Laiks:

Tavas komandas:
Sazināšanās
Public account
  PRO zona
1330 kredīti
Pirkt kredītus
Šobrī Tu atrodies publiskajā profilā. Ja Tu gribi spēlēt šo spēli vai piedalīties diskusijā, Tev ir jāienāk spēlē caur savu profilu. Ja Tu esi jauns lietotājs, Tev no sākuma ir jāveic reģistrācija.

  PowerPlay Žurnāls

Co by měl vědět manažer, který chce vést reprezentaci?


Co by měl vědět manažer, který chce vést reprezentaci?

Co by měl vědět manažer, který chce vést reprezentaci?

Reprezentace. Pro někoho zpestření PPM, pro jiného nutné peklo pokaždé, když se v týmových novinkách dočte cokoli, co se týká reprezentace. Pojďme se podívat na to, jak by měl postupovat každý manažer, který o kandidatuře na post reprezentačního manažera hokejové (a nejen jí) reprezentace uvažuje

 

  • Zkušenost manažera

Kandidovat na post manažera reprezentace libovolné země a věkové kategorie může každý manažer, který dosáhne manažerské zkušenosti 51. Jinými slovy i téměř úplný začátečník může kandidovat na post reprezentačního manažera.

Zkušenosti manažera nehrají zásadní roli při samotných zápasech. Co si budeme povídat, hokej je založený na šesti taktikách, které se nějak prolínají a vybrat jednu z nich a pokusit se soupeře překvapit zvládá nováček ve hře stejně jako člověk hrající to zde roky. V ostatních sportech tomu není jinak, snad jen v basketbale je nastavení taktiky závislejší na více okolnostech.

Zásadní otázkou spojenou se zkušenostmi manažera je jeho přehled o hráčích. Každý kandidát na pozici reprezentačního manažera by měl mít hotový průzkum, tušit, které hráče chce z kádru vyřadit a které přibrat. Manažerům týmů, jejichž PEO je na nízké úrovni, jde průzkum mnohem pomaleji, proto by s ním měli začít ideálně na začátku sezóny, v níž hodlají k reprezentaci podat kandidaturu. Začít hledat a zkoumat hráče až po svém zvolení je velká chyba.

Pro případ, že člověk kandiduje k reprezentaci zcela poprvé, je vhodné mít po svém boku někoho ze zkušenějších manažerů, který může pomoci s průzkumem a mnoha dobrými radami do začátků.

 

  • Ke které kategorii kandidovat?

V případě, že se rozhodnete kandidovat k reprezentaci, je nutné položit si otázku, ke které věkové kategorii to podáte. Na PPM to není jako v reálu, kde je seniorská kategorie vždy vrcholem manažerské (trenérské) práce. Často se stává, že nejméně zkušení manažeři kandidují k reprezentaci do 18 let (nejmladších kategorií v ostatních sportech na PPM), a to pravděpodobně s vědomím toho, že seniorská reprezentace představuje jakýsi vrchol, zatímco juniorské reprezentace se i v reálu často svěřují manažerům a trenérům mladším a méně zkušeným. Je třeba si ale uvědomit a vzít v potaz, že právě nejmladší věková kategorie reprezentace je zde na PPM ta vůbec nejnáročnější. Proč?

Když člověk kandiduje k seniorské reprezentaci, má tým ve své podstatě hotový. Ať je to v jakémkoli sportu, po předchozím manažerovi je kádr reprezentace nějak postavený. Pokud v něm neudělá manažer na začátku svého funkčního období žádné změny, nic se neděje. Po svém zvolení zdědil tým po předchozím manažerovi a s ním je schopný okamžitě pracovat. Hráči, kteří reprezentují zemi na MS, jsou plně sehraní, manažer se v klidu může věnovat sehrávání hráčů širšího kádru a taktik. Manažer seniorské reprezentace není vůbec ničím tlačen k tomu, aby v kádru nutně prováděl jakékoli změny, pokud si není jistý.

