Čas:

Vaše ekipe:
Komunikacija
Public account
  PRO Cona
1330 kreditov
Kupi kredit
Ste v javnem računu. Če bi radi igrali igro ali se vključili v razpravo, se morate prijaviti. Če ste nov uporabnik, se morate najprej registrirati.

  PowerPlay Revija

Lední hokej na ZOH 2010 Vancouver


Lední hokej na ZOH 2010 Vancouver

Je zde poslední v pořadí 13.článek, týkající se již právě probíhajících zimních olympijských her v kanadském Vancouveru. Nejočekávanější část seriály o zimních olympijských sportech je tu pro vás...

V první části článku nahlédneme v krátkosti do historie olympijských turnajů, zaměříme se na výsledky Československa i České republiky. Představíme si také šance reprezentace ČR v turnaji ve Vancouveru a zmíníme největší hvězdy mužstva, které by měly táhnout svůj tým za medailovým umístěním.

 

Jak si vedlo Československo a Česká republika na předešlých olympijských hrách?

Úplně první olympijské hry, do kterých byl zařazen hokej, byly LOH v belgických Antwerpách v roce 1920 a historicky první olympijské vítězství putovalo do kolébky hokeje - do Kanady. Českoslovenští hokejisté na tomto turnaji za účasti 7 týmů vybojovali bronz. Ze tří zápasů inkasovali dvě vysoké porážky (0:15 od Kanady, 0:16 od USA) a jediná výhra 1:0 nad Švédskem jim zajistila bronz.

První ZOH se konaly o čtyři roky později v Chamonix, turnaje se účastnilo 8 týmů a naši hokejisté tentokrát na medaile nedosáhli, od Kanady dokonce inkasovali v dnešní době nevídaný debakl 0:30. Úspěšný nebyl ani další šampionát v roce 1928 ve švýcarském St. Moritz, když přišlo vyřazení v základní skupině. Turnaje se tentokrát účastnilo 11 týmů.

Na třetích ZOH v Lake Placid reprezentace ČSR chyběla, turnaje v USA se účástnili pouze domácí hokejisté, Kanada, Polsko a Německo. A právě v Německu, které získalo v Lake Placid poprvé medaili, pořádalo další olympiádu. Psal se rok 1936 a na turnaji 15 týmů v Garmisch - Partenkirchenu naši reprezentanti skončili těsně pod pomyslným stupněm vítězů na 4.místě.

Během druhé světové války se olympijské hry nekonaly, po dlouhé pouze se soutěžilo opět až v roce 1948, kdy v St. Moritz naši reprezentanti získali stříbrné medaile. Kanada turnaj vyhrála jen díky lepšímu vzájemnému brankovému poměru s ČSR, zlato nám tedy uniklo skutečně jen o vlásek.  Na šestých ZOH v hlavním městě Norska vybojovalo Československo v posledním utkání se Švédskem bronz, jenže bylo poté nařízeno nové utkání, které naše reprezentace prohrála 3:5 a nakonec tak obsadila konečné 4.místo.

V roce 1956 v italském Cortina d'Ampezzo se stali poprvé v historii vítězi reprezentanti SSSR. Československá reprezentace neuspěla, skončila pátá. Ani o čtyři roky později v USA ve Squaw Valley naši hokejisté nedokázali získat medaile, skončili čtvrtí, turnaj vyhráli domácí Američané.

Medailí se naše reprezentace dočkala nakonec až v roce 1964, a to v sousedním Rakousku - v Innsbrucku si Čechoslováci přivezli bronz. Ještě úspěšnější, olympijské vystoupení následovalo v roce 1968 ve francouzském Grenoblu, naši hokejisté vybojovali druhé místo. V roce 1972 přivezli z Japonska z olympiády v Sapporu českoslovenští reprezentanti bronz a v roce 1976 pak opět z Innsbrucku stříbro.

Potom ale přišla opět olympiáda na americké půdě, tentokrát v Lake Placid a hokejisté ČSSR skončili zase bez medailí, a to na páté pozici. V roce 1984 ale přišlo opět medailové umístění, a to stříbrné. Stalo se tak na olympijských hrách v Sarajevu v Jugoslávii. V roce 1988 se ZOH vracely na americký kontitent, tentokrát do Kanady a ze zámoří ani tentokrát neputovaly do Československa medaile, v Calgary naši reprezenanti skončil až na 6.pozici.

V roce 1992 ve francouzském Albertville přišla první porevoluční olympiáda a také poslední vystoupení Československa před rozdělením státu. Poprvé v historii se hrálo play-off, ve kterém to naši hokejisté dotáhli k bronzu. První olympijské hry po rozdělení Československa pak dopadly pro oba státy špatně. Česká republika skončila na 5.místě, Slovensko ještě o jednu pozici níže.

