Tid:

Dine lag:
Kommunikasjon
Public account
  PRO-sone
1330 kreditter
Kjøp kreditter
Du er nå inne på den offentlige kontoen. Hvis du ønsker å spille eller være med i en diskusjon, må du logge inn. Hvis du er en ny bruker må du registrere deg først.

  PowerPlay-magasinet

Damon Hill


Damon Hill

Milí čitatelia, opäť  vítam všetkých priaznivcov F1 pri ďalšom diely z histórie tohto športu, kde si predstavíme ďalšieho bývalého skvelého jazdca, anglického pretekára Damona Hilla. Želám vám príjemne a ničím nerušené čítanie.

 

Damon Graham Devereux Hill  17.9.1960, Veľká Británia. S pretekárskymi génmi sa zrejme už narodil, pretože je synom dvojnásobného majstra sveta v F1 Grahama Hilla. Na rozdiel od väčšiny svojich pretekárskych kolegov začínal na motocykloch a to v dosť neskoro, mal už 23 rokov. Dôvodom mohlo byť aj to, že si Damon  ako 15-ročný, po smrti svojho otca, aby pomohol matke, musel sám zarábať na školu. Pracoval ako robotník a ako kuriér na motorke. Ale už o rok neskôr, v roku 1984, prvýkrát zvíťazil na okruhu Brands Hatch na Yamahe 350. Na motocykloch nestrávil dlho, pretože sa tento druh jazdy zdal jeho matke nebezpečný, tak presedlal na štyri kolesá. A tak ešte v tom istom roku prešiel do Formule Ford 1600. Hoci sa narodil s pretekaním v krvi, veľmi  sa mu nedarilo aj keď sa zlepšoval.

V roku 1987 už štartoval vo Formule 3 a konečne si začal pripisovať výhry. Vyhral preteky v Zandrwoorte a v Spa.

O dva roky neskôr prestúpil do Formule 3000, tu jazdil za japonský tím Footwork Mooncraf na majstrovstvách Európy a majstrovstvá Veľkej Británe za Reynard. Ale k víťazstvu mu chýbalo šťastie a presadiť sa dokázal až v roku 1990, keď dosiahol trikrát najlepší čas v tréningu. Ešte v tom istom roku prestúpil do stajne Middlebridge.

Vtedy sa mu naskytla životná šanca, stal sa testovacím jazdcom tímu Williams. Pre Williams odjazdil v roku 1991 a 1992 tisícky testovacích kilometrov, dokonca viacerí tvrdili, že bol najlepším testovacím jazdcom v histórii tejto stajne a popritom jazdil Formulu 3000.

Aj v roku 1992 ďalej pokračoval v testoch pre Williams, ale dostal aj príležitosť pretekať za tím Brabham. Damon debutoval v GP Veľkej Británie, skončil na 16. mieste. Nasledovala GP Maďarska, kde skončil jedenásty. Pre Brabham to bola posledná Grand Prix v histórii.

Keď na začiatku roku 1993 hľadal Frank Williams dvojku do tímu k Alainovi Prostovi, oslovil svojho testovacieho jazdca. Debut mu veľmi nevyšiel, ale v pretekoch v Brazílii skončil druhý za víťazným Sennom. V polovici sezóny vo Francúzsku získal prvú Pole position a v pretekoch skončil druhý. Potom sa mu síce veľmi nedaril, ale už v GP Maďarska zvíťazil. Toto víťazstvo ešte zopakoval aj na GP Belgicka a v GP Talianska. V hodnotení majstrovstiev sveta tak skončil na 3. mieste. Po jeho premiérovom kompletnom ročníku mal na konte 69 bodov, viac získať dokázali iba Alain ProstAyrton Senna.

V nasledujúcej sezóne prišlo v stajni Williamsu k ďalšej zmene. Do tímu prišiel Ayrton Senna a tak mal Damon možnosť jazdiť po boku s ďalším velikánom F1. No nie nadlho, ale o tragickej nehode Ayrtona Sennu som vám už písal. Tak zostal na nejaký čas jediným jazdcom stajne Williams, až v GP Španielska preto pribudol ďalší jazdec - David Coulthard. Aj napriek tejto tragédiami prepletenej sezóne sa Damonovi nedarilo najhoršie, získal šesť víťazstiev, dve Pole position a celkovo skončil druhý. Najviac hrdý bol zrejme na víťazstvo na domácej pôde, v  GP Veľkej Británie, kde vyhral kvalifikáciu aj samotnú GP, čo sa jeho otcovi nikdy nepodarilo. Okrem mnohých už spomínaných tragédií sa táto sezóna určite zapísala do histórie a dejín  F1 aj poslednou GP Austrália, kde sa rozhodlo o majstrovi sveta. Išlo o tvrdý boj medzi Michaelom Schumacherom a Damonom. Keď Nigel Mansell, ktorý vyhral Pole position mal slabý štart, tak sa pred neho dostali Michal s Damonom. Držali sa stále pri sebe a obaja vyčkávali na správny moment preraziť a zvíťaziť. Damonovi sa naskytla šanca, keď sa v 36. kole Schumacher pošmykol a na okamih sa ocitol na tráve. Damon okamžite zaútočil a do nasledujúcej zákruty vchádzal po vnútornej strane kde sa už-už dostával pred svojho súpera, ale ten sa rýchlo spamätal a s poškodeným vozidlom sa vrátil na trať a agresívne si bránil stopu, a  tak úmyselne vyvolal veľmi tvrdý  kontakt oboch monopostov. Schumacherov monopost vyletel do vzduchu a skončil mimo trate a Damon doplatil na túto zrážku poškodeným predným závesom, čo bol koniec majstrovských nádejí. Ako víťaz predsa len skončil Nigel Mansell a Williams získal Pohár konštruktérov.