O krok náročnější práce čeká manažera v prostřední věkové kategorii. Na začátku sezóny tým opustí všichni hráči, kteří dosažením věku 21 let (v hokeji – pozn. red.) překračují věkovou hranici, a systém je automaticky z reprezentace vyřadí. Nově zvoleného manažera tak čeká práce na složení zcela nového týmu, který bude na konci sezóny reprezentovat zemi na MS. Při skladbě týmu si přitom může pomoci sestavou kategorie U18 z předminulé sezóny. Hráči, kteří předminulou sezonu reprezentovali zemi na MS U18, budou s velkou pravděpodobností použitelní i v U20. Při nominaci nových hráčů je jen nutně potřeba ohlídat, zda hráč hrající dříve za U18 nepřestoupil do týmu se špatným zázemím nebo zda ho někdo ve vývoji nepřeskočil. Z převážné části se ale často tým pro kategorii U20 shoduje s týmem z kategorie U18, což je důvod, proč i do této kategorie mohou vcelku v pohodě kandidovat méně zkušení manažeři.

Pozornému čtenáři teď už začíná být zcela jasné, proč právě nejmladší kategorie reprezentace je zde na PPM tou úplně nejnáročnější. Nově zvolený manažer si totiž svůj tým skládá zcela sám. Je nutně potřeba, aby měl hotový průzkum potenciálních hráčů, aby věděl, kolik hráčů na daný post chce nominovat a aby se sám rozhodl, které hráče do reprezentace skutečně vezme. Veškerá odpovědnost za hráče v reprezentaci je jen na něm.

Náročně je to pro něho navíc v tom, že pokud nové hráče vezme opravdu až po svém zvolení, už je v dané sezoně nemůže z kádru reprezentace vyřadit. Proto by měl kandidát na zvolení už v úplně prvním týdnu, v němž se teprve odehrává druhé kolo voleb, komunikovat s dosluhujícím manažerem, aby mu poslal seznam hráčů, které chce do reprezentace zařadit. U hráčů přijatých do reprezentace nejpozději v prvním týdnu má nově zvolený manažer jistotu, že je ještě v týdnu po svém zvolení může z kádru vyřadit, aby mu v něm nezabírali místo.

V čem je ještě nejmladší věková kategorie nejnáročnější? Hráče s vysokou CZ už v každém sportu na PPM umí vychovat prakticky všechny země. Rozdíly mezi mladými hráči tak jsou zcela minimální a všechny reprezentace jsou mnohem vyrovnanější než ve starších kategoriích.

Každý, kdo zvažuje účast ve volbách k reprezentačnímu týmu, by měl tyto skutečnosti zvážit. Zcela nejjednodušší je kandidatura u seniorů, z výše zmíněného je nejnáročnější kandidatura u nejmladší kategorie.

 

  • První úkoly po zvolení

Nejnáročnější práce čeká na nově zvoleného manažera reprezentace hned v úvodu, v týdnu po zvolení. Prvním úkolem je naplánování přátelských zápasů. Kalendáře ostatních týmů se začínají rychle plnit a není čas ztrácet čas. Nově zvolený manažer reprezentace musí ihned obesílat výzvami soupeře, s nimiž se chce v přípravném období utkat. Zapomenout se přitom nesmí na to, že reprezentační sezóna se přímo nekryje se sezónou klubovou. Protože druhé kolo voleb probíhá v už rozjeté klubové sezóně, je nutné naplánovat i přátelské zápasy pro začátek nadcházející sezóny.

Po zvolení manažerem reprezentace se před ním skýtá možnost dvojího nastavení. S prací reprezentačního manažera může pomoci asistent. Jaké si přitom manažer se svým asistentem zvolí kompetence, už je čistě na jejich vzájemné dohodě. Druhým nastavením je volba domácí arény. Je čistě na manažerovi reprezentace, na který stadión reprezentační tým v domácím přípravném či kvalifikačním zápase zavítá. Nastavení asistenta i domácí arény se dá během sezóny libovolně měnit.

