Tid:

Dine lag:
Kommunikasjon
Public account
  PRO-sone
1330 kreditter
Kjøp kreditter
Du er nå inne på den offentlige kontoen. Hvis du ønsker å spille eller være med i en diskusjon, må du logge inn. Hvis du er en ny bruker må du registrere deg først.

  PowerPlay-magasinet

Csapat összértéke mutató (CSÖÉ)


Csapat összértéke mutató (CSÖÉ)

 

 

 

A csapat összértékéről (továbbiakban: CSÖÉ) az útmutatóban olvashatunk, ez a csapat sikerének egyik legfontosabb mutatója. És lényegében ennyit árultak el a játék készítői a CSÖÉ-ről. Még van néhány homályos mondat, amelyekből keveset még megtudhatunk... De még a cikk elolvasása után sem leszünk sokkal okosabbak.

Már a béta verzióban is sok vita volt a PPM-ben az elérhető legmagasabb CSÖÉ-ről. Ez természetesen összefüggött azzal a kérdéssel, hogy mi a legmagasabb összeg, amit kaphat egy csapat a szponzoroktól.

Ebben a cikkben megpróbálok válaszolni erre a kérdésre.

A CSÖÉ a csapat hosszú távú teljesítményének egyik legfontosabb mutatója. Ez alapvetően a csapat népszerűségét fejezi ki a szurkolók és a szponzorok körében. Minden szezon után 30%-kal csökken a csapat aktuális értéke. A CSÖÉ szintje a csapat jó eredményeivel növekszik, miközben minden típusú mérkőzés, így a barátságos meccsek is hatással vannak rá.

Ha egy csapat olyan bajnoki szintre lép fel, amelyben még nem játszott, a CSÖÉ csak 20%-kal csökken az új szezon elején.

A CSÖÉ jelentős hatással van a látogatottságra, és a magasabb értékkel rendelkező csapatok általában jobb ajánlatokat kapnak a szponzoroktól és a médiapartnerektől.

A rendes játékidő elvesztése esetén nulla a CSÖÉ növekedése. A CSÖÉ növekedése nagyobb, ha a csapat jó eredményt ér el egy minőségi ellenféllel szemben.

 

Amit megtudtunk: A CSÖÉ elengedhetetlen tényező a szponzori ajánlatok számításánál. Tehát elmondható, hogy CSÖÉ = csapat bevétel. Azt azonban sehol sem lehet tudni, hogy mekkora ennek a hatása. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy magas (talán a legmagasabb). És az is valószínű, hogy a hatás lineáris.

Azt is megtudjuk, hogy az CSÖÉ-nk minden olyan meccs után nő, amelyen legalább hosszabbításig jutunk.

Ott viszont nincs feltüntetve, hogy mitől függ a kapott CSÖÉ értéke. Nem is tudjuk, hogy valójában mit jelent a "minőségi ellenfél". Egy nagyobb erővel vagy magasabb CSÖÉ-val rendelkező csapat? Vagy egy magasabb ligából származó csapat?

Persze mindenki tapasztalatból tudja, hogy a barátságos meccsekért csak tized CSÖÉ-t kapnunk, a tétmeccsekért pedig lényegesen többet.

 

Cikkünk számára alapvető információ az a 30%, amellyel a CSÖÉ minden szezon végén csökken. A PPM-ben elérhető legmagasabb CSÖÉ pontosan attól is függ, hogy mennyivel csökken a CSÖÉ minden szezonban.

A második adat, amelyre szükségünk van egy ilyen számításhoz, az egy szezonban megszerezhető maximális CSÖÉ mennyiség. 

Mivel nem lehet kideríteni a CSÖÉ kiosztásának mechanizmusát az egyes meccsekre, ezért statisztikai adatokra fogunk támaszkodni. A PPM-ben a legmagasabb színvonalú jégkorong liga jelenleg (és az adatgyűjtés idején is) a szlovák I. liga. Mind a csapatok erejét, mind a CSÖÉ nagyságát tekintve. Jelenleg abban a megtiszteltetésben vagyok, hogy játszhatok benne, így használhatom csapatom CSÖÉ-fejlődés statisztikáit.

 

Kezdjük a barátságos meccsekkel!

Ha egy csapat a bajnokság rájátszásában minden körben három mérkőzést játszik, nemzeti és nemzetközi kupában a döntőig menetel, akkor csak 40 barátságos mérkőzésre marad hely a naptárban. Ezekért a barátságos meccsekért átlagosan 0,22 CSÖÉ-t kaptam, míg a hosszabbítás nélküli és a hosszabbítás nélküli barátságos mérkőzések között nem vettem észre szignifikáns különbséget.

Így a barátságos meccsekre szezononként 8,8 CSÖÉ-t lehet keresni. Talán még egy kicsit többet is, ha kizárólag „minőségi ellenfelekkel” játszunk.

 

Liga mérkőzései:

38 meccs van az alapszakaszban, és átlagosan 3,85 CSÖÉ-t kaptam minden győzelemért.

