Čas:

Vaše ekipe:
Komunikacija
Public account
  PRO Cona
1330 kreditov
Kupi kredit
Ste v javnem računu. Če bi radi igrali igro ali se vključili v razpravo, se morate prijaviti. Če ste nov uporabnik, se morate najprej registrirati.

  PowerPlay Revija

Má systém baráží vliv na nevyrovnanost lig?


Má systém baráží vliv na nevyrovnanost lig?
Do redakce nám přišel zajímavý článek, který se snaží poukázat na nevyrovnanost lig, která je podle statistik způsobena barážovým systémem. Vy si nyní tuto úvahu můžete v našem magazínu přečíst. A pokud máte chuť na trochu statistiky, jistě si přijdete také na své.

Nevyrovnanost lig

Už jste někdy přemýšleli o tom, jak jsou jednotlivé ligy na PPM vyrovnané? Je určitě spousta faktorů, které ovlivňují to, zda je některá liga těžší než jiná. V tomto článku vám ukážu, jaký vliv na vyrovnanost lig má baráž. Přesněji jasně daná pravidla baráže, kdy týmy vždy klesají do stejné ligy podle toho, jak se umístí po Playoff. Tým v první lize, který skončí na 16. místě vždy hraje baráž proti týmu z ligy II.1. Tým, který v té samé lize skončí na 13. místě zase bude pokaždé hrát s týmem z ligy II.4. Nabízí se tedy otázka, zda do ligy II.1 neklesají příliš slabé týmy, a zda třeba to budou mít v baráži manažeři z ligy II.4 těžší, když budou pokaždé dostávat tým ze 13. místa. Udělal jsem statistický průzkum, prošel pár stovek lig několika zemí a našel pro vás možná i překvapivou odpověď.

Pokud kdykoliv během čtení nabudete dojmu, že jste pochopili, oč se jedná, můžete přeskočit na poslední odstavce, kde jsou sepsány výsledky průzkumu. Předtím to jen vysvětluju, komentuju... prostě tlachám do větru. 

Po skončení základní části všechny týmy z 9. - 16. místa hrají jedno velice důležité kolo. Všechny týmy, které jej prohrají, pak bude čekat baráž. Před ní ale ještě odehrají dvě kola. Tato kola jsou zdánlivě bezvýznamná, většinou je manažeři hrají na nízkou důležitost, někteří šetří své hráče, další je můžou poslat do kempu, pár manažerů může taktizovat a snažit se vybírat si budoucí soupeře. Abych eliminoval všechny tyto výjimky, procházel jsem ligy tak dlouho, dokud se mi neustálil vzorec, procenta, která se už jenom ustalovala. Tedy i kdybych zkoumal 2x nebo 200x víc lig, výsledkem by byla stejná procenta. O co mi ale jde? Ta dvě kola o 13. - 16. místo. Pokud tým z první ligy vyhraje obě kola, bude hrát proti soupeři z ligy II.4. Pokud by ten tým obě kola prohrál, hrál by proti lize II.1. A to je ta nevyrovnanost. Nejslabší tým bude hrát proti lize II.1, a z té se pak logicky bude snáž postupovat barážistovi, tedy druhému ve finále Playoff. Zato jeho kolega v lize II.4 to bude mít daleko těžší, protože bude hrát proti týmu, který předtím v obou kolech porazil své soupeře. Ty soupeře, se kterými si teď budou hrát jeho kolegové z paralelních lig. Takové jsou předpoklady, zbývá je dokázat.

Ještě trochu vysvětlování. Doteď jsem vše vysvětloval na první lize. Pro statistiky jsem ale počítal s ligami I.1 - III.16 u šesti zemí na PPM, které mají nejvíce hokejových týmů. Přičemž u Finska to bylo jen do ligy III.13 a u Německa III.14, protože v dalších ligách nemají barážové soupeře (nedostatek čtvrtých lig). Abyste se neztráceli v číslech, zavedl jsem jednoduchý A, B, C, D systém. Ten se počítá podle toho, jaké týmy do ligy sestupují. Ligy A jsou: II.1, III.1, III.5, III.9, III.13. Tedy ty, do kterých klesají baráží týmy, které se umístí na 16. místě po Playoff. Taky tam klesají týmy, které skončí na 20. místě po základní části. Sem tedy padají ty největší lamy. Ten, co celou sezonu prohrál a ten, co když začal hrát o 13. - 16. místo, prohrál obě kola. Ligy B jsou: II.2, III.2, III.6, III.10, III.14. Padá sem tým z 19. místa a baráží se sem propadá tým z 15. Místa. C ligy: II.3, III.3, III.7, III.11, III.15 - jde sem 18. tým a baráží 14. tým po PO. A nakonec D ligy:  II.4, III.4, III.8, III.12, III.16. Do těchto lig automaticky padá "nejtěžší soupeř", tým, co dohrál základní část na 17. místě. Už to znamená pro ligu jednu né úplně lamu pro další ročník, narozdíl od ligy A, kam padá lama skutečná. Druhý tým po Playoff v lize D bude vždy dostávat soupeře, který se po PO umístil na 13. místě. Takový tým klidně mohl být 9. po základní části, pak měl jednou smůlu - a následně 2x vyhrál proti velice slabým soupeřům.

