時間:

你的球隊:
交流
Public account
  PRO專區
1330 信用點
購買信用點
你目前正在使用公共帳號。如果想進行比賽或是加入討論,你需要登入遊戲。如果你是新玩家,請先進行註冊。

  主題: Yleistä juoruilua/Open discussion


finice

Itse pelaan niin, että tutkin vastustajan edellisiä otteluita ja niissä erityisesti pallonhallinnan jakautumista eri kentän alueilla. Esim. jos vastustajalla vaikuttaisi olevan keskikenttä hallitsevampi kuin minulla, saatan pelata pitkillä syötöillä.

Toistaiseksi parhaaksi muodostelmaksi joukkueelleni olen todennut 3-4-3-taktiikan, jossa kolme keskikenttäpelaajaa ovat hyökkäävässä ja yksi puolustavassa roolissa. Yleensä puolustukseni on rakennettu niin, että kaikki kolme puolustajaa toimivat keskuspuolustajina. Tämä siksi, koska yleensä vastustaja painottaa hyökkäysvoimansa keskelle, niin kuin myös Noname-joukkueet tekee. Mikäli katson, että vastustajan laidat on vahvoja, pelaan yhdellä keskuspuolustajalla ja kahdella laitapuolustajalla. Taktiikkavalinnat hyökkäysten rakentamiselle pidän yleensä kolmisuuntaisena, mutta mikäli vastustajalla on selkeästi keskuspuolustus laitoja heikompi, saatan painottaa hyökkäykset keskeltä.

Käyttämäni 3-4-3-muodostelma ei sovi välttämättä muille joukkueille niin kuin minulle, koska tuo muodostelma on syntynyt joukkueen vahvuuksien mukaan. Kaukaisemmassa tulevaisuudessa muodostelma tulee todennäköisesti muuttumaan, kun pelaajien kehittyminen nopeutuu ja pelaajista tulee monipuolisempia.

Mielestäni siis otteluraportteja, erityisesti pallonhallinnan jakautumistietoja kannattaa hyödyntää. Sen avulla voi tutkia vastustajan heikkouksia ja sitä kautta voi rakentaa omat vahvuudet otteluun.


Odarah


Totta kai taktiikka on yleensä onnistunut mikäli voitto irtoaa, mutta Vantaalaisen pointti olikin tietää, miksi se taktiikka onnistui. Miten ihmeessä lähdet kehittämään omaa taktiikkaasi, jos et tiedä yhtään miten pelimoottori toimii tai mikä taktiikassasi onnistui juuri vastustajan taktiikkaa vastaan? Miksei esimerkiksi peliraporteissa näy suuntaa mistä vastustaja on hyökännyt. Totta kai pelin kuluessa kaikki valmentajat, katsojat ja pelaajat näkevät, mitä kautta vastustaja on hyökkäyksensä tehnyt, mutta me emme näe sitä tässä pelissä.

Niin ja kyllä kritisoida saa aina, kunhan se on perusteltua. Ei kukaan ole sen yläpuolella, vaikka kuinka kovin töitä tekisikin.


Jorppa


Luitko tuon Finicen viestin? Kyllä saat käsityksen siitä onko vastustaja tullut laidoilta vai keskeltä, kun tarkastelet pallonhallinta prosentteja. Niinkö te oikeasti haluatte pelin etenevän, että pelimoottorista annetaan tarkat tiedot, mikä toimii, mikä ei toimi? Eikös tilanne ole kuitenkin sama aivan kaikille, kukaan ei ole eri tilanteessa.

En ole sanonut etteikö kritisoida saa, mutta tämäkö on sitä perusteltua ja rakentavaa kritisointia
"Fudis mielestäni kusee tällä hetkellä yhtä paljon kuin pilvi sade säällä. " Järjen käyttö on silti sallittua.


VonPeto

Staff member
No kerro minulle mistä suunnasta hyökkäsin?

Kritisoin jo aiemmin että eikö betaa oltaisi voitu pitää kauemmin pystyssä. Kaikki on vielä niin keskeneräistä.
Lätkässä voittaa helposti 5* paremman joukkueen 10-0, fudiksessa häviät 5* huonommalle 0-2. Nonamejen pitäisi aina hävitä ottelu tai edes pelata tasan. Joku uusi pelaaja tulee mukaan muutaman viikon päästä, tekee fudis jengin ja hupskeikkaa hän on Puolan I.1 liigan johtaja.


