Horário:

Seus times:
Comunicação
Public account
  Zona PRO
1330 créditos
Comprar créditos
Você está na conta pública. Se você quiser jogar o jogo ou se juntar as conversas, você deve fazer o log in para entrar em sua conta. Se você é um novo usuário, você deve se registrar primeiro.

  Revista PowerPlay

Svět sportu (9. týden)


Svět sportu (9. týden)

Po skromnějším minulém přehledu nás opět čeká týden nabitý vrcholovým sportem. Vrátíme se společně do Švédska na závěr světového šampionátu v klasickém lyžování, poté navštívíme Winterberg, německé město do kterého zavítají nejlepší bobisté světa, a celé to zakončíme v Kazachstánu, kde budou rychlobruslaři bojovat o medaile na nejkratších tratích. 

 

Mistrovství světa v klasickém lyžování

Už přes 200 000 vstupenek bylo prodáno do hlediště a podél tratí dějiště mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu. "Zájem o lístky předčil naše očekávání," říká Sven von Holst, jeden z hlavních organizátorů. Původní plán 170 000 byl už v půli šampionátu překročen. Diváci doposud viděli souboje o 13 sad medailí. Nejvíce medailí získalo Norsko (12), následuje Německo a domácí Švédsko (obě země 5 medailí). My si představíme závěrečné disciplíny, kde se rozdá zbylých 8 sad medailí.

Program

(legenda: běh na lyžíchseverská kombinaceskoky na lyžích)

Čtvrtek 26. února

10:00 Závod sdruženářů na velkém můstku (HS 134)

Velký můstek by našim nejlepším sdruženářům mohl sedět více. Pro osmnáctiletého Tomáše Portyka je skok o dost lepší disciplínou. Miroslav Dvořák také dosahuje lepších výsledků právě při závodech s vyšším můstkem (v Soči 11. místo). Dvořákovi v závodě středním můstkem nepřálo počasí a ve větrné loterii byl po skoku až 32. Závod vyhrál Němec Johannes Rydzek, který také patří k výborným skokanům, a bude favoritem i na velkém můstku. Oproti tomu Ital Alessandro Pittin patří k horším skokanům, zde sice vybojoval stříbro, když smazal v běhu ztrátu přes minutu a čtvrt. Na velkém můstku ale nabere větší ztrátu, kterou ani jeho rychlou jízdou na lyžích nestáhne.

13:30 Štafeta žen 4 × 5 km

O zlato se podle všeho utkají štafety Norska a Švédska. Norky vyhrály poslední dva šampionáty, tým kolem Marit Bjørgenové se skládá ze tří dalších kvalitních závodnic, ať už bude sestava jakákoliv. Skvělou formu tu mají Therese Johaugová (vítězství na 15 km) nebo Astrid Jacobsenová (2. místo na 15 km). Švédky mají skvělou Charlottu Kallaovou, vyrovnaných výkonů zde dosahuje Maria Rydqvistová, stříbro v závodu dvojic si vyjela Ida Ingemarsdotterová. Očekávám vyrovnaný souboj.

15:15 Závod sdruženářů na 10 km

17:00 Skoky na lyžích na velkém můstku (HS 134)

Pro Romana Koudelku je na rozdíl od českých sdruženářů velký můstek tím slabším. Letos ale vyhrál ve SP 4 závody na velkých můstcích, a tak může své čtvrté místo ze středního můstku ještě vylepšit.

Pátek 27. února

13:30 Štafeta mužů 4 × 10 km

Norové v této disciplíně prohráli na MS naposledy v roce 1999, kdy skončili těsně druzí, a jsou jasnými favority i letos. Na medaili budou útočit i domácí Švédi s vydatnou podporou diváků. Navíc po vítězství Charlotte Kallaové na 10 km a ve středu i Johana Olssona na 15 km ještě více vzrostl zájem o šampionát. Páteční závody jsou vyprodané, pryč je všech 37 000 lístků. Ve středeční patnáctce mělo Norsko v první desítce 4 závodníky, a to Petter Northug skončil až 62. (po mírně vypuštěném závěru). Český tým nastoupí podle všeho bez Lukáše Bauera.

