Päť hrozných
Tak ako ma Tarantino svojich 8 hrozných, tak ma aj šport svojich zrejme nespočet hrozných. Aj legendy svetového športu sú len ľudia, majú svoje chyby aj slabšie chvíľky. Dnes by sme sa pozreli na 5 kontroverzných osobností svetového športu. Zoznam nie je ani z ďaleka vyčerpávajúci. Posúďte sami.
Lance Armstrong: Od hrdinu k zloduchovi
Lance Armstrong, americký cyklista, začal svoju profesionálnu kariéru v roku 1992. Mladý a talentovaný, čoskoro sa stal jedným z najvýznamnejších mien v cyklistike. V roku 1996 mu diagnostikovali pokročilé štádium rakoviny semenníkov. Po úspešnej liečbe sa vrátil do závodného sveta s novým elánom až na absolútny vrchol. Ale bolo tomu tak?
Armstrongovo meno sa stalo synonymom pre Tour de France, keď medzi rokmi 1999 a 2005 vyhral sedem po sebe idúcich ročníkov. Jeho víťazstvá boli oslavované ako triumf ľudského ducha a nezdolnej vôle. V roku 2012 však došlo k odhaleniu rozsiahleho dopingového škandálu, ktorý zahŕňal systematické užívanie zakázaných látok. Dôkazy boli nevyvrátiteľné: Armstrong nielenže sám dopoval, ale tiež nútil svojich tímových kolegov k účasti na dopingu. Následne bol zbavený všetkých svojich titulov a doživotne vykázaný z profesionálnej cyklistiky.
Dnes Armstrong vedie podcast "The Move" a organizuje charitatívne akcie. Napriek tomu, že jeho športová kariéra skončila v hanbe, Armstrong sa pokúša nájsť vykúpenie prostredníctvom svojej verejnej činnosti.
Tonya Harding: Ľadová kráľovná a škandál storočia
Tonya Hardingová, talentovaná americká krasokorčuliarka, získala prvú veľkú pozornosť v roku 1991, keď sa stala prvou Američankou, ktorá na súťaži úspešne predviedla trojitý axel. Jej neuveriteľné korčuliarske schopnosti a tvrdý tréning ju rýchlo katapultovali medzi najlepšie krasokorčuliarky sveta.
V januári 1994 bola jej rivalka Nancy Kerriganová napadnutá pred majstrovstvami Spojených štátov. Útočník, najatý Hardingovej exmanželom Jeffom Gilloolym, udrel Kerriganovú do kolena, čo jej znemožnilo účasť na šampionáte. Hardingová bola neskôr obvinená z účasti na plánovaní útoku. Vyšetrovanie a súdne procesy odhalili jej úlohu v škandále, čo viedlo k jej doživotnému zákazu v krasokorčuľovaní.
Hardingová sa neskôr venovala boxu a iným športovým aktivitám. Dnes sa pokúša žiť pokojný život mimo záujmu médií. To jej úplne nevyšlo, pretože jej príbeh bol v roku 2017 znovu oživený filmom "Ja, Tonya".
Diego Maradona: Génius s loptou a démonmi v duši
Diego Maradona, narodený v roku 1960 v chudobnej štvrti Buenos Aires, sa rýchlo stal futbalovým zázrakom. Jeho schopnosti a talent boli zrejmé už od útleho veku, a tak rýchlo postúpil v radoch argentínskeho futbalu, aby sa stal jedným z najväčších hráčov všetkých čias.
Maradonova kariéra bola plná kontroverzií. V roku 1986, počas štvrťfinále majstrovstiev sveta proti Anglicku, strelil gól, ktorý sa stal známym ako „Božia ruka“, pretože použil ruku aby skóroval. Tento incident, spolu s jeho ďalším brilantným gólom v tom istom zápase, ktorý bol nazvaný „Gól storočia“, ho učinil legendou. Bohužiaľ, Maradonova závislosť na drogách, najmä na kokaíne, a početné škandály mimo ihriska, vrátane pozitívneho testu na doping na majstrovstvách sveta v roku 1994, vrhli nepekný tieň na jeho kariéru.
Maradona, ktorý zomrel v roku 2020, zanechal za sebou rozporuplný odkaz. Napriek svojim osobným problémom je stále považovaný za jedného z najlepších futbalistov všetkých čias.
Mike Tyson: Neskrotný šampión a pády do priepasti
Mike Tyson, narodený v roku 1966 v Brooklyne, New York, sa rýchlo stal jedným z najdominantnejších boxerov všetkých čias. Vo veku 20 rokov sa stal najmladším majstrom sveta v ťažkej váhe v histórii.
Tysonova kariéra bola poznamenaná radom škandálov. V roku 1992 bol odsúdený za znásilnenie a strávil tri roky vo väzení. Po svojom návrate do ringu pokračoval v kontroverznom správaní. Najznámejší incident sa odohral v roku 1997 počas zápasu s Evanderom Holyfieldom, keď Tyson odhryzol časť Holyfieldovho ucha. Tento incident viedol k jeho diskvalifikácii a dočasnému zákazu boxovania.
Po ukončení kariéry sa Tyson stal podnikateľom, hercom a vystupuje v televíznych programoch. Tiež otvorene hovorí o svojich bojoch s mentálnym zdravím a závislosťami, čo mu získava sympatie a rešpekt nového publika.
John McEnroe: Génius s raketou, no horúcou hlavou
John McEnroe, narodený v roku 1959 v Nemecku, sa rýchlo stal jedným z najlepších tenistov svojej generácie. Jeho brilantná technika a taktické myslenie mu vyniesli sedem grand slamových titulov v dvojhre.
McEnroe bol známy svojimi častými výbuchmi hnevu na kurtoch. Jeho hádky s rozhodcami a súpermi boli legendárne. Počas svojej kariéry dostal nespočet varovaní a pokút za nešportové správanie. Jeho najznámejší výbuch prišiel na Wimbledone v roku 1981, keď slávne zakričal na rozhodcu: „You cannot be serious!“
Po ukončení aktívnej kariéry sa McEnroe stal úspešným tenisovým komentátorom a analytikom. Napriek svojmu kontroverznému správaniu je stále považovaný za jedného z najväčších tenistov všetkých čias.
Tieto príbehy ukazujú, že aj najväčšie športové hviezdy sú len ľudia, ktorí čelia svojim vlastným výzvam a démonom. Každý z týchto športovcov zanechal nezmazateľnú stopu v histórii športu, a to ako svojimi úspechmi, tak svojimi pádmi. Ak si myslíte, že by sa v tejto konkurencii nestratil ani váš favorit, môžete ho uviesť v diskusii.
Delen op Facebook Delen op Twitter Delen op MySpace