5 x TOP 55 (VI.)
Újra itt a már megszokott cikk - a legjobb magyar ifi játékosok rangsora. Pontosabban 5 ilyen lista 16-tól 20 évesekig. Nem szimplán ÖÉ alapján, hanem posztokra bontva, a fejlődésüket figyelembe véve - a korosztályos VB-ig előrevetítve. Utolsó ilyen cikk lévén, kicsit kibővítettem az eddigi hat szezon összehasonlításával.
Akik már ismerik ezeket a cikkeket, a szöveget át is ugorhatják, hisz ebben a cikkben nem a szöveg a lényeg.
A cikkben a legjobb 16, 17, 18, 19 és 20 évesek táblázatát találjátok (5x).
Minden táblázatban a legjobb 5 kapus, legjobb 20 védő, legjobb 20 szélső és legjobb 10 center szerepel (55). Azaz, hogy mégsem. Ha kicsi a pont különbség az utolsó helyeken, akkor a csík alatt találtok még játékost.
Hogyan is állt össze ez a rangsor?
Az egyes korosztályok minden valamirevaló játékosa meg lett vizsgálva.
1. Meg lett állapítva az ideális edzés arány 2/1/1-re. A támadóknál a lövés és a védőknél a technika aránya minden játékosnál külön-külön a használt skillek minőségeiből lett kiszámolva. Az arányokat a „Javasolt edzés arány" oszlopban találjátok.
2. A táblázat kiszámolja melyik skillből mennyit tud a játékos edzeni a 18 (illetve 20) éves korában megrendezett VB kezdetéig úgy, hogy a javasolt arányban legyenek a skilljei.
3. A játékos tapasztalat növekedése a jelenlegi tapasztalatából van kiszámolva. Azon a feltételezésen alapul, hogy a játékos körülbelül ugyan annyi játékteret kap, mind idáig. A tapasztalat hatása bele van számolva az értékelésbe.
4. Végül a támadók értékeléséhez hozzá van adva a lövés (VB idejére feltételezett) magassága, míg a védők értékelésébe a technika skill fele).
Az értékelés természetesen sok feltételezéssel dolgozik. Pl. feltételezi, hogy a játékos mindvégig a jelenlegi edzéskörülményekben edz. Az alkalmazottaknak csak az összértékeit látom, így feltételezem, hogy az edzők skilljei fele-fele arányban vannak elosztva és feltételezem, hogy a táborokra mindenki beszerez maximális skillel rendelkező sportigazgatót, stb.
Tapasztalataim azt mutatják, hogy egy játékos értékelése néhány pontnyit emelkedik, ahogy idősebb lesz, ám a játékosok sorrendje ritkán változik. Illetve csak akkor, ha valamelyik játékos más edzéskörülményekbe kerül (pl. eladják).
Az adatok a múlt szezon utolsó napján (112) lettek feljegyezve.
Nézzük tehát az immár 20-éveseket (az adatgyűjtés idején még csak 19 éveseket):
A képre kattintva a táblázat megnyílik egy új ablakban nagyítva és kibővítve további adatokkal.
Összehasonlítottam az idei szezon 20 éveseit az előző öt szezonnal. Szimplán csak az összértéket figyeltem az értékelés szerinti legjobb két kapus, legjobb 10 védő (5R, 5L), legjobb 10 szélső (5R, 5L) és a legjobb 5 center számolódott bele az átlagba. Ezek átlagösszértéke az, amit az ábrán láthattok. Az „összesen" oszlop pedig az összes 27 játékos összértékének az átlaga. Bónuszként e 27 játékos tapasztalatának átlagát hasonlítottam össze 6 szezonon keresztül. Így láthatjuk, mennyire változik szezonról szezonra az U20 játékosaink összértéke és tapasztalata.
Látható, hogy a különbségek +/- 2%-on belül mozognak, néha az egyik poszt az erősebb, más poszt meg gyengébb, de összességében tartjuk a szintet már évek óta. A leggyengébb eredményeket elérő korosztály és a legeredményesebb korosztály közt átlagban szinte nincs különbség, sőt az előző még tapasztaltabb is volt. Ami számíthatott, az a kapusokban látható különbség.
Ábrán talán jobban kivehető:
Egy átlagos U20-as játékos tehát 1425 ÖÉ-kel és 49 tapasztalattal rendelkezik 20 évesen a szezon elején.
A mostani 19-évesek válogatott esélyesei:
A képre kattintva a táblázat megnyílik egy új ablakban nagyítva és kibővítve további adatokkal.
Az összes látható adat az adatgyűjtés idejéről való. Az értékelés viszont már a VB első napján elért értéket mutatja. A 20 és 19 éveseknél értelemszerűen az U20 VB-ről beszélünk.
A 20 évesekhez hasonlóan megnéztem a 19 éveseket is, hogy hogyan változnak szezononként.
