[H] Przed hokejowymi mistrzostwami elity sezonu 50.
Zbliża się końcówka 50, jubileuszowego sezonu w hokeju na lodzie. W krajowych i międzynarodowych rozgrywkach klubowych, menadżerowie oraz ich drużyny, są coraz bliżej decydujących rozstrzygnięć. Również zgodnie z tradycją, ostatni tydzień sezonu poświęcony jest na największe święto hokejowych zmagań reprezentacji – Mistrzostwa Świata. Niniejszy artykuł przybliży sytuację naszych trzech reprezentacji – U18, U20 oraz seniorskiej – przed startem czempionatu. Naświetli, czego możemy się spodziewać po każdej z tych drużyn na lodowych taflach. Wszystkie nasze kadry narodowe, już kolejny sezon z rzędu, będą reprezentować nas w elicie. Zatem we wszystkich kategoriach wiekowych po raz kolejny możemy rywalizować o medale.
Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda sytuacja przed mistrzostwami w poszczególnych z naszych reprezentacji.
Reprezentacja U18
Reprezentacja U18 jest prowadzona pod kierownictwem Malenstwa. Poprzednie mistrzostwa nasi najmłodsi reprezentanci zakończyli na 8 miejscu. W tym sezonie, ekipa U18, notowana na 5 miejscu w rankingu międzynarodowym zmierzy się w grupie z następującymi rywalami:
10 sierpnia 2024 r. z Chorwacją (12 miejsce w rankingu międzynarodowym);
11 sierpnia 2024 r. ze Szwajcarią (14 miejsce w rankingu międzynarodowym);
12 sierpnia 2024 r. ze Słowacją (4 miejsce w rankingu międzynarodowym).
Mając na względzie pozycję każdej z tych reprezentacji w rankingu międzynarodowym, można stwierdzić, iż Polska jest jednym z faworytów nie tylko do wyjścia z grupy (przypomnieć należy, że z grupy wychodzą 3 drużyny), ale również może realnie myśleć o strefie medalowej. Jednak ranking rankingiem, a realne umiejętności zawodników czymś innym. Spoglądając na poziom wyszkolenia naszych obecnych reprezentantów U18, trzeba stwierdzić, że awans do czołowej „8”, czyli powtórzenie rezultatu z poprzedniego sezonu, należy uznać za dobry wynik. W grupie wyższy poziom od nas reprezentuje nie tylko Słowacja, ale również Szwajcaria. Pewną przewagę mamy jedynie nad Chorwacją. Sytuacja nie jest najłatwiejsza, ale pociesza fakt, iż nasz selekcjoner wielokrotnie pokazywał, iż jest uzdolnionym trenerem, sprawnie zarządzającym zasobami ludzkimi oraz zręcznie dobierającym taktyki pod kolejnych rywali, co przeniosło się na przywrócenie nas przez Malestwo do Elity, a także zdobycie w niej dwóch medali.
Reprezentacja U20
Pora na odwiedziny u naszych reprezentantów U20, którzy w niemałej mierze są już medalistami mistrzostw świata. Przypomnieć należy, iż pod wodzą Malenstwa, w 48 sezonie zdobyli oni srebrny medal Mistrzostw Świata U18. Jakie mają nasi reprezentacji na osiągnięcie podobnego wyniku, 2 sezony później, tym razem pod wodzą Tomica?
Polska, sklasyfikowana na 5 miejscu w rankingu międzynarodowym, zmierzy się w pierwszej fazie grupowej:
10 sierpnia 2024 r. z Białorusią (13 miejsce w rankingu międzynarodowym);
11 sierpnia 2024 r. z Włochami (14 miejsce w rankingu międzynarodowym);
12 sierpnia 2024 r. ze Słowacją (4 miejsce w rankingu międzynarodowym).
Notowania naszej reprezentacji U20 przed turniejem są wyższe niż naszej reprezentacji U18. Posiadamy zasadniczo w tej kategorii wiekowej lepszy materiał zawodniczy niż Białoruś i Włochy, a także nieco słabszy niż Słowacja. Powinniśmy zatem bez większych trudności przejść pierwszą fazę grupową z pewnym zapasem punktowym, co pozwoli na większą swobodę w kolejnej rundzie, a także kwalifikację do fazy play-off. Przy dobrym układzie okoliczności, reprezentację Tomica stać na powtórzenie wyniku z kategorii U18 i zdobycie medalu. Przydałoby się niewątpliwie odkurzyć naszą gablotę w tej kategorii, gdyż na medal reprezentacji U20 czekamy już ponad 25 sezonów – ostatni raz Polacy stanęli w tej kategorii na podium w sezonie 24, kiedy zdobyli brązowy medal pod wodzą Dachowca.
Reprezentacja seniorów
Na koniec pozostawiamy seniorów. Kadra seniorska, prowadzona przez Yoyogiego, w chwili obecnej znajduje się na 7 miejscu w rankingu międzynarodowym. Terminarz pierwszej fazy grupowej seniorów wygląda następująco:
10 sierpnia 2024 r. Słowacja (11 miejsce w rankingu międzynarodowym);
11 sierpnia 2024 r. Hiszpania (17 miejsce w rankingu międzynarodowym);
12 sierpnia 2024 r. Czechy (2 miejsce w rankingu międzynarodowym).
Analizując sytuację seniorów, biorąc pod uwagę siły reprezentacji w „grupie polskiej” na papierze, wskazać trzeba, że Polacy będą walczyć przede wszystkim o awans do kolejnej fazy z Hiszpanią. Słowacja i Czechy teoretycznie wydają się trudne do pokonania. O klasie Czech świadczy nie tylko bardzo wysoki ranking, ale również najwyższy poziom zawodników spośród wszystkich reprezentacji. Słowacja, mimo że znajduje się relatywnie nisko w rankingu, również może pochwalić się mocną reprezentacją, zdolną do walki o miejsca medalowe. Tym niemniej do sytuacji seniorów nie można podchodzić pesymistycznie, a wyniki już od pierwszej fazy grupowej mogą być bardzo dobre. Zauważyć trzeba, iż w poprzednim sezonie nasi seniorzy pokonali w pierwszej fazie grupowej Czechów, pomimo znacznej przewagi siłowej naszych rywali z południa. Natomiast ostatnie spotkanie ze Słowacją o stawkę, rozegrane w Mistrzostwach Świata 48 sezonu, w dniu 2 stycznia 2024 r., biało-czerwoni wygrali w sposób zdecydowany, 4:1, która to wygrana znacznie przybliżyła nas do fazy play-off.
Podsumowanie:
Za niecałe dwa tygodnie rozpocznie się kolejna edycja hokejowych Mistrzostw Świata. Nasze wszystkie reprezentacje wówczas rozpoczną po raz kolejny rywalizację na poziomie elity, co stwarza nam warunki do rywalizacji o medale. Wszystkie nasze reprezentacje powinny wyjść z pierwszej fazy grupowej, biorąc pod uwagę rozkład sił naszych reprezentacji oraz reprezentacji z nami rywalizujących. Największe nadzieje można wiązać z reprezentacją U20. Reprezentanci U20 mają szansę na powtórzenie własnego sukcesu sprzed 2 sezonów, kiedy to grając dla naszej najmłodszej drużyny narodowej – U18 – zdobyli pod wodzą Malenstwa srebrny medal.
W tym miejscu zapraszamy na kolejne wydania magazynu PPM, zwłaszcza na podsumowanie omawianych mistrzostw, a także na relacje z innych wydarzeń klubowych oraz międzynarodowych.
Deliti na Facebook-u Deli na Twitter Deli na MySpace