Idő:

Csapataid:
Kommunikáció
Public account
  PRO Zóna
1330 kredit
Kredit vásárlás
Nyilvános oldalon tartózkodsz. Ha játszani szeretnél vagy bekapcsolódnál a beszélgetésbe, akkor be kell jelentkezned. Az új felhasználóknak regisztráció szükséges.

  PowerPlay Magazin

Strategia treningu


Początkowo miałem napisać inny artykuł, jednak, jak zapewne części z Was wiadomo, zajmuję się obecnie analizą wpływu poszczególnych atrybutów piłkarzy na ich grę oraz oceny meczowe i w związku z tym chciałbym Wam zaprezentować garść moich obserwacji. W swoim podsumowaniu celowo pomijam bramkarzy, ponieważ ta pozycja jako jedyna w miarę dokładnie jest rozpisana w przewodniku.

Przechodząc do meritum, mamy trzy główne pozycje na boisku: obrona, pomoc i atak. Jak można przeczytać w przewodniku, na każdej pozycji największe znaczenie dla piłkarza ma atrybut główny na daną pozycję, ale używa on również pozostałych dwóch atrybutów. Pytanie jednak, jak wysokie powinien mieć te atrybuty. Oczywiście są różne głosy na ten temat i każdy ma prawo do własnego zdania. Jak już podałem wcześniej, decydujące znaczenie ma atrybut główny na daną pozycję, więc można zrezygnować z treningu pozostałych. Co przez to uzyskujemy? Podnosimy umiejętności indywidualne w zespole. Jest to bardzo pozytywne, ponieważ zawodnik przez to jest lepszy na swojej pozycji. Co tracimy? Tracimy na grze zespołowej, która, jak zauważyłem, nie zależy wyłącznie od zgrania zespołu, ale również, i to w dużej mierze, od wymienności pozycji. W jak dużej mierze?

Niestety na chwilę obecną nie jestem w stanie jednoznacznie potwierdzić, że mam rację, jednak z moich obserwacji wynika, że dla napastnika i obrońcy umiejętności pomocy to około 30-50% wagi atrybutu głównego. Jeżeli chodzi o umiejętności ataku u obrońcy i obrony u napastnika, to około 15-30%, atrybutu głównego. Czy jest to im niezbędne? Oczywiście, że nie. W przewodniku pisze jednak, że używają oni tych atrybutów. Kiedy i w jaki sposób? Jak czytamy w przewodniku, mają one niski wpływ na ich grę, więc w założeniu możemy przyjąć, że są to pojedyncze sytuacje. Do tych sytuacji należy zaliczyć przede wszystkim stałe fragmenty gry, gdzie napastnik staje się obrońcą, lub obrońca napastnikiem. Możemy tu zaliczyć również wyjścia obrońców do przodu lub powroty napastników. Jak więc widać sytuacji do wykorzystania tychże umiejętności może być sporo, jednak często takie zmiany pozycji służą tylko zwiększeniu liczebności. Napewno padnie pytanie, czy silnik to przewiduje. Można stwierdzić, że nie i temat zostawić. Patrząc jednak na to, że moi napastnicy często otrzymują kartki można sądzić, że wracają jednak ich umiejętności obrony są zbyt niskie by odebrać piłkę przeciwnikowi, a obrońcy strzelając bramki potrafią nawet przeważyć szalę zwycięstwa. Pozostaje mi jeszcze tylko określenie poziomu ataku i obrony u pomocników. Według moich obserwacji jest to około 30-40% atrybutu głównego i zależy w dużej mierze od linii, w której dany pomocnik gra. Dlaczego tyle? Chyba nikt sobie nie wyobraża, by pomocnik nie próbował oddać strzału lub też nie wrócił na pomoc obrońcom.

Oprócz atrybutów głównych mamy również 5 pobocznych:

Strzał – Jest to najsłabiej opisany atrybut. Jest on ściśle uzależniony od odległości od bramki przeciwnika, a wiąże się z wpływem na grę zespołu w ataku, a dokładniej z ilością oddawanych strzałów. Najprościej będzie określić ten atrybut na poziomie 70% atrybutu ataku, jednak sytuacja jest bardziej złożona, ponieważ strzał i atak, to dwie różne rzeczy. W związku z tym uważam, że poziom strzału u poszczególnych zawodników powinien się wahać pomiędzy 35% atrybutu głównego dla obrońcy, a 65% dla napastnika.

