時刻:

あなたのチーム:
コミュニケーション
Public account
  プロゾーン
1330クレジット
クレジット購入
あなたはいまパブリックアカウントにいます。もしゲームをプレーしたりディスカッションに加わりたいのであれば、ログインする必要があります。もし新規ユーザーであれば、まず登録を行ってください。

  件名: NHL


Jorppa


Mesturuuskrapula on kova sana. Maalivahti osasto ei tule olemaan samalla tasolla kun viime kaudella, Turco on vanha. Turcolla on myös erittäis "hutiloiva" torjuntatyyli, en jaksa selittää mutta joku varmasti ymmärtää mitä tarkoitan. Enkä usko että Turco tulee johdattamaan Blackhawkia Playoffeihin.


RokHC


Mestaruuskrapula ei estänyt Ducksia, Red Wingsiä tai Penguinsiakaan pääsemästä playoffeihin. Turco ei ole vielä vanha. 35 ei ole maalivahdille vielä ikä eikä mikään. Hutiloivasta torjuntatyylistä en tiedä mitään, etkä näköjään sinäkään, kun et siitä mitään osannut sanoa. ;) Viime kausi Turcolta ei ole edes vertailukelpoinen, kiitos Starsin heikon puolustuksen. Blackhawksilla on edelleenkin todella vahva puolustus, ja yksi liigan parhaita top4-puolustuksia. Se auttaa Turcoakin varmasti, ja kuten aikaisemmissa viesteissä totesin, niin Turco ei välttämättä ole koko kautta ykkösmaalivahti. Crawford voi ottaa ykkösen vastuun aivan yhtä hyvin, tai voivat pelata melko tasaiseslla, n. 50-50 vastuulla.

Lisäksi on vielä hyvä ottaa huomioon, että Blackhawks ei nojaa maalivahtiinsa, joten maalivahti ei myöskään johdata joukkuetta playoffeihin. ;)


Hottis


Joko se kikakon fanilippis tuli postissa?


RokHC


Hihi trolli-hottis moi. Ei tullu, millon tilasit? Kiitos jo etukäteen.

Ei tässä olla edelleenkään mihinkään 'Hawks-bandwagoniin hypätty. Omassa ajatusmaailmassani hyvin hoidettua mestarijoukkuetta saa kehua, vaikkei joukkuetta kannattaisikaan. En minä täällä kuitenkaan ole Hawksia tulevaksi mestariksi julistanut, kunhan todennut, että joukkueella on edelleenkin hyvät mahdollisuudet playoffeihin, siinä missä monella muullakin joukkueella. Imo se nyt vain on typerää sanoa ennen kauden alkua, kuka pääsee playoffeihin ja kuka ei.

Tosin nykyaikana jonkin luokan muoti-ilmiö näyttäisi olevan se, että tuoreinta mestaria pitää dissata. Joten helpointa lienee sanoa Blackhawksin olevan paskin joukkue ikinä missään. Turcon pelatessa rullatuolissa Huet'kin tuntuisi Vezina-tason maalivahdille, Duncan Keithin puolustaessa Marc Andre Bergeronkin näyttäis Norris-puolustajalle ja hyökkääjätkin tekevät yhteensä vähemmän maaleja kuin Derek Boogaard kaudessa.


Jorppa


35 vuotias maalivahti on nykyään vanha vaikka sinä sanoisit mitä. Se että en jaksa kirjoittaa täydellistä analyysiä Turcon torjuntatyylistä, ei tarkoita sitä ettenkö tietäisi siitä mitään. Jos jokainen kirjottaisi samanmoiset analyysit kaikesta kun sinä, olis tämäkin puu typerää luettavaa. Meinaatko että Blackhawk on niin vahva joukkue ettei tarvitse voittavaa maalivahtia. Se että siellä OLI top4 puolustus ei todellakaan tarkoita sitä että se olisis tulevalla kaudella samanlainen, myös sinun pitäis tietää se että pelaajien tasot heittelehtii paljon kausien välillä. Voimme vääntää asioista ennen kauden alkua mielinmäärin, mutta totuus on se että kausi ei ole edes alkanut.