Ezért, ha a csapat megnyerné a bajnokság minden alapszakasz mérkőzését, akkor az I. ligában, kb. 146,3 CSÖÉ-t kapna.

 

Rájátszás mérkőzések:

A PO-ban 6 meccset lehet nyerni, az átlagos CSÖÉ meccsenként 4,33 volt.

Itt elgondolkodhatunk, hogy mi okozza a különbséget a kapott ÖCSÉ az alapszakasz és a PO meccsein. A "minőségi ellenfél" egy erősebb csapatot jelent, és a liga erősebb csapatai jutnak a PO-ba, vagy a "minőségi ellenfél" azt jelenti, hogy magasabb ÖCSÉ-vel rendelkező csapat és a PO során a csapatok már magasabb CSÖÉ-vel rendelkeznek.

Esetleg a PO mérkőzéseknél magasabb együtthatóval számolják a CSÖÉ-t...

Amúgy itt 25,98 CSÖÉ gyűjthető a győzelmekért. Ha minden fordulóban egy meccset veszítünk hosszabbítás után, további pontokat lehet szerezni. A tapasztalatok szerint ez körülbelül 60%-a annak, amit a csapat kapna egy győzelemért.

Ezért elméletileg akár 33,77 CSÖÉ is elérhető PO-ban.

 

Nemzeti Kupa:

Az NK győztesének 10 keddi mérkőzést kell nyernie. Átlagosan 3,30 CSÖÉ.

A csapat ezzel körülbelül 33 CSÖÉ-t kaphat Nemzeti Kupa megyneréséért.

 

Bajnokok Ligája:

A megszerzett CSÖÉ nagymértékben függ attól, hogy a csapat hány "minőségi ellenfél" jut a csoportkörbe és természetesen a PO-ba is. Az BL-ben eltöltött időm alapján átlagosan körülbelül 4,34 CSÖÉ-t kapott a csapat győzelmenként. A BL-ben 15 meccset lehet nyerni, és így 65,1 CSÖÉ-t kapni.

 

Csak a teljesség kedvéért említem, hogy Kupagyőztesek Kupájában az átlag 3,94 CSÖÉ meccsenként. A "kitalált" csapatunk azonban, amelyről most beszélünk, nem fog játszani a KGYK-ban.

Tehát számoljuk ki:

                                   8.80 barátságos

                                146.30 alapszakasz

                                  33,77 PO

                                  33.00 Nemzeti kupa

                                  65,10 Bajnokok Ligája

                                --------------------

   Összesen:              286,97

 

Így egy szezonban 286,97 CSÖÉ szerezhető, persze mindez csak hozzávetőleges, így nyugodtan számolhatunk a 285-ös számmal.

 

Ha fiktív csapatunk minden szezonban 285 CSÖÉ-t szerezne, akkor végül el kellene érnie azt a pontot, ahol a szezon végén annyi CSÖÉ-t írnak le, amennyit egy szezonban kapni tudnak.

Más szóval, ha a 30% CSÖÉ egyenlő 285 ponttal, akkor a csapat elérte a maximumot.

Egyszerű matematikai számításaal... Ha 30% = 285, akkor 100% = 950.

 

A jégkorongban az elméletileg elérhető legmagasabb csapat együttható tehát 950.

 

Egy csapatnak, amely el akarja érni ezt a célt, sorozatban több szezonban vereség nélkül kell végigmenetelnie az I. ligában, meg kell nyernie az NK-t és a BL-t is. És ezt több szezonban egymás után.

 

Mennyi pénzt kaphatna egy ilyen csapat a szponzoroktól?

A szponzortól kapott pénzösszeg nagyságát elsősorban az aktuális szezonban elfoglalt végső helyezés, a csapat együttható mértéke és a személyi-gazdasági osztály szintje befolyásolja.

 

Megint csak összehasonlítani tudom... Az előző szezonban első helyen végeztem, a Gazdasági és HR osztályom a maximumon van, az CSÖÉ-m 712. Tehát az CSÖÉ-n kívül a maximális szponzori ajánlat feltételeit teljesítettem. Az ötcsillagos szponzor 497 761 408 pénzt ad nekem.

Ha feltételezzük, hogy a képletben a többi befolyás megszorozódik CSÖÉ-vel, akkor 950 CSÖÉ-nél fiktív csapatunk a szponzortól kb. 664 147 946-ot kap + kb. ugyanennyi a médiapartnertől (max. stadionban) és + 119 198 400-ot a VIP szektorokért.

Így egy ilyen csapat szezononként 1 447 494 292 fix bevétellel tud gazdálkodni.

 

Mára elég a matekból. Ha észrevételeid vagy kétségeid vannak a logikámmal vagy számításaimmal kapcsolatban, írj a cikk alatti hozzászólásba!!





Artikkelens popularitet: Dårlig - Normal - Utmerket     Unike visninger: 102

Del på Facebook   Del på Twitter   Del på MySpace