Vancouver 2010 - Eredmények (02.25), program (02.26)
Vancouver 2010
Eredmények, 2010. február 25., csütörtök:
Már szerdán elkezdődött, de a nagy köd miatt csak csütörtökön fejeződött be az alpesi sízők női óriás-műleksiklása. Az első futamot még szerdán az osztrák Elisabeth Görgl nyerte, de csupán két századdal a francia Taina Barioz és tizenhattal honfitársnője, Kathrin Zettel előtt. A futam szorosságát jól jellemezte, hogy az első tizenkét versenyző egy másodpercen belül ért célba. Nem így az összetett világkupa éllovasa, az amerikai Lindsey Vonn, aki kiesett. A nagy köd miatt aztán a második futamot már nem is tudták megrendezni szerdán, így arra csütörtökön került sor. Ami a másodpercen belüli hátrányú versenyzőket illeti, közülük a svéd Pärson volt az első, ám ő nem tudta megelőzni az addigi éllovast, a remek második futammal előrelépő Mancusót. A svájci Suternek ez azonban sikerült, de kombinációban aranyérmes német Maria Rieschnek sem ment igazán. Végül honfitársnője, Rebensburg törte meg Suter uralmát. De még mindig hátravoltak öten, akik közül a szlovén Maze négy századdal a német mögé szorult. Az osztrák Brem kifejezetten gyenge futamot produkált, és honfitársnője, Zettel is csak a negyedik helyre jött be, így már biztos volt a német érem. A francia Barioz után pedig már a szlovének is örülhettek, mert ő is csak a nyolcadik helyre volt jó. Az esélyesek közül utolsóként az első futam győztese, Görgl vágott neki a pályának, s már az első időmérő pontnál hátrányban volt, így érett a német meglepetésarany, hiszen Rebensburg még világkupafutamot sem nyert soha életében. Viszont olimpiai bajnoki címet igen, mert Görgl végül csak a harmadik idővel ért be, azaz még Maze is megelőzte. A nyolcvanhat induló között két magyar is volt: az első futamban Berecz Anna 55-ös rajtszámmal, bő hét másodperces hátránnyal a 47. helyen végzett, az 57.-ként induló Döme Zsófia viszont kiesett. Berecz a második futamot is teljesítette és végül szűk 14 másodperces hátránnyal a 42. lett.
ALPESI SÍ, NŐI ÓRIÁS-MŰLESIKLÁS:
1. Viktoria Rebensburg (német) 2:27.11
2. Tina Maze (szlovén) +0.04
3. Elisabeth Görgl (osztrák) +0.14
4. Fabienne Suter (svájci) +0.41
5. Kathrin Zettel (osztrák) +0.42
6. Katrin Hölzl (német) +0.47
...
42. Berecz Anna (magyar) +13.76
Döme Zsófia (magyar) kiesett
A női sífutók 4x5 km-es váltóverseny küzdelmeiben már az első váltásnál is eléggé szétszakadt a mezőny. Öt csapat lépett meg: a svédek, a norvégok, a németek, az amerikaiak és az olaszok. A második embereknél a norvég Johaug állt az élre, s diktálta a tempót, amelyet sem a svédek, sem az amerikaiak nem bírtak. Viszont felért melléjük Kowalczyk, aki el is ment a többiek mellett, de vele nem foglalkoztak, hiszen a lengyel váltó utolsó két tagja nem említhető egy szinten a mezőnnyel. A németeknek viszont gondjaik voltak, így Kowalczyk mögött csak az olaszok és a norvégok tudták tartani a lépést, igaz, a váltásra már utóbbiaknak is tíz másodperc volt a hátrányuk. A finnek több mint negyven másodperces, a svédek pedig már majdnem egyperces hátrányt szedtek össze. Ahogyan az várható volt, a harmadik etapban előbb az olasz Rupil, majd a norvég Steira hagyta le a lengyel Maciuszeket, sőt a norvég azzal a lendülettel a vezetést is átvette, igaz, lerázni nem tudta olasz riválisát. Közben a harmadik helyért is ádáz csata alakult ki, miután a lengyelt a német, a svéd, a finn és a francia váltó is utolérte, és az éllovasokra is feljöttek 16 másodpercre. A norvégok befutó embere, Björgen viszont gyorsan lerázta Valbusát, s az eddig már két aranyat nyerő versenyző megállíthatatlanul menetelt az arany felé, miután még az üldözőkkel szemben is növelte előnyét. Az olaszt viszont egyre jobban megközelítette, majd utol is érte a finn Saarinen, a svéd Ingemarsdotter és a német Nystad. A svéd azonban nem bírta a tempót, majd a német Nystad lépett meg, s így megszerezte hazájának az ezüstöt, míg a harmadik helyre a finnek jöttek be Saarinen révén.