RokHC


"Meinaatko että Blackhawk on niin vahva joukkue ettei tarvitse voittavaa maalivahtia."
-Ei yksi Blackhawk joukkuetta tee. Anteeksi, oli pakko tarttua. Lisäksi pyydän, että et tulkitse väärin. Sanoin, että joukkue ei nojaa maalivahtiinsa. Tottakai hyvä joukkue tarvitsee voittavan maalivahdin, vaikkei se siihen nojaisi. Esim. juuri viime keväänä Blackhawksilla oli voittava maalivahti, muttei joukkueen häneen tarvinnut pääsääntöisesti nojata. Toisaalta esimerkiksi Habs nojasi Halakiin koko playoffien ajan, ja aina ECF-ottelusarjaan asti se riitti. Toivottavasti nyt ymmärrät, mitä tarkoitin.

"35 vuotias maalivahti on nykyään vanha vaikka sinä sanoisit mitä. "
No okei, on ehkä vanha, mutta entä sitten? Tarkoitukseni oli sanoa, että 35-vuotias voi edelleen pelata hyvällä tasolla. Otetaanpa esimerkkejä: Martin Brodeur, Dwayne Roloson, Johan Hedberg, Tim Thomas... kaikki nämä herrat olivat viime kaudella +35 ja pelasivat hyvällä tasolla. Sulander torjui loistavasti vielä neljänkymmenen lähestyessä. Eli toisin sanoen tuo mainitsemasi "maalivahti on vanha" ei tarkoita mitään. Enemmänkin on valmennuksesta kiinni, kuinka paljon maalivahti joutuu pelaamaan. Jos Turcoa peluutetaan +50 peliä runkosarjassa, niin ongelmia mahdollisissa pudotuspeleissä voi tulla.

"Se että en jaksa kirjoittaa täydellistä analyysiä Turcon torjuntatyylistä, ei tarkoita sitä ettenkö tietäisi siitä mitään."
-Eikä myöskään tue väitteitäsi kovin hyvin.. ei tässä mitään syväanalyysejä kaivat, perustelut ovat aina kivoja.

"Se että siellä OLI top4 puolustus ei todellakaan tarkoita sitä että se olisis tulevalla kaudella samanlainen, myös sinun pitäis tietää se että pelaajien tasot heittelehtii paljon kausien välillä."

Jos sinä saat väittää että Turco ei ole tarpeeksi hyvä Blackhawksille, ja ettei Blackhawks pelaa playoffeissa niin kai minä saan väittää Blackhawks-pakkien pitävän tasonsa? Fair play?



"Voimme vääntää asioista ennen kauden alkua mielinmäärin, mutta totuus on se että kausi ei ole edes alkanut."
-Tästähän jo maintsin, mutta ihan hyvä että jokainen muistettelee faktoista, niin keneltäkään ne eivät unohdu.

"Jos jokainen kirjottaisi samanmoiset analyysit kaikesta kun sinä, olis tämäkin puu typerää luettavaa."
Noh, toiset tykkää nimeltämainitsettomien arska51:n ja 7eemun juupas-eipäs väittelyistä, toiset tykkää perustelluista viesteistä, Ei siinä mitään...

..ei mut oikeesti, miten tuo nyt liittyi taas mihinkään. Tai nos jos välttämättä halutaan sen liittyvän, niin a) en minä täällä mitään analysoi, kunhan edes YRITÄN perustella sanomisiani ja b) itse ainakin pidän siitä, että omia sanomisiaan perustellaan. Mutta jokainen etenee omalla tyylillään.

Lopuksi voinee todeta, että hienoa! Vihdoinkin tässä puussa on keskustelua. Todellista vääntöä. Sitä tänne kaivattiin, ja ehkä vähän hakemalla sitä tänne saatiin. Keep it up!


