Od prvých pravidiel k VAR
Práve nám prebiehajú ME v Nemecku. Preto ostaneme pri futbalovej téme i najnovšom článku. Pozrieme sa do histórie futbalu, kráľa všetkých športov, ktorý sa zrodil z jednoduchých koreňov a postupne sa vyvinul v celosvetovo milovaný fenomén. V jeho začiatkoch bola hra oveľa chaotickejšia a menej štruktúrovaná ako dnes. Cesta k prvému súboru futbalových pravidiel bola dlhá a komplikovaná, plná vášnivých diskusií, kompromisov, ale i sklamaní a obchodov. Pripomeňme si túto fascinujúcu históriu a sledujme vývoj pravidiel až k súčasnému využitiu modernej technológie VAR.
Kroky k regulácii
Vo viktoriánskom Anglicku 19. storočia bol futbal nesmierne populárna, ale aj veľmi rôznorodá hra. Každá škola, mesto či klub hrali podľa vlastných pravidiel, čo často viedlo k zmätkom a sporom pri medzi klubových zápasoch. Potreba zjednotenia pravidiel sa stala stále naliehavejšou.
V roku 1848 sa na univerzite v Cambridge zišli zástupcovia niekoľkých škôl, aby vytvorili prvé zjednotené pravidlá. Tieto pravidlá, známe ako Cambridgeské pravidlá, boli jedným z prvých krokov k vytvoreniu spoločného rámca pre hru. Aj keď tieto pravidlá neboli široko prijaté, položili základy pre budúcu štandardizáciu. Žiaľ pravidlá sa nezachovali.
Zachované boli až pravidlá, ktoré spísal asistent rektora Uppinghamskej univerzity. Bolo ich 10 a hoci neboli široko prijaté, stali sa základom pre vznik prvých oficiálnych pravidiel futbalu. Pravidlá okrem iného povoľovali hru rukou, strieľať nohou sa smelo iba zo zeme a bol popísaný i prvý ofsajd.
Prvé oficiálne pravidlá
Rozhodujúci moment prišiel 26. októbra 1863, keď sa v Londýnskej Freemasons Tavern zišli zástupcovia jedenástich futbalových klubov a škôl a založili The Football Association (FA), prvú oficiálnu futbalovú asociáciu na svete. Jedným z hlavných úloh tejto asociácie bolo vytvorenie jednotných pravidiel. Po niekoľkých stretnutiach boli zverejnené prvé oficiálne pravidlá futbalu. Keďže nové pravidlá nepovoľovali bežať s loptou v ruke, maximálne si rukou loptu zastaviť, časť tímov neúhlasila a o niekoľko rokov založili podobnú organizáciu, ale pre rugby. Týchto štrnásť pravidiel tvorilo základ moderného futbalu:
- Lopta sa môže viesť ľubovoľným smerom rukou alebo nohou.
- Hráči nesmú bežať s loptou v ruke.
- Žiadny hráč nesmie kopať do holene súpera.
- Hráči nesmú používať ruky na odstrčenie súpera.
- Akýkoľvek hráč, ktorý padne na zem a zostane tam, bude považovaný za súčasť hry.
- Gól je uznaný, keď lopta prejde medzi dvoma bránkovými tyčami.
- Keď lopta opustí ihrisko cez postrannú čiaru, je vhadzovaná späť hráčom, ktorý sa jej naposledy dotkol.
- Žiadny hráč nesmie byť pred loptou, keď je kopnutá.
- Gól je uznaný iba vtedy, ak nebol strelený rukou.
- Hra začína výkopom zo stredu ihriska.
- Hra je považovaná za skončenú, keď lopta prejde cez bránkovú čiaru.
- Hráči nesmú brániť súperovi v pohybe.
- Žiadny hráč nesmie používať ruky na držanie lopty.
- Každý tím musí mať rovnaký počet hráčov.
Postupný vývoj pravidiel
Po ustanovení týchto základných pravidiel začala ich postupná evolúcia. Hra sa začala vyvíjať a pravidlá museli byť aktualizované, aby reflektovali nové taktiky, techniky a potreby. V roku 1866 bolo zavedené pravidlo offside, ktoré malo zabrániť hráčom v čakaní pri bránke súpera. V roku 1871 bol zavedený koncept brankára, ktorý ako jediný hráč na ihrisku smel chytať loptu rukami.
Ďalšou významnou zmenou bolo zavedenie pokutového kopu v roku 1891, ktorý mal trestať fauly v blízkosti bránky. Tým sa zvýšila spravodlivosť hry a ochrana hráčov. Počas 20. storočia došlo k ďalším významným úpravám, vrátane zavedenia pravidla o striedaní hráčov a presnejšiemu definovaniu faulov a ofsajdov.
Vznik medzinárodných pravidiel
Rastúca popularita futbalu viedla k medzinárodnej expanzii hry. V máji roku 1904 bola založená Fédération Internationale de Football Association (FIFA), ktorá sa stala hlavným orgánom pre správu medzinárodného futbalu. FIFA začala pracovať na harmonizácii pravidiel a zabezpečení jednotného rámca pre hru na celom svete.
V roku 1930 sa konali prvé majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré priniesli ďalšiu potrebu štandardizácie pravidiel. Postupom času sa pravidlá upravovali a zdokonaľovali, aby zaistili čo najvyššiu úroveň spravodlivosti a zábavy pre hráčov aj fanúšikov.
Moderné technológie a VAR
S príchodom 21. storočia sa futbal neustále vyvíja a modernizuje. Jednou z najvýznamnejších inovácií posledných rokov je zavedenie technológie VAR (Video Assistant Referee). Táto technológia bola prvýkrát použitá v roku 2016 a oficiálne schválená FIFA pre majstrovstvá sveta 2018 v Rusku.
VAR má za úlohu pomôcť rozhodcom pri dôležitých herných situáciách, ako sú góly, pokutové kopy, priame červené karty a prípady nesprávnej identity hráčov. Táto technológia priniesla do hry nový rozmer a pomohla minimalizovať chyby rozhodcov, aj keď stále vyvoláva diskusie a kontroverzie.
Cesta od prvých neformálnych hier k dnešnému modernému futbalu bola dlhá a plná výziev. Futbalové pravidlá sa vyvíjali a prispôsobovali, aby reflektovali zmeny v hre a technologické pokroky. Od prvých štrnástich pravidiel až po súčasné využitie VAR, futbal sa neustále mení a vyvíja, aby zostal spravodlivý, dynamický a atraktívny pre hráčov aj fanúšikov na celom svete. Čo si myslíte o VAR napíšte do diskusie.
A ešte malý bonus v podobe súťaže na záver. Kto ako prvý uhádne o aký zápas (tímy a rok) sa jedná na poslednom obrázku získa odmenu 50 kreditov.
Delen op Facebook Delen op Twitter Delen op MySpace