SÍFUTÁS, NŐI 4x5 KM-ES VÁLTÓ:
1. Norvégia (Skofterud, Johaug, Steira, Björgen) 55:19.5
2. Németország (Zeller, Sachenbacher-Stehle, Gössner, Nystad) +24.6
3. Finnország (Muranen, Kuitunen, Roponen, Saarinen) +30.4
4. Olaszország (Follis, Longa, Rupil, Valbusa) +45.4
5. Svédország (Olsson, Pajala, Kalla, Ingemarsdotter) +59.4
6. Lengyelország (Marek, Kowalczyk, Maciuszek, Jaskowiec) +1:09.9
Az északi összetettben az egyéni nagysáncversenyt rendezték, melynek síugró részében az osztrák Gruber - aki már csapatban szerzett egy aranyat - végzett 134 méteres ugrással, s a futásban időre átszámított előnye 34 másodperc volt a második helyezett amerikai Spillane és 40 a harmadik finn Ryynänen előtt. A 10 kilométeres sífutásban két amerikai - Spillane és a hatodikként induló Demong - gyorsan összeállt, és váltott vezetéssel az osztrák nyomába eredt. A táv feléig utol is érték, és ezt követően hárman sokáig együtt haladtak. A többiekkel nem kellett foglalkozniuk, hiszen több mint 45 másodperces hátrányban voltak mögöttük. Másfél kilométerrel a vége előtt Spillane elesett, de szerencsére gyorsan fel tudott állni. Csakhogy visszaesett a harmadik helyre, és a következő emelkedőn Demong robbantott, amire két vetélytársa nem tudott időben reagálni. Mire Spillane észbe kapott, addigra Demongnak már behozhatatlan előnye volt. Előbbi aztán az ezüsttel vigasztalódott, a bronzérmes Gruber lett, negyedikként pedig a finnek legendás versenyzője, Hannu Manninen ért a célba, de már több mint félperces hátránnyal.
ÉSZAKI ÖSSZETETT, GUNDERSEN-NAGYSÁNC:
1. Bill Demong (amerikai) 25:32.9
2. Johnny Spillane (amerikai) +4.0
3. Bernhard Gruber (osztrák) +10.8
4. Hannu Manninen (finn) +33.1
5. Pavel Churavy (cseh) +34.0
6. Petter Tande (norvég) +38.3
A téli olimpia női jégkorongtornájának utolsó napján az érmekért folyt a harc. A bronzmérkőzésén a finn válogatott a svédekkel mérkőzőtt. A finnek kezdték jobban a találkozót, ám ez sokáig nem látszódott az eredményen, de aztán a második harmad ötödik percében Pelttari megszerezte számukra a vezetést. Ezt követően is ők játszottak jobban, ám a harmad közepén a svédeknek Rooth révén sikerült kihasználniuk egy emberelőnyt. Sokáig azonban nem örülhettek, mert szűk négy percen belül Karvinen góljával már megint a finneknél volt az előny. A harmadik játékrészben viszont feljavultak a svédek, és ez a 46. percben érett góllá - ekkor Rundqvist talált be ugyancsak emberelőnyből -, így újra egyenlő lett az állás, ami már nem is változott a rendes játékidő végéig. A hosszabbítást megint a finnek kezdték aktívabban, s a 153. másodpercben Rantamäki bal oldali beadása után egy svéd ütőről a svédek kapujába a korong került, így a finnek szerezték meg a bronzérmet.
A döntőben a kanadai válogatott az Egyesült Államok csapatával meccselt az aranyéremért. A magyar származású Shannon Szabadossal a kapujában felálló kanadai csapat kezdte jobban a találkozót, s az első tíz percben kétszer is emberelőnybe került, amelyeket azonban nem sikerült kihasználnia. Ezt követően az amerikaiak számára is adódott két ilyen lehetőség, sőt 39 másodpercig kettős emberelőnyben is játszhattak, ám az eredmény hasonló volt, mint a kanadaiaknál. A hazaiak viszont fél perccel azután, hogy kiegészültek, Poulin találatával a tizennegyedik percben megszerezték a vezetést. Ezek után újabb amerikai előny következett, ám kisvártatva Zaugg-Siergiej is erre a sorsra jutott, így megint egyenlő lett a létszám, a buli után három másodperccel pedig Poulin másodszor is bevette az amerikai kaput. A kanadaiak a második harmadban nagyon meleg perceket éltek át, több mint másfél percig megint kettős hátrányban játszottak, de Szabados kapus parádésan védett, így maradt a kétgólos hazai vezetés. A harmadikban a játékvezetők már nem ítéltek kiállítást, s bár az amerikaiak eggyel magasabb sebességi fokozatba kapcsoltak, Szabados kapus egész egyszerűen megbabonázta őket: nem tudtak túljárni az eszén. A kanadaiak zsinórban harmadikat aranyérmüket szerezték női jégkorongban, csak az első, 1998-as tornán szorultak a második helyre az amerikaiak mögé.
