זמן:

הקבוצות שלך:
תקשורת
Public account
  איזור תומכים
1330 קרדיטים
קנה קרדיטים
אתה נמצא במשתמש ציבורי. אם אתה רוצה לשחק במשחק או להצטרף לדיון, אתה צריך להתחבר. אם אתה משתמש חדש, אתה צריך להירשם.

  מגזין פאוורפליי

Shrnutí play-off MS, ohlédnutí za turnajem, statistiky


Shrnutí play-off MS, ohlédnutí za turnajem, statistiky

Čtvrté Mistrovství světa v ledním hokeji na PPM, které se konalo ve Slovensku, je již za námi. Známe všechny medailisty, Česká republika mezi nimi však tentokrát bohužel není, protože nepostoupila z osmifinálové skupiny. Přesto si zrekapitulujeme play-off, ale také se ohlédneme za celým MS a ukážeme si i nějaké ty statistiky.

Čtvrtfinále

Pátek 18.2., 20:00: Slovensko Slovensko - Německo Německo 1:0

Slováci na úvod vyřazovacích bojů hráli s Německem, které ze druhé skupiny postoupilo tedy až ze 4. místa. Domácí Slovensko bylo určitě favoritem na postup, ale jak se ukázalo, němeli před sebou naši východní sousedé jednoduchý úkol. Jednalo se především o brankářský souboj, o postupujícím nakonec rozhodla jen jediná branka Slováků z 27. minuty, to byla jediná z 31 slovenských střel, která skončila v německé síti. I to ale nakonec stačilo Slovensku k postupu do semifinále.

Pátek 18.2., 20:30: Lotyšsko Lotyšsko - Srbsko Srbsko 5:6p

Utkání mezi Lotyšskem a Srbskem nabídlo naopak velké množství branek. Jako první se dostali do vedení Srbové, po 20 minutách ale byl stav skóre opačný ve prospěch Lotyšska. V úvodu druhé části Srbové srovnali na 2:2, jenže trojnásobní medailisté získali vedení zpět a po dvou třetinách vedli 4:2. Z poslední dvacetiminutovky uběhlo 19 vteřin, když Lotyši zvyšovali na 5:2 a zdálo se být rozhodnuto. Na tuto branku však Srbové dokázali rychle odpovědět a dalšími dvěma góly v 50. a 52. minutě poté vyrovnat! Srbům se hlavně dařily přesilovky, ve kterých třikrát skórovali. Utkání dospělo nakonec do prodloužení, ve kterém hokejisté Srbska rozhodli 19 vteřin před koncem o svém postupu. V tu chvíli tedy bylo jisté, že Lotyši vůbec poprvé nepřivezou z MS medaili.

Pátek 18.2., 20:00: Švýcarsko Švýcarsko - Litva Litva 1:6

Největším outsiderem a velmi překvapivým účastníkem čtvrtfinále byl celek Švýcarska, od kterého snad nikdo nemohl čekat víc než postup ze základní skupiny. Švýcaři se však nakonec prodrali až mezi osmičku nejlepších a dosáhli tak svého historicky nejlepšího výsledku na MS. Ve čtvrtfinále však narazili na loňského nováčka elitní divize Litvu, která však tentokrát přivezla velice silný tým s ambicemi minimálně na postup do čtvrtfinále. V něm ale cesta tohoto týmu nekončila, Litva ve vyrovnaném utkání dala Švýcarům lekci z produktivity, zvítězila hladce 6:1 a postupovala do semifinále.

Pátek 18.2., 20:30: Rusko Rusko - Maďarsko Maďarsko 1:0

Rusové patřili zcela jistě již před začátkem turnaje mezi největší favority na titul, avšak ve čtvrtfinále jim řádně zatopili nevyzpytatelní Maďaři, kteří do sousedního Slovenska přicestovali opět se silným výběrem. Přestože Rusové měli po celý zápas převahu, dokázali ji využít ke vstřelení jedné jediné branky ve 25. minutě a do posledních vteřin se museli bát o výsledek. Hubené vítězství nakonec udrželi a cesta k medailovým umístěním tak byla otevřena.