A korosztályok a 20 évesek táblázatához képest egy sorral feljebb csúsztak, hisz, aki most 20 éves a egy szezonnal korábban 19 éves volt. A játékosok ugyanabból a generációból javarészt ugyanazok, bár minden szezonban elhal, elkallódig 1-2 játékos.
Egy átlagos U20-as válogatott jelölt 19 évesen a szezon elején 1221 ÖÉ-kel és 39 tapasztalattal rendelkezik. Ez azért szomorú, mert egy szezon alatt egy játékos akár 20 tapit is össze tud szedni extrém esetben, de 15-öt lazán. Ehhez képest átlagban csak 10-zel növekedett a tapasztalat egy szezon alatt.
A 18 évesek:
A képre kattintva a táblázat megnyílik egy új ablakban nagyítva és kibővítve további adatokkal.
A 18 éveseknél és ennél fiatalabbaknál szépen látszik, ahogy azok, akik tapasztalatot kapnak, felfele mozognak a listán és fordítva. Ezért is nagyobb az eltérés a saccolt erők közt. A 16 éveseknél a saccolás még a javarészt a nulla közeli tapasztalatból indul ki (hisz az értékek begyűjtése idején ezek a játékosok még csak 15 évesek voltak), a 18 éveseknél már világosan látszik a tapasztalat hatása.
A 18-éveseknél sem túl nagy az összérték ingadozás szezonról szezonra. De az azért látszik, hogy a 30. szezon 18 évesei (ezek ugye a mai U20 játékosok) talán az eddig megfigyelt leggyengébb generációnk. Főleg azért mert a gyengeség a kapust poszton nyilvánul meg erősen. Hasonlóan gyenge volt az „arany" generációnk is, mégis két aranyérmet hoztak haza. Persze a messzebbmenő következtetésekhez tudnunk kéne az ellenfelek adatait is ebben a szezonban és iván jókedvét is le kéne mérnünk...
Egy átlagos U18-as játékos: 1008 ÖÉ-kel és 24 tapasztalattal rendelkezik a szezon elején. Ergo egy kiváló 18 éves játékos a szezon elején 1000 ÖÉ felett kezdődik.
17 évesek:
A képre kattintva a táblázat megnyílik egy új ablakban nagyítva és kibővítve további adatokkal.
A most 17 évesek adatbázisa még a múlt cikk írásakor nem volt teljes, mivel akkor még csak 15 évesek voltak és még nem volt mindenki megtalálva. Néhány játékosnál még nem volt tiszta, milyen posztra lesznek edzve.
Egy átlagos U18-as válogatott jelöltnek 17 évesen a szezon elején 796 ÖÉ és 16 tapasztalata van.
És végül a 16 évesek:
A képre kattintva a táblázat megnyílik egy új ablakban nagyítva és kibővítve további adatokkal.
Itt még nem biztos, hogy teljes a lista, a szezon vége felé születettek még nem szerepelnek a táblázatba. De ritkán születik a szezon végén válogatott. Másrészt itt a sorrend is még változhat, hisz az (adatgyűjtés idején még csak) 15 éves játékosok csak ritkán rendelkeznek tapasztalattal, amelyből lehetne következtetni és nagyobb eséllyel váltanak majd csapatot a VB-ig.
Egy ifi, aki a válogatottságra pályázik 16 évesen a szezon elején (vagy ha úgy tetszik - 15 évesen a szezon végén) átlagban így néz ki: 585 ÖÉ és 7 tapasztalat. Ezért nem elég, ha a jó minőségekkel ellátott ifi a szezon elején 300-350 ÖÉ-kel születik. Ha alacsony a sportakadémia szintetek, és/vagy nincs két fejlett sportigazgató a csapatnál, ne húzzátok fel a draft-ból az A és A+-os játékosokat! Nem nyertek velük semmit, mert alacsony összértékkel születik és semmi értéke sem lesz sem a piacon, sem a csapatban. A válogatott viszont elveszít egy használható játékost.
A táblázatok és grafikonok a válogatott adatbázisunkból észültek, ezért itt szeretném újfent megköszönni a régi és jelenlegi ifi kutatók munkáját! Aki esetleg segíteni szeretne, az csatlakozhat ehhez a csapathoz a fórumon.
Összegezzünk tehát:
Az 5 x 55 játékos 69 különböző csapatban született. A legtöbben itt születtek:
Az 5 x 55 játékos ma 78 különböző csapatban játszik, ebből 37-en külföldön (a Bagotai csapatot nem számolom külföldinek). A legtöbben a három ifi neveldénk eggyikében játszik(igen, már csak három van), de más csapatok is vannak, akiknek szívügyük a magyar játékosok nevelése. A legtöbben itt játszanak:
Mára ennyi volna, ha megtaláltad a csapatodat legalább 1x bármelyik táblázatban, akkor gratulálok, segítettél a magyar válogatottnak!
Az előző szezonok táblázatai:
5 x TOP 55
5 x TOP 55 (II.)
5 x TOP 55 (III.)
5 x TOP 55 (IV.)
5 x TOP 55 (V.)
Del på Facebook Del på Twitter Del på MySpace