3. helyért:
Finnország-Svédország 3-2 (0-0, 2-1, 0-1, 1-0) - h. u.
Döntő:
Kanada-Egyesült Államok 2-0 (2-0, 0-0, 0-0)
NŐI JÉGKORONG:
1. Kanada
2. Egyesült Államok
3. Finnország
4. Svédország
5. Svájc
6. Oroszország
A férfi síakrobaták ugrás versenyszámának döntőjét rendezték meg csütörtökön a téli olimpián. Az aranyérmet a fehérorosz Alekszej Grisin szerezte meg az amerikai Jeret Peterson és a kínai Liu Csung-csing előtt. Ez volt Fehéroroszország első téli olimpiai aranyérme.
SÍAKROBATIKA, FÉRFI UGRÁS:
1. Alekszej Grisin (fehérorosz) 248.41
2. Jeret Peterson (amerikai) 247.21
3. Liu Csung-csing (kínai) 242.53
4. Ryan St. Onge (amerikai) 239.93
5. Kyle Nissen (kanadai) 239.31
6. Csia Cung-jang (kínai) 237.57
A kűrrel befejeződtek a női műkorcsolyázók küzdelmei. Sebestyén Júlia tizenegyedikként mutatta be gyakorlatát a huszonnégy versenyző közül, és sajnos két ugrásánál is voltak problémái. A bírák 93.80 pontot adtak neki, amivel összesítésben 151.26-ot szerzett. Így viszont négy korcsolyázó is elé került, aki a rövid program után még mögötte volt. A legjobbak küzdelmébe azonban csak az Európa-bajnok finn Lepistö tudott beleszólni, miután többek között az amerikai Flattot megelőzve a tízedikről jött fel a hatodik helyre, ám az első öt helyet az ázsiai és az észak-amerikai versenyzők osztották el egymás között. Egy időre a japán Ando vette át a vezetést, Lepistö és közte alig egy pont volt a különbség. Ekkor következett a rövid program után vezető dél-koreai Kim, aki ezúttal is remek gyakorlatot mutatott be, így nem csoda, hogy kiemelkedő, 150.06 pontot kapott, s toronymagasan átvette a vezetést. Az nyilvánvaló volt: a hátralévő három versenyző közül csak egy verheti meg, aki nemcsak tökéletes, hanem szenzációs kűrt fut. A második helyen álló japán Maónak ez nem sikerült, többször hibázott, így legjobb esetben is csak második lehetett. Utolsó előttiként a kanadai Rochette lépett jégre, akinek néhány nappal a verseny előtt hunyt el az édesanyja. A harmadik helyről várta a folytatást, gyakorlata - egy apró megingástól eltekintve - már volt olyan, ami felvette a versenyt a koreaiéval, pláne hazai pályán. A pontozók azonban nem így látták, így még a japánt sem tudta megelőzni. Már csak az amerikai Nagasu volt hátra, aki ugyancsak szép programot mutatott be, de az érmek sorsába nem tudott beleszólni. Így is sikerült a hatodikról a negyedik helyre előrelépnie.
NŐI MŰKORCSOLYÁZÁS:
1. Kim Ju Na (dél-koreai) 228.56
2. Aszada Mao (japán) 205.50
3. Joannie Rochette (kanadai) 202.64
4. Mirai Nagasu (amerikai) 190.15
5. Ando Miki (japán) 188.86
6. Laura Lepistö (finn) 187.97
...
17. Sebestyén Júlia (magyar) 151.26
NŐI CURLING, ELŐDÖNTŐ:
Kína-Svédország 4-9
Kanada-Svájc 6-5
3. helyért: Kína - Svájc (2010. február 26.)
Döntő: Kanada - Svédország (2010.február 26.)
FÉRFI CURLING, ELŐDÖNTŐ:
Svédország-Kanada 3-6
Norvégia-Svájc 7-5
3. helyért: Svédország - Svájc (2010.február 27.)
Döntő: Kanada - Norvégia (2010.február 27.)
Éremtáblázat
Program, 2010. február 25. (14. nap)
A sárgával jelölt versenyek döntők.
Del på Facebook Del på Twitter Del på MySpace