Podanie – Bardzo często wykorzystywany przez piłkarzy atrybut, który bezwzględnie potrzebny jest rozgrywającym (środkowym pomocnikom) i u nich poziom tego atrybutu powinien osiągnąć poziom około 60-70%. Najrzadziej ten atrybut jest wykorzystywany przez snajperów (środkowi napastnicy), których głównym zadaniem jest wykończenie akcji i u nich poziom tego atrybutu określiłem na około 30-40%. Dlaczego, aż tyle? Oczywiście możemy sobie pozwolić na niższy poziom tego atrybutu, ale będzie to miało wpływ na ilość strat, a tym samym na poziom posiadania piłki.

Technika – Wykorzystywany przez wszystkich piłkarzy w bardzo dużym stopniu, jednak niezbędny u napastników i pomocników. Choć na większości pozycji poziom tego atrybutu powinien się wahać na poziomie około 40-60 % atrybutu głównego, to u rozgrywających i dogrywających napastników (bocznych lub cofniętych) powinien on osiągnąć około 60-70%, a u snajperów 50-60%. Dlaczego tak wysoko? Ma to wpływ na efektywność zarówno odbiorów piłki, jak również podań, czy strzałów.

Szybkość – Zdecydowanie najważniejszy spośród wszystkich pobocznych atrybutów. Najsłabiej wykorzystywany jest on przez rozgrywających, którzy odpowiadają za rozdzielanie piłek, więc niewiele się z nią poruszają i u nich powinien być na poziomie około 40-50%. Nieco wyższy poziom tego atrybutu powinni mieć środkowi obrońcy 50-60%, którzy muszą biegać za bardzo szybkimi napastnikami. Wszyscy pozostali piłkarze, ze względu na wymaganą bardzo dużą ruchliwość, powinni mieć szybkość na poziomie 60-70%. Dlaczego aż tak dużo? Otóż dlatego, że szybkość, to nie tylko bieganie, ale przede wszystkim refleks, czyli szybkość reakcji.

Gra głową – Choć nie wyobrażamy sobie meczu piłkarskiego bez wyskoków i główek, to ze względu na specyfikę gry zagrań głową nie ma aż tak wiele i moje obserwacje nie zaprzeczyły tej teorii. Oznacza to, że jest to najrzadziej wykorzystywany atrybut. Wyliczyłem, że jego poziom powinien się wahać koło 40-50% u środkowych obrońców, a u całej reszty około 30-40%.

Reasumując, możemy pozwolić sobie na bardzo wysoki poziom atrybutu głównego, który ma największy wpływ na grę i oceny danego zawodnika. Plusem takiego rozwiązania jest bardzo wysoka umiejętność gry takiego piłkarza na własnej pozycji i wysoka ocena meczowa. Minusy są jednak dwa: wysokie wynagrodzenie i niższe umiejętności zespołowe. Możemy też na podstawie moich obserwacji trenować zawodników bardziej zrównoważonych. Minusem tego rozwiązania jest słabsza umiejętność gry na własnej pozycji, ale przy całym tak wytrenowanym zespole mamy wielu zawodników, którzy oprócz gry na swojej pozycji wspomogą drużynę również w innych aspektach gry, nie związanych bezpośrednio z ich pozycją nominalną. Warto jednak przeanalizować jakości poszczególnych atrybutów danego piłkarza i dobrać trening indywidualnie dla każdego z nich.

Życzę wszystkim udanych testów i powodzenia w grze. Już niedługo postaram się przedstawić dokładniejszy rozpis atrybutów na poszczególne pozycje.





Cikk értékelés: Gyenge - Normál - Kiváló     Ennyien olvasták: 607

Megosztás a Facebook-ra   Megosztás a Twitter-re   Megosztás a MySpace-re