Sezóna 1995 patrila Benettonu a Michaelovi Schumacherovi, ale Damon Hill veľmi nezaostával, získal štyri víťazstvá (GP Argentíny, San Maríno, Maďarsko a Austrália),  v GP Austrálie dokonca naznačil čo je jeho cieľom, keď získal Pole position, najrýchlejšie kolo a jednoznačne zvíťazil systémom štart - cieľ. Aj napriek tomu bola aj táto sezóna pretkaná tvrdými ale krásnymi súbojmi, ako aj kolíziami medzi Schumacherom a Hillom. Mohli sme ich sledovať v GP Veľkej Británie, Talianska, ale aj v GP Belgicka či Portugalska. Damon tentoraz skončil opäť ako vicemajster.

V roku 1996 mu pribudol nový tímový kolega - Jacques Villeneuve, úradujúci majster severoamerickej IndyCar. Bol to zároveň aj jeho najväčší konkurent v tento sezóne, nakoľko Michal Schumacher prestúpil do Ferrari, ktorému sa v tej dobe na trati nedarilo vďaka slabším monopostom. A tak sa Damonovi naskytla šanca na zisk vytúženého majstrovského titulu. Za titulom išiel tvrdo aj preto, že bol  nahnevaný na Franka Williamsa, ktorý pred GP Talianska oznámil, že budúcu sezónu bude pôsobiť po boku Villeneuva, Heinz-Harald Frentzen. Bol odhodlaný titul získať a keď už ho mal takmer istý, tak  krátko po GP Portugalska  oznámil svoj prestup do tímu Arrows, ktorý síce patril k slabým, ale mal nové vedenie, ktoré sľubovalo zmeny k lepšiemu. Aj napriek nezhodám vo Williamse sa mu končene po mnohých pokusoch podarilo stať sa  majstrom sveta so ziskom 97. bodov.

Nová sezóna v novom tíme bola ale pre úradujúceho majstra sveta obrovským sklamaním. Nedarilo sa mu, preteky končieval na posledných priečkach, alebo ich nedokončieval, mal neustále poruchy a kolízie. V celkovom poradí skončil na 12. mieste.

V roku 1998 prestúpil do tímu Jordan. Po nevydarenej prevej polovici šampionátu prišlo neskôr k výraznému zlepšeniu. Damon  zvíťazil na legendárnej trati v Spa a spolu so svojím tímovým kolegom Ralfom Schumacherom nazbierali 34 bodov, čím zaručili pre stajňu Jordan 4. Miesto v Pohári konštruktérov. Damon získal 20 bodov, čo bolo iba o jedej bod menej než Villeneuve. Záver sezóny bol preto pre Damona uspokojivý a preto očakával, že nasledujúca sezóna bude rovnako pozitívna, dokonca ešte lepšia.

 Nanešťastie, nestalo sa tak, ako očakával a sezóna 1999 bola pre neho iba trápením. Potom dospel k rozhodnutiu zavesiť pretekanie na klinec a 16.júna oznámil, že po sezóne 1999 ukončí kariéru. V tejto sezóne skončil na 12. mieste.

Ohlásenie konca jeho pôsobenia v F1 zarmútilo priaznivcov motošportu, možno ešte nikdy Damon nepočul toľko pochvalných slov na svoju adresu, ktoré zneli zo všetkých strán.

Sám Michael Schumacher vtedy povedal: „ Rozdohnutie Damona ukončiť kariéru ma prekvapilo. Je to veľká škoda pre F1. Napriek svojmu veku je Damon stále veľmi silný. Myslím si, že jeho odchod bude pre náš šport stratou. Ja osobne som s ním absolvoval na trati m noho veľmi zaujímavých súbojov, na ktoré nikdy nezabudnem."

Do histórie F1 sa zapísal ako pravý športovec a hrdý nasledovník slávneho pretekárskeho priezviska Hill.

Damon Hill je ženatý so Susan George a má dvoch synov ( Oliver a Joshua) a dve dcéry (Tabitha a Rosie). Damon so svojou manželkou založili nadáciu pre deti trpiace Downovým syndrómom, nakoľko ich syn Oliver trpí týmto postihnutím. Damon sa stal aj prvým patrónom odbornej školy svätého Jozefa a vysokej školy, školy pre deti s ťažkým mentálnym postihnutím a autizmom V Cranleigh, Surrey.

Meno Hill ale má aj nasledovníka - Joshuu, ktorý sa vybral po šľapajach svojho starého otca a otca.

Kariéra v F1

                                                                                                

Pretekov                       122

Majster sveta                 1996

Víťazstvá                       22

Stupne víťazov               42

Pole positions                 20

Najrých. kolá                 19

Body                             360

Prvé preteky                 GP Španielska 1992

Prvé víťazstvo               GP Maďarska 1993

Posledné víťazstvo         GP Belgicka 1998

Posledné preteky           GP Japonska 1999





Artikkelens popularitet: Dårlig - Normal - Utmerket     Unike visninger: 284

Del på Facebook   Del på Twitter   Del på MySpace