Idő:

Csapataid:
Kommunikáció
Public account
  PRO Zóna
1330 kredit
Kredit vásárlás
Nyilvános oldalon tartózkodsz. Ha játszani szeretnél vagy bekapcsolódnál a beszélgetésbe, akkor be kell jelentkezned. Az új felhasználóknak regisztráció szükséges.

  PowerPlay Magazin

Jaký byl rok 2012 pro český sport?


Jaký byl rok 2012 pro český sport?


Již se stalo tradicí, že se každoročně v PP Magazínu ohlížíme za největšími úspěchy českého sportu v uplynulém roce. Ani tentokrát nebudete o naše shrnutí ochuzeni, pojďte si s námi připomenout olympijský rok 2012, který byl pro Českou republiku snad i celkem úspěšný.

Halové MS v atletice - Istanbul

Hned dvanáctinásobnou účast měla česká výprava na tomto MS, bohužel kvůli zranění chyběl Roman Šebrle, a tak jedinou medaili zaznamenal v závodě na 800 metrů Jakub Holuša, když získal stříbro.

Mistrovství světa v rychrobruslení - Heerenveen

V tomto případě jsme již mohli očekávat oprávněně medaile, a také jsme se jich dočkali. Naše olympijská vítězka Martina Sáblíková získala dvě zlaté medaile, stejně jako na OH ve Vancouveru taktéž v závodech na 3000 metrů a na 5000 metrů. Na 5000 metrů získala zlatou medaili na MS již popáté v řadě.

Mistrovství světa v ledním hokeji - Helsinky, Stockholm

Hokejisté ČR pod vedením Aloise Hadamczika na tomto turnaji obhajovali bronzové medaile. Poprvé se hrálo s novým herním systémem. Týmy byly rozděleny do dvou osmičlených skupin, přičemž první čtyři týmy si zajistily účast ve čtvrtfinále a poslední šel do baráže. Z nejsilnějších hokejových velmocí se Češi utkali ve skupině s Rusy a se Švédy, přičemž ale ani jednoho z těchto soupeřů neporazili - se Švédskem prohra 1:4 a s Ruskem 0:2. 7

Ve čtvrtfinále, které se hrálo v rámci jednotlivých skupin, už ale bylo všechno jinak. Češi napodruhé Švédy v jejich domácím prostředí porazili, vítěznou trefu zaznamenal 29 sekund před koncem Milan Michálek a obávaný severský výběr se loučil s domácím šampionátem překvapivě už ve čtvrtfinále po prohře 3:4.

Semifinálovým soupeřem Česka se stalo Slovensko, když stejným poměrem vyřadilo Kanadu a mohlo se postarat o ještě větší překvapení v turnaji. A bohužel se překvapení nakonec konalo znovu, když Slováci pokořili také český tým a postoupili do finále proti Rusku. Přestože měli naši hokejisté v utkání navrch, z derby nakonec vítězně nevyšli.

Stejně jako semifinále, i finále a zápas o 3. místo se hrál v Hartwall Areně v Helsinkách. A právě proti domácímu výběru Finska se náš celek postavil v boji o bronz. A také druhý severský tým na domácím ledě českému týmu podlehl a medaili nezískal. Češi vyhráli 3:2 a obhájili bronzové medaile z roku 2011, zlato s přehledem vyhrála ruská mašina v čele s nejproduktivnějším hráčem turnaje Jevgenijem Malkinem, když ve finále sestřelila Slováky poměrem 6:2.

ME ve vodním slalomu - Augsburg

Na ME ve vodním slalomu zaznamenali další výrazný úspěch českého sportu naši deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek. Původně sice dojeli na třetím místě, když ztratili 1,53 sekundy na Slováky Petra a Pavla Hochschornerovy. Jenže podali protest proti dvousekundové penalizaci na dotek osmé branky a rozhodčí jim tento protest po závodě nakonec uznali a dvojnásobní olympijští vítězové tak převzali zlaté medaile.

ME ve fotbale - Polsko, Ukrajina

Český tým se zúčastnil poté, co prošel v baráži přes Černou Horu, evropského turnaje ve fotbale. Tým, který byl a stále vlastně je pod palbou kritiky veřejnosti i médií, dostal do skupiny Polsko, Rusko a Řecko, zdánlivě nejlehčí skupina, jakou jsme asi mohli dostat, ovšem opak byl pravdou, zápasy vůbec nebyly jednoduché. Náš tým ale skupinu zvládnul, přestože po úvodní prohře 4:1 s Ruskem se v postup moc nevěřilo. Porazili 2:1 Řecko a 1:0 Polsko, do čtvrtfinále nakonec šli z prvního místa ve skupině. Všechny čtyři góly zařídili hráči Plzně - dvakrát se trefil Petr Jiráček i Václav Pilař. Ve čtvrtfinále ale bohužel vystavilo našemu týmu stopku silné portugalsko v čele s hvězdným Cristianem Ronaldem, který také zařídil v 79. minutě jedinou brankou v utkání svému celku výhru a postup. I přes vyřazení je třeba účast ve čtvrtfinále považovat za úspěch, vždyť náš tým se probojoval mezi elitní evropskou osmičku, navíc ani ve čtvrtfinálovém utkání předvedl houževnatý výkon proti favoritovi.

LOH 2012 - Londýn

Mnoho radosti nám přinesla naše olympijská výprava, která získala v Londýně hned 10 medailí - 4 zlaté, 3 stříbrné a 3 bronzové. Sice někteří medailoví adepti nakonec odjížděli s prázdnou, ovšem objevili se i tací, kteří svými výkony příjemně překvapili a získali některý z cenných kovů.

