PPM kurz (nie len) pre začiatočníkov – 2.časť - Taktika
Napísať článok na túto tému len pre začiatočníkov je asi zbytočné, pretože taktické nastavenia sú pomerne jednoduché (možno až príliš jednoduché na hru, ako je táto) a nedávajú manažérom veľa priestoru na manévrovanie.
Na jednej strane je veľa manažérov, ktorí ani nevedia, že sa dá počas zápasu meniť taktika... Na druhej strane je tu ale pár trikov, o ktorých možno nevedia ani skúsenejší manažéri. Preto bude článok venovaný začiatočníkom aj pokročilejším. Časti pre začiatočníkov sú vyznačené hrubým písmom. Článok je o hokeji, mnohé nastavenia majú ale rovnaký princíp aj v ostatných športoch.
Dôležitosť zápasu
Na začiatku hry boli len tri stupne dôležitosti, neskôr rozšírili toto nastavenie na päť stupňov.
Čím vyššiu dôležitosť nastavíte, tým viac sezónnej energie hráči počas zápasu stratia. Tabuľka ukazuje, koľko energie stratia hráči pri rôznych dôležitostiach, ak strávia na ľade 25% zápasu.
O toľkoto slabšie totiž budú hrať vaši hráči v nasledujúcom zápase. Sezónna energia sa obnovuje až na začiatku ďalšej sezóny, preto s ňou treba hospodáriť rozumne. Ak budete používať vyššie dôležitosti častejšie ako vaši súperi v lige, tak bude sila vášho tímu klesať rýchlejšie než sila súperov. A na konci sezóny (napr. v PO) vás budú porážať.
Pod rozumným hospodárením rozumiem aj zmenu dôležitosti počas zápasu podľa toho, ako sa zápas vyvíja.
Podrobnejšie tabuľky nájdete tu: Úbytok energie
V nasledujúcich príkladoch začíname zápas na normálnej dôležitosti, ale to je len príklad. Každý zápas treba nastaviť s prihliadnutím na aktuálneho súpera.
Jednoduché nastavenie: ak prehrávate, zvyšujete dôležitosť, ak vediete, tak z nej uberiete. Ak je stav nerozhodný, zachovávate pôvodné nastavenie.
V druhom príklade už môžeme vidieť o niečo sofistikovanejšie nastavenie. Dôležitosť zvyšujete len vtedy, ak vidíte ešte šancu na body. V našom príklade pri 4-gólovom náskoku súpera po prvej tretine už neplytváte energiou. Na druhej strane ani pri 1-gólovom vedení neuberáte z dôležitosti, pretože v hokeji 1 gól nie je náskok. Ak ide o dôležitý zápas, pokojne môžete použiť nulu v nastavení „Prehrávam o" na zvýšenie dôležitosti aj v prípade remízy.
Pokročilejšie nastavenia
V nastaveniach je možné použiť aj záporné čísla do -9. To rozširuje vaše možnosti. Ak napr. chcete ísť viac na istotu a vidíte to na stratu bodov aj pri 1-gólovom náskoku.
Ale záporné čísla sa používajú hlavne vtedy, keď napr. pri vedení (alebo prehrávaní) chcete použiť dva stupne nastavení.
Napríklad hráte proti slabšiemu súperovi a vyššiu dôležitosť ako normálnu nechcete použiť . V takýchto prípadoch sa oplatí nastaviť prepnutie na nízku dôležitosť pri nižšom vedení (o 1-3 góly) a veľmi nízku pri vyššom vedení (o 4 a viac).
Alebo nechcete riskovať s nižšími dôležitosťami, radšej chcete nastaviť dva stupne zvýšenia dôležitosti (v hornom príklade druhá tretina).
Keďže môžete použiť nulové aj záporné čísla, nastavenia pre „prehrávam o" a „vyhrávam o" môžu byť v konflikte (môžu sa prekrývať). Preto sa o taktických nastaveniach oplatí vedieť ešte jednu vec: systém ich berie podľa poradia, zľava doprava.
Napríklad pri takomto nastavení v prípade nerozhodného výsledku systém nastaví dôležitosť na vysokú (Prehrávam o), potom si pozrie ďalšie nastavenie v poradí (Vyhrávam o) a nastaví dôležitosť na nízku. V prípade remízy teda budeme hrať v ďalšej tretine nízku. Takto to funguje aj vtedy, ak dôjde k prekrytiu dvoch nastavení v dôsledku použitia záporných čísel.
