זמן:

הקבוצות שלך:
תקשורת
Public account
  איזור תומכים
1330 קרדיטים
קנה קרדיטים
אתה נמצא במשתמש ציבורי. אם אתה רוצה לשחק במשחק או להצטרף לדיון, אתה צריך להתחבר. אם אתה משתמש חדש, אתה צריך להירשם.

  מגזין פאוורפליי

PdP – Poradnik (dla) Początkującego - Formacje


PdP – Poradnik (dla) Początkującego - Formacje

W poprzednich artykułach zajmowaliśmy się zagadnieniami dotyczącymi obiektów klubowych, treningu zawodników, a także transferów przeprowadzanych przez kluby hokejowe. Dziś natomiast przybliżymy sobie nieco zagadnienia dotyczące formacji. Na początek trochę teoretyzowania, a następnie zostanie przybliżona wizja sposobu ustawiania formacji przez wielu doświadczonych managerów.

 

Formacja składa się z pięciu zawodników (2-óch obrońców, centra oraz 2-óch skrzydłowych), którzy przez określony czas grają ze sobą w meczu.

Istnieje możliwość ustawienia czasu w procentach, jaki ma przebywać dana formacja na lodzie. Maksymalny okres czasu to 45%, minimalny natomiast – 15%.

W PPM mamy do wyboru dwie opcje: gra na trzy bądź cztery formacje. Poza tym, można też zacząć grę czterema liniami, a w trakcie meczu zredukować do trzech.

Jeżeli nie ustawisz swoich formacji, to wówczas w meczu zagra skład automatyczny. Ta sama sytuacja tyczy się ustawienia zawodników w formacjach przewag i osłabień.

Należy pamiętać, aby ustawiać graczy zgodnie z ich preferowaną stroną. Jeżeli np. zawodnik o preferowanej stronie L będzie grał po prawej stronie, wówczas straci nieco ze swoich umiejętności w porównaniu z tym, co prezentowałby grając na ”swojej stronie”. Preferowanej strony, nie trzeba jednak uwzględniać ustawiając formację PP i SH (przewag i osłabień).

Spośród zawodników z pierwszych trzech linii możesz wybrać kapitana i jego asystentów. Kapitan ma wpływ na grę całego zespołu, ale przede wszystkim linii, w której się znajduje. Asystent przejmuje rolę kapitana w momencie, gdy nominalny kapitan nie gra w meczu. Przy wyborze kapitana zwróć uwagę na jego doświadczenie, zgranie, popularność i ewentualnie CW.

Również z pierwszych trzech formacji należy wybrać wykonawców rzutów karnych. Przy ich wyborze powinno się brać pod uwagę przede wszystkim poziom strzału, techniki oraz doświadczenia zawodnika. Niektórzy twierdzą, że zgranie jest również tu przydatne.

Istotnym elementem jest również zgranie zawodników, które rośnie z każdym rozegranym spotkaniem (im wyższa ranga meczu tym szybciej) oraz maleje po każdym opuszczonym. Rezerwowy bramkarz także otrzyma nieco zgrania, nawet jeżeli nie zagra ani minuty.

Można również ustawić zawodników rezerwowych, którzy wystąpią w meczu w miejsce kontuzjowanych zawodników. Ta opcja jest przede wszystkim przydatna, jeżeli manager drużyny nie będzie mógł się logować przez dłuższy czas.

 

W tym miejscu jest czas na wypowiedzi niektórych managerów, odnośnie ich wizji ustawiania formacji meczowych.