V roce 1998 ale nadešel velký rok pro náš hokejový národ. Podceňovaný tým to v Turnaji století v play-off přes USA a Kanadu dotáhl až do finále, ve kterém pokořil největšího soka -   Rusko. Výběr Ivana Hlinky dotáhl olympijský turnaj poprvé v historii ke zlatým olympijským medailím! Na olympiádě poprvé mohli nastoupit hráči z NHL, soutěž byla na dobu konání ZOH pozastavena a především oba zámořské celky tak byly nabité hvězdami. Zlato však k velké radosti celého národa putovalo do vlasti v srdci Evropy. V celé zemi zavládlo hokejové šílenství a euforie z nejcennějšího zlata v historii československého i českého hokeje.

Jak to dopadlo, o 4 roky později v americkém Salt Lake City je asi jasné. Severní Amerika byla olympijským prokletím pro československé výběry a první turnaj české reprezentace na tomto kontinentu také nedopadl dobře - Češi vypadli už ve čtvrtfinále. Na posledních olympijských hrách se však podařilo opět získat medaily. V italském Turíně se slavil bronz a stejně jako v Naganu, i tentokrát to bylo proti Rusku, ikdyž jen v boji o 3.místo.

Píše se rok 2010 a olympijský hokejový turnaj se bude již pošesté konat v Severní Americe. Povede se konečně našemu reprezentačnímu výběru přivést z kontinentu za "velkou louží" medaile?

 

Medailisté v mužské kategorii

Reprezentační výběr

počet medailí

(zlato-stříbro-bronz)

Sovětský svaz/Rusko 8 - 2 - 2
Kanada 7 - 4 - 2
USA 2 - 7 - 1
Švédsko 2 - 2 - 4
Československo/Česká republika 1 - 4 - 5
Velká Británie 1 - 0 - 1
Finsko 0 - 2 - 2
Německo 0 - 0 - 2
Švýcarsko 0 - 0 - 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šance ČR proti konkurenci 

Pojďme si nyní trošku přiblížit, jaké má česká hokejová reprezentace na letošních ZOH šance. Začneme pěkně od začátku, tedy od základní skupiny.

Tři základní skupiny vypadají následovně:

Skupina A: Kanada Kanada, Spojené Státy Americké USA, Švýcarsko Švýcarsko, Norsko Norsko                    

Skupina B: Rusko Rusko, Česká republika Česko, Slovensko Slovensko, Lotyšsko Lotyšsko

Skupina C: Švédsko Švédsko, Finsko Finsko, Bělorusko Bělorusko, Německo Německo

Nyní vám představím tři soupeře, se kterými se český výběr setká již v základní skupině.

Slovensko Slovensko

Ve svém prvním zápase se český tým setká se svými sousedy – Slovenskem. Tento zápas bude velmi těžký, Slovensko si jistě dělá vysoké ambice. V týmu nechybí hvězdná jména jako například Zdeno Chára, Marián Hossa nebo Marián Gáborík. Přestože česká reprezentace má nad Slovenskem trošku navrch, je výsledek tohoto zápasu velkým otazníkem. Naši odvěcí rivalové nám určitě nedají nic zadarmo a budou mít touhu vyhrát stejně jako my. Sečtěme si nyní skóre všech zápasů mezi Českem a Slovenskem, vznikne nám poměr 173:100, který slouží jako důkaz, že Česko má sice skutečně kvalitnější reprezentaci, ale netřeba Slováky nějak podcenit.

Lotyšsko Lotyšsko

Zápas s lotyšským výběrem určitě nebude procházka růžovou zahradou. Soupiska týmu je převážně tvořena hráči z úspěšného hokejového klubu Dinamo Riga, který působí v kvalitní hokejové soutěži – KHL. Přestože Lotyšsko nesmíme podcenit, je to asi nejslabší soupeř v naší skupině a ztráta bodů v tomto zápase by určitě nebyla dobrou vizitkou českého týmu. Kromě hokejistů z KHL jsou v lotyšském týmu také nějací hráči z klubů NHL (Kaspars Daugavins - Ottawa Senators, Martins Karsums - Tampa Bay Lightning…), kteří budou jistě příjemně zpestřovat výběr tvořený spíše hráči z ruské soutěže. S lotyšským výběrem jsme se oficiálně utkali pouze čtyřikrát a to na MS. Proto čísla sečtených výsledků nejsou nijak vysoká – 10:4 ve prospěch ČR, i z tohoto poměru se dá však vyčíst, že česká reprezentace má nad Lotyši jistou převahu.

Rusko Rusko

Rusko bude jednoznačně nejsilnějším soupeřem, se kterým se Česko v základní skupině utká. Na ruské soupisce nechybí velká jména jako například hvězdy NHL - Malkin, Kovalčuk, Ovečkin a další. V bráně jim budou tvořit oporu především dva excelentní gólmani – Nabokov s Bryzgalovem. Stačí jmenovat těchto pár jmen a je jasné, že tento zápas bude patřit k velmi atraktivním a vypjatým duelům. Pokud bychom sečetli zápasy naší reprezentace s Ruskem od roku 1993, vzešlo by nám skóre 235:250 ve prospěch Rusů, což svědčí o tom, že tyto dvě reprezentace jsou nesmírně vyrovnané.