Posledním z prvních úkolů je pohled na samotný kádr reprezentace. Ten může čítat až 50 hráčů v hokeji, 35 ve fotbale, 30 v házené a 25 v basketbalu. Z nichž si manažer libovolně vybírá před každým zápasem maximálně 28 hráčů na hokejový zápas, 22 pro zápas fotbalový, 18 házenkářský a 15 basketbalový. V prvním týdnu po svém zvolení může manažer hráče z kádru reprezentace vyřadit a najímat nové. Znovu ale opakuji, že pokud přijme nového hráče, nemůže ho už do konce sezóny z týmu vyřadit.

 

  •  Kádr reprezentace

Jak jsem psal výše, kádr reprezentace může čítat maximálně 50 hráčů v hokeji, 35 ve fotbale, 30 v házené a 25 v basketbale. Je zcela na libovůli manažera, které hráče na začátku sezóny v kádru ponechá, které vyřadí a které do kádru zařadí. Pokud si nechá v kádru volná místa, do maximálního počtu pro daný sport může manažer přibírat hráče kdykoli během sezóny.

Ve všech věkových kategoriích je ideální si v kádru ponechat několik volných míst, řekněme alespoň tři až čtyři. Tato místa blokujeme pro hráče, které potřebujeme tzv. zachránit. Do této hry neustále vstupují noví manažeři, zároveň z ní nemalé množství manažerů odchází. Má-li manažer, který ve hře končí, v týmu hráče s potenciálem, který by mohl reprezentaci v budoucnu zajímat, je nutné jej zachránit před zrušením týmu. Hráče z týmu s křížkem již nelze v budoucnu ve hře používat, proto je vhodné, aby reprezentační manažer a jeho asistent hlídali širší skupinu hráčů, kteří v reprezentaci aktuálně nejsou, ale do budoucna mohou být zajímaví. Pokud u některého z nich hrozí, že vinou neaktivity manažera bude zrušen jeho klub, je potřeba hráče přijmout do kádru reprezentace. Kouzlo záchrany tkví v tom, že v okamžiku, kdy je nějaký tým zrušen, jdou reprezentanti z jeho kádru na trh, ostatní hráči týmu „umřou“.

V kádru seniorské reprezentace je nutné hlídat pády SV. Hráči, kterým příliš brzy spadne SV (např. ve věku 23 let spadne SV na 3/6), nemají pro českou seniorku již přínos a je třeba je v kádru nahradit. Proti menším komunitám je to pro reprezentačního manažera zásadní rozdíl. V takové Belgii je skutečně jedno, zda má hráč špatnou historii SV, tam je vlivem nízkého počtu aktivních manažerů reprezentační manažer rád, že kádr reprezentace zaplní použitelnými hráči. V české reprezentaci přeci jen míříme výš a hráči jsou v ní nahraditelní, zvláště ti mladší, u nichž o historii SV ještě jde. Je jasné, že u staršího hráče už je nám celkem jedno, jestli na 0/6 spadne ve 32 letech nebo ve 33 letech. To už na jeho vývoj nemá prakticky žádný vliv.

U juniorských reprezentací na vývoj SV tolik nehledíme. Jde nám především o CZ hráče a správné poměry jednotlivých atributů. Během jedné sezóny, kterou v mládežnické reprezentaci hráč odehraje, není tréninková ztráta při horší SV tak výrazná, aby hráče nějak omezila. Proto je zcela běžné, že se v kádru nejmladších reprezentací objevují hráči s SV 4/6. Jediné, co je v případě takového hráče do budoucna jasné, je fakt, že v seniorce si nikdy nezahraje. Myšleno v té české seniorce.