ChildOfDarkness


Mielestäni on ihan hyvä että vastaukset nimenomaan perustellaan. Näkökantoja on yhtä monta kuin niiden esittäjiäkin, mutta siitä nimenomaan loistava keskustelu juurikin muodostuu.
Itsestäni tuntuu myös siltä miltä tuolla aiemmin sanoit että viime vuoden mestaria kaikki rupee dissaamaan, paitsi tietty heidän fanit. Tätä en ole ikinä oikeastaan ymmärtänyt...
Mielenkiintoista on myös nähdä juurikin miten Turco ykkösmaalivahtina pelaa ja myös kuka on vahva ja kuka ei, sillä pakka sekoittui ihan kiitettävästi pre-seasonilla ja sekoittuu edelleen.


Pasikiainen

Mä en enää usko Chicagoon, pääsee kyllä helposti playoffeihin, mutta ei ole enää stanley cup voittaja. Siellä on tavallaan nyt se kovin kärki, mutta ei tarpeeksi tasainen ryhmä. Jokaisen kentän pitäis onnistua (tai ainakin kolmen ekan) kehittämään hyviä maalipaikkoja, eikä pelkästään heiluttaa nyrkkejä.


RokHC


Juurikin näin, tosin sanottakoon se, että viime kauden rosterissa oli kyllä enemmän tappelutaitoa, kuin tulevalla kaudella. Tällä hetkellä rosterin ainoa varteenotettava tappelija on hybridi John Scott.

Syvyyttä lähti kyllä joukkueesta paljon, mutta esim. Pisanin hankinnalla (olettaen hänen pelaavan hyvällä tasollaan omassa roolissaan) syvyyttä myös tuli joukkueeseen. Kyllähän tuossa rosterissa on vieläkin paperilla ainekset siihen, että kolme ketjua pystyy tekemään tulosta hyökkäyspäässä, mutta sen verran on uusia kasvoja, että homma tuskin toimii viime kauden veroisesti. Viime kauden joukkue oli kuitenkin sellainen, jonka runko oli pelannut jo pari edellistäkin kautta yhdessä.

Jos uusille pelaajille löydetään oikeat roolit ja he onnistuvat näissä omissa rooleissaan, niin tulevaisuudessa 'Hawks on taas Cup contender. Lisäksi joukkueelle kertyi vielä varausvuoroja kiitettävä määrä kesän aikana, joiden avulla sitten voidaan rakentaa tulevaa joukkuetta käyttämällä ne varaustilaisuudessa. Vaihtoehtoisesti varausvuorot voivat olla osa kauppatavaraa, joilla tehdään täsmähankinnat seuraavaan Cup contenderiin, milloin ikinä sen aika sitten onkaan.


Jorppa


Provosoinnin puolelle, turhaa pilkun viilausta osaltasi? Enkä toki halua eipäs juupas väittely. En tarkoittanut myöskään että viestisi olisivat typeriä, mutta asioita voisi tiivistää ja saada näin mielenkiintoisemmaksi luettavaks. Samalla kun pyydät mua olemaan tulkitsematta väärin niin tulkitset mua väärin, ristiriitaista? En ole sanonut että Turco ei voi pelata hyvällä tasolla vaan: " Turco on vanha. Turcolla on myös erittäis "hutiloiva" torjuntatyyli, en jaksa selittää mutta joku varmasti ymmärtää mitä tarkoitan. Enkä usko että Turco tulee johdattamaan Blackhawkia Playoffeihin. " Tarkoitan hutiloivalla levotonta, sätkynukkemaista. En ole sanonut etteikö se toimi vaan puolustus voi harvoin olla varma mistään mitä Turco tekee. Enkä tosiaan aio sortua provosointiin. Enkä ole sanonut että sinun mielipiteesi ovat väärin vaan esittäny omani, sekö ei ole sallitua ilman että täytyy lukea sinulta heti 50 rivin vastaus?