Semifinále

Slovensko Slovensko - Rusko Rusko 5:0

Velmi očekávaný souboj mezi domácím Slovenskem a ruskou mašinou v čele s asi nejlepším brankářem na PPM. Toho však Slováci dokázali v tomto semifinálovém klání zcela vymazat ze hry, Stepan Leontyev lovil v 8. minutě puk ze své branky již podruhé. Ještě do konce třetiny inkasoval i třetí gól a Slováci měli útok na medaile velmi dobře rozehraný. Brankářská hvězda po tříbrankovém přídělu přesto nestřídala, a ve 33. minutě Slováci zvyšovali již na 4:0. Rusové byli jako opaření, vytvářeli si sice šance, ve druhé části měli dokonce mírnou převahu, ale zoufale se trápili v koncovce. Gólový recept nakonec nenašli, naopak 10 vteřin před koncem utkání pak Slováci zatloukli ještě pátý hřebík do ruské rakve.

Srbsko Srbsko - Litva Litva 2:3sn

O tom, kdo změří ve finále síly se Slováky, se mělo rozhodnout v duelu mezi Srbskem a Litvou. Srbové dokázali trefit protitaktiku, což se projevilo zejména ve druhé a třetí třetině. Také šli jako první v 17. minutě do vedení, to jim však nevydrželo ani minutu a půl, do kabin se nakonec šlo za nerozhodného stavu. Další branka byla k vidění až ve třetí třetině, konkrétně ve 43. minutě, když Srbové vstřelili podruhé v utkání vedoucí branku. Napínavé utkání ale nemělo konce v základní hrací době, Litva se postarala o vyrovnání v 57. minutě a šlo se do prodloužení. V něm se však také nerozhodlo, a o druhém finalistovi tak musely rozhodnout samostatné nájezdy, ve kterých nakonec byli šťastnější Litevci!

O 3. místo

Rusko Rusko - Srbsko Srbsko 3:6

U Rusů se již stalo zvykem, že na MS patří mezi favority, ovšem jedinou medaili mají dosud z prvního světového turnaje, když po prohraném finále s Lotyšskem brali stříbro. Druhá medaile jim jen těsně unikla na druhém MS v Maďarsku, kde nezvládli boj o bronz - a opět s Lotyšskem. Po dvou sezonách je opět čekal souboj o 3. místo, tentokrát však proti Srbsku, které se dosud medaile nedočkalo, ve 3. sezoně skončilo také na 4. místě po prohře se Slovenskem. Oba týmy tedy měly za sebou již jedno zklamání z "bramborové" pozice, a nyní bylo jisté, že jeden z nich si tuto hořkou porážku zopakuje.

Poté, co ruský brankář Stepan Leontyev vyhořel v semifinále se Slováky, zahříval tentokrát jen střídačku, což se nakonec ukázalo jako možná chyba. Jeho kolega totiž zažil úplně stejný úvod zápasu, v 8. minutě již měl na svém kontě dvě inkasované branky. Rusové do konce první části vstřelili kontaktní gól, ale ve druhé třetině jim Srbové opět utekli a to hned na rozdíl tří branek. Do třetí třetiny tak šli s velmi slibným vedením. O to ale velmi rychle přišli, v čase 41:47 již to bylo opět jen o gól, když Rusové zaznamenali dvě rychlé trefy. Branka na 3:5 ve 46. minutě však balkanský tým uklidnila a v 50. minutě Srbové pečetili na konečných 6:3, Rusové již byli bez šance.

Finále

Slovensko Slovensko - Litva Litva 4:2

Velké finále mezi domácími Slováky a fantastickým týmem Litvy, který svou silou na tomto turnaji všechny překvapil, a došel si pro medaili. V posledním utkání sezony na PPM se však muselo rozhodnout ještě o tom, o jakou medaili se bude jednat - zlatou nebo stříbrnou? Litva se probojovala do elitní divize na druhém MS, na tom loňském pak jako nováček dokázala překvapivě na úkor domácího Slovinska postoupit ze základní skupiny. Tentokrát však přijela na světový šampionát zcela s jinými ambicemi, dal se očekávat minimálně útok mezi nejlepší osmičku. Ale kdo čekal, že dojde Litva až do finále?