Horário:

Seus times:
Comunicação
Public account
  Zona PRO
1330 créditos
Comprar créditos
Você está na conta pública. Se você quiser jogar o jogo ou se juntar as conversas, você deve fazer o log in para entrar em sua conta. Se você é um novo usuário, você deve se registrar primeiro.

  Revista PowerPlay

Jeden z manažérov bol účastnikom MS!


Jeden z manažérov bol účastnikom MS!

Minulý týždeň sa v Maďarsku na Balatone uskutočnili MS v jachtingu. Medzi účastníkmi boli aj dvaja Slováci a jeden z nich je aj manažérom a redaktorom na PPM! Ponúkam Vám rozhovor s ním v ktorom Vás zoznámi s základmi jachtingu a povie niečo o tých MS! Príjemné čítanie!

AKO SI SA DOSTAL K JACHTINGU?

Pamätám si to, ako by to bolo včera, keď sme jedného krásneho letného dňa boli vonku s dedkom venčiť  psami a on mi začal vysvetľovať, že ako to vlastné v jachtingu chodí a tak. Nakoniec to dospelo až k záveru, že ma o týždeň neskôr zobral do Senca a začali sme moju úspešnú cestu zatiaľ k vicemajstrovi Slovenska...

AKÁ BOLA TVOJA PRVÁ LOĎ, NA KTOREJ SI JAZDIL?

Najskôr by som spomenul, že plachetnnice sa delia na také štyri hlavné skupiny: jednoposádkové, dvojposádkové, viacposádkové a námorne lode. Moja prvá loď alebo skôr lodná trieda, na ktorej som jazdil bol Optimist - jednoposádková loď. Je to loď určená pre deti do 15 rokov, teda na také naučenie sa základov. Ja som z Optimistu odišiel už keď som mal dvanásť, pretože som bol vysoký a ťažký.

DOSIAHOL SI NA OPTIMISTE DOBRÝ ÚSPECH NA PRETEKOCH?

Nie, bohužial. Nemal som na to. Súperili so mnou takí výborní jazdci, že ja, začiatočník, som nemal šancu. Tí ľudia boli na "opťáku" už niekoľko sezón a mali natrénované oveľa viac než ja.

PO OPTIMISTE SI PRESEDLAL NA LASER. POPÍŠ NÁM VŠETKO, ČO BY SME ASI MALI VEDIEŤ ABY SME SA NESTRATILI ĎAJEL V TOMTO ČLÁNKU.

Tak, Laser je loď, ale ja jazdím na Laser 4,7. Takže, Laser sa delí na tri lodné triedy, prvou je Laser 4,7. Na tej môžu jazdiť chlapci do 18 rokov a dievčatám minulý rok zrušili vekovú hranicu. Oproti ostatným Laserom sa tu menia iba dve veci - spodok sťažna a plachta.  Plachta má rozlohu 4,7 m2 a sťažen je o niečo menší a krivší ako dva zostávajúce Lasere. Ďalej je tu Laser Radial. Je to olympíjska trieda pre ženy a opäť je rozdiel iba v plachte: 5,6 m2 a spodku sťažna. Mimochodom, budem na ňom jazdiť už asi budúci rok MS v Poľsku. Laser Standard vás môže zase priviesť na Olympiádu medzi mužov. Dúfam, že sa už nebudem musieť opakovať tým, že v čom je rozdiel (plachta 7,1 m2).

TERAZ ŤA PRERUŠÍM A DÁM OBRÁZOK. POPÍŠ ČASTI LODE.

Bod: 1, žltý - vrch sťažňa. V hnedom hrubom bode sa spája so spodkom sťažna a je tam prelepený páskou, aby sa počas jazdy nehýbal. Keď spojíte tieto dve časti, navlečiete na to plachtu.

       2, hnedý (spodnejší) - spodok sťažna siahajúci až po hrubý hnedý bod

       3, šedý - spiry - toto neviem presne popísať, ale bez nich by ste mali plachtu ako balón. Sú to vlastne ploské paličky dlhé asi 33 centimetrov ktoré vám vyrovnávajú plachtu.

       4, modrá - kiking - používa sa na ohnutie plachty. Keď ho máte pritiahnutý najviac ako sa dá, plachtu máte asi takú naklonenú ako na obrázku, a keď je povolený, tak je pochopiteľne plachta vyrovnaná (neskôr vysvetlenie nákolnu sťažna - pozn. autora)

       5, zelené - oťiaže - priťahujete a vypúštate nimi plachtu podľa vetra (vysvetlenie smerov vetra neskôr - pozn. autora)

       6, bledohnedý - kormidlo - ovládate ním loď

       7, červený - plutva - bez plutvy by ste nemohli jazdiť, lebo by vás splúvalo

Ďalej sú ešte dve časti, ktoré nie je vidieť. Prvou je zadný lem a druhou predný lem. Zadný lem povolujete a priťahujete podľa vetra. Robíte ním vlastne brucho plachty podľa toho, na aký vietor idete. Predný lem slúži ako druhá vec po kikingu. Keď je kiking priťiahnutý, musíte pritiahnúť aj predný lem, lebo ináč by ste mali pozdĺž ráhna (na obrázku "tyčka" cez ktorú prechádzajú oťiaže - pozn. autora) vrásku na plachte. Naopak, keď je kiking povelený, musíte povoliť aj predný lem, aby ste nemali vrásku pozdĺž sťažňa.

