Czas:

Twoje drużyny:
Komunikacja
Public account
  Strefa PRO
1330 kredytów
Kupno kredytów
Jesteś na koncie publicznym. Jeśli chcesz grać lub uczestniczyć w dyskusji, musisz się zalogować. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, musisz się najpierw zarejestrować.

  PowerPlay Magazyn

Stvaranje momčadi za početnike


Stvaranje momčadi za početnike

 Ovaj članak je namjenjen za sve one koji su tek uplovili u PPM svijet. Skoncentrirati ćemo se na hokej mada se većinu toga može primjeniti i na nogomet. Zatekli ste se u 17. sezoni hokeja i pitate se može li se relativno brzo stvoriti respektabilan tim. Odgovor je da...

 

 

 

I sam sam prije nešto više od mjesec dana otvorio momčad u hokeju te sam si za cilj uzeo vidjeti mogućnosti napretka s obzirom na tako kasni start. Došao sam do određenih smjernica koje sam odlučio podjeliti sa svim novim menadžerima kako bi što prije uhvatili priključak. Pa krenimo!

Uzmite u obzir da je ovo plan razvoja kluba u prvih nekoliko sezona.

IGRAČKI KADAR

 Zatekli ste hrpu dražesnih hokejaša. Prvo je pitanje, što možete s njima napraviti? Odgovor je NIŠTA. Doživite ih kao hrpu amatera te vam je prvi i glavni zadatak okupiti prave hokejaše koji će vas voditi do pobjeda jer pobjede donose CRM (cjelokupni rejting momčadi), CRM donosi novce a novci nove pobjede :). Dakle, riješenje za vaše probleme zove se tržište.

TRŽIŠTE

 Tržište je vjerojatno najvažnija stvar s kojom morate ovladati u PPM-u, bilo da ste početnik ili stari vuk tržište je neophodno. Igrača na tržištu čini 7 stavki:

1. Godine - Na početku zaista nema smisla kupovati mlade igrače s obzirom da vam je cilj napraviti instant konkurentnu momčad. Što starije to jeftinije, što jeftinije to bolje.

2. Dugovječnost karijere - DK se kreće od 0 do 6 i to je puno bitnija stavka od igračevih godina. Stariji igrač može imati puno bolji DK od mlađeg i kao takav je bolji. Na DK 6,5,4 i 3 igrač stekne većinu svojih skilova a pošto je vama trening na početku loš skoncentrirajte se na igrače s DK 2 i 1. Probajte izbjegavati igrače s DK 0 jer bi njihovi skilovi ubrzo mogli početi padati. Naravno, iznimka je ukoliko takvog igrača možete kupiti jeftinije.

3. Skilovi - Najvažnija stvar koja čini nekog igrača. Razlikujemo branjenje, obranu, napad, pucanje, dodavanje, tehniku i agresivnost. Kada kupujete igrača, nemojte gledati samo njegov ukupan zbroj skilova. Igrači s jednakim ukupnim skilovima mogu biti znatno različiti. Pošto je vaš cilj kupovanje gotovih igrača biti će ih gotovo nemoguće ispraviti ako su krivo trenirani. Dobro treniran igrač znači da su mu skilovi razmješteni po određenom omjeru, ovisno o poziciji. Držite se ovih omjera:

Golman: 100 branjenja 50 dodavanja 50 tehnike

Obrambeni: 100 obrane 25 pucanja 50 dodavanja 40 tehnike 50 agresivnosti  

Centar: 100 napada 70 pucanja 50 dodavanja 50 tehnike

Krilo: 100 napada 80 pucanja 50 tehnike 50 agresivnosti

4. Iskustvo - Jako bitna stavka pri kupnji. 100 iskustva donosi 10% više skilova (ako ne i više). Dakle igrač s 1000 CV i 200 iskustva je bolji od igrača s 1100 CV i 80 iskustva.