Sobota 28. února

10:00 Týmový závod sdruženářů na velkém můstku (HS 134)

13:00 Závod žen na 30 km klasicky

Bookmakeři favorizují šestadvacetiletou Norku Therese Johaugovou (stříbrná ze Soči, obhajuje bronz) před její krajankou Marit Bjørgenovou (olympijská vítězka, obhajuje zlato). Ve světovém poháru byla na delší distance mírně lepší Bjørgenová, stejně jako na Tour de Ski. Na Tour skončila celkově 6. Eva Vrabcová-Nývltová, která bude také na startu. Před dvěma roky obsadila ve Val di Fiemme 26. místo.

15:15 Týmový závod sdruženářů 2 × 7,5 km

17:00 Týmový závod ve skocích na lyžích na velkém můstku (HS 134)

Případný titul Rakušanů by byl už šestý v řadě. Z loňského vítězného týmu však zbyl už jej jeden skokan, protože Thomas Morgenstern ukončil kariéru. Aktuálně čtvrtý do party Thomas Diethart se po loňském vítězství na Turné čtyř můstků potýká s nevyrovnanými a nevýraznými výkony. To nahrává například Němcům v sestavě Severin Freund, Richard Freitag, Marinus Kraus a Andreas Wellinger. Trojici favoritů na mistrovský titul uzavírá Norsko, které má v sestavě čerstvého světového rekordmana v letech na lyžích Anderse Fannemela.

Neděle 1. února

13:30 Závod mužů na 50 km klasicky

Ve středeční patnáctce skončil Lukáš Bauer na skvělém sedmém místě. Lukáš se před šampionátem připravoval právě na tento závod, ze kterého však nemá ani jednu medaili. Všechny své individuální medaile získal na 15 km trati. Klasika mu ale vyhovuje víc než bruslení, a tak se s Bauerem počítá do první desítky. O zlato se strhne velká bitva. Famózní formu tu má Petter Northug, ovšem stejně se dokázal na šampionát připravit i domácí Johan Olsson. Stříbro na 30 km si zde vyjel Dario Cologna a zajímavou formu tu má ne příliš známý Kanďan Alex Harvey, bronzový na 30 km a stříbrný ze sprintu.

 

Mistrovství světa v jízdě na bobech a skeletonu

 

Trať v německém Winterbergu (kliknutím zvětšíte) bude hostit bobařský šampionát už potřetí ve své historii. Zdejší areál byl vybudován v roce 1977 a v roce 2006 prošel rekonstrukcí. Na trati dlouhé 1 330 metrů čeká na jezdce 14 zatáček a skončí o 110 výškových metrů níže. Maximální klesání na trati činí 15% (to je 1,5 centimetrů dolu na každých 10 centimetrů), průměrné pak 9,8%. Ztráta desetiny sekundy na startu tu dělá tři desetiny rozdílu v cíli. Zatáčky 1 – 3 se jmenují Omega kurve (podle tvaru), zatáčka 7 nese jméno Veltins Kreisel. Tato 270° zatáčka je sponzorována pivovarem Veltins (který sídlí v nedalekém Meschede). Poslední pojmenované zatáčky jsou 11 – 13, které se dohromady nazývají Labyrint, protože se jedná o tři zatáčky v rychlém sledu bez rovného úseku.

Nyní si představíme posádku bobu. Začněme dvojbobem. První sedí pilot, který pomocí táhel ovládá přední pár nožů, vzadu sedí brzdař. V průběhu dráhy je brzdění zakázáno (kvůli případnému poškození dráhy) a samozřejmě se posádka snaží o nejrychlejší čas :) Brzdař začne brzdit až za cílovou páskou. Na tomto obrázku můžete vidět, jak se s bobem zatáčí. Naučit se dobře řídit bob prý trvá asi dva roky. Maximální povolená hmotnost bobu (i s posádkou) je 390 kg (ženy 340 kg), délka 2,70 metrů a šířka 0,67 metrů. U čtyřbobu je šířka stejná, délka je 3,80 metrů a bob spolu s posádkou nesmí přesáhnout 630 kg. Prostřední dva členové posádky se nazývají levé a pravé křídlo (viz obrázek s popisem posádky). První do bobu skáče pilot, poté křídla a na závěr brzdař, který zaklopí roztlačovací madla. Ve všech disciplínách (kromě týmové štafety) se jako výsledný čas bere součet čtyř jízd.