DOBRE, S LASEROM SI NÁS UŽ ZOZNÁMIL, POĎME TERAZ NA VIETOR TRAŤ A ŠTART.

Začnem vetrom, aby potom bolo jasné ako sa stavia trať a ako sa jazdí.

Vysvetlivky: - šípka - smer vetra

                  - obdĺžniky - lode

                  - čiary (prerušované a normálne) - plachta

                  - číslo pri šípke - pomenovanie vetra

                  - číslo pri lodi - vietor, na ktorý loď ide

Zadný vietor, "zaďák", je vietor vanúci na loď priamo zo zadu. Pri každej sile vetra je tento smer najpomalší, preto sa nejazdí priamo po vetre, ale chodí sa tak cikcakovito smerom na bojku. Pri zaďáku je takmer jedno, na ktorej strane máte plachtu. Kiking je maximálne vypustený a zadný lem s predným podobne.

Pri zadobočnom vietor, "zadobočáku", už nie je jedno, na ktorej strane máte plachtu. Nemôžete predsa mať plachtu na pravej strane, keď fúka zadobočák z ľavej strany, pretože plachtu môžete vypustiť iba maximálne na 90 stupňov voči sťažňu. Kikng a príslušné veci opäť vypustené maximálne.

Bočný vietor, "bočák", je najrýchlejší. Kiking je na štvrťku pritiahnutý a zadný lem na pol. Predný lem musíme pritiahnuť podľa výzoru plachty.

Predobočný vietor, "predobočák", sa väčšinou na závodoch nevyskutuje. Loď na ňom musí stúpať k vetru. Zadný lem je pritahnutý skoro ako na stupačku (ďalej vysvetlené - pozn. autora) a kiking taktiež.

Predný vietor, "stupačka", je vietor ktorým sa začína každý pretek. Loď nemôže ísť priamo na vietor a preto musí robiť obraty a ísť tak na bojku ako je nakreslené na obrázku. Kiking je úplne dotiahnutý a zadný lem tiež. Predným lemom len "dopekníme" plachtu.

Ako bol spomenutý náklon sťažňa. Tak teraz o ňom poviem niečo. Pri silnom vetre je veľmi dôležité mať kiking dotiahnutý na maximum. Pomáha to k lepšiemu stúpaniu a loď je stabilnejšia. Naopak v slabom vetre je lepšie mať kiking povolený, aby ste boli rýchlejší. Toťiž, keď máte náklon sťažňa veľmi veľký, plachta je ploskejšia ako keď je kiking vypustený a teda Vám do nej tlačí menšia sila vetra. Všetko toto je dôležité iba pri stupačke!

A teraz,keď už ste tomu aspoň trochu pochopili, prejdeme na štart a celú trať. Ako príklad si vezmem tarť, ktorá sa jazdieva na MS a Európskych pohároch.

 

Štart je 5 minutový a sú v ňom vyvešané rôzne vlajky a pravidlá.

V momente odpískania päť minút od štartu vytiahnú rozhodcovia na rozhodcovskej lodi vlajku triedy (každá lodná trieda má v "Notice of the race" pridelenú vlajku, na ktorú bude štartovať - pozn. autora). V štyroch minútach od štartu bude vytiahnutá vlajka ďalšia. Rozhodcovia sa môžu rozhodnúť, ktorú vlajku vytiahnú. Vlajka I znamená, že keď bude nejaká loď cez štartovú čiaru hocikedy v prvej minúte, musí od štartu alebo po štarte oboplávať hociktorý koniec štartovej čiary, alebo bude zapísaná akože neštartovala alebo OCS - cez čiaru. Pri vlajke P ak ste v minúte cez, nemusíte robiť to, čo pri vlajke I, ale stačí Vám iba prejsť naspäť pod čiaru a "nanovo" odštartovať. Pri čiernej vlajke nesmiete byť v momente štartu cez. Ak ste, nič Vám nepomôže a vy si môžete ísť pokojne na breh, pretože ste vylúčený z rozjazdy (rozjazda = jeden závod t.j. štart - cieľ. V jednom preteku môže byť aj 10 rozjázd).

Po štarte vždy nasleduje stupačka a potom už je určená trať označená bojkami, kadiaľ musíte ísť.

DOBRE, POVEDAL BY SOM, ŽE UŽ STAČÍ. TERAZ TI NECHÁM PRIESTOR A MôŽEŠ NÁM POPÍSAŤ KAŽDÝ DEŇ MS.

Prvý deň (sobota)

Po príchode v sobotu ráno do dejiska šampionátu sme iba čakali na meračky. Na tie sme boli vypísaní na 16:50. Merali nám všetko. Ráhno, plutvu, kormidlo ale aj krivosť vrchu sťažňa. Po úspešnom absolvovaní nám dali papier, že sme prešli a mohli sme sa ísť zaregistrovať.