VonPeto


Ei nyt saanu peliraporttia mutta käy katsomassa eilinen Cup-ottelu ja sano mistä suunnasta hyökkäsin?


Arska15


Joo, mutta taktiikan teen sillä perusteella, että miltä minusta tuntuu aikaisempien vastustajan ottelu raporttien perusteella.


Arska15


Mun mielestä tämä on siinä hyvä, että ei ole kuin muutamia asioita mistä voi perustella vastustajan taktiikan. Eli pitää käyttää järkeään jotta voisi voittaa.


Jorppa


kyllä tuo siltä vaikuttais että oot hyökänny laidoilta. Pelkän pelaaja ryhmitelmän perusteella niin eihän tuolla ryhmitelmällä kannata hyökätä kun laidoilta. Jos katot mun eilistä Cup pelin raporttia, pallonhallita prosentti on selkeästi korkeampi keskikentällä koska käytin hyökkäystä pelkästään keskeltä. Jos katot mun torstain peliä jossa käytin hyökkäystä laidoilta ja keskeltä niin pallonhallita on tasaisempi. Ja jos vielä viitsit katsoa mun tiistain pelin raportin jossa käytin pelkästään laitoja niin huomaat varmasti eroja. :)


VonPeto


Käytin kyllä hyökkäystä keskeltä ja vasemmasta laidasta :) Ainut minkä saan noista peliraporteista tietoon on vastustajan aggre ja intensiteetti. Prossat on vielä niin sekavia että niistä ei ymmärrä mitään.

Ainut asia mikä tässä pännii ovat nonamet, vähäinen tieto (toistaiseksi) ja akatemiat. Beta olisi voinut olla ainakin kesäkuun loppuun asti pystyssä.


Tacklefin

Mielestäni raporteista pitäisi nähdä enemmän. Jos ajatellaan oikean maailman futista, niin tottakai me nähdään esim. pelaako vastustaja pitkää palloa vai lyhyt syöttöpeliä, tai roiskiiko puolustajat palloa jne.


Jorppa


olisi voinut kyllä beta pyöriä vielä pitempäänkin mutta näillä mennään. :)


VonPeto


No kyllä sinulta huomaa selvästi mistä olet hyökännyt, jo pelaajien paikat sen kertoo, mutta ei se tuloksessa auta :)


Jorppa

Nii ja täytyy nyt muistaa että pelaaja rymitelmänkin pitää tukee sitä taktiikka millä pelaa. Jos käyttää hyökkäystä keskeltä, vaikka pelaaja ryhmitelmä tukee laitoja niin ei kai se voi toimia?


Arska15

Täällä voidaan tehdä toisille joukkueill logoja kunhan palkkiosta sovitaan. Jos haluattu logon ottakaa yhteyttä.


NewKode


Ja Paintilla mennään.



