Čekání na zlato stále pokračuje

Minulý týden skončily druhá MS juniorů ve fotbale. Zrekapitulujeme si, jak oba turnaje probíhaly a jak si na nich vedly naše reprezentace. Pochopitelně nebudou chybět ani některé statistiky.
Jak již název napovídá, na nejvyšší stupínek ani jedna z našich reprezentací nevystoupala... Ale dokázala nějaká vybojovat jiný cenný kov? Na to se nyní podíváme.
U20
Nejprve začneme starší věkovou kategorií, kterou je U20. Mistrovství světa se odehrálo v Anglii. Organizace samotného šampionátu nestála za nic, ale to z části mohlo být způsobeno také tím, že se Anglie na MS nekvalifikovala. Ale pojďme se podívat na šampionát z herní stránky.
Základní skupiny
Základní skupiny přinesly z veliké části očekávané výsledky, i když se našly nějaké výjimky. V mnoha z nich se bojovalo do posledních vteřin. Na největší zklamání turnaje budou kandidovat Kanada, Srbsko, Chorvatsko a Polsko. Naopak mnoho nechybělo a do vyřazovacích bojů mohly postoupit reprezentace Irska, Černé Hory nebo Venezuely. Posledně jmenovaná byla postupu nejblíže, jelikož ji unikl jen o skóre. Venezuela byla také našim soupeřem ve skupině společně s Polskem a druhým postupujícím, Slovinskem. Naše reprezentace neměla postup lehký, ale ani jednou neprohrála a gól inkasovala až z poslední akce v posledním zápase ve skupině. Což nám vyneslo postup z prvního místa.
Osmifinále
Osmifinále přineslo jak vyrovnané bitvy, tak i na druhou stranu až příliš snadné postupy. Nejvýraznějším skórem vyhrálo Rumunsko, které smetlo Brazílii 4:1. Nejvýraznější převahu mělo Finsko, které si bez problémů poradilo s Rakouskem 3:0. Postup si nejdříve zajistila ale Litva, která už ve 26. minutě vedla nad Nizozemím 3:0. Velikou převahu také Německo nad Argentinou, ale velmi se trápilo a vstřelilo jen jedinou branku. Naopak soupeř dal ze dvou střel dva góly a s velikým štěstím postoupil. Podobně jak Německo, dopadl i náš další soused, Slovensko. Ačkoliv mělo převahu, lekci z efektivity jim ale dala Itálie. Podobný prlběh měl i poslední osmifinálový zápas, ve kterém nastoupila naše reprezentace proti Francii. Ale zde byla převaha soupeře způsobena především brzkým vyloučením našeho hráče, kterým byl podruhé na šampionátu Cagaš. Nakonec jsme oslabení a tlak Francie přežili a postoupili dále.
Čtvrtfinále
Čtvrtfinálové bitvy již byly vyrovnanější a polovinu z nich rozhodovalo prodloužení, respektive pokutové kopy.
V zápase měli převahu Rumuni, ale museli pořád dotahovat soupeře. Nejprve jim k tomu pomohla penalta a podruhé v samém závěru základní hrací doby kopali ještě druhou penaltu, ale tu neproměnili. Vyrovnání se tak dočkali až v poslední minutě nastaveného času a vynutili si prodloužení. V něm gól nepadl a šlo se na pokutové kopy. Rumuni zaváhali jen jednou, Lotyši dvakrát.
Argentina -
Maďarsko 2:1 a.e.t.
Velmi vyrovnaný zápas. Maďaři se ujali vedení hned z kraje zápasu gólem z pokutového kopu. Soupeř po přestávce vyrovnal a v prodloužení přidal vítězný gól z přímého kopu.
Na šance to bylo vyrovnané utkání, čemuž ale skóre neodpovídá, jelikož Finsko vyhrálo jednoznačně 3:0. Trochu krutá porážka pro Italy. Zároveň to je jediné čtvrtfinálové utkání, kde nebyla nařízena penalta.
Vyrovnané utkání s minimem šancí, které rozhodla nařízená penalta v nastaveném čase prvního poločasu. Místo toho aby nastal v druhém poločase náš tlak, tak přišlo tradičně jako ve většině předcházejících zápasů vyloučení a ztráta nadějí na zvrat utkání. Nicméně s tímto týmem by byl zisk medaile hodně velký zázrak, jelikož na klíčových postech naše reprezentace za špicí hodně zaostávala, neboť lepší hráči k dispozici nebyli.
Semifinále
Semifinále už bylo velmi vyrovnané a o postupu rozhodoval až penaltový rozstřel.
Výraznou převahu měla v utkání Argentina, ale gól se ji nedařilo vstřelit. Soupeř si toho příliš nevypracoval a tak základní hrací doba skončila bez branek. Góly přišly až v prodloužení. Do vedení se překvapivě dostalo Rumunsko. Ale Argentina záhy srovnala a šlo se na penalty. První a poslední exekutor na rumunské straně zaváhal, zatímco na té argentinské zaváhal pouze jeden hráč a po zásluze postoupila Argentina.