K vysvětlení principu výzkumu. Vycházím z předpokladů, že z ligy "A" bude daleko jednodušší postupovat přes baráž než z ligy "D". A tomu říkám nevyrovnanost lig. Abych takové tvrzení dokázal, prošel jsem první tři ligy ze šesti největších zemí na PPM, celkem to bylo 121 lig (5 lig nemělo barážové soupeře). U těchto lig jsem se nedíval na finalisty, ale na barážisty. Tedy do této statistiky patří i týmy ze čtvrtých lig, kteří bojovali v baráži o postup. Zajímalo mne, jak si vedlo 484 týmů, zda se jim podařilo se udržet. A přitom mi šlo o to, že pokud se tým udržel, zda to byl tým, který hraje proti soupeři z ligy A, B, C, či D. Ze 484 týmů, které hrály baráž, jich 121 hrálo proti lize A, 121 proti lize B, 121 proti lize C a 121 proti lize D. Neboli 121 týmů se umístilo na 16. místě, 121 na 15. místě, 121 na 14. místě a 121 na 13. místě. Kdyby byly ligy A-D vyrovnané, mělo by mi tedy vyjít stejné číslo - počet týmů, který se v baráži udržel, ať už hráli proti lize A, či proti lize D. Pokud by se ale mé předpoklady potvrdily, bude počet týmů, který se udržel v lize, daleko větší u těch týmů, které mají soupeře z ligy D, protože skončily na 13. místě po PO a jsou silnější.

A jak výzkum dopadl? Z 484 týmů se jich v lize udrželo 140. V průměru by to mělo vycházet, jakože 35 týmů se udrží, když hraje proti lize A, 35 týmů se udrží, když jde proti lize B... Ale skutečná čísla jsou rozdílná. Týmy, které se po Playoff umístily na 14. a 15. místě, tedy týmy, co hrají proti ligám B a C, tomuto průměru docela odpovídají. 33 týmů z prvních třech lig ze šesti největších zemí se udrželo ve své lize poté, co se tým umístil na 15. místě, a tudíž hrál proti lize B. 34 týmů, které se po PO umístily na 14. místě, hrály proti soupeři z "C" ligy, se udrželo v lize. Z toho vyplývá, že rozdíly mezi B a C ligami nebudou velké, tedy postupovat z B i C ligy je stejně obtížné. Letos se to podařilo 88 týmům z B lig a 87 týmům z C lig.

V "A" a "D" ligách však situace byla jiná. Pouze 20 ze 121 týmů, které po PO byly na 16. místě, se v lize udrželo. Tedy z "A" lig se podařilo postoupit 101 týmům, to je o nějakých 15 procent více než u lig "B" a "C". Teď již logicky vyplývá, že týmy, které se po PO umístily na 13. místě, na tom s úspěšností udržení se v lize byly úplně jinak. 53 týmů, které před baráží porazily své poslední dva soupeře a skončily na 13. místě, se v lize udrželo! Zatímco z ligy "A" postoupilo přes baráž 101 týmů, z ligy "D" to bylo pouhých 68! Pouze šestina týmů, co dopadla na 16. místě, se udržela, zatímco u 13. místa to byla skoro polovina! Pamatujte, že rozdíl mezi ligou A-D je jinak jen v pojmenování. Je to tedy rozdíl mezi ligou II.1 a ligou II.4. Anebo rozdíl mezi ligou III.5 a III.4! Rozdíl mezi ligou III.5 a III.4 tedy spočívá v tom, že u ligy III.4 (D liga), máte o 31 procent větší šanci, že v baráži uspějete a postoupíte, než v lize III.5 (A liga). Protože v lize III.4 dostanete za soupeře tým ze 16. místa, zatímco v lize III.5 to je soupeř ze 13. místa.

Tak pevně věřím, že jste se v tom všem moc neztráceli. Abych to zrekapituloval, tak ze 484 mnou zkoumaných týmů se v lize udrželo baráží 140. Z toho pouze 20 z nich patřilo mezi ty, které se po PO umístily na 16. Místě. Na 15. a 14. místě to bylo 33 a 34 týmů, tedy téměř průměr. Ale největší rozdíl byl u týmů, které skončily na 13. místě. Z nich se v lize udrželo 53. 

Co si z toho lze odvést. Pokud se chystáte postupovat, tak si předem můžete vypočítat, zda jste liga A-D a můžete si akorát tak nadávat, že jste v lize "D", ze které postupuje baráží o 30 procent méně týmů než z ligy "A". Tam se můžete veselit. Jinou situaci mají ti, kteří se chystají sestupovat. Pokud pomýšlíte na to, že se ještě někdy budete chtít vrátit zpět, rozhodně neklesejte do ligy "D"! Po PO se nesmíte umístit na 13. místě! Ani nekončete na 17. místě, rovnou byste spadli do ligy "D" a návrat by byl obtížnější!

Toť vše. Průzkumem jsem jednoznačně prokázal nevyrovnanost lig. Poměr týmů se na výsledném procentu ustálil už po prvních ligách, proto i kdybych zkoumal 100x víc lig, stejně bych dospěl ke stejným závěrům. 





Ocena članka: Slabo - Običajen - Odlično     Edinstveni pogledi: 755

Deliti na Facebook-u   Deli na Twitter   Deli na MySpace