Vyřazení hráče z repre je nutné pořádně zvážit. Manažer by se měl raději opakovaně přesvědčit, že hráče chce z kádru vyřadit. Doporučuji se na to raději vyspat, pořádně promyslet, propočítat sílu starého hráče při jeho každodenních pádech, jak na tom bude na konci sezony na MS. Teprve poté hráče vyřaďte. Pokud člověk vyřadí z reprezentace hráče předčasně, chybu si uvědomí a hráče opět do týmu zařadí, je za to hráč potrestán ztrátou souhry o čtyři pětiny. Jestliže měl před vyřazením souhru kompletních 100 procent, bude ji mít po vyřazení a zpětném zařazení jen 20. Zvlášť u hráčů seniorky je to na jeho ratingu hodně znát.

 

  • Nominace

Nominaci k jednotlivým přátelským či kvalifikačním zápasům provádí manažer reprezentace nejpozději jeden den před samotným zápasem v hokeji, fotbale i házené. V den zápasu už nelze do nominace sáhnout, a to ani v případě, že se některý z hráčů v den zápasu zraní. V basketbale může manažer provádět změny v nominaci i v den zápasu.  

Manažer reprezentace není při tvorbě nominace na zápas nikterak ovlivňován a omezován tím, zda jednoho hráče během dne několikrát z nominace vyřadí a zase do ni zařadí.

Při výběru hráčů k zápasům je vcelku dobré hledět na nějaké drobnosti. V první řadě je hloupost nominovat jakkoli zraněného hráče. V druhé řadě je vhodně nenominovat hráče, kteří jsou aktuálně v tréninkovém kempu. Jde totiž o tréninkový bonus. Za účast v nominaci na reprezentační zápas je každý hráč odměněn tréninkovým bonusem, který je u mladších hráčů vcelku zajímavý. Je ale škoda do nominace zařadit hráče, který je právě v kempu, protože v něm je tréninkový bonus vyšší než za účast v nominaci reprezentace. Bonus za účast v reprezentaci tím tak de facto propadne. A právě proto dobrý manažer reprezentace vezme raději jiného hráče, kterému ten reprezentační bonus věnuje.

Ze stejného důvodu není u seniorské reprezentace vhodně nominovat k zápasu hráče, který už má SV 0/6 a nebude přitom v zápase hrát. Pokud takový hráč k zápasu nastoupí, je vše v pořádku. Ale je zbytečným přepychem, a já se domnívám, že i manažerskou chybou, když hráč s 0/6 do zápasu nenastoupí, odsedí jej na tribuně a zbytečně tak sebere nulový tréninkový bonus. Proto vždy doporučuji manažerům, aby nejprve nominovali hráče, kteří nastoupí do zápasu, a teprve poté donominovali co nejmladší náhradníky, kteří získají tréninkový bonus.

 

  • Vedení zápasů

Vedení zápasů je totožné jako v klubu, jen ta prestiž je pro někoho o dost vyšší. Pro mě osobně je reprezentace dnes prakticky jedinou zajímavou věcí zde na PPM. Tou druhou je rivalita s ferim1947, ale protože jeho hokejový klub neznamená na mapě světa prakticky vůbec nic, je už i ta rivalita taková o ničem. 😊

 

  • Diskusní fórum

Každá reprezentace má své diskusní fórum a mělo by být povinností manažera reprezentace, aby zde s komunitou diskutoval. Zkušenější manažeři zde těm méně zkušeným i rádi poradí s čímkoli, co je k vedení reprezentace potřeba. Diskuse na PPM postupem času zcela uvadla, přesto se v reprezentačních fórech vždy najde alespoň pár zájemců, kteří si rádi popovídají. V diskusi seniorské basketbalové reprezentace, kterou aktuálně vedu, „tlacháme“ v počtu asi čtyř lidí a Jardy. 😊

 





Raksta reitings: Vāji - Normāli - Lieliski     Lasījumu skaits: 200

Ievietot Facebook   Pievienot Twitter   Pievienot MySpace