Horário:

Seus times:
Comunicação
Public account
  Zona PRO
1330 créditos
Comprar créditos
Você está na conta pública. Se você quiser jogar o jogo ou se juntar as conversas, você deve fazer o log in para entrar em sua conta. Se você é um novo usuário, você deve se registrar primeiro.

  Revista PowerPlay

České sportovní úspěchy v roce 2010


České sportovní úspěchy v roce 2010

Protože nový rok 2011 je už za dveřmi, přinášíme malou rekapitulaci několika velkých úspěchů českých sportovců v roce 2010, který byl velmi bohatý na významné sportovní události. 

Především se konaly Zimní olympijské hry ve Vancouveru, odkud i čeští olympionici dovezli několik medailí. V květnu samozřejmě celý národ sledoval cestu našich hokejistů na Mistrovství světa v hokeji v Německu.  V červnu a červenci bylo na programu i Mistrovství světa ve fotbale, kterého se však naši reprezentanti neúčastnili a fandit jsme mohli snad jen našim východním sousedům ze Slovenska. Toto byly v naší zemi asi nejsledovanější sportovní události roku, my se však ohlédneme za všemi nejvýznamnějšími úspěchy našich reprezenantů ve všech možných sportovních odvětvích.

Zimní olympijské hry 2010 (Vancouver; 12. - 28. 2.)

Na ZOH ve Vancouveru by se v České republice asi nevzpomínalo v dobrém, kdyby nebylo především rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, která dovezla domů hned tři medaile z celkových šesti, které naše výprava získala. Ve dvou disciplínách (závod na 3000 a na 5000 metrů) získala zlatou medaili, v trati na 1500 metrů, ve které si však sama příliš nevěřila, získala bronz. Potřetí v kariéře u nás vyhrála anketu sportovce roku.

O další medaile se postarali naši běžkaři. Ve štafetě 4 x 10 km získala sestava Lukáš Bauer, Jiří Magál, Martin Koukal a Martin Jakš bronzové medaile, o další bronz se pak sám Lukáš Bauer postaral v individuálním závodě na 15 km. Velkou radost nám udělala i naše zástupkyně v alpském lyžování Šárka Záhrobská, která získala bronzovou medaili ve slalomu.

V medailové umístění doufali i hokejoví příznivci, český národní tým v čele s Jaromírem Jágrem na něj ale bohužel nedosáhl. Češi v základní skupině porazili nejprve Slovensko 3:1, poté zdolali 5:2 Lotyšsko a prohráli 4:2 s Ruskem. Jejich výsledky ve skupině jim přisoudily účast v osmifinále, přitom stačilo jen vybojovat bod proti Rusku a šli bychom rovnou do čtvrtfinále. V osmifinále narazil náš tým opět na Lotyšsko a zdolal ho tentokrát až 3:2 v prodloužení. Hned druhý den čekalo naše reprezentanty čtvrtfinále proti odpočatějším Finům, které ale nezvládli a po porážce 2:0 se s turnajem rozloučili.

Zlato nakonec získali domácí Kanaďané, kteří ve finále zdolali USA, třetí příčku obsadili Finové, ti v souboji o 3. místo přehráli Slováky. Slovensko udělalo na turnaji ale velmi dobrý dojem, v základní skupině zdolalo po nájezdech Rusko, ve čtvrtfinále potrápilo i Kanadu, na medaili to nakonec však nestačilo, i přesto však naši východní sousedé dosáhli historicky nejlepšího umístění na ZOH.

Mistrovství světa v ledním hokeji 2010 (Kolín nad Rýnem, Mannheim, Gelsenkirchen; 7. - 23. 5.)

Na tento turnaj naši hokejisté v žádném případě nejeli jako favorité na medaile. Hlavní trenér Vladimír Růžička obdržel omluvenky od 27 reprezentantů. Na hlavy hráčů, kteří odmítli reprezentovat, se snesla kritika z řad médií i fanoušků, k situaci se negativně vyjádřil i třeba samotný Jaromír Jágr. Na Mistrovství světa tak odjížděl tým, kterému se ani v naší zemi příliš nevěřilo.

V základní skupině naši hokejisté porazili Francii 6:2, poté však prohráli s outsiderem z Norska 2:3. Ostudnou porážku však napravili výhrou 2:1 nad silným Švédskem, do osmifinálové skupiny si vzali tři body právě za toto vítězství. V prvním utkání osmifinále ale naši hokejisté podlehli 3:2 Švýcarsku, čímž si dost zkomplikovali cestu do čtvrtfinále. Poté již ale nezaváhali a po výhře 3:1 nad Lotyšskem a 3:2 nad favorizovanou Kanadou šli nakonec dále ze třetího místa.

Ve čtvrtfinále se pak naši reprezentanti střetli se svým přemožitelem ze čtvrtfinále ve Vancouveru. Finové od první minuty vedli 1:0, až ve 42. minutě Jakub Klepiš srovnal skóre a o našem postupu pak rozhodly samostatné nájezdy. V semifinále nás čekal další severský celek, a Švédy dělilo od účasti ve finále 7 vteřin, když Karel Rachůnek vyrovnal a stejně jako proti Finsku jsme opět vyhráli na nájezdy.

Ve finále pak naši hokejisté změřili síly s favorizovaným Ruskem, které si brousilo zuby na zlatý hat-trick. Jen Česká republika dokázala od zavedení vyřazovacího systému na MS třikrát po sobě získat zlato. V roce 2005 po zlatém hat-tricku sahala Kanada, ve finále však prohrála právě s Českou republikou. Tentokrát naši reprezentanti radost ze zlatého hat-tricku sebrali právě Rusům, když je pokořili ve finále 2:1 a svůj primát si tak opět uhlídali. Podceňovaný tým z malé země ve středu Evropy dokázal pokořit ruský výběr v jeho nejsilnější sestavě a celý národ se mohl opět po pěti letech radovat ze zlatého úspěchu!