V niektorých prípadoch sa dá využiť aj toto prekrytie. Vo vyššie uvedenom príklade je druhá tretina nastavená tak, že ak považujete zápas za rozhodnutý (vediete minimálne o 3 góly alebo prehrávate minimálne o 3 góly), tak šetríte energiu hráčov (veľmi nízka dôležitosť). Ak sa ešte nerozhodlo, budete pokračovať s vysokou dôležitosťou.
Počet formácií
Pomer času stráveného na ľade
Nastavenie dôležitosti veľmi úzko súvisí s počtom formácií a, samozrejme, aj s časom stráveným na ľade pre jednotlivé formácie. Žiaľ, tvorcovia hry tieto nastavenia z nejakého dôvodu neumiestnili priamo pod seba... Tieto nastavenia by ale mali byť navzájom zladené, takže sa im budem venovať mimo poradia. Rovnako ako nastavenia dôležitosti, slúžia aj tieto nastavenia na šetrenie energie hráčov.
Čím menšiu časť zápasu hráč hrá, tým menej energie stráca. Aby sa táto skutočnosť dala využiť na šetrenie energie, je nutné poskladať formácie tak, aby mali rôznu silu. Potrebujete minimálne jednu slabšiu formáciu, prípadne jednu silnejšiu od ostatných.
Potom môžete svojim naj hráčom energiu šetriť na úkor tých slabších hráčov. Treba to, samozrejme, robiť v rozumnej miere, aby popri šetrení boli aj výsledky...
V predĺžení hráči nestrácajú energiu, takže nemá zmysel šetriť. Predĺženie treba proste vždy hrať na tri najlepšie päťky.
Reagovať na stiahnutie štvrtej formácie súpera... Toto som nikdy nepoužil, ani som neprišiel na to, v akej situácii by sa to reálne dalo využiť. Ak to niekto používa, prosím napíšte do diskusii pod článkom.
Funguje to tak, že ak súper stiahne štvrtú formáciu, tak automaticky ju stiahnete aj vy.
Proti silnejšiemu, ale poraziteľnému súperovi, sa oplatí začať s tromi najlepšími päťkami. Potom, ak je už zápas rozhodnutý, nasadiť štvrtú (najslabšiu) formáciu a znížiť tak čas na ľade silnejším formáciám.
Proti slabšiemu, ale nie neškodnému súperovi, môžete použiť opačnú taktiku. Začnete so štyrmi formáciami a ak sa zápas nevyvíja dobre, stiahnete na tri najsilnejšie päťky.
Pokročilejšie nastavenia
Samozrejme, aj tu sa dajú využiť záporné čísla a prekrytie podmienok. Navyše, vhodnou kombináciou s podmienkami pre zmenu dôležitosti môžete v celku jemne naladiť zvyšovanie, znižovanie energie vloženej do zápasu (a tým, samozrejme, aj šance na víťazstvo).
Najlepšie je zápas vyhrať o jeden gól, lebo vtedy sa dá povedať, že ste neplytvali energiou hráčov.
Proti oveľa silnejšiemu súperovi, kde neočakávame zisk bodov, sa oplatí postaviť našu najsilnejšiu päťku ako štvrtú formáciu a poslať ich na ľad, len ak sa stane zázrak a po druhej tretine je šanca na bodovanie. V takom prípade treba, samozrejme, aj predĺženie hrať na štyri formácie.
Rovnaká taktika sa dá využiť aj proti oveľa slabšiemu súperovi.
Variácií je viac, nechcem tu všetky prezrádzať...
Štýl hry
Štýly hry majú niekoľko aspektov, ktoré si často navzájom odporujú. Niekedy sa dokonca obrátia proti vám, aj keď si ich vyberiete dokonale.
Lenže bez ohľadu na horeuvedené, dobrá voľba taktiky vás z dlhodobého hľadiska posunie dopredu.
V taktických nastaveniach sa oplatí nastaviť aj zmenu taktiky v prípade, ak po niektorej tretine prehrávate, hoci aj po každej tretine na inú taktiku. Samozrejme, treba občas zmeniť nastavenia, aby ste neboli ľahko čitateľní pre súpera. Taktiku môžete meniť, aj keď po tretine vyhrávate, ak rátate so súperovou zmenou. A aj tu môžete použiť v nastaveniach nulu.
Poďme sa však pozrieť na rôzne vplyvy štýlov hry.
Protitaktiky
Na každú taktiku existuje účinná protitaktika. Tie boli odhalené už dávno a ich účinok je štatisticky dokázaný.
Neznamená to však, že ak trafíte protitaktiku, tak automaticky vyhráte, len zvyšujete šancu. Zvyšuje sa však (na základe pozorovaní) aj šanca, že váš brankár bude chytať ako upratovačka (tzv. brankársky deň).