RokHC


Tottakai pilkunviilaus on aina turhaa. Provosointi on tehokeino, jos sen osaa. Itse en osaa, joten sekin on turhaa. Edellisessä vastauksessani jo pyysin anteeksi, täytyneekö pyytää uudestaan?

Viestejäni tuskin saan lyhyemmäksi. Kuitenkin pyrin aina saamaan sisältöä viestiin, ja jos sieltä yrittäisi jotain karsia, niin sitten voisi jäädä jotain pois. Enkä tajua edelleenkään, miksi tätä asiaa pitää jauhaa NHL-puussa.

Kai minä sinua niin pitkään tulkitsen väärin, kunnes tarkennat/korjaat sanomisiasi. Niin minäkin korjasin sanomisiani sen jälkeen, kun pyysin ettet tulkitsisi väärin.

Olet sanonut, että Turco on vanha, hän pelaa hutiloivasti, eikä hän voi johdattaa Blackhawkseja playoffeihin. Nyt kuitenkin myönnät, että hän voi pelata hyvällä tasolla. Meni nyt hieman ohi, että miksi tuot näitä pointteja esiin, jos ne eivät kuitenkaan vaikuta hänen otteisiinsa? Selvennystä odotellessa.

Se on vain hyvä, jos et sorru provoiluun. Keskustelua tässä kaivataan, kuten jossain viestissä totesin. Etkä varmasti ole väittänyt mielipiteitäni vääräksi, koska oikeita/vääriä mielipiteitä ei ole. Mutta koska mielipiteistä voi keskustella, niin on sallittua esittää omat mielipiteensä, ja samalla tavalla minun on sallittua vastata siihen joko 5, 50, tai 500 rivin vastauksella.


RokHC

Predatorsissa hienon viime kauden pelannut ruotsalaishyökkääjä Patrik Hörnqvist jatkaa Predsissä seuraavat kolme kautta, sopimuksen kokonaisarvon ollessa $9.25m.

Tärkeä sopimus Predatorsin kannalta, ja vahvistaa muuten melko laihaa hyökkäyosastoa selvästi, jos Patrik vain pelaa viime kauden tasollaan.


RokHC

Canadiensin kannattajana odotellaan edelleen Pricen sopparia, enemmän kuin kauden alkua. Päätös (Halak vai Price) tehtiin kuitenkin jo yli kaksi kuukautta sitten, mutta vaikuttaa siltä, ettei neuvotteluissa ole edetty juuri yhtään, tai sitten media ei vain ole päässyt tähän caseen todella käsiksi.

Training campin alkuun ei ole kuitenkaan kovinkaan pitkä aika, joten neuvotteluita pitäisi nopeuttaa nyt ihan reilusti. Gauthierille pitää antaa miinusta kyllä näistä maalivahteja koskevista päätöksistä. Halakiin ei oltu playoffien jälkeen yhteydessä, muuten kuin ilmoitettiin treidistä, ja nyt tosiaan Pricestä ei ole mitään konkreettista kuulunut. Vielä kun Desjardins laitettiin Lightningiin, niin ei kovin mukavaa olisi lähteä tulevaan kauteen kaksikolla Auld-Sanford, siitäkin huolimatta, että Sanford pelasi hienon kauden AHL:n puolella. Ja vaikka Pricen näytöt kahdelta viime kaudelta eivät pääsääntöisesti ole mitään lupaavia, niin silti näkisin hänet kaikesta tärkeimpänä osana maalivahtikaksikossa.


Muutenhan joukkue vaikuttaa kyllä ihan valmiille. Puolustuksen johtohahmona on Andrei Markov, joka muuten hankki Kanadan kansalaisuuden, joka ainakin itselleni kertoo siitä, että viihtyy seurassaan! Viime kaudella ensin loistavan runkosarjan + muutaman playoff-ottelun pelannut P.K. Subban nousi jo NHL-jäille playoffien aikaan, ja loisti otteillaan samaan malliin, kuin AHL:n ja aikaisemmin OHL:n puolella. Subban on siis takuuvarmasti NHL-rosterissa tukemassa hyökkäyksiä, ja oppimassa vielä saloja Markovilta.