Druhý deň (nedeľa)

Pred raňajkami sme si išli s trénerom zabehať a zacvičiť. Okolo desiatej sme vyšli na vodu si ešte naposledy zatrénovať. Tréning sme spojili s tréningovými rozjazdami na ktoré sme si pozvali Švédov, Dánov, Nórov a Holanďanov. Tréningových rozjázd sme spravili asi 6 a šli sme na breh. O 14:00 bol naplánovaný tzv. practice race. Ako býva zvykom, nikto nejazdil naplno a nikto ho nedokončil. Večer o 19:00 bol slávnostný nástup a potom jedlo v klube.

Tretí deň (pondelok)

Ráno sme sa v klube v race office dozvedeli, že sme v červenej skupine na okruhu A. Okruhy boli dva - A a B. Na okruhu A jazdili chlapci zo žltej, červenej a modrej skupiny. Na okruhu B zase dievčatá zo žltej a modrej a chlapci zo zelenej. Ráno bol hneď vyvesený odklad a čakali sme na brehu... Okolo 14:00 ho stiahli a o hodinu bol štart. Samozrejme, prišla búrka a stiahli nás po hodine naspäť na breh a nič sme v ten deň neodjazdili. Večer sme opäť hrali stolný futbal a ping-pong.

Štvrtý deň (utorok)

Odklad je opäť vytiahnutý a preto nám nezostáva nič iné iba čakať a čakať. Okolo obeda sme to už nevydržali a išli sa kúpať asi piati. Po pár minútach sa k nám pripojili Austrálčania a neskôr polovica štartovného pola. Po dvoch hodinách kúpania sme sa dohodli, že ideme hádzať všetky baby, ktoré nám budú stáť v ceste... A tak sme išli do stanu v ktorom sa diala väčšina celých MS - večerné párty, ping-pong, stolný futbal ale aj klasický a pohádzali sme organizátorky do vody. Vydržali sme iba do piatej. Potom vyvesili rozhodcovia odklad na ďalší deň....

Piaty deň (streda)

Dnešným dňom to už začínalo byť veľmi zlé pre rozhodcov. Z predpísaných štyroch rozjázd potrebných na kvalifikáciu sa neodjazdila ani jedna. V tento teplý a slnečný deň sme my, náš okruh A, odštartovali až okolo 18:00 a odjazdili jednu rozjazdu. Po príchode na breh sme však nevedeli, čo nás bude čakať nasledujúci deň...

Šiesty deň (štvrtok)

Predpoveď je - vietor o rýchlosti 8m/s. Prichádzame do klubu a rozhodcovia vyvesia vlajku, ktorá oznamuje, že všetci musia vyjsť na vodu! A tak sa obliekame a vyrážame na vodu. Asi pol kilometra od brehu vietor totálne spadol a nič nefúkalo. Nedokázali sme odštartovať! Nakoniec sa ale usmialo štastie na rozhodcov a odjazdili sme tri rozjazdy s posledným štartom o pol siedmej! "Toto bol môj osobný rekord byť dvanásť hodín na vode" hovoril každý po príchode na breh...

Siedmy deň (piatok)

Ja som zaradený do Emeraldovej skupiny a Adam (druhý Slovák na MS - pozn. autora) do Bronzovej. Aby toho nebolo málo, sme na rozdielnych okruhoch a tréner sa môže rozkrájať. Nakoniec sa mojim trénerom stane Český tréner, ktorý trénoval dievčatá na okruhu, na ktorom som mal jazdiť. Odjazdili sme zase iba jedinú rozjazdu a skončil som osemnásty. Dnes sme boli na vode iba šesť hodín...

Posledný deň (sobota)

Dnes nás rozhodcovia vytiahli k opačnému brehu jazdiť a opäť iba jedna rozjazda, pre mňa s podobným umiestnením ako včera.

 

ĎAKUJEM TI ZA ROZHOVOR A JA UŽ LEN PRIDÁM VÍŤAZOV.

 

Majsterka Sveta do 16 rokov: Silvia Morales Gonzales (Španielsko) 

Majsterka Sveta do 18 rokov:  Silvia Morales Gonzales (Španielsko)

Majsterka Európy do 16 rokov:  Silvia Morales Gonzales (Španielsko)

Majsterka Európy do 18 rokov: Silvia Morales Gonzales (Španielsko)

Majster Sveta do 16 rokov: Jonatan Vadnai (Maďarsko)

Majster Sveta do 18 rokov: Anil Cetin (Turecko)

Majster Európy do 16 rokov: Jonatan Vadnai (Maďarsko)

Majster Európy do 18 rokov: Anil Cetin (Turecko)

Na záver Vám pridám zopár stránok s fotkami a videami a samozrejme poviem, kto bol ten účastník! melifko sa už dlhší čas drží na treťom mieste v celkovom bodovom hodnotení na Slovensku!

http://www.balatonlaserworlds2013.com/





Avaliação do artigo: Ruim - Normal - Excelente     Visitantes: 495

Compartilhe no Facebook   Compartilhe no Twitter   Compartilhe no MySpace