Joukkueella on kyllä jokin mystinen kipsi päällä pelatessa Rbk HC:ta vastaan. Kahden kauden aikana kohdattu 4 kertaa ja nyt saatiin ensimmäinen piste vasta kammettua matkaan. Ehkä ensikaudella päästään jo tasapeliin?
Täytyy laittaa sormet ja varpaat ristiin, uhrata jääkiekkojumalille ja tilata suolarekka kippaamaan lasti olan yli, jottei kohdattaisi playoffeissa tai playouteissa...
Pikkuhiljaa kivutaan kohti parempia sijoja (4.-8.). Pelit on vihdoinkin lähteneet siihen suuntaan, missä niiden piti olla jo kauden alussa.
Ehkä syy peliotteiden parantumiseen on ollut uusin veskari, jolla taidot ihan kohdallaan ja hän on pelannut parissa viime ottelussa todella hyvät pelit.
Capitalzit ne on näköjään hommannu vaivasen 62 millin hyökkääjän. Pelaa Hollannin maajoukkueessa. Pitää scoutata ja etsiä heikot kohdat. Vuorijärvi ajelee sitten seuraavassa kohtaamisessa maajoukkuepelaajan levyksi.
Jollain ei näköjään ole pikkurahasta puutetta. 62M tarkoittaa itsellä n. 15 viikon sponssituloja, joten tuollaiset hankinnato n tällä kaudella täyttä utopiaa.
Sinänsä varmaan kannattava sijoitus sillä varmaan ensikaudella siitä markkinoilla saisi tällä inflaatiolla varmaan lähemmäs 100M ehkä ylikin.
Hahahah, joo tuli myytyä turhia pelaajia ja piti vähän hemmotella itteeni sitten. YV-peli on ollut aivan surkeaa tällä kaudella ja toivotaan että alkaa tästä paranemaan. Muitakin muutoksia on tehty, esimerkiksi nyt molemmissa ylivoimakentällisissä viilettää 4 hyökkääjää ja muutamien otteluiden jälkeen näyttäisi hieman tehokkaammalta kuin aikasemmin. Eiköhän tästä vielä joskus nousta paremmille sijoille!
Olipa ottelu Nighttime Birdsejä vastaan. 3min peliaikaa jäljellä ja johdettiin 2-1, mutta sitte joukkueessa kaikilta putos mailat yhtäaikaa käsistä ja vastustaja lato helposti 3 maalia, lopputulos 2-4. Laukaukset vietiin 28-18, mutta se nyt on aika laiha lohtu ku Keskitalo ehti taas joka kiekon eteen :/
Mulla taas onnetar hymyili ja kunnolla, taktiikka-ansa puri, mokke pelas loistavasti ja intensiteetinkin kanssa valitsin oikein. Tuloksena selkeä 6-1 voitto.
Tämähän tietää sitä, että cupissa tulee tänään sitten urakalla kuonoon.
Tiukkaa tekee, mut koitetaan kovasti päästä kahdeksan parhaan joukkoon.
Cup -pelissä itseään toteuttava ennustukseni kävi kuin kävikin toteen. Mokke pelas surkeasti ja taktiikka pissi täysin. Yllättävästi joukkue kuitenkin latoi useamman maalin ja pisti pelin vielä jännäksi.