Nejvíc se možná zlato očekávalo od oštěpařky Barbory Špotákové, která si na olympiádu přivezla výtečnou formu a s přehledem přehodila všechny své konkurentky. Pro zlato si dojel také cyklista Jaroslav Kulhavý. A zlatá medaile se zrodila i na vodě, postarala se o ni skifařka Mirka Knapková. Asi nejvíce překvapivé zlaté umístění pak přišlo v moderním pětiboji, kde zvítězil David Svoboda.

Stříbro, které mělo cenu zlata - o to se postaraly naše tenistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká. Zlaté medaile podle očekávání získaly sestry Williamsovy, ovšem nutno říct, že naše deblistky si ve finále určitě neuřízly ostudu a s Američankami bojovaly statečně. Stříbro získal také skifař Ondrej Synek, který bohužel opět nedokázal překonat svého největšího soka z Nového Zélandu. Do třetice pro naši zemi získal stříbrnou medaili ve slalomu kanoista Vavřinec Hradílek.

S bronzovými medailemi na krku odjížděli domů zástupci našeho čtyřkajaku ve složení Jan Štěrba, Josef Dostál, Daniel Havel a Lukáš Trefil. Na třetí místo dosáhla také Zuzana Hejnová v běhu na 400 mětrů překážek. Příjemným překvapením se stala také mladá střelkyně Adéla Sýkorová, která získala v malorážce na 50 metrů taktéž bronz.

Fed Cup, finále - Praha

Naše tenistky ve finále proti Srbsku obhajovaly vítězství ve Fed Cupu, což se jim nakonec také podařilo. Čtyřhra se nakonec ani nehrála, Češky zvítězily poměrem 3:1, když dva body obstarala Lucie Šafářová a jeden Petr Kvitová. Cesta do finále vedla přes Německo a Itálii, v obou případech bylo konečné skóre 4:1. České tenistky tak obhájily vítězství ve Fed Cupu a to v domácím prostředí pražské O2 Areny.

Davis Cup, finále - Praha

Čeští tenisté vyhráli Davis Cup jen jednou a to v roce 1980, od té doby se nepodařilo tento úspěch zopakovat. Právě v roce 2012 se ale naskytla velká šance, Češi hostili doma v pražské O2 Areně ve finále Španělsko, které bylo navíc oslabené od zraněného Rafaela Nadala. Do dvouher tak společně s Davidem Ferrerem nastoupil Nicolás Almagro. Po prvním dni byl stav 1:1, když Radek Štěpánek nejprve prohrál s Ferrerem 3:0 na sety a Tomáš Berdych v pětisetové bitvě zdolal Almagra. Druhý den následovala čtyřhra, ve které Štěpánek s Berdychem zdolali 3:1 na sety vítěze Turnaje mistrů Marcela Granollerse s Marcem Lópezem. Třetí den pak vyrovnal na 2:2 Ferrer díky výhře nad Berdychem a rozhodnout tak měla závěrečná dvouhra mezi Radkem Štepánkem a jedenáctým hráčem světového žebříčku Nicolásem Almagrem. A Štěpánek předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů v kariéře a získal nakonec pro Česko rozhodující třetí bod. Češi po 32 letech vyhráli teprve podruhé v historii Davis Cup.

České kluby v evropských pohárech

Opomenout nelze ani úspěchy Plzně a Sparty v evropských pohárech. Pokud budeme hodnotit kalendářní rok 2012, začneme u jarní části Evropské ligy, kde Plzeň po svém statečném tažení v Lize mistrů byla více než vyrovnaným soupeřem silnému Shalke 04. V prvním zápase remizovala s německým klubem 1:1 a stejným výsledkem skončilo také druhé utkání na hřišti soupeře, přestože byl za stavu 1:0 pro Shalke vyloučen plzeňský Marek Bakoš. Západočeši dokázali srovnat a na řadu muselo přijít prodloužení, ve kterém bohužel Shalke vstřelilo vítěznou branku a postoupilo dále. Plzeň ale zanechala každopádně v Evropě dost výraznou stopu.

Následovala nová sezona a v ní opět Plzeň předvedla, že její výkony v pohárech sezony předešlé nebyly vůbec náhodné. Plzeň se probojovala do základní skupiny Evropské ligy, kterou nakonec vyhrála, když na druhém místě nechala i obhájce trofeje Atlético Madrid, kterého dokázala v závěrečném utkání skupiny doma porazit a zakončit tak veleúspěšný podzim. Dalším účastníkem základních skupin Evropské ligy bala pražská Sparta, a ani ta se nenechala zahanbit, sice postoupila jen z druhého místa, ale za sebou nechala právě třeba i finalistu minulého ročníku Athlétic Bilbao, se kterým si doma poradila poměrem 3:1.

Po dlouhé době bude mít tedy český fotbal opět dva zástupce v jarní části evropských soutěží. Plzeň čeká v prvním kole vyřazovací části soutěže italská Neapol, Sparta změří síly s londýnskou Chelsea.

Náš silvestrovský speciál končí. Já vám jménem celé redakce české verze PP Magazínu přeji vše nejlepší do nového roku, především zdraví, a hodně úspěchů v životě i na PPM.  Na počtenou v novém roce 2013.

 





Cikk értékelés: Gyenge - Normál - Kiváló     Ennyien olvasták: 133

Megosztás a Facebook-ra   Megosztás a Twitter-re   Megosztás a MySpace-re