5. Kvaliteta - Vjerovatno najbitnija stavka pri kupnji mladog igrača. Vi o kvaliteti trenutno ne trebate brinuti.

6. Energija - Ukoliko kupujete igrača koji vam hitno treba obratite pažnju na energiju. Neki igrači na tržištu znaju biti potrošeni (70 energije i manje) već na polovici sezone. Dobra strana toga je što takvi igrači znaju biti jeftiniji te ga možete kupiti kao investiciju za sljedeću sezonu kada se obnavlja energija.

7. Plaća - Konačno smo došli i do ekonomskog dijela priče. Osim cijene igrača vrlo je bitno paziti i na njegovu plaću. Još jedna vrlo negativna  posljedica krivog treninga igrača je visina njegove plaće. Naime, plaća igrača se ponajviše određuje po njegovom glavnom skilu. Uzmimo za primjer dva golmana:

Golman A: 550 branjenja 200 dodavanja i 200 tehnike

Golman B: 400 branjenja 200 dodavanja i 200 tehnike

Prvi golman ima 150 branjenja viška te će njih dvojica na terenu pružati vrlo slične partije, međutim prvi će imati i do 10 000 veću plaću što znači da će te ga plaćati i milijun više po sezoni. Imajte to na umu pri kupovini.


Sada kada smo apsolvirali što sve čini jednog igrača možemo krenuti na strategiju samog kupovanja.

1.     Bolje kupiti 4 podjednake linije nego 1 dobru i 3 loše

2.     4. linija vam može biti nešto jeftinija i slabija jer ćete u 3. ligi moći odigrati dosta utakmica na jako nisko pa ćete moći igrati sa 3 jake linije.

3.     4 linije znači da su vam potrebna 8 krila, 8 obrambenih, 4 centra i 2 golmana s time da rezervni golman može biti jeftiniji. Na prvom golmanu nemojte štediti. Izdvojite i duplo više novaca nego za običnog igrača. Također pazite na preferirane strane kod krila i obrambenih. Uviverzalci mogu igrati na obje strane.

4.     Odredite koliko novaca možete potrošiti na momčad što uključuje to koliko ćete ga platiti i kolika mu je plaća. Moja procjena je da za početak kupujete igrače od 2-4 milijuna uz plaću do 35 000 godišnje. Takvi igrači će vam omogućiti doigravanje u 3. ligi a također će vam ostati novaca za gradnju objekata.

5.     Najvažnija stvar! Odredite vrijednost igrača na tržištu i nemojte ga preplaćivati. Isti igrač može otići i za 10 puta veću cijenu, nemojte vi biti ti koji će ga platiti. Kako određivati pravu vrijednost igrača na tržištu? Uzmimo za primjer 4 centra:

 

BRA

OBR

NAP

PUC

DOD

TEH

AGR

ISK

CV

A

17

11

344

241

172

172

13

77

970

B

28

79

489

202

151

168

41

88

1158

C

15

13

306

245

197

209

27

96

1012

D

13

11

325

230

162

162

14

196

917

Prvo što trebate je odrediti koliko igrač stvarno koristi skilova. Uzmite kalkulator i izračunajte u kojim omjerima su igrači trenirani. Za centre gledamo samo napad, pucanje, dodavanje i tehniku pa zbrojite samo te skilove.

 

 

NAP

PUC

DOD

TEH

CV*

A

100

70

50

50

929

B

100

41

31

34

1010

C

100

80

64

68

957 - 38

D

100

70

50

50

879

Vidimo da su igrač B i C krivo trenirani. Rijetko će igrač biti savršeno treniran tako da tolerirajte sve igrače od 40 - 60% sekundarnog skila u odnosu na glavni. Kod pucanja možete biti popustljiviji, jer ne škodi previše pucanja. Igrače iz primjera B u pravilu izbjegavajte jer će im i plaća biti veća te ćete ga na kraju preplatiti čak i ako ga u tom trenu kupite za nižu cijenu. Igraču iz primjera C oduzmite višak skilova. Recimo da je 60% sekundarnog skila zadovoljavajuće, uzmimo da igrač C „zapravo" ima 184 dodavanja i 184 tehnike, dakle 38 skilova viška.

Sljedeći važan korak je da uračunate iskustvo. Rekli smo da je 100 iskustva oko 10% više skilova.