Jako největší favority považuji Rusko a Kanadu, nýbrž jejich týmy jsou plné hvězd z nejprestižnější hokejové soutěže – NHL. Ovšem v hokeji není nikdy nic předem jasné, takže mezi favority se řadí i Švédsko, Finsko, Česko, USA a Slovensko. Těchto sedm týmů by si mělo najít cestu do čtvrtfinále a doplnit by je měl někdo z pětice Norsko, Švýcarsko, Lotyšsko, Bělorusko a Německo.

Hvězdy českého výběru

Nyní si pojďme přiblížit hráče, kteří český tým potáhnou k co možná nejlepšímu umístění.

Tomáš Vokoun

Momentálně nejlepší český gólman. Opora týmu z NHL - Florida Panthers. Tomáš se narodil v České republice v Karlových Varech. Letos oslaví 34. narozeniny. Svůj první reprezentační zápas si odbyl 17.dubna 2003 proti Slovensku. Celkem za Česko odchytal 42 zápasů. Zlatou medaili na velké akci vychytal na MS 2005, kdy jsme ve finále zdolali Kanadu 3:0. Ve Floridě letos chytá báječně a jistě bude jednou z českých opor.

Marek Židlický

Marek je zkušený 33letý český obránce. Momentálně působí v klubu Minnesota Wild v NHL. Narodil se v Mostě roku 1977. Poprvé za reprezentaci nastoupil 11. dubna 1999 taktéž proti Slovensku. Jakožto zkušený bek již za ČR odehrál 87 zápasů, což je velmi slušné číslo. Stejně jako Tomáš Vokoun vyhrál zlato jednou na MS roku 2005. V Minnesotě je momentálně nejproduktivnější obránce.

Tomáš Kaberle

Další ostřílený obránce, který je momentálně nejproduktivnějším hráčem klubu NHL – Toronto Maple Leafs. Narodil se 2. března 1978. Za pár dní tedy oslaví, doufejme, že zlaté 32. narozeniny. Při své premiéře v reprezentaci 6. září 2001 nastoupil proti jednomu z nejnepříjemnějších soupeřům – Rusku. Své jediné zlato získal stejně jako předchozí hráči na MS 2005.

Jaromír Jágr

Velmi známé jméno. Jágr se narodil 15.února 1972 v Kladně. Je mu tedy už 38 let. Se svými 94 starty za Česko a Československo se řadí k nejzkušenějším hráčům v českém týmu. Aktuálně je jedním z tahounů týmu Avangard Omsk, který se účastní soutěže KHL. První zápas za reprezentaci České republiky odehrál 11. února 1993 proti Rusku. Zlato kromě MS v roce 2005 vybojoval i na ZOH v Naganu roku 1998.

Patrik Eliáš

Patrik se narodil 13. dubna 1976 v ještě československé Třebíči. Působí v NHL, konkrétně v týmu New Jersey Devils. V 37 odehraných zápasech nasbíral skvělých třicet bodů. Za ČR startoval celkem 25 krát. Poprvé za reprezentaci nastoupil v roce 1998 proti výběru Finska. Zlato pro ČR nezískal ještě nikdy, snad se mu to letos povede.

 

Zápasy českého národního týmu ve skupině B:

Čt 18.02. 06:00 SEČ: Česká republika Česko - Slovensko Slovensko
So 20.02. 01:30 SEČ: Česká republika Česko - Lotyšsko Lotyšsko
Ne 21.02. 21:00 SEČ: Rusko Rusko - Česká republika Česko

Všechny zápasy bude vysílat ČT2, každý tak může sledovat, jak si naši reprezentanti povedou. Po odehrání základních skupin bude následovat playoff, které odstartuje v úterý 23.února. Po bojích ve skupinách bude sestaven žebříček nejlepších 12 týmů, a to podle následujících kritérií:

1. lepší umístění v základní skupině
2. vyšší bodový zisk
3. vyší brankový rozdíl
4. vyšší počet vstřelených branek
5. lepší pořadí v žebříčku IIHF

Vítězové skupin a nejlepší tým ze druhého místa si zajistí přímý postup do čtvrtfinále, zbylých 8 týmů z 12členného žebříčku si to rozdá v předkole play-off o zbylá čtyři čtvrtfinálová místa. Dále se bude hrát klasickým vyřazovacím způsobem na jeden zápas. Finále se uskuteční v neděli 28.února, k souboji o 3.místo dojde o den dříve.

Držme tedy palce českým reprezentantům, ať se jim olympijské hry ve Vancouveru vyvedou!

Na článku se podíleli: Šéfredaktor PowerPlay magazínu opox, Redaktor PowerPlay magazínu tomanager

 

 





Ocena članka: Slabo - Običajen - Odlično     Edinstveni pogledi: 186

Deliti na Facebook-u   Deli na Twitter   Deli na MySpace