時間:

你的球隊:
交流
Public account
  PRO專區
1330 信用點
購買信用點
你目前正在使用公共帳號。如果想進行比賽或是加入討論,你需要登入遊戲。如果你是新玩家,請先進行註冊。

  主題: Cupsnack


sammecool

Sinnessjukt vilken svår lottning man kommer få när man är i grupp 1 nu till kvartsfinal... 4 svåra!!


Euskaltel

Sa skall det val vara i en kvartsfinal, det ar inte FA Cupen det har...


Holst

Underbart, en lottning jag inte ville ha men det löste sig endå :)


kentacross

Stofa, Västannor, Djurgården eller Borås. Kunde ju inte varit bättre, eller hur? :)


kentacross


Ska man vara helt ärlig är det MYCKET bättre att ligga i pot 2... :-o


sammecool


Håller helt med dej, gillar bara inte att man missgynnas av att vara högt rankad.. Annars är det ok :)


kentacross


Nej, det är ju lite fel att det är dåligt att vara högt rankad... Men det kan ingen göra något åt, det har ju bara blivit så xD


el12


Man möter ju samma motstånd...Så var är nackdelen/fördelen?


kentacross


Lagen i Pot 2 är mycket bättre än de i Pot 1 ^^


Wikman


högre ranking = bättre sponsorer . no complaining hu ok ;)


Wikman

tycker iof pot1 vs pot 2 ser ganska jämnt ut.


kentacross


Jag hade hellre tagit The Stander Gang elr FMJ istället för er 4... Inget illa menat mot er boys!


Euskaltel


Det har ju att göra med OTR och inte lagstyrkan. En del skickar spelare direkt på läger när de åker ut slutspel, eller kör på låg väldigt länge under säsongen och får en och annan förlust för att de gör det och därför hamnar längre ner.

Om det varit lagstyrkan som gällt hade man kunnat manipulera grupperna på annat sätt. Att klaga på att det är tufft i en kvartsfinal känns lite fel faktiskt :) (Det är dessutom få riktiga överraskningar i cupen i år)

Inte en enda person har kommit med en konstruktiv lösning ännu, alltså inte bara klaga utan hur man kommer tillrätta med "problemet... up for the challenge Samme? :)


sammecool


Njaa håller inte helt med Euskatel, problemet enligt mig har ju kommit denna säsongen, tack vare att de ändra till 20% bonus i OTR om du går upp en serie.. Det gjorde ju att många bättre lag blev omsprunga på den punkten. Just det med OTR är ju bra, för att hjälpa lag i lägre serier att få motivation att gå uppåt.
Men för cupens schema, så har det blivit sämre..

Håller med om att man inte kan gå efter lagstyrkan som vi ser den.. Men kanske man skulle kunna gå efter det om PPM sparar ens lagstyrka över en säsong.
Då skulle The Gang vara rankad högst, sen går man nedåt...
Eller så rankar man efter hur det gick förra säsongen? Åker man ut tidigt ett år vet man att man hamnar i en lägre grupp?
Det var två förslag, vet inte om något var bra? :)


Euskaltel

Det känns ändå som du säger att pott 2 är bättre än pott 1, enligt andra här på forumet finns det ingen hemmafärdel i cupen. -> hemma/borta spelar ingen roll.

Lösningen just nu, tänk att Pott 2 är Pott 1 :D Det är bara namn... hehe!

Eller är det så att du hellre hade tänkt att du ville ha chansen möta något specifikt lag? och den är borta nu?

Gällande förslag 2:
-lovar jag att någon av Er skulle klaga rejält för att ni fick vem det nu var som var rankad 2 och åkte tidigt i år, i omgång 4a. :D Det inser du väl med? ;)

Samtidigt, spelet är redan nu rätt toppstyrt, Europa platserna hamnar hos samma folk hela tiden, det är samma lag i 1an i stort sätt hela tiden, det är likadant i 2an (i alla fall i toppen).

För att ge nya spelare någon möjlighet att röra sig och känna sig att de närmar sig topplagen måste de i alla fall få känna att de kommer närmare?

Som sagt jag vet inte vad som är bäst, men inse också att även om ni i toppen hörs och syns mest så är det andå bara en liten del i det stora hela, om det inte kändes att man gick framåt skulle en hel del sluta och det skulle inte heller vara bra.

och ta inte det här fel nu, men gnälla på sedningen i en kvartsfinal är lite storm i ett vattenglas.

Skall vi göra som skit lottningen i CL - Lag från samma liga kan inte möts förens i kvartsfinalen, spelar ingen roll om de vann sin grupp eller kom tvåa i den (vilket gör att för engelska lag är det bättre att vila lite komma tvåa och hoppas på att man slipper Barca, eller om Barca tappar och kommer tvåa så är det helt klart värt det.)? och på så sätt i stort sätt grantera att de flesta lagen i 1an gör upp från 8-delen? Vilket bara påvisar att den mest kända turneringen i verkligheten också har brister, och att vissa lag utnyttjar det.

Uppskattar att du gav ett längre svar samme, cred på att du tog upp utmaningen. Som sagt alla förslag har nackdelar, vilken har minst av dem? Men det vore intressant om vi kom fram till något här som kan skickas uppåt, och kanske känna att vi får lite gehör för våra tankar.



