Čas:

Vaše ekipe:
Komunikacija
Public account
  PRO Cona
1330 kreditov
Kupi kredit
Ste v javnem računu. Če bi radi igrali igro ali se vključili v razpravo, se morate prijaviti. Če ste nov uporabnik, se morate najprej registrirati.

  PowerPlay Revija

Exoti na ledě aneb netradiční hokejové země - 4. díl


V dnešním dílu Exotů na ledě navštívíme některé postsovětské republiky. vynecháme pobaltské státy (Litva, Lotyšsko, Estonsko), Bělorusko, Ukrajinu i Kazachstán, kteří vlastně mezi "exoty"nepatří, protože jsou ve světové TOP 30 nejlepších týmů a balancují na pomezí elitní skupiny Mistrovství světa a Divize 1. Nahlédneme ale krátce do Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Gruzie.

 


Kyrgyzstán


 

 

 

Kyrgyzstán je středoasijský stát sousedící s Uzbekistánem, Tádžikistánem, Čínou a Kazachstánem. Jeho rozloha je 198 500 km2 a má 5 150 000 obyvatel vyznávajících většinou islám (75%) a pravoslavnou víru (20%). Hlavní město Biškek má asi 900 tisíc obyvatel. Povrch Kyrgyzstánu je většinou hornatý, protkaný sítí řek a také jezer. Díky větším nadmořským výškám jsou značné rozdíly mezi teplotami v létě a v zimě - pohybují se od +40° do -40°C.

K zajímavým turistickým cílům Kyrgyzstánu patří posvátná hora Sulamain-Too, věž Burana (velký minaret) a také jezero Issyk-Kul, do něhož ústí 50 řek.

 

Sport v Kyrgyzstánu

K oblíbeným sportům zde patří judo, lyžování, horolezectví, fotbal a nesmíme opomenout lední hokej.

Kyrgyzstán je členem IIHF od roku 2011. Federace sdružuje asi 500 hokejistů, z nichž polovina jsou senioři. Mají k dispozici 3 kryté haly a 2 otevřené stadiony s umělým ledem.

Přestože v IIHF je Kyrgyzstán od roku 2011, odehrál první mezistátní zápas už za éry SSSR v roce 1962, když porazil Arménii 6:3. V témže roce porazili Arménii ještě jednou (6:0) a prohráli dalších 6 zápasů, mimo jiné utrpěli nejvyšší prohru v historii a to s týmem Ruska 0:29.

První oficiální zápasy odehrál Kyrgyzstán v roce 2011 na Asijských zimních hrách, kde dosáhl skvělý úspěch. Vyhráli zde všechny zápasy (6) s celkovým skore 95:23. Tady také vybojovali svoji doposud nejvyšší výhru - proti Malajsii 23:2.

Od roku 2014 hraje Kyrgyzstán Callenge Cup of Asia Divize I. V roce 2016 Divizi I. vyhráli a postoupili do TOP. Celková bilance na tomto turnaji :

14 zápasů - 11 výher - 3 prohry - skore 99:42

Mistrovství světa se Kyrgyzstán nezúčasnil.

 

 

 Uzbekistán

 

 

Uzbekistán je středoasijský stát sousedící s Afghánistánem, Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem a Turkmenistánem. Jeho rozloha je 447 400 km2, žije v něm 30 milionů obyvatel, převážně muslimského (88%) a částečně pravoslavného (9%) náboženství. Hlavním městem je Taškent s 2,3 milionem obyvatel.

Více než polovinu území Uzbekistánu zabírá poušť Kyzylkum, jsou zde hory s rozvětvenou říční sítí a také roviny, které ovšem většinou trpí nedostatkem vody. V údolích a deltách řek se nachází více než 700 jezer, z nichž nejznámější je Aralské.

K nejvyhledávanějším turistickým cílům v Uzbekistánu patří starobylá města Buchara, Samarkand a Chiva, dále pak přírodní rezervace Chatkalsky, kde žije velmi vzácný sněžný tygr.

