A Nagy PPM sejtés
A Nagy PPM sejtés.
Cikkemben első sorban a kézilabda meccsmotorral fogok foglalkozni, de lesznek benne olyan állítások is, amelyek a másik 3 sportra is alkalmazhatóak. Különböző fórumokon napi szinten lehet olvasni a meccsmotorra vonatkozó gyakran erős hangvételű kritikákat, amelyek leginkább az erősebbnek jelzett csapat vereségekor jelentkeznek. E cikkben lesz néhány olyan állítás mely szembe fog menni a rutinos PPM felhasználók eddigi véleményével, vagy legalábbis új árnyalatot ad neki. Sejtéseimre nincs bizonyíték, egyéni tapasztalataim, megérzéseimre hagyatkozom csak.
A csapaterő összetevői /kéziben/
Védés - Védekezés - Támadás - Lövés
E négy érték átlaga a csapaterő, ha ez az érték a játék jelenlegi állapotában valahol 200 felett van, akkor valahol az első osztályban lenne a helyünk, ha nem sumákoltuk el a feljutást.
Na de képzeljünk el egy olyan felhasználót, aki a játék kezdete óta játszik és nem edz a játékosainak mást, csak lövést. Annak most úgy nézne ki a csapatereje kb. hogy 20+20+20+800 ez osztva 4-gyel azaz 215. Azaz a csapaterő tekintetében országos topcsapatok között lenne, és nem értené, hogy miért a IV. ligában küzd a csőd elkerülése ellen. Tehát mindenki számára nyilvánvaló valamilyen egyensúlyt kell teremteni csapatrészek fejlesztése között.
Az első sejtés: a meccsmotor a 4 fő erőt nem azonos mértékben veszi számításba a mérkőzés végeredményének kikalkulálásakor. Érzésem szerint kézilabdában a legfontosabb egy csapatnál a támadás, ezt csapaterő tulajdonságot nézve vehetjük 100%-nak. Ezt követi/k/ a jó kapus/ok/ , akiknél viszont nagy mértékben egy-egy meccs kimenetelére döntő hatással van az aznapra sorsolt forma. Egy klasszis kapus is foghat ki gyenge napot, míg egy gyengébb is megtáltosodhat néha. A százalékos védési hatékonyságot az is befolyásolja, hogy az eltérő felállás és taktikai variációk miatt az egyik fél kapusának több, míg a másiknak kevesebb ziccer helyzetben kell védenie. A kapus erőt így kb. 85%-ra teszem a relatív csapaterő értékelésemben. A védekezésre és lövésre én kb. 70-70% százaléknyi fontosságot érzek a meccseredmény kiszámítására való hatásban.
Magának a 4 fő tulajdonságnak a csapaterőben való kifejezésében is látok azonban torzulásokat. Ezért egy futó vizsgálatra ragadjuk ki a lövés érték kiszámítását a többi közül, azért ezt, mert erre nincs hatással az összhang, és ennek értékét legkönnyebb leellenőrizni játékosaink tulajdonságaiból. Az idény első mérkőzésén csapatom 140-es értékelést kapott lövésre. Hogy is jön ez ki? Játékosaim lövésértéke a támadósorban ezen a meccsen: 390-381-308-293-189-121 /elöl a 3 átlövő majd a 2 szélső végül a beálló/ . Ezeket az értékeket, ha összeadjuk, majd elosztjuk 12-vel, meg is kapjuk a mutatott lövésértéket. (1682/12=140). No de mit is ír az útmutató:
,,Lövés: A lövés minden játékos számára fontos aki lövőhelyzetben találhatja magát. Minél magasabb a lövési képesség, annál nagyobb a valószínűsége a gólszerzésnek. A leggyakrabban az átlövők kerülnek lövőhelyzetbe."
Tehát ha ezt magyarról magyarra lefordítjuk, láthatjuk, hogy a csapaterőben jelzett lövéserő fals képet mutat a meccsmotorra levetítve. Ha mérkőzés közvetítést nézünk, vagy megnézzük a meccsösszefoglalót láthatjuk, hogy az átlövők lőnek legtöbbször kapura, még akkor is, csak akkor persze valamivel alacsonyabb arányban, ha szélekről való támadási formát alkalmazunk. Ráadásul a szélsők és a beálló szerintem inkább technikájukat használják a támadás befejezésénél, mint a lövéserejét. Valójában ennek a mutatónak kb. úgy kéne s kinéznie, hogy átlövők lövése 100%, szélsőké, beállóé 35-40%. A védekezés erő kimutatásában valami hasonló anomália van, középről érkezik a legtöbb lövés, így a beállónak és a középső átlövőnek a védekezés tudományának kéne hatványozottan megjelenni a mutatóban, és a szélsőké legkevésbé. Azonban itt is átlagot számol a mutató, míg a meccs kiszámítása, úgy gondolom, nem ez alapján történik.