你喜歡的遊戲主題
斯洛伐克 I.1
義大利 I.1
波士尼亞與赫塞哥維納 koga bi vi
波士尼亞與赫塞哥維納 Veliki događa...
波士尼亞與赫塞哥維納 Sastanak BH Z...
奧地利 Tennis Duel -...
比利時 financien
比利時 Vanalles
亞塞拜然 PPM Translato...
奧地利 Facebook
波士尼亞與赫塞哥維納 Facebook
奧地利 2. Mannschaft...
奧地利 Jerseys?
亞塞拜然 U-17 milli ko...
波士尼亞與赫塞哥維納 Sms krediti
斯洛伐克 Kohutko Cup I...
斯洛伐克 Gold Cup
斯洛伐克 National Gree...
斯洛伐克 V.168
斯洛伐克 players for G...
斯洛伐克 Pravidla (Ad ...
斯洛伐克 2 zapasy za d...
斯洛伐克 Ligový pohár
斯洛伐克 dresy a vlajk...
斯洛伐克 National Germ...
斯洛伐克 Voľby trénera...
斯洛伐克 DB National I...
斯洛伐克 PPZT:pred a p...
斯洛伐克 F1
斯洛伐克 tranfers
澳大利亞 New F1 manage...
斯洛伐克 organizujem t...
斯洛伐克 transfer
斯洛伐克 Dresy
斯洛伐克 VI.188
斯洛伐克 VI.190
斯洛伐克 VI.196
斯洛伐克 VI.185
斯洛伐克 VI.184
斯洛伐克 VI.180
斯洛伐克 VI.166
斯洛伐克 VI.172
斯洛伐克 VI.168
斯洛伐克 VI.169
斯洛伐克 VI.170
斯洛伐克 VI.173
斯洛伐克 VI.164
斯洛伐克 VI.163
斯洛伐克 VI.127
斯洛伐克 V.85
斯洛伐克 VI.111
斯洛伐克 VI.72
斯洛伐克 VI.109
斯洛伐克 Futbalová Rep...
斯洛伐克 V.253
斯洛伐克 Slovakia Cup ...
斯洛伐克 VI.113
斯洛伐克 Esox lucius f...
斯洛伐克 trgu - trensf...
斯洛伐克 V.160
斯洛伐克 Klubové vlajk...
斯洛伐克 Vytvorenie kl...
斯洛伐克 V.248
斯洛伐克 VI.143
斯洛伐克 VI.146
斯洛伐克 V.170
斯洛伐克 V.232
斯洛伐克 Žilinska fotb...
斯洛伐克 V.252
斯洛伐克 V.255
斯洛伐克 V.247
斯洛伐克 VI.96
斯洛伐克 V.223
斯洛伐克 VI.9
斯洛伐克 Kto ma najvac...
斯洛伐克 V.230
斯洛伐克 V.133
斯洛伐克 VI.147
斯洛伐克 V.184
斯洛伐克 uspesnost str...
斯洛伐克 VI.126
斯洛伐克 VI.58
斯洛伐克 VI.51
白俄羅斯 "Клубная супе...
斯洛伐克 V.158 tipovač...
斯洛伐克 V.250
斯洛伐克 VI.80
斯洛伐克 mini champion...
斯洛伐克 V.249
斯洛伐克 V.229
斯洛伐克 V.251
斯洛伐克 Primera Divis...
斯洛伐克 Tímový web
斯洛伐克 VI.160
斯洛伐克 Friendly Matc...
斯洛伐克 VI.156
斯洛伐克 Klubovy web
斯洛伐克 V.127
斯洛伐克 Futbalova Rep...
斯洛伐克 Taktiky
斯洛伐克 Tréning hráčo...
斯洛伐克 SVK Repre - F...
斯洛伐克 VI.145
斯洛伐克 Stažnosti na ...
斯洛伐克 VI.106
斯洛伐克 futbal
斯洛伐克 Design-logo-d...
斯洛伐克 V.208
斯洛伐克 V.189
斯洛伐克 stadio
斯洛伐克 VI.149
斯洛伐克 VI.125
斯洛伐克 VI.88
斯洛伐克 V.176
斯洛伐克 SILA TÍMU
斯洛伐克 VI.103
斯洛伐克 V.148
斯洛伐克 super zápasy
斯洛伐克 Ponuky generá...
斯洛伐克 Slovenské Sup...
斯洛伐克 V.148
斯洛伐克 stavanie záze...
斯洛伐克 Tipovacia súť...
斯洛伐克 V.172
斯洛伐克 pro evolution...
斯洛伐克 Corgoň liga a...
斯洛伐克 VI.138
斯洛伐克 2x zaspievaná...
斯洛伐克 Tvorba Loga
斯洛伐克 A.C.A.B. CUP
斯洛伐克 Najlepší stre...
斯洛伐克 Šlapak
斯洛伐克 V.201
斯洛伐克 VI.154
斯洛伐克 VI.142
斯洛伐克 Horna nitra C...
斯洛伐克 VI.148
斯洛伐克 VI.97
斯洛伐克 VI.144
斯洛伐克 Súťaž o 40 kr...
斯洛伐克 VI.112
斯洛伐克 MS vo Futbale...
斯洛伐克 kupovanie zam...
斯洛伐克 Hlasovanie - ...
斯洛伐克 V.242
斯洛伐克 Priatelsky du...
斯洛伐克 ZAPASY PRIJMA...
斯洛伐克 PPMliga-turna...
斯洛伐克 Majstrovstvá ...
斯洛伐克 V.178
斯洛伐克 IV.24 Ligové ...
斯洛伐克 VI.128
斯洛伐克 VI.54
斯洛伐克 Turnaj - UEFA...
斯洛伐克 Turnaj - Prem...
斯洛伐克 Liga majstrov
斯洛伐克 VI.110
斯洛伐克 V.146
澳大利亞 Last Letter -...
斯洛伐克 V.256
斯洛伐克 VI.114
斯洛伐克 V.225
斯洛伐克 VI.92
斯洛伐克 V.246
斯洛伐克 V.239
斯洛伐克 V.237
最新主題