Druhý semifinálový zápas byl o něco vyrovnanější a hrál se spíše defenzivní fotbal s minimem šancí. Gólu se diváci nedočkali ani v prodloužení. A Finové na to právě doplatili, jelikož si Litva za celý zápas nevytvořila žádnou střelu na branku a rozhodovat musely pokutové kopy. V nich hned první dva finští exekutoři zaváhali. Jednou zaváhala i Litva, ale ta se nakonec se štěstím probojovala bez vyslané střely na branku do finále. I takový může být fotbal...
O 3. místo
Semifinálovou porážku zjevně Finové nedokázali rozdýchat a v zápase byli horším týmem. Hned z úvodu zápasu se Rumuni ujali vedení, které si nakonec pohlídali, jelikož Finové byli neškodní a mohla začít oslava bronzu.
Finále
Finálový zápas předcházel tomu o třetí místo a měl jednoznačný průběh. Jasnou převahu si vytvořili Argentinci, kteří také vstřelili jediný gól utkání, který přišel v 73. minutě z penalty. Litvě chyběl v zápase vykartovaný nejlepší útočník.
Nyní se podévíme na hráčské statistiky turnaje. Nejdříve tu jsou nejlepší střelci. Králem střelců se stal finský sniper Pasi Silvola, který v semifinále neproměnil penaltu. Nejlepším naším střelcem se třemi brankami je na 10. místě
Zdeněk Nikodým.
Jméno | Z | G |
![]() |
5 |
5 |
![]() |
4 |
5 |
![]() |
4 |
5 |
Nejlepší nahrávače ovládli bronzoví medailisté z Rumunska. Nejvíce asistencí si připsal Gorun Roşca. Z Čechů je nejvýše s jednou asistencí na 32. místě další z útočníků
Ivo Stach.
Jméno | Z | A |
![]() |
7 |
4 |
![]() |
3 | 3 |
![]() |
5 | 3 |
Mezi brankáři opět kralovalo Finsko. Hned v pěti utkáních udržel čisté konto Patrik Poikolainen, který má pochopitelně také nejdelší sérii bez inkasované branky, která bez 4 minut činila 500. Z našich brankářů je na tom pochopitelně nejlépe
Ivan Ouředník, jelikož nikdo jiný nechytal. V čistých kontách mu patří celkové 10. místo za 2 zápasy bez branky. V nejdelší sérii je to za 265 minut páté místo.
Jméno | Čistých kont |
![]() |
5 |
![]() |
3 |
![]() |
3 |
U17
Druhou juniorskou kategorií je U17. Pořadatelem druhého MS se stalo Švýcarsko, které bylo i jedním z 32 účastníků šampionátu.
Základní skupiny
Základní skupiny nepřinesly žádné výraznější překvapení. Největší zklamání panovalo patrně v Rusku a Argentině, které se nedostaly do vyřazovacích bojů z těžkých skupin. Především v druhém táboře fanoušci očekávali více, jelikož na minulém MS vyhrála Argentina zlato. Naše reprezentace prošla skupinou jako nůž máslem, třikrát vyhrála a ani jednou neinkasovala a stala se tak společně se Španělskem nejúspěšnější reprezentací v základních skupinách.
Osmifinále
Osmifinále přineslo dvě prodloužení, ale také jasnou dominanci některých reprezentací. Německo si bez větších potíží poradilo s Lotyšskem, kterému vstřelilo první a poslední dva góly na turnaji. Zápas mezi Švédskem a Nizozemím byl o něco vyrovnanější, ale dva slepené góly v poslední desetiminutovce rozhodli o postupu Nizozemců. Vyrovnaný zápas diváci sledovali také mezi Maďarskem a Francií, které došlo až do prodloužení. V něm dvě branky vstřelili Maďaři a po zásluze postoupili dále. Prodloužení muselo rozhodnout také zápas mezi Španělskem a Srbskem. Mírnou převahu si udržovalo Srbsko, ale gól nevstřelilo. To se jednou povedlo soupeři. Slovensko si proti Chorvatsku věřilo a trochu zariskovalo, což se jim nakonec vyplatilo a svého soupeře jednoznačně přehráli 3:0. Převahu měla i naše reprezentace proti Rumunsku, ale tentokráte zklamal brankář, který téměř nic nechytil a z postupu se tak radoval soupeř. Nejvyrovnanější byl duel mezi Finskem a Brazílií. Byl to zápas plný šancí, ale diváci viděli jen jeden gól, který vstřelilo Finsko. V posledním osmifinálovém duelu nedovolilo Polsko Kanadě vůbec nic a bez problémů si dokráčelo pro postup po výsledku 3:0.
Čtvrtfinále
Čtvrtfinálové bitvy už byly vesměs vyrovnané. Jednou došel zápas až k penaltovému rozstřelu.
