დრო:

Your teams:
კომუნიკაცია
Public account
  PRO ზონა
1330 კრედიტი
იყიდე კრედიტები
შენ ხარ სახალხო ანგარიშში. თუ შენ გინდა ითამაშო თამაში ან ჩაერთო დისკურსიაში,შენ უნდა შეხვიდე შენ ანგარიშში. თუ შენ ახალი მომხმარებელი ხარ შენ უნდა დარეგისტრირდე.

  PowerPlay–ს მაღაზია

Výpočet síly střelby v reportu


Výpočet síly střelby v reportu

Na počátku byl opox. Zveřejnil na diskuzi odkaz na článek, jehož autorem je manažer  Ciukitu. Článek se zabývá způsobem výpočtu síly střelby v reportu zápasu.

Reaguje na změnu, která nastala v okamžiku, kdy byly hvězdičky a později puky v reportu nahrazeny číselnou hodnotou. Nápad autora je jednoduchý a proto geniální.

Vychází s předpokladu, že na číslo uváděné jako síla střelby formace nemá vliv sehranost, zkušenost ani energie hráčů, domácí prostředí, vybavení stadiónu, prostě nic z toho. Tento předpoklad je v souladu s tvrzeními, která se občas vyskytla na diskuzi.

Pak stačí předpokládat, že atribut střelby se do výpočtu dostane jen určitým procentem v závislosti na typu hráče. Nejjednodušší by bylo, kdyby toto  procento bylo u všech hráčů formace stejné. To ale neplatí, jak se dá lehce zjistit.

Autor používá jiné zjednodušení, a to, že jiná procenta jsou použita pro křídla, jiná pro centr a jiná pro obránce. Tím dostává tři neznámé a pro jejich nalezení použije tři lineární rovnice (autor předpokládá, a my můžeme s ním, že složitější model autoři hry nepoužili, proč taky).

Ty tři rovnice jsou naše tři formace. Pokud tedy máme ve formaci atributy střelby (od LW k RD) např. 99/83/97/23/31 a v reportu se pro tuto formaci objeví výsledná síla střelby formace rovná 46, máme první lineární rovnici :

(99+97)*W + 83*C + (23+31)*D = 46

kde W,C,D jsou čísla (procenta), kterými je třeba vynásobit jednotlivé atributy (křídel, centra a obránců), abychom dostali výslednou sílu střelby v reportu.

Když totéž uděláme pro naše další dva útoky, dostaneme soustavu tří lineárních rovnic o třech neznámých. Dále článek popisuje, jak se tato soustava řeší, pokud nemáte k dispozici funkce Excelu.

Jako výsledek autor tvrdí, že mu z jeho atributů vyšly hodnoty: C=16.16%, W=15.1%, D=6.88% (pozn.: autor v článku používá označení X,Y,Z, pak si člověk musí pamatovat, co k čemu patří, proto jsem to změnil).

Nápad mě velice zaujal svojí jednoduchostí. První, co jsem uděla,l bylo, že jsem  otevřel Excel (jsem strašně líný počítat v ruce) a pomocí funkcí INVERZE a SOUČET.MATIC jsem tyto hodnoty spočítal ze svých atributů střelby. Vyšlo mi 16,73% 12,76% a 6,8%.

Docela dobrá shoda, rozdíl jsem přičítal zaokrouhlování, uvádějí se celá čísla, ale výpočet je prováděn v reálných číslech. Pak mi to ale nedalo a začal jsem uvažovat (snad i logicky). Proč by autoři pro výpočet používali tak divná čísla?  Proč by křídla měla být odlišena od centra?

Čekal jsem na podvečerní přepočet. Pár formací z jiných týmů mám prozkoumaných, takže jsem mohl použít i je. Také jsem předešlé výsledky po sobě v klidu přepočítal.

Došel jsem pak k následujícímu závěru: Výsledek uváděný v článku je blízko pravdě, ale není přesný. Na základě mých výpočtů lineárních rovnic jsem došel k následujícím hodnotám : C=15%, W=15%, D=7,5%.

Prakticky to znamená, pokud mám ovšem pravdu já, že výsledná síla střelby se vypočítá daleko jednodušším způsobem, a to:

Sečtou se atributy střelby u útočníků a polovina (50%) atributů střelby u obránců. Tento součet se vynásobí 15%.

V našem výše uvedeném příkladě dostaneme (99+83+97 +23/2 +31/2)*15% = 45,75, zaokrouhleno 46.

Děkuji autorovi článku za myšlenku, a sám jsem překvapen jednoduchostí nalezeného řešení. Otázkou ale zůstává, zda jsem se i já nezmýlil (to si ale můžete ověřit sami), co z takto zjištěné skutečnosti vyplývá, a jak se dá tato využít. Co říkáte?