Tid:

Dine lag:
Kommunikasjon
Public account
  PRO-sone
1330 kreditter
Kjøp kreditter
Du er nå inne på den offentlige kontoen. Hvis du ønsker å spille eller være med i en diskusjon, må du logge inn. Hvis du er en ny bruker må du registrere deg først.
Klar for et sportseventyr? Spill det nyeste spillet vårt, Summer Sports Mania! Bli med på utfordringen, spill nå og vinn stort!
Påminn meg senere

  PowerPlay-magasinet

Taktyki piłkarskie w PPM


Taktyki piłkarskie w PPM

 Mój poprzedni artykuł o taktykach piłkarskich wzbudził wiele kontrowersji, a największe wzbudziło ujęcie ważności jako stylu gry defensywnej lub ofensywnej. Z tego właśnie się muszę częściowo wycofać, ponieważ analizy prowadzone w kolejnych spotkaniach nie potwierdziły tezy jakoby niskie ważności oznaczały grę defensywną. Wiele osób jednak co jakiś czas prosi mnie o pomoc w ustawieniu taktyk na ważne mecze, a część po moim artykule zniechęciła się do testowania różnych ustawień taktycznych. Czuję się zatem zobowiązany do wyjaśnienia swoich błędów i szerszego opisania wniosków.

 

Podsumowując poprzedni artykuł i dalsze obserwacje mogę określić:

-     Ważność jako zaangażowanie w grę. Wysokie ważności jednak zdecydowanie mniej są odczuwalne w skuteczności obrony niż ataku. Można zatem uznać, iż jest to zaangażowanie w grę ofensywną, a więc dążenie do zwycięstwa (strzelenia gola).

-     Intensywność gry jako tempo rozgrywania akcji. Na przyspieszeniu gra jest nastawiona na szybkie przedostanie się pod bramkę przeciwnika, czyli grane są podania na wolne pole, które generują większy procent strat. Opóźnianie to szanowanie piłki i rozgrywanie do nogi, które cechuje się minimalną ilością błędów.

-     Agresywność jako pressing. Grając agresywnie gramy bliżej przeciwnika, co powoduje więcej starć i interwencji sędziego. Dużym plusem agresywnej gry jest wymuszanie większej ilości błędów przeciwnika w rozgrywaniu akcji.

Styl gry, tendencja ataków, używanie pułapek offsidowych i styl gry w obronie są na tyle czytelne, że nie będę tematu zbytnio rozwijał, a osoby niezorientowane proszę o zapoznanie się z częścią przewodnika poświęconą taktyce. Jako uzupełnienie dodam, że styl gry w obronie jest stosowany na całym boisku, a nie wyłącznie pod własną bramką, a obrońcami są wszyscy zawodnicy drużyny bez piłki.

 

 

Jak dobrać odpowiednią taktykę

 

Nie ma prostej recepty na dobrą taktykę, ponieważ styl gry i skuteczność naszego zespołu zależy od bardzo wielu czynników. Przed ustawieniem taktyki należy przeanalizować wcześniejsze mecze rywala: jego ustawienia i taktyki, oraz siłę obu zespołów, ich słabe punkty i poziom umiejętności zawodników. Taktyka musi też bardzo dobrze współgrać z ustawieniem naszego zespołu. Jako przykłady zależności mogę tu podać, że:

-     3 obrońców obniża skuteczność gry na odzyskiwanie piłki i podanie i gry agresywnej, ale zwiększa skuteczność częstych pułapek offsidowych

-     ustawienie szeroko formacji zwiększa skuteczność gry skrzydłami, a wąsko środkiem.

-     ofensywne ustawienie pomocy lub gra na 3 napastników zwiększa skuteczność gry przyspieszeniem, ale obniża skuteczność gry na posiadanie.

 

Oprócz tego istnieje wiele zależności pomiędzy taktyką własną, a przeciwnika i jego ustawieniem:

-     przyspieszenie warto zastosować, gdy przeciwnik stosuje:

a)      odzyskiwanie piłki i podanie

b)      wysoką agresywność

c)      ofensywne ustawienie

-     posiadanie warto ustawić, na przeciwnika, który:

a)      stosuje wybijanie

a)      rzadko używa pułapek offsidowych

b)      ustawia zespół defensywnie

-     agresywnie warto grać, gdy przeciwnik:

a)      opóźnia grę

b)      gra na posiadanie

a)      stosuje odzyskiwanie piłki i podanie

b)      ustawia zespół defensywnie

-     warto użyć częstych pułapek offsidowych, gdy rywal ustawia:

a)      długie piłki

b)      przyspieszenie

-     na odzyskiwanie piłki i podanie warto zagrać, gdy przeciwnik ustawia:

a)      posiadanie

b)      opóźnianie

c)      rzadkie pułapki offsidowe

d)      niską agresywność.

e)      defensywne ustawienie

 

Cały czas są to tylko moje wnioski na temat taktyk i sam często mam problem z doborem odpowiedniej taktyki meczowej. Ostatnia poprawa wyników mojego zespołu w meczach ze stałym sparing partnerem Anime Fan's ® i w turnieju Polish League, czy wygrane z silniejszymi zespołami jak ŁKS. Łańcut grającymi z wysoką ważnością (nawet bez podstawowych graczy) sugerują jednak, że moje spojrzenie na taktykę ma pewną wartość. Zdarzają mi się jednak cały czas wpadki jak w meczu z Ts Soła Żywiec, który przegrałem aż 4:0. Wpadki te jednak motywują do dalszych analiz i testów taktycznych, do których zachęcam również innych, gdyż zwycięstwo z silniejszym zespołem zawsze daje większą satysfakcję niż żal jaki odczuwamy po porażce z równym.

 

Przypominam, że dyskusje na temat taktyk można prowadzić na forum tematycznym, a początkującym menedżerom proponuję zapoznać się z artykułem Pierwsze kroki z zespołem, w którym starałem się zebrać informacje o dostępnych źródłach wiedzy.

 

Życzę wszystkim sukcesów w prowadzeniu zespołu.

 





Artikkelens popularitet: Dårlig - Normal - Utmerket     Unike visninger: 525

Del på Facebook   Del på Twitter   Del på MySpace