Toinen pakkipari on todennäköisesti täysin tsekkiläinen, eli Hamrlikille ja Spacekille ovat nämä roolit tarjolla. Kolmospakkiparina toimii sitten playoffien ehkä tärkein parivaljakko, Gill-Gorges, joka teki helvetin arvokasta työtä puolustuspäässä ja pimensi mm. Capitalsin ja Penguinsin hyökkäykset ja yv-kuviot hienosti. Seiskapakkina lienee sitten Ryan O'Byrne. Rosterissa on näköjään vielä 8. puolustajakin, Alexander Picard. En kuitenkaan usko, että 8 puolustajalla lähdetään kauteen. Training campin jälkeen ollaan tämänkin asian suhteen paljon viisaampia. Oma hahmotelma puolustuslinjoista kauteen lähdettäessä:

Markov-Subban
Hamrlik-Spacek
Gorges-Gill
O'Byrne

Toisaalta tuntuu vähän riskialttiilta ja turhalta laittaa Markov ja Subban, kaksi kiekollista puolustajaa pariksi. Toisaalta Markov on kyllä niin hyvä möys puolustussuuntaan, että voinee Subbanin kanssa pelata. Eikä Subbanikaan mikään huono puolustaja ole, ja kehittyy vielä varmasti. Voi toki olla myös niin, että pakkiparit ovat jotain ihan muuta.


Hyökkäysarsenaali on ihan ok pohjalla. Plekanec ja Cammalleri ovat pelanneet nyt kauden verran yhdessä, ja tuntevat toisensa paremmin. Gonta ja Gomez näyttivät viime kauden lopulla löytäneen sen yhteisen sävelen Devils-ajoitlaan, ja toivottavasti saman sävelen nuotit ovat vielä kauden alkaessa tallella.

Suuri miinus tässä hyökkäysnelikossa on se, että kyseessä on todellinen smurffilauma, kun pisin näistä pelaajista on Gomez 180cm varrellaan. Fyysistä apua saattaisivat tosin tuoda Andrei Kostitsyn ja Benoit Pouliot. Pouliot oli muutenkin viime kauden kauppaamisen jälkeen todella hyvä lisäys Gionta-Gomez -duoon, ja maaleja tuli kuin liukuhihnalta, joten sitä samaa toivoisi myös tulevaksi kaudeksi. Kostitsynilta odotan nyt tosin kolmatta syksyä putkeen sitä uutta heräämistä ja nousemista/palaamista kauden 2007-08 tasolle. Viime kaudella hän sillä tasolla pelasikin lyhyen jakson ja teki näyttäviä maaleja ehkäpä joukkueen parhaalla rannelaukauksellaan, ja välillä jakeli myös todella näyttäviä taklauksia. Eipä sitä iloa kuitenkaan kovin kauan kestänyt, kun mies kärsi loukkaantumisesta ja tuon jälkeen ei enää sille huipputasolle yltänyt. Playoffeissa kyllä näki, että yritystä on, ja niissäkin peleissä taklasi kiitettävästi, mutta maaleja olisi häneltä kaivannut enemmän. 19 playoff-ottelussa kertyi ainoastaan kolme maalia, jotka nekin kaikki samassa ottelussa Capitalsia vastaan. Taisipa tosin olla Game 3, jonka Capitals onnistui maalikarkeloiden päätteeksi voittamaan, joten loppujen lopuksi niistäkään ei ollut mitään hyötyä.

Kahta alempaa ketjua miehittävät sellaiset henkilöt, kuin Maxim Lapierre, Travis Moen, Dustin Boyd, Mathieu Darche ja Tom Pyatt. Puhdasta grindaus-osastoa siis. Todella harmillista, että Mooren nimeä ei enää tuossa luettelossa näy. Loppujen lopuksi 2. kierroksen varausvuoro 21 runkosarja pelistä +19 playoff-pelistä, hyvistä otteistakin huolimatta, on aika kallis korvaus. Tästäkin miinusta Gauthierille, kun päästi miehen menemään.

