Historie po kapkách - Války růží
Válkami růží znáte hlavně jako občanské války v 15.století v Anglii. Nebojte se, nemám v úmyslu dávat hodiny dějepisu. V dnešním článku se budu věnovat věčné rivalitě a nenávisti mezi dvěma anglickými kluby - Manchesteru United a Leeds United.
Toto derby je přezdíváno Válkou růží díky několika faktorům. Prvním z nich je poloha samotných měst - Manchester v minulosti patřil do územního členění kraje Lancashire, na druhé straně Leeds zase připadá do kraje Yorkshire. Odtud právě v minulosti pocházely oba rody, které se mezi sebou v již zmiňovaných válkách řezali. Dalším faktorem jsou domácí dresy obou mužstev - červené (Manchester) a bílé (York) - což symbolizuje barvy růží, které měly ve znaku oba rody. Ovšem odkud se vzala samotná nenávist dvou klubů, které dělí přibližně 65km?
Abychom odpověděli na tuto otázku, zalistujeme v historii do 18.-19.století. Probíhá průmyslová revoluce, město Leeds roste ekonomicky díky tradiční vlně, v Manchesteru byla na vzestupu bavlna, která nakonec byla úspěšnější než vlna. To zapříčinilo pozvolný pád Leedsu a nenávist byla na světě. Od té doby panovala mezi městy rivalita, která se projevovala a stále projevuje například ve sportech, například v kriketu nebo právě ve fotbale.
Poprvé se oba týmy utkali poprvé na začátku roku 1906 ve druhé divizi. Tým Leeds City zvítězil v Manchesteru 3:0 před 6000 fanoušky, v "odvetě" pro změnu uspěli hráči Manchesteru vítězstvím 2:1. To bylo na delší dobu vše, Manchester v té samé sezóně postoupil do 1.divize a mužstvo Leeds City bylo rozpuštěno kvůli finančním problémům. Nový klub v Leedsu už byl znám pod dnešním názvem Leeds United. K dalšímu duelu ale došlo až v roce 1923. První zápas na Old Trafford skončil nerozhodně 0:0, o týden později Manchester vyhrál v Leedsu 1:0. Nový Leeds se prvního vítězství dočkal až v sezóně 1925-1926, svého rivala doma porazili 2:0.
Rivalita se začala výrazně projevovat od 60.let. Manchester Matta Busbyho a Leeds Dona Revieho na sebe narazili v semifinále FA CUPu. Šlo o hodně, ale na hřišti místo fotbalu byla k vidění spíš agresivita, kdy se hráči chovali jako smečky psů. To se nakonec projevilo na výsledku - 0:0. Opakovaný zápas byl také dlouho vyrovnaný, ale nakonec se radovali hráči Leedsu. V této době, kdy docházelo k růstu hooligans, nebyli ani fanoušci pozadu. Tábory obou v té době úspěšných klubů byly nejznámější v Anglii a často docházelo ke střetům mezi "Service Crew" (Leeds) a "Red Army" (Manchester), které provázely různá možná i nemožná zranění. Násilí mezi fanoušky od 70.let mírně pokleslo v důsledku snížení výtržnictví. V 80.letech se oba týmy moc nestřetávali, Leeds totiž sestoupil o ligu níže, zatímco Manchester dál uháněl za úspěchy. Leeds se ale do první ligy vrátilo a v sézoně 1991-92 závodilo s Manchestrem o ligový triumf, kterého nakonec dosáhlo o 4 body.
S příchodem nového století a pádem Leedsu do nižších lig (2004) už k zápasům těchto dvou klubů moc nedochází. Předposlední duel se odehrál 3.1.2010 v FA Cupu na Old Traffordu, kde k velikému překvapení vyhráli hosté. O rok později došlo v Ligovém poháru k poslednímu střetnutí. Manchester sice vyhráli jednoznačně 3:0 na hřišti svého protivníka, ale mnohem více se bojovalo v hledišti. Většinou jen formou různých posměšných písní, kdy se vytahovali nejbolestivější okamžiky obou klubů, např.: pád letadla Manchesteru v roce 1958 a na druhé straně vražda dvou fanoušků Leedsu, kteří o svůj život přišli v Turecku při utkání evropského poháru roku 2000. Celková bilance mluví ve prospěch Manchesteru 46 výher, 35 remíz a 26 proher se skóre 149:107. I když k tomuto derby nedochází příliš často, z historického hlediska patří mezi ta nejslavnější. Prvenství v této disciplíně, jak se asi všichni shodneme, patří zápasům mezi Realem Madrid a Barcelonou, ale o něm třeba někdy jindy :)
Подели на Facebook Подели на Twitter Подели на MySpace