Nejvyrovnanější zápas byl mezi Německem a Nizozemím. Němci krátce po poločase přišli o vyloučeného útočníka a místo toho aby se snažili bránit, naopak stáhli obránce a do hry poslali dalšího útočníka. Ale gól nepadl ani v prodloužení a šlo se na penalty, které byly plné nepřesností. Lepší mušku měli nakonec Nizozemci.
Mírnou převahu v utkání mělo Maďarsko, které se v úvodu dostalo také do vedení. Jenže krátce před koncem poločasu inkasovalo a ze začátku druhého poločasu gólem z penalty dokonalo Španělsko obrat.
Slovensko pokračovalo v krasojízdě i ve čtvrtfinále. Našeho přemožitele smetlo rozdílem třídy a vyhrálo znovu 3:0.
V posledním utkání mělo převahu Polsko, ale krátce před poločasem inkasovalo z první střely soupeře. Jednalo se zároveň o jediný gól v utkání.
Semifinále
Semifinálové duely byly jako den a noc. V jednom rozhodovaly až penalty, druhé bylo jednoznačné.
V prvním poločase mělo Španělsko větší tlak a vstřelilo vedoucí branku z penalty. V druhém poločase už dominovalo Nizozemí a dokázalo vyrovnat. Ale další branku i přes drtivý tlak nedokázalo vstřelit, takže musely opět rozhodnout pokutové kopy. Zatímco Nizozemci je zahazovaly, Španělé se ani jednou nemýlili.
I v semifinále pokračovala spanilá jízda Slovenska. Svého soupeře k ničemu nepustilo, ale dlouho se trápilo. Až v závěru zápasu sestřelil Finy hattrickem Maroš Gažík.
O 3. místo
V souboji zklamaných převzalo iniciativu Finsko, ale první gól vstřelil soupeř. Krátce po tom mohl z penalty vyrovnat finský útočník, ale nedal. O chvilku ale své zaváhání napravil a vyrovnal. Do konce základní hrací doby gól již nepadl a prodlužovalo se. Když už to vypadalo, že bude opět rozhodovat až penaltový rozstřel, tak z poslední akce zápasu urval bronzové medaile pro svůj tým druhý z finských útočníků.
Finále
Finálový zápas byl opět na programu před bojem o třetí místo. Slovensko opět svého soupeře přehrálo, ale opět se dlouho nemohlo prosadit. Už to vypadalo, že se bude prodlužovat, ale z poslední akce v zápase vystřelil Slovákům zlato obránce Radovan Prokes. Slováci tutíž ani v posledním zápase neinkasovali a došli si pro zlato formou start-cíl.
Na závěr tu máme opět statistiky šampionátu, které ovládli zlatí medailisté ze Slovenska. Ale nejlepším střelcem turnaje se stal Francouz Jean-Bernard Nicot. Z našich hráčů se nejvýše umístil
František Piskač, kterému za 2 branky patří 18. místo.
Jméno | Z | G |
![]() |
4 |
6 |
![]() |
5 |
5 |
![]() |
5 |
5 |
Nejlepším nahrávačem se nakonec stal zlatý medailista Oskar Pšeno. Z našich se nejlépe vedlo hráči
Bohuslav Šobíšek, který s jednou asistencí obsadil 21. místo.
Jméno | Z | A |
![]() |
5 |
4 |
![]() |
5 | 4 |
![]() |
6 | 4 |
Nikoho jistě nepřekvapí, že brankářům vládl taktéž Slovák. Nejvíce čistých kont si připsala slovenská jednička Matej Harvan, který taktéž vydržel nejdéle neinkasovat, rovných 450 minut. V české brance stál pouze
Alexandr Konrád, který se 3 čistými konty skončil šestý. Stejná pozice mu patří také v nejdelší sérii bez inkasované branky, která u něj činila 301 minut.
Jméno | Čistých kont |
![]() |
5 |
![]() |
4 |
![]() |
4 |
Na zlaté medaile si tak český fotbal bude muset ještě minimálně sezónu počkat. Před začátkem šampionátu měla větší šanci na zisk cenných kovů U17, ale v klíčovém zápase ji nepodržel brankář a ani útočníci se příliš nepředvedli. Naopak U20 krom nemohoucnosti útočníků zlomila také častá vyloučení.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Oficiální stránky fotbalové reprezentace na PPM - web české fotbalové reprezentace na PPM se soutěžemi o pořádání přáteláku na svém stadionu
Databáze českých reprezentačních hráčů - na této stránce můžete vkládat do databáze své hráče s reprezentačním potenciálem a můžete pomoci i s průzkumem soupeřů
PPM Reprezentace - místní diskuze o fotbalové reprezentaci na PPM
U20 Reprezentace - místní diskuze o fotbalové reprezentaci do 20 let na PPM
U17 Reprezentace - místní diskuze o fotbalové reprezentaci do 17 let na PPM
Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze Udostępnij na MySpace