Mistrovství světa v basketbale žen 2010 (Brno, Ostrava, Karlovy Vary; 23. 9. - 3. 10.)

Naše basketbalistky měly možnost představit se v tomto roce na Mistrovství světa před domácím publikem, v pořadí 16. světový šampionát v ženském basketbale se totiž konal v České republice. Systém turnaje byl s výjimkou zápasů o umístění totožný s formátem hokejového MS, tedy 4 skupiny po 4 týmech, ze kterých vzešly dvě šestičlené osmifinálové skupiny a následovalo play-off na jeden zápas.

Průběh základní skupiny byl v případě českých basketbalistek stejný jako u hokejistů. V úvodním zápase výhra nad Argentinou 67:53, poté těsná prohra s Ruskem 55:52 a nakonec výhra nad Japonskem 66:60. V osmifinále pak Češky přejely Jižní Koreu 96:65, prohrály se Španělkama 77:57 a na závěr zdolaly 84:70 Brazílii.

 Ve čtvrtfinále pak naše basketbalistky vyřadily Austrálii poměrem 79:68, v semifinále zdolaly Bělorusko až v prodloužení 81:77. Ve finále s favorizovaným týmem USA se sice žádný zázrak neočekával, a nakonec se také nekonal, přesto konečné druhé místo po porážce 89:69 znamenalo obrovský úspěch českého ženského basketbalu.

Mistrovství světa ve florbale 2010 (Helsinki, Vantaa; 4. - 12. 12. 2010)

Koncem roku se konalo také osmé Mistrovství světa ve florbalu. Sport, kterému kralují především tři země - Švédsko, Finsko a Švýcarsko. Tyto týmy také pravidelně sbírají všechny medaile z MS. Z osmi světových šampionátů se jen třikrát stalo, že se na stupínek vítězů probojoval národní tým mimo tuto silnou trojku, přičemž dvakrát se o to postarala právě Česká republika.

Mistrovství světa se hraje každé dva roky, to letošní se konalo ve Finsku, které právě obhajovalo svůj první titul z minulého šampionátu v roce 2008, prvních 6 turnajů od roku 1996 patřilo Švédsku, které je také považováno za "kolébku" florbalu. Češi dosáhli nejlepšího umístění v roce 2004 ve Švýcarsku, když podlehli ve finále právě Švédsku a získali stříbro.

Turnaj byl rozdělen do 4 skupin po 4 týmech, z každé postupovaly dva do čtvrtfinále. Ve skupině D byli favoritem právě Češi a také Norové, kteří mají na svém kontě bronz z prvního MS v roce 1996. Čeští reprezentanti si poradili s přehledem s Itálií 16:0, snadným soustem pro ně byli i Japonci, které rozstříleli 25:1. O první místo ve skupině si to rozdali s Norskem a po remíze 4:4 také svou skupinu nakonec vyhráli díky lepšímu skóre.

Ve čtvrtfinále pak naši florbalisté narazili na Estonce, kteří český tým hodně potrápili a málem i vyřadili, když dvakrát vedli. Český tým srovnával na 2:2 necelé dvě minuty před koncem a nakonec postoupil až na samostatné nájezdy. V semifinále se pak střetli čeští florbalisté s obhájcem titulu z Finska a domácí tým si nakonec s českým výběrem poradil. Češi sice po první třetině vedli 1:0, Finové ale ve druhé části otočili a především třetí třetina, kterou vyhráli 4:0, stanovila skóre na konečných 6:1.

Náš tým tak čekalo utkání o bronz se Švýcarskem, ve kterém naši reprezentanti uspěli. Porazili Švýcary poměrem 9:3, když soupeři nepomohlo v závěru ani power-play bez brankáře, a získali tak ve Finsku historicky druhé medailové umístění.

Další individuální úspěchy

Na rok 2010 bude rád vzpomínat také veslař Ondřej Synek, který se stal mistrem světa i Evropy ve skifu. Velkého úspěchu dosáhl i cyklokrosař Zdeněk Štybar, který vyhrál tři závody světového poháru, což mu vyneslo konečné prvenství, a stal se mistrem světa v kategorii Elite. Skvělý rok má za sebou tenista Tomáš Berdych, který se usadil ve světové desítce žebříčku ATP, zahrál si semifinále French Open a také finále slavného Wimbledonu, ve kterém nakonec podlehl ve třech setech Rafaelu Nadalovi. Na Mistrovství Evropy v házené zazářil Filip Jícha, který našemu týmu výrazně pomohl ke konečné osmé pozici, stal se s 53 góly nejlepším střelcem a také byl zvolen nejužitečnějším hráčem turnaje. Úspěchy na mezinárodní scéně slavila také olympijská vítězka oštěpařka Barbora Špotáková, která získala bronz na Mistrovství Evropy v Barceloně a z Diamantové ligy v Curychu přivezla dokonce zlato.

Rok 2010 tedy přinesl hned několik skvělých úspěchů našich sportovců, ať už individuálních či kolektivních. Těšíme se na to, co přinese nový rok 2011 a přejeme našim sportovcům hodně štěstí při reprezentování České republiky.





Avaliação do artigo: Ruim - Normal - Excelente     Visitantes: 246

Compartilhe no Facebook   Compartilhe no Twitter   Compartilhe no MySpace