Sport v Uzbekistánu

Mezi oblíbené sporty patří fotbal, judo, zápas, tenis, cyklistika (nejznámější jméno Džamolidin Abdužaparov), no a okrajově i lední hokej. Bohužel, Uzbekistán prozatím není členem IIHF (čeká na členství) a tak se nemůže zúčastnit žádných akcí organizovaných IIHF. Přesto ale národní tým odehrál několik zajímavých střetnutí. Svůj první mezinárodní zápas hráli s ruským Leningradem už v roce 1978 s výsledkem 0:13. V témže roce dokázali porazit Litvu 6:1 i prohrát s výběrem Moskvy 0:26. Mezi zajímavější výsledky patřila v devadesátých letech opět výhra nad Litvou 6:2. prohra s Estonskem 3:4 nebo s Lotyšskem 2:5.

Snad se tedy Uzbecký hokej brzy stane řádným členem IIHF a bude moci zasáhnout do významnějších světových turnajů.

 

 

 Gruzie

 

 

 

Gruzie leží na rozhraní Evropy a Asie na pobřeží Černého moře. Sousedí s Ruskem, Tureckem, Arménií a Ázerbajdžánem. Svojí rozlohou 69 700 km2 je menší, než Česká republika. Žije zde 3,7 milionu obyvatel vyznávajících většinou pravoslavné křesťanství (84%) a islám (10%). Hlavní město Tbilisi má 1,3 milionu obyvatel.

Povrch Gruzie je většinou hornatý (Malý a Velký Kavkaz) s nerovnoměrnou sítí řek. Nachází se tady i několik skupin jezer. Žije zde také velké množství různých druhů zvířat. Např. hyena žíhaná, levhart perský, kozorožec kavkazský nebo 11 druhů orlů. Pro zajímavost uvádím, že tu můžeme nalézt i 501 druhů pavouků.

Mezi vyhledávané turistické cíle v Gruzii patří především křesťanské památky jako jsou kostely, katedrály (katedrála Sveticchoveli, Katedrála Nikorcminda, Katedrála Bagrati) a také skalní města. Ke známým cílům patří i Stalinovo muzeum ve městě Gori.

Sport v Gruzii 

K oblíbeným sportům patří v Gruzii judo, zápas, basketbal, fotbal, šachy, horolezectví, vzpírání, no a samozřejmě nesmíme opomenout lední hokej.

Gruzie se stala řádným členem IIHF v květnu 2009, hokejová federace sdružuje pouze 187 hráčů, z toho jenom 43 v seniorském věku. Mají k dispozici 3 kryté haly a 1 otevřený stadion s umělou ledovou plochou. Gruzie přesto odehrála svůj první mezinárodní zápas ještě za éry SSSR a to v roce 1962 proti Litvě (2:10) Do roku 2009 odehráli celkem 7 zápasů (vše v roce 1962) s bilancí 2 výhry a 5 proher (20:54). Po vstupu do IIHF hráli Gruzínci první zápas v roce 2010 proti JAR a prohráli 1:8. Nejvyšší prohru 1:22 utrpěli gruzínští hokejisté hned dvakrát, s Arménií v roce 2010 a s KLDR v roce 2014. Naopak nejvyššího vítězství se dočkali v roce 2016, když porazili Hongkong 14:3.

Mistrovství světa

Hokejisté Gruzie se doposud zúčastnili třikrát Mistrovství světa Divize III.

Rok 2014 - 6. místo (ze 6 týmů) 5 Z - 0 V - 0 VP - 0 PP - 5 P skore 3:78

Rok 2015 - 5. místo (7 týmů) 6 Z - 1 V - 1 VP - 0 PP - 4 P skore 20:56

Rok 2016 - 2. místo (6 týmů) 5 Z - 4 V - 0 VP - 0 PP - 1 P skore 37:13

Je tedy vidět, že se Gruzínci rok od roku zlepšují. A tak se jim snad v příštím roce podaří postoupit do Divize II. MS Divize III. se v roce 2017 hraje v Bulharsku za účasti týmů Bulharska, Gruzie, JAR, Lucemburska, Bosny a Hercegoviny, Hongkongu, SAE a Tchaj-wanu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 





Ocena članka: Slabo - Običajen - Odlično     Edinstveni pogledi: 123

Deliti na Facebook-u   Deli na Twitter   Deli na MySpace