洛伐克 Corgoň liga a...
斯洛伐克 VI.138
斯洛伐克 2x zaspievaná...
斯洛伐克 Tvorba Loga
斯洛伐克 A.C.A.B. CUP
斯洛伐克 Najlepší stre...
斯洛伐克 Šlapak
斯洛伐克 V.201
斯洛伐克 VI.154
斯洛伐克 VI.142
斯洛伐克 Horna nitra C...
斯洛伐克 VI.148
斯洛伐克 VI.97
斯洛伐克 VI.144
斯洛伐克 Súťaž o 40 kr...
斯洛伐克 VI.112
斯洛伐克 MS vo Futbale...
斯洛伐克 kupovanie zam...
斯洛伐克 Hlasovanie - ...
斯洛伐克 V.242
斯洛伐克 Priatelsky du...
斯洛伐克 ZAPASY PRIJMA...
斯洛伐克 PPMliga-turna...
斯洛伐克 Majstrovstvá ...
斯洛伐克 V.178
斯洛伐克 IV.24 Ligové ...
斯洛伐克 VI.128
斯洛伐克 VI.54
斯洛伐克 Turnaj - UEFA...
斯洛伐克 Turnaj - Prem...
斯洛伐克 Liga majstrov
斯洛伐克 VI.110
斯洛伐克 V.146
澳大利亞 Last Letter -...
斯洛伐克 V.256
斯洛伐克 VI.114
斯洛伐克 V.225
斯洛伐克 VI.92
斯洛伐克 V.246
斯洛伐克 V.239
斯洛伐克 V.237
最新主題