K nejúspěšnějším zemím v jízdě na bobech patří domácí Německo, Rusko, USA, Kanada, Švýcarsko. Celkem 40 medailí z olympijských her má Německo, o deset méně následuje Švýcarsko, třetí jsou Spojené státy s 20 medailemi z OH. Československo získalo v 30. letech dvě stříbra v dvojbobu, samostatné Česko je bez medaile. V poslední době dosahuje skvělých výsledků i lotyšský bob vedený pilotem Oskarsem Melbārdisem. Naopak loni oznámila jedna z legend konec kariéry. Jedná se o čtyřicetiletého Rusa Alexandra Zubkova, zlatého z čtyř- i dvojbobu na OH v Soči. Jeho kompletní sbírka čítá 30 medailí z OH a MS dohromady.

Ve skeletonu se závodník řítí hlavou dolů na nízkých saních. Ty jsou vyrobeny ze sklolaminátu a oceli, aby ve velké míře absorbovaly nárazy na trati. Váží maximálně 43 kg (u žen 35). Trvalého zařazení do programu OH se skeleton dočkal až v Salt Lake City 2002. Nejvíce olympijských medailí nasbíraly Spojené státy (8), následuje Velká Británie (6) a Kanada (4).

Český svaz bobistů a skeletonistů vyšle do Winterbergu 9 sportovců, což je nejvíc, co kdy na vrcholnou soutěž vysílal. Kvalifikaci si totiž vyjela jak skeletonistka Michaela Glässer, Jan Vrba s dvoj- i čtyřbobem, tak i junior Radek Matoušek v obou kategoriích.

Program

Všechny přenosy můžete sledovat živě na https://www.youtube.com/user/bobskeletv/

Čtvrtek 26. února

14:45 Dvojbob ženy (1. a 2. jízda)

Velmi zajímavé složení má vítězný ženský dvojbob světového poháru. Americký bob řídí Elana Mayersová (bronzová z OH ve Vancouveru 2010) a brzdařskou je jedna za šesti atletů, kterým se podařilo vyhrát medaili na letních i zimních OH, Lauryn Williamsová (zlatá z Londýna 2012 na 4×100 metrů). Spolu získali stříbro v Soči. Bob Meyersové stanul 6 krát z 8 závodů na nejvyšším stupínku. V tréninkové jízdě ve Winterbergu (23.2.) skončila čtvrtá, první dvě místa obsadily německé boby, které ukázaly, že na domácí dráze budou velmi silné. Ten papírově silnější řídí Cathleen Martiniová, která je na domácích drahách velmi silná, z 6 medailí z MS celkem získala 4 na domácí půdě (v letech 2003, 2008 a 2011). Druhý řídí Anja Schneiderheinzeová (olympijská vítězka z Turína 2006). Až 13. časem se v tréninku prezentovala olympijská vítězka ze Soči, Kanaďanka Kaillie Humphriesová, druhá pilotka letošního světového poháru.

Pátek 27. února

13:05 Dvojbob muži (1. a 2. jízda)

Z pozice vítěze SP bude do závodu nastupovat bob Lotyše Oskarse Melbārdise, stříbrného medailisty ze Soči. Dvoumilionové Lotyšsko vlastní svou bobovou dráhu, kterou zde v 60. letech vybudovali Sověti. Lotyši se díky ní pyšní celkem 7 medailemi z OH, z jiného zimního sportu zatím nemají žádnou olympijskou medaili. Český bob I. pojede ve složení Jan Vrba a Jakub Nosek, bob II. ve složení Radek Matoušek a Jakub Havlín.