AHL:sta NHL:en ovat tunkemassa ainakin Bluesilta hankittu tanskalaissentteri Lars Eller, ja yhdysvaltalaislaituri Max Pacioretty. Pacioretty pääsi jo viime kaudella pelaamaan, mutta vastuu oli hänelle liian suri, ja mies passitettiin takaisin Bulldogsiin. Toivottavasti nyt saisi ensin Bulldogsissa paljon vastuuta hyökkäävissä ketjuissa, etät olisi valmis voimahyökkääjä myös NHL-peleihin mahdollisuuden avautuessa.

Eller puolestaan vaikuttaa todella lupaavalta peliätekevältä sentteriltä. Periaatteessa hän saattaisi olla myös Canadiensin 3. sentteri, mutta ainakin omasta mielestäni olisi järkevämpää laittaa hänet AHL:n puolelle suuremmalla vastuulla, ja loukkaantumisten ilmetessä (ja jos viime kauden epäonni jatkuu, niin niitä loukkaantumisia ilmenee koko ajan ja vielä välilläkin) saisi sitten vastuuta 1. tai 2. sentterinä. Boydista, Pyattista tai Lapierrestä siihen rooliin ei kuitenkaan ole.

Tässä nyt oma hahmotelma ensi kauden ketjuista kauteen lähdettäessä:

Kostitsyn-Plekanec-Cammalleri
Pouliot-Gomez-Gionta
Moen-Boyd/Lapierre-Lapierre/Boyd
Darche-Pyatt-???

No nyt jäi se nelosen laiturin paikka täyttämättä, jos Eller ei NHL-rosteriin nouse. Pacioretty on kyllä pelannut myös noissa alemmissa ketjuissa, mutta mielestäni se on hänen potentiaalinsa tuhlausta. Ehdolle tuohon nelosen laituriksi voisi olla esimerkiksi Andrew Conboy. Tai vaihtoehtoisesti Pyatt voisi pelata oikeassa laidassa ja sentterin paikan ottaisi Ben Maxwell.

Siinä nyt jotain pohdintaa Habsista. Eniten täytyy toivoa, ettei viime kauden kaltaista joukkuetta koettelevaa loukkaantumiskierrettä nähdä. Toisaalta on myös toivottava, että pelaajat jaksavat sitoutua Martinin vaativaan ja kuluttavaan pelityyliin. Jos pelityylin suhteen niskuroidaan laajemmalla rintamalla, niin voi olla synkkäkin kausi tiedossa.


RokHC

Steve Downielle kahden vuoden jatko Tampaan, kuten odottaa saattoi.

Huh huh, kylläpäs St. Louis-Stamkos-Downie, Gagne-Lecavalier-Malone näyttää lupaavalle top6-hyökkäykselle.


HPKISKINGI


ja bergenheim vielä ;)