你喜歡的遊戲主題
斯洛伐克 I.1
義大利 I.1
波士尼亞與赫塞哥維納 koga bi vi
波士尼亞與赫塞哥維納 Veliki događa...
波士尼亞與赫塞哥維納 Sastanak BH Z...
奧地利 Tennis Duel -...
比利時 financien
比利時 Vanalles
亞塞拜然 PPM Translato...
奧地利 Facebook
波士尼亞與赫塞哥維納 Facebook
奧地利 2. Mannschaft...
奧地利 Jerseys?
亞塞拜然 U-17 milli ko...
波士尼亞與赫塞哥維納 Sms krediti
斯洛伐克 Kohutko Cup I...
斯洛伐克 Gold Cup
斯洛伐克 National Gree...
斯洛伐克 V.168
斯洛伐克 players for G...
斯洛伐克 Pravidla (Ad ...
斯洛伐克 2 zapasy za d...
斯洛伐克 Ligový pohár
斯洛伐克 dresy a vlajk...
斯洛伐克 National Germ...
斯洛伐克 Voľby trénera...
斯洛伐克 DB National I...
斯洛伐克 PPZT:pred a p...
斯洛伐克 F1
斯洛伐克 tranfers
澳大利亞 New F1 manage...
斯洛伐克 organizujem t...
斯洛伐克 transfer
斯洛伐克 Dresy
斯洛伐克 VI.188
斯洛伐克 VI.190
斯洛伐克 VI.196
斯洛伐克 VI.185
斯洛伐克 VI.184
斯洛伐克 VI.180
斯洛伐克 VI.166
斯洛伐克 VI.172
斯洛伐克 VI.168
斯洛伐克 VI.169
斯洛伐克 VI.170
斯洛伐克 VI.173
斯洛伐克 VI.164
斯洛伐克 VI.163
斯洛伐克 VI.127
斯洛伐克 V.85
斯洛伐克 VI.111
斯洛伐克 VI.72
斯洛伐克 VI.109
斯洛伐克 Futbalová Rep...
斯洛伐克 V.253
斯洛伐克 Slovakia Cup ...
斯洛伐克 VI.113
斯洛伐克 Esox lucius f...
斯洛伐克 trgu - trensf...
斯洛伐克 V.160
斯洛伐克 Klubové vlajk...
斯洛伐克 Vytvorenie kl...
斯洛伐克 V.248
斯洛伐克 VI.143
斯洛伐克 VI.146
斯洛伐克 V.170
斯洛伐克 V.232
斯洛伐克 Žilinska fotb...
斯洛伐克 V.252
斯洛伐克 V.255
斯洛伐克 V.247
斯洛伐克 VI.96
斯洛伐克 V.223
斯洛伐克 VI.9
斯洛伐克 Kto ma najvac...
斯洛伐克 V.230
斯洛伐克 V.133
斯洛伐克 VI.147
斯洛伐克 V.184
斯洛伐克 uspesnost str...
斯洛伐克 VI.126
斯洛伐克 VI.58
斯洛伐克 VI.51
白俄羅斯 "Клубная супе...
斯洛伐克 V.158 tipovač...
斯洛伐克 V.250
斯洛伐克 VI.80
斯洛伐克 mini champion...
斯洛伐克 V.249
斯洛伐克 V.229
斯洛伐克 V.251
斯洛伐克 Primera Divis...
斯洛伐克 Tímový web
斯洛伐克 VI.160
斯洛伐克 Friendly Matc...
斯洛伐克 VI.156
斯洛伐克 Klubovy web
斯洛伐克 V.127
斯洛伐克 Futbalova Rep...
斯洛伐克 Taktiky
斯洛伐克 Tréning hráčo...
斯洛伐克 SVK Repre - F...
斯洛伐克 VI.145
斯洛伐克 Stažnosti na ...
斯洛伐克 VI.106
斯洛伐克 futbal
斯洛伐克 Design-logo-d...
斯洛伐克 V.208
斯洛伐克 V.189
斯洛伐克 stadio
斯洛伐克 VI.149
斯洛伐克 VI.125
斯洛伐克 VI.88
斯洛伐克 V.176
斯洛伐克 SILA TÍMU
斯洛伐克 VI.103
斯洛伐克 V.148
斯洛伐克 super zápasy
斯洛伐克 Ponuky generá...
斯洛伐克 Slovenské Sup...
斯洛伐克 V.148
斯洛伐克 stavanie záze...
斯洛伐克 Tipovacia súť...
斯洛伐克 V.172
斯洛伐克 pro evolution...
斯洛伐克 Corgoň liga a...
斯洛伐克 VI.138
斯洛伐克 2x zaspievaná...
斯洛伐克 Tvorba Loga
斯洛伐克 A.C.A.B. CUP
斯洛伐克 Najlepší stre...
斯洛伐克 Šlapak
斯洛伐克 V.201
斯洛伐克 VI.154
斯洛伐克 VI.142
斯洛伐克 Horna nitra C...
斯洛伐克 VI.148
斯洛伐克 VI.97
斯洛伐克 VI.144
斯洛伐克 Súťaž o 40 kr...
斯洛伐克 VI.112
斯洛伐克 MS vo Futbale...
斯洛伐克 kupovanie zam...
斯洛伐克 Hlasovanie - ...
斯洛伐克 V.242
斯洛伐克 Priatelsky du...
斯洛伐克 ZAPASY PRIJMA...
斯洛伐克 PPMliga-turna...
斯洛伐克 Majstrovstvá ...
斯洛伐克 V.178
斯洛伐克 IV.24 Ligové ...
斯洛伐克 VI.128
斯洛伐克 VI.54
斯洛伐克 Turnaj - UEFA...
斯洛伐克 Turnaj - Prem...
斯洛伐克 Liga majstrov
斯洛伐克 VI.110
斯洛伐克 V.146
澳大利亞 Last Letter -...
斯洛伐克 V.256
斯洛伐克 VI.114
斯洛伐克 V.225
斯洛伐克 VI.92
斯洛伐克 V.246
斯洛伐克 V.239
斯洛伐克 V.237
最新主題