A: 929 * 1,077 = 1000

B: (957 - 38) * 1,096 = 1007

C: 879 * 1,196 = 1051

Igrač D se pokazao kao najbolja investicija. Iako na prvu ima najmanji CV za njega valja izdvojiti najviše novaca.

Sada kada smo odredili stvarne vrijednosti igrača na tržištu pitanje je koliko ga platiti? Budite strpljivi i za 2-4 milijuna se mogu kupiti igrači koji koriste (s uračunatim iskustvom) i preko 1100 skilova. Neka vam to bude i generalna odrednica. Naravno, tržište se mijenja i za sezonu, dvije će se možda za istu cijenu moći nabaviti i bolji igrači. Imajte na umu da su golmani skuplji te će takvog golmana morati platiti barem 5 milijuna.

6.     Kupujte slobodne igrače. Postoji dosta neaktivnih momčadi pa ćete njihove igrače moći dovesti za dosta povoljne cijene. Također, odmah ćete potpisati ugovor na 3 sezone a ako kupujete igrača s tržišta njegov ugovor može brzo isticati te će postati slobodan igrač što znači da ćete ga praktički morati dva puta platiti.

 

STADION

 Odmah izgradite 8 srednjih stojećih tribina na kapacitet od 1600 gledatelja. Takav stadion će vas dobro služiti prvih par sezona dok malo ne stasate kao klub.

OBJEKTI

 Nisu svi objekti jednako važni i vrlo ih je bitno razvijati za budućnost kako bi mogli napredovati.

Trening - Najvažniji objekt za budućnost. Trudite se da uvijek imate spremne novce za gradnju sljedećeg nivoa. Kasnije će biti sve teže i teže ali neka vam to bude prioritet.

Regeneracija - Za početak je dovoljno da držite ovaj objekt za dva nivoa niže od treninga.

Ljudski resursi i menadžment - Objekt koji treba graditi sustavno i pažljivo s obzirom na rast CRM-a. Probajte ga u roku tri sezone dignuti na 9. nivo.

Održavanje - U roku tri sezone dovoljno ga je dignuti na 4-5 nivo.

Obrazovni centar - Ne gradite ovaj objekt! On u početku igrice ima važnu ulogu no kasnije već ima dovoljno jeftinih zaposlenika na tržištu koji će zadovoljiti vaše potrebe.

Sportska akademija - Također je dobro što više dizati ovaj objekt kako bi bili u mogućnosti zaraditi novce na nekom kvalitetnom junioru. Također, u kasnijoj fazi će vam biti jako koristan za trening kampove.

Lječnički centar - U roku tri sezone ga dignite barem na 5-6 nivo kako bi barem malo umanjili broj ozljeda u momčadi.

ZAPOSLENICI

 Zaposlenici služe kako bi ojačali objekte. Kako sve objekte gradite za budućnost nemojte trošiti novce na njih u prvih par sezona.

Jednine zaposlenike koje trebate su menadžeri. Probajte ih kupiti 3-4 tjedna prije ugovora te im dajte otkaz čim ugovori završe. Za početak će vam biti dovoljni menadžeri s marketingom 50-70. Na ove skuplje ćete potrošiti više novaca nego će vam oni donijeti. Pri kupnji pazite na njihovu plaću i dužinu ugovora. Izračunajte koliko će vas stvarno koštati prije nego ga kupite.

TAKTIKE

 Još jedna stvar koja vam može donijeti koju pobjedu više su protutaktike. Probajte odrediti (što u trećim ligama nije tako teško) kojom taktikom će igrati vaš protivnik te mu odigrajte protutaktiku.

TAKTIKA

PROTUTAKTIKA

Obična

Obrambeni

Obrambeni

Napad

Napad

Presing

Presing

Protunapadi

Protunapadi

Razbijanje

Razbijanje

Obična

 

Ovo su okvirne smijernice razvoja kluba u prvih nekoliko sezona kako bi se eliminirale početničke greške. Nakon što malo stasate s objektima moći ćete i sami razvijati vlastite igrače i početi stvarati mladu momčad za borbu u drugoj ligi.

Samo uporno i strpljivo i uspijeh će doći!