Vrijeme:

Vaše momčadi:
Komunikacija
Public account
  PRO Zona
1330 kredita
Kupi kredite
Trenutno ste na javnom računu. Ako želite igrati igru ili se priključiti raspravi, morate se logirati. Ako ste novi korisnik, najprije se morate registrirati.

  PowerPlay Magazin

Netradičné športy - Bicyklebal


Netradičné športy - Bicyklebal

V dnešnom článku vám predstavím nie veľmi známy šport- bicyklebal.

Väčšina netradičných športov je mladých a ešte sa nestihli dostať do povedomia ľudí. Pri bicyklebal-e to neplatí. Tento šport bol známejší v 60.-70. rokoch minulého storočia. Dnes je v Česku tento šport omnoho známejší než na Slovensku, hlavne vďaka tomu, že v Česku existovali (a stále existujú) mnohé bicyklebal-ové kluby.

O čom vlastne je táto hra?

Ide o loptovú hru, kde sa hráči snažia dostať loptu súperovi do brány. Klasika. Ale pozor, hráči sedia na bicykloch, z ktorých nemôžu počas zápasu zosadnúť. Ale ako potom tú loptu dostanú do brány? No za pomoci kolies a niektorých častí tela (nôh nikdy).

Kde sa hrá?

Súťažné zápasy sa hrajú na vybraných ihriskách s rozmermi 15x12m. Na oboch kratších stranách sú bránky tvaru štvorca s rozmermi 2x2m. Celý obvod ihriska je ohraničený 0,3m vysokými mantinelmi, ktoré sú odklopené od pravého uhla smerom von z ihriska (pripomína misu). Ale pre obyčajnú hru s kamarátom stačí dostatočne veľké spevnené miesto (telocvičňa, ulica, parkovisko). Hrá sa so špeciálnou loptou, ale obyčajná futbalová úplne postačí.

Pripadá mi ťažké sa na bicykli "zvŕtať" po telocvični a ešte k tomu aj udierať do lopty za pomoci kolesa.

Kvôli tomu sú na tento šport špeciálne bicykle. Ide o bicykle s pevne danými rozmermi (koleso musí mať priemer 65 cm), sú veľmi ľahké, majú pevný prevod (1:1) a väčšine by asi chýbali brzdy. Okrem toho majú riadidlá vykrútené smerom nahor, a sú značne predĺžené. Sedadlo majú až pri konci zadného kolesa (aby sa ľahšie dvíhalo na zadné koleso).

Viem kde sa hrá, aj s akým bicyklom. Ale koľko ľudí je súčasne v hre?

Pri klasickej hre sú proti sebe dve dvojice. Každý hráč je rovnako brankár, obranca aj útočník.

Ako sa môžem lopty dotknúť?

Lopty sa môžeš dotknúť ktoroukoľvek časťou bicykla (najčastejšie ide o predné koleso, ktorým sa aj strieľa), hlavou i trupom, nie však rukami a nohami. Rukami môžeš hrať vo vlastnom trestnom území, avšak loptu musíš pustiť skôr ako sa dostaneš na trestné územie súpera.

Ako dlho sa hrá?

V tejto hre nie je presne stanovený čas ako dlho sa má hrať. V každom turnaji rozhodcovia určia dĺžku trvania, a či sa bude celé kolo hrať naraz, alebo sa rozdelí na polčas. Zvyčajne sa hrávajú polčasy a to 2x5 alebo 2x3 min. Niekedy sa finálové kolo hrá naraz, a to 7 alebo 10 min.

Každá hra má svoje pravidlá. Ako je to pri bicykelbal-e?

Nie je povolené sa dotknúť nohou zeme. Hráč ktorý sa dotkne, ale spadne, sa vráti za vlastnú bránkovú čiaru a až potom sa môže zapojiť naspäť do hry. Rovnako aj strela nesmie byť dokončená došlapom či pádom. Podobne ako v futbale sú trestné údery (trestné kopy) alebo voľné údery (z miesta priestupku). Okrem toho poznáme aj údery z autu (1m od mantinelu) a aj rohové údery.

Niečo z histórie?

Bicyklebal pochádza z Nemecka a jeho vznik sa datuje na koniec 19.st. Hra mala pôvodný názov Rad-Ball a ako prvý ju predstavil Nicholas Edward Kaufmann. Prvé majstrovstvá sa konali v roku 1929 a prebiehajú aj v súčasnosti. Najúspešnejší hráči, ktorí hrali túto hru boli bratia Pospíšilovci (Češi). Titul majstra sveta získali rekordných 20 krát.

Hra je dosť fyzicky náročná, vyžaduje skúsenosť a špeciálny bicykel, ale napriek tomu je veľmi zábavná a dá sa hrať prakticky hocikde.





Ocjena članka: Slabo - Obična - Odlično     Jedinstveni pregledi: 549

Dijeli na Facebook   Podijeli na Twitteru   Podijeli na MySpace-u