Idő:

Csapataid:
Kommunikáció
Public account
  PRO Zóna
1330 kredit
Kredit vásárlás
Nyilvános oldalon tartózkodsz. Ha játszani szeretnél vagy bekapcsolódnál a beszélgetésbe, akkor be kell jelentkezned. Az új felhasználóknak regisztráció szükséges.

  PowerPlay Magazin

Představujeme: In-line hokej


Představujeme: In-line hokej

 

Vítejte u nového pravidelně nepravidelného seriálu s názvem "Představujeme...", ve kterém se vám pokusím přibližně jednou měsíčně představit sport, který je dle mého zajímavým, ale klasické konzumní veřejnosti ne příliš známým. Jelikož nejblíže má tento server k hokeji, moje první volba padla na Inline hokej, tedy hokej na kolečkách. Spousta lidí si myslí, že se jedná v podstatě o totožný sport s tím klasickým ledním, ale to je omyl. Navíc teprve před několika dny skončilo jedno MS, a to druhé bude za několik dnů následovat? Že to zní jako hloupost? Ale kde že...

Samozřejmě Inline hokej vychází z toho klasického, nám tak dobře známého ledního hokeje. O tom svědčí i fakt, že spousta hráčů, kteří se jinak i profesionálně právě lednímu hokeji věnují, přes léto obouvají právě kolečkové brusle a svou letní přípravu si zpestřují v některém z českých klubů. Trenéři to ale většinou nevidí příliš rádi, protože ten pohyb je přeci jen odlišný a zejména brankářům trvá přechod o něco déle, protože zatímco led vás do skluzu pustí, beton, či jiná plocha, na které se Inline hokej hraje, nikoli. 

Jak už bylo řečeno, k pohybu po herní ploše hráči využívájí kolečkových bruslí, které by ale měly být šněrovací, tedy bez tzv. klipsen. Hraje se buďto s pukem, nebo se speciálním míčkem a klasickými hokejkami, které každý jistě dobře zná. Dosud tedy nic závratného, či převratného, co by se nějak výrazně odlišovalo od hokeje ledního. Tím prvním a poměrně výrazným rozdílem je, že Inline hokej je ve srovnání se svým slavnějším bratříčkem, v podstatě bezkontaktní sport. Z tohoto důvodu tedy na sobě hráči nemají takřka žádnou výstroj. Zůstala pouze přilba a suspenzor, ale i ten je již z důvodu toho, že se hraje v teplých letních měsících pomalu odkládán.

Rád bych vám něco řekl k pravidlům, ale nejprve je na místě vysvětlit, že v tomto sportu najdeme hned dvě mezinárodní organizace, zatímco v tom ledním máme jen jednu, a to všem jistě známou IIHF. Tato IIHF má pod palcem kromě toho ledního i Inline hokej, ale dá se říci, bohužel není jediná. Kromě IIHF se Inline hokeji věnuje i organizace FIRS, která se zaměřuje na všechny sporty na kolečkových bruslích. Těžko říct, kdo má na tento sport větší právo, ale pokud bychom to brali z hlediska času, tak zřejmě FIRS, který Inline přibral pod svá křídla v roce 1995, zatímco IIHF tak učinilo až o rok později. Také je nutno říct, že Inline pod IIHF nebo FIRS jsou v podstatě dva odlišné sporty, které se liší nejen samotnými pravidly, ale i třeba rozměry branek. Zřejmě i tato ošemetná a zamotaná situace tak komplikuje možnost se tomuto sportu nějak výrazněji prosadit. Zkusme si ale nastínit alespoň ty hlavní body:

Pravidla IIHF

- herní doba je rozdělena do 4 čtvrtin po 12 minutách

- z každého týmu může být na ploše v jednu chvíli max. 5 hráčů (tj. 1 brankář + 4 hráči)

- hřiště je rozděleno pouze jednou středovou čárou na útočnou a obrannou polovinu

- postavení mimo hru může nastat v momentě, kdy hráč přihrává z obranné poloviny do útočné. Pokud červenou čárou přejede s pukem pod svou kontrolou, postavení mimo hru se nepíská

- rozměry branek jsou stejné jako v ledním hokeji, tedy 183 × 122 cm

 

Pravidla FIRS

- hrají se dva poločasy po 20 minutách

- co se počtu hráčů týče, tak situace je stejná jako u IIHF, tedy 1 brankář + 4 hráči v poli

- postavení mimo hru ani zakázané uvolnění se nepíská

- rozměry branek jsou o něco menší - 170 × 105 cm

 

Již několikrát byla snaha tento sport pod oběma federacemi sloučit, aby nedocházelo k nedorozuměním, a i pro širší veřejnost tak byl tento sport přístupnější, protože i když není tolik kontaktní jako ten lední hokej, je o to více kombinační a vzhledem k tomu, že se v podstatě nepíská postavení mimo hru (u FIRS vůbec), hra má mnohem větší spád a pro oko diváka se jedná o velmi koukatelný sport. Bohužel ke shodě dosud nedošlo, takže nám z toho vyplývají i dvě MS. Zatímco to pod hlavičkou IIHF v Německu před dvěma týdny skončilo, to které pořádá FIRS teprve příští týden vypukne v Kolumbii. České informační servery příliš informací nenabízí. Pokud se jedná o IIHF, zpravidla se jedná jen o několik krátkých titulků, a pokud budeme mluvit o FIRS, tak u něj ani to nebývá pravidlem, a to i přesto, že český tým tomuto sportu doslova kraloval, když v loňském roce dokázal obě tato MS vyhrát. V Německu se bohužel triumf zopakovat nepodařilo, když český tým vypadl ve čtvrtfinále právě s domácím Německem po samostatných nájezdech, kdy nakonec prohrál 6:5. Českému týmu tak nepomohl ani Aleš Hemský, který dorazil právě řed tímto zápasem.

Co se týče sporu mezi těmito dvěma organizacemi, tak ten dospěl tak daleko, že některé státy uznávají pouze jednu z nich. Například Švédsko bychom pod organizací FIRS hledali marně a totéž můžeme říct o Španělsku, které naopak nefiguruje pod IIHF, a to i přesto, že jinak patří k těm vyspělým státům, co se Inlinu týče. Jako jedno z mála má dokonce profesionáln ligu, ale pravda, většinou složenou z cizinců. Zkrátka tato situace neprospívá nikomu a doufejme, že obě organizace najdou společnou řeč a tento bezesporu krásný sport tak získá více fanoušků než dosud, protože pokud by se situace mezi oběma organizacemi uklidnila, tak věřím, že i média by k tomuto sportu získala více důvěry, kterou právě díky tomuto sporu dosud nemají ...

 

Na závěr se ještě podívejte na sestřih z finále loňského MS konaného v Pardubicích, kdy naše mužstvo posílené o hráče ledního hokeje jako Petr Tenkrát, či Karel Rachůnek, dokázalo porazit tým USA 3:2, který byl v podstatě celý složen pouze z Inline profesionálů.

 

 

Nezapomeňte mi dát do komentářů vědět, jak se vám článek líbil, a zda máte zájem o další. V zásobě mám i další zajímavé sporty a většina z nich je absolutně odlišná od všeho jiného a většina z vás s nimi zřejmě dosud vůbec nepřišla do styku. Pokud by ale o ně nebyl zájem, nemá cenu to psát.





Cikk értékelés: Gyenge - Normál - Kiváló     Ennyien olvasták: 327

Megosztás a Facebook-ra   Megosztás a Twitter-re   Megosztás a MySpace-re