Proti silnejším mužstvám môžete pokojne skúšať trafiť protitaktiku. Ja osobne sa radšej vyhýbam tomu, aby som ju proti slabšiemu súperovi trafil, skôr sa snažím, aby sa súper netrafil do mojej taktiky. Protitaktiky sú nasledovné:
Zohratosť taktík
Čím je vyššia zohratosť hranej taktiky, tým hrajú hráči lepšie, no číselný efekt tohto vplyvu sa zatiaľ nikomu nepodarilo zistiť. Dá sa len hádať, že stopercentná zohratosť taktiky má prinajmenšom taký efekt ako efekt trafenej protitaktiky.
Je možné zohrať všetkých 6 taktík na úroveň blížiacu sa 100%, ale musíte na to ísť cielene a musíte hrať súťažné zápasy v utorok aj vo štvrtok. A to je prakticky možné len u prvoligistov. Každý je však schopný zohrať naplno 5 taktík - a to tiež nie je na zahodenie.
Sila útoku a obrany
To, akú hráte taktiku, má vplyv na silu vášho útoku a obrany. Toto bolo odhalené náhodou, keď boli predstavené nové taktické nastavenia. Zo zápasového reportu zabudli vyňať efekt taktiky, takže cca. týždeň sa reporty zo zápasov objavovali tak, že pri určitej taktike bola sila obrany vyššia, pri inej taktike nižšia atď. Potom sa to, samozrejme, "opravilo", ale šikovní manažéri už stihli vypočítať, aký efekt majú jednotlivé taktiky.
Celkový efekt nie je príliš veľký, pretože koľko získame v útoku, toľko stratíme v obrane a naopak. Ale aj tak sa dá povedať, že tímy so silnejším útokom než obranou by mali častejšie hrať útočnejšie štýly hry a opačne.
Presilovky a oslabenia
Aj tu existujú protitaktiky, takže každý konkrétny štýl presilovky je účinnejší na niektorý zo štýlov oslabenia než ostatné štýly, a naopak. Treba si však uvedomiť, že presilovky a oslabenia sa hrajú podstatne kratší čas než je hra 5 na 5, takže aj vplyv týchto protitaktík bude menej viditeľný.
Zohrať na maximum sa dá všetkých šesť taktík pre špeciálne formácie.
Samozrejme, aj tieto taktiky sa dajú po každej tretine meniť. Princíp je rovnaký ako pri ostatných nastaveniach.
Protitaktiky presiloviek a oslabení:
Striedanie brankára
Už som spomínal „brankársky deň"...
Vývojári prisahali, že neexistuje, skúsenosť manažérov je však taká, že existuje až príliš. V každom prípade, ak brankár zle chytá, oplatí sa ho vymeniť, ak máte adekvátnu dvojku.
Samozrejme, sú prípady, že zle brániaci brankár v tretej tretine zabetónuje bránu, a tiež sa často stáva, že po zmene brankára náš druhý brankár nechytá o nič lepšie ako prvý. Ale stáva sa dosť často, že to druhý brankár zachráni. Každopádne, pri dobrom nastavení nie je čo stratiť...
Takmer vždy to nastavujem takto.
Možnosti „prehrávam o" a „vyhrávam o" mi nepripadajú dobré na presné nastavenie. Môžete vyhrávať o gól a pritom váš brankár dostal z 10 striel 3 góly.
Percentuálna úspešnosť brankára po prvej tretine môže viesť k zbytočným striedaniam brankára, hlavne ak v tretine padá málo striel. Aj po 1 inkasovanom góle môže mať nižšiu úspešnosť, než ste nastavili.
Preto odporúčam po prvej tretine nastaviť striedanie po počte inkasovaných gólov. Ja nastavujem 2, pri silnom súperovi 3 góly.
Po druhej tretine už vo väčšine prípadov bolo toľko striel na bránu, aby sa dalo spoľahnúť na údaj o efektivite brankára, preto odporúčam použiť túto opciu.
Odvolanie brankára
Odvolanie brankára odporúčam mať vždy zapnuté. Málokedy nastane prípad, že na postup stačí prehra o jeden gól, ale pri dvojgólovej porážke mužstvo postúpiť nemôže - len v tomto prípade je výhodné neodvolávať brankára.
Pýtam sa hlavne skúsenejších manažérov:
Ako zvyčajne nastavujete taktiku vy? Podeľte sa so svojimi skúsenosťami!
Выложить на Facebook Выложить на Twitter Выложить на MySpace