Csapaterőt befolyásoló tényezők
Szezonális energia: a szezonális energia megjelenik a csapaterőben, ha csapatunk energiája már 85% százalékos akkor a csapaterő mutató 85%-át mutatja annak, hogy mire is lennének képesek játékosaink 100%-os erőnléttel. Azonban egy-egy meccsre levetítve, ha már az egyik csapat legalább 5%-nyi előnnyel rendelkezik a másikkal szemben már előnyt érezhet a meccseredmény kikalkulálásakor. Ha ez a százalék több, akkor nagyobb az előny. Egy 100-as erejű friss csapatnak nagyobb esélye van a győzelemre, mint egy ugyanolyan erejű leharcoltnak. Ezt idény vége felé láthatjuk is, ha egy-egy jó erőnlétű, de gyengébb játékossal feldobjuk csapatunk átlag erőnlétét meglepő győzelmeket arathatunk. / a cseh és szlovák fejlesztők a hokiból alakították tovább a játékot, így általában sorral kell számolni, semmint egyéni játékosokkal /
Összhang: kb. ugyanaz van, mint a szezonális energiánál,bár mértéke annak kb 70%-a.
Fontosság különbség: egy-egy fokozat különbség kb. 4-5%-kal emelheti csapatunk nyerési esélyeit.
1 sor, vagy 2 sor
IRL kézilabdában, ha egy csapat levonulgatna támadás és védekezés között azt hiszem súlyos pofonokba szaladna bele. Itt a felhasználók többsége azonban a jobb csapaterő mutató érdekében mégis 2 sorral játszik, amit úgy tűnik tolerál is a meccsmotor. De...
Szerintem, ha valaki 1 játékost fennhagy támadásban és védekezésben is, az effektben minimum annyit jelenthet, mintha egy fél fontossággal felette játszana egysoros ellenfelének. Extrém esetben 6 játékosnál, így mintegy 12-15%-nyi láthatatlan csapaterő növekedéssel számíthatunk /nem beleszámolva a kapust/. Ezzel szemben duplán veszítjük az erőnlétet, ezért én azoknak a csapatoknak akik ezt a megoldást választják, mindenképp azt javaslom, hogy alacsonyabb meccsfontossággal menjenek, hiszen ellenkező esetben a rájátszásra jelentős szezonális energia hátrányba kerülnek. Előnyök az összhang maximumra emelése /ez 2 soros játéknál, egy nem nemzetközi kupázó, illetve a nemzeti kupából gyorsan kieső csapatnál nemigen emelkedik 90 fölé /, dupla tapasztalat. Ha normálozunk 6 játékossal, akkor a begyűjthetjük a legalább 12-15%-nyi bónuszt, míg játékosaink 0,5 erőnléttel lesznek szegényebbek, magasozó ellenfelünk a fontosság különbség miatt 4-5%-nyi bónuszt kap, és ugyanannyit fárad. Persze a fentebb leírt védekezés és lövés mutatók miatt úgy gondolom 6 mezőnyjátékossal nem érdemes nekivágni a meccsnek. 5+2*1-gyel már megfontolandó. Leindítás vs leindítás taktikánál az a csapat érezhet százalékos formában nehezen meghatározható előnyt, akinek több játékosa marad a pályán.
És a legfőbb előny, mostanság amikor sok csapat küzd a csőd elkerüléséért, kevesebb játékos kell, ezáltal kisebb a kiadás.
+1 ráadás
Ha igazolunk 1 játékost, 2 fajta üzenetet szoktunk kapni. ,,Erősítés a keretben", vagy „Csapatunk újra válságba került..." . Random ez is? Talán nem. Van egy olyan érzésem, hogy a játékosok rendelkeznek egy rejtett tulajdonsággal is, ami jó vagy rossz irányba befolyásolja átlagos teljesítményüket. Ezek az üzenetek erre utalhatnak. Mindenki találkozott már olyannal, hogy valamelyik játékosa rendszeresen jól szerepel, míg egy másik hasonló alulteljesít, gyakran kiállítják, talán még gyakrabban is sérült. Ez a rejtett tulajdonság abszolút nem mutatkozik meg az osztályzatban (már amelyik sportban van ilyen). Ha sok ilyen van a csapatban az abszolút befolyásolhatja a csapatok teljesítményét. Talán sok csapat ezért teljesít rendszeresen tudása alatt vagy felett.
Egy ősi megfigyelés szerint sose játssz lassú támadásépítést, amikor a Alfa Centauri és az Orion együttáll, ha mégis dobj bal vállad fölött át egy fekete macskát háromszor, vagy hármat egyszer, és bonts egy üveg sört, mielőtt leülsz megnézni a meccsed...
Del på Facebook Del på Twitter Del på MySpace