Sobota 28. února

13:30 Dvojbob ženy (závěrečné 2 jízdy)

Neděle 1. března

10:30 Dvojbob muži (závěrečné 2 jízdy)

15:00 Týmová štafeta

Tento závod se skládá z jedné jízdy mužského skeletonu, ženského skeletonu, mužského dvojbobu a ženského dvojbobu. Disciplína debutovala na mistrovství světa v roce 2007, ovšem není olympijská. První čtyři ročníky vyhrálo Německo, od roku 2012 nenašly přemožitele Spojené státy.

 

… další disciplíny naleznete v přehledu za týden

Mistrovství světa v rychlobruslení

Během dvou dnů se v Kazachstánu utkají ve sprinterském dvojboji nejrychlejší rychlobruslaři. Na závodníky čeká dvakrát 500m trať a dvakrát 1000m trať. Dvakrát proto, aby byla eliminována výhoda rychlejšího výjezdu z vnější zatáčky do finiše. Výsledné časy se sečtou samalogovým způsobem (časy z 500m zůstávají, časy z 1000m se před sečtením dělí dvěma) a bruslař s nejnižším výsledným časem se může pyšnit titulem mistra světa.

Favoritem na mužské 500m bude Rus Pavel Kulizhnikov, který letos vyhrál 7 z 8 závodů SP. Podobnou bilanci má i v závodech na 1000m a půjde do závodu z pozice jasného aspiranta na titul. Zlato obhajuje Nizozemec Michel Mulder, tomu se ale letos nedaří, na 500m byl letos pouze jednou na stupních vítězů. Zajímavých výsledků na 500m dosahuje Polák Artur Waś, který jen jednou nebyl na stupních vítězů, na 1000m ale letos nezávodil. Pro Kjelda Nuise z Nizozemí platí to samé, ovšem obráceně.

U žen bude největší favoritkou Heather Richardsonová (bronzová z loňského šampionátu), která sice značnou část sezóny vynechala, ale po svém nástupu skončila jen 1 ze 7 závodů mimo stupně vítězů. Její největší konkurentky budou krajanka Brittany Bowe a Korejka Lee Sang-hwa, která vyhrála více než polovinu závodů na 500m. Česko zde bude mít díky Karolíně Erbanové poměrně silné zastoupení. Čerstvá bronzová medailistka z MS v Heerenveenu na 1000m bude chtít navázat i na dvoje stupně vítězů ve světovém poháru v této sezóně. První den soutěže začíná v sobotu v 12:30 (SEČ). V neděli se závodí od 13:30 (SEČ).

 

Další události již jen telegraficky:

  • V estonském Tallinnu se od soboty 28. února do 8. března koná mistrovství světa juniorů v curlingu. Šampionát je s českou účastí, o dobrý výsledek bude bojovat ženský tým skipky Alžběty Baudyšové. V roce 2012 skončil náš tým vedený skipkou Zuzanou Hájkovou stříbrný o rok později prohrál souboj o bronz s Japonskem.
  • Zůstaneme v Estonsku, kde se od 2. do 8. března o titul juniorského mistra světa poperou krasobruslaři. Česká republika má hned několikanásobné zastoupení. Já zde zmíním jen Elizavetu Ukolovou, která se narodila v Rusku a s rodiči se přestěhovala do Česka, když ji byly dva roky. Elizaveta už má ve svém věku (16 let) i jednu účast na olympijských hrách.
A to je pro dnešek všechno. Na závěr bych vás chtěl poprosit o vyplnění velmi krátkého dotazníku, který mi pomůže zlepšit tvorbu dalších přehledů. Zde je odkaz: http://goo.gl/forms/CYmFs31VqV. Děkuji vám.
Sportu zdar! :)

 

 





Avaliação do artigo: Ruim - Normal - Excelente     Visitantes: 91

Compartilhe no Facebook   Compartilhe no Twitter   Compartilhe no MySpace