Deadlock: Formacje ustawiam wg swojego sprawdzonego już przepisu. Do składu łapie się po trzech zawodników najlepszych z danej pozycji. Linie ustawiam tak, aby jak najbardziej wyrównać skład, żeby każda z linii była tak samo mocna w każdym aspekcie gry. Staram się nie ustawiać najlepszych zawodników w pierwszej formacji, średnich w drugiej i najsłabszych w trzeciej. Tak robię tylko w przypadku PP i SH.

komanch: Staram się, aby każda z moich formacji była mniej więcej o równej sile, równych atrybutach, innymi słowy nie mam formacji typowo ofensywnej czy defensywnej. Najsłabsi, w moim mniemaniu zawodnicy, znajdują się w formacji 3-ciej. To samo tyczy się zgrania, zawodnik jeszcze niezgrany zaczyna u mnie grę od linii 3. Gram na 3 mocne linie, nie zdążyłem wygospodarować finansów na 4-tą równie mocną linię. 

guinness75: Poszczególne formacje staram się mieć w miarę wyrównane, staram się w miarę równo porozkładać umiejętności, zgranie i doświadczenie drużyny na wszystkie cztery formacje. Nigdy nie ustawiam graczy wg siły Wiadomo, że jeżeli pierwsza będzie zdecydowanie się wyróżniała na plus to pozostałe będą słabsze, co może wykorzystać rywal. Zaznaczę, że od samego startu gry gram na cztery formacje nawet kosztem niewielkiego spadku siły ogólnej zespołu. Uważam, iż cztery wyrównane formacje są atutem w razie kontuzji któregoś z podstawowych i kluczowych graczy, gdyż łatwiej wtedy przejść do gry na 3 formacje niż wprowadzać zawodnika kompletnie niezgranego z resztą drużyny.

hubipro: Przez te kilka dotychczasowych sezonów przewinęło się wiele różnych koncepcji. Wyrównane atrybuty u zawodników, jakieś uwzględnianie zgrania czy doświadczenia. Odszedłem jednak od tego i nie patrzę na indywidualności. Efektem doskonałej formacji w mojej koncepcji muszą być odpowiednio ułożone paski dla danej linii widoczne w pomeczowych podsumowaniach, a konkretnie pasek strzału musi stanowić minimum 50% paska ataku/obrony. Banalne. Zawodnik z pewną wartością atrybutów, z pewną wartością zgrania i doświadczenia, daje pewną wartość ogólną. Staram się poskładać te wartości tak, aby osiągnąć wspomniany wcześniej efekt, często manipulując treningiem zawodników w celu wypełniania luk.

Motyka: Swoje formacje ustawiam według takich kryteriów jak doświadczenie i taki sam rozkład poszczególnych atrybutów. Najlepszych zawodników zawsze staram się dawać do pierwszej formacji, a tym samym najsłabsi grają w czwartej. Nie bawię się natomiast w ustawianie formacji jako ofensywne czy defensywne.

adamek211: Rozstawienie formacji nie odgrywa według mnie wielkiej roli, a przynajmniej to podstawowe. Raczej należy tworzyć je równe, gdyż pozwoli to uniknąć sytuacji, w której słaba i niezgrana formacja psuje nam mecz. Na PP i SH wybieram zawsze jednych z lepszych zawodników. Zawodnik taki musi budzić moje zaufanie długookresową postawą w klubie. W końcu przewaga liczebna to okazja i należy ją jak najlepiej wykorzystać. Doświadczenie zawodnika w czasach nowego silnika straciło praktycznie znaczenie, natomiast o zgranie trzeba dbać. Nie potrafię doradzić jak pod tym względem umieszczać zawodników w formacjach, bo nigdy skrupulatnie nie obserwowałem tego zjawiska. Być może jestem zbyt słabym menadżerem, ale najlepsze co mogę doradzić w sytuacjach niepewnych to aby polegać na intuicji.

 

Link do wątku na forum, gdzie są umieszczane wszystkie artykuły z cyklu PdP

PdP - Poradnik (dla) Początkującego

Link do poprzedniego artykuły z cyklu PdP 

PdP - Poradnik (dla) Początkującego - Transfery

 

Napisz poniżej, o czym byś chciał, aby był kolejny artykuł z cyklu PdP – Poradnik (dla) Początkującego.

 

 





רייטינג לכתבה: חלש - נורמלי - מצויין     צפייה אישית: 716

שתף בפייסבוק   שתף בטוויטר   שתף במיי-ספייס