お気に入りのスレッド
Italy I.1
Slovakia I.1
Bosnia and Herzegovina koga bi vi
Bosnia and Herzegovina Veliki događa...
Bosnia and Herzegovina Sastanak BH Z...
Austria Tennis Duel -...
Belgium financien
Belgium Vanalles
Azerbaijan PPM Translato...
Austria Facebook
Bosnia and Herzegovina Facebook
Austria 2. Mannschaft...
Austria Jerseys?
Azerbaijan U-17 milli ko...
Bosnia and Herzegovina Sms krediti
Slovakia Kohutko Cup I...
Slovakia Gold Cup
Slovakia National Gree...
Slovakia V.168
Slovakia players for G...
Slovakia Pravidla (Ad ...
Slovakia 2 zapasy za d...
Slovakia Ligový pohár
Slovakia dresy a vlajk...
Slovakia National Germ...
Slovakia Voľby trénera...
Slovakia DB National I...
Slovakia PPZT:pred a p...
Slovakia F1
Slovakia tranfers
Australia New F1 manage...
Slovakia organizujem t...
Slovakia transfer
Slovakia Dresy
Slovakia VI.188
Slovakia VI.190
Slovakia VI.196
Slovakia VI.185
Slovakia VI.184
Slovakia VI.180
Slovakia VI.166
Slovakia VI.172
Slovakia VI.168
Slovakia VI.169
Slovakia VI.170
Slovakia VI.173
Slovakia VI.164
Slovakia VI.163
Slovakia VI.127
Slovakia V.85
Slovakia VI.111
Slovakia VI.72
Slovakia VI.109
Slovakia Futbalová Rep...
Slovakia V.253
Slovakia Slovakia Cup ...
Slovakia VI.113
Slovakia Esox lucius f...
Slovakia trgu - trensf...
Slovakia V.160
Slovakia Klubové vlajk...
Slovakia Vytvorenie kl...
Slovakia V.248
Slovakia VI.143
Slovakia VI.146
Slovakia V.170
Slovakia V.232
Slovakia Žilinska fotb...
Slovakia V.252
Slovakia V.255
Slovakia V.247
Slovakia VI.96
Slovakia V.223
Slovakia VI.9
Slovakia Kto ma najvac...
Slovakia V.230
Slovakia V.133
Slovakia VI.147
Slovakia V.184
Slovakia uspesnost str...
Slovakia VI.126
Slovakia VI.58
Slovakia VI.51
Belarus "Клубная супе...
Slovakia V.158 tipovač...
Slovakia V.250
Slovakia VI.80
Slovakia mini champion...
Slovakia V.249
Slovakia V.229
Slovakia V.251
Slovakia Primera Divis...
Slovakia Tímový web
Slovakia VI.160
Slovakia Friendly Matc...
Slovakia VI.156
Slovakia Klubovy web
Slovakia V.127
Slovakia Futbalova Rep...
Slovakia Taktiky
Slovakia Tréning hráčo...
Slovakia SVK Repre - F...
Slovakia VI.145
Slovakia Stažnosti na ...
Slovakia VI.106
Slovakia futbal
Slovakia Design-logo-d...
Slovakia V.208
Slovakia V.189
Slovakia stadio
Slovakia VI.149
Slovakia VI.125
Slovakia VI.88
Slovakia V.176
Slovakia SILA TÍMU
Slovakia VI.103
Slovakia V.148
Slovakia super zápasy
Slovakia Ponuky generá...
Slovakia Slovenské Sup...
Slovakia V.148
Slovakia stavanie záze...
Slovakia Tipovacia súť...
Slovakia V.172
Slovakia pro evolution...
Slovakia Corgoň liga a...
Slovakia VI.138
Slovakia 2x zaspievaná...
Slovakia Tvorba Loga
Slovakia A.C.A.B. CUP
Slovakia Najlepší stre...
Slovakia Šlapak
Slovakia V.201
Slovakia VI.154
Slovakia VI.142
Slovakia Horna nitra C...
Slovakia VI.148
Slovakia VI.97
Slovakia VI.144
Slovakia Súťaž o 40 kr...
Slovakia VI.112
Slovakia MS vo Futbale...
Slovakia kupovanie zam...
Slovakia Hlasovanie - ...
Slovakia V.242
Slovakia Priatelsky du...
Slovakia ZAPASY PRIJMA...
Slovakia PPMliga-turna...
Slovakia Majstrovstvá ...
Slovakia V.178
Slovakia IV.24 Ligové ...
Slovakia VI.128
Slovakia VI.54
Slovakia Turnaj - UEFA...
Slovakia Turnaj - Prem...
Slovakia Liga majstrov
Slovakia VI.110
Slovakia V.146
Australia Last Letter -...
Slovakia V.256
Slovakia VI.114
Slovakia V.225
Slovakia VI.92
Slovakia V.246
Slovakia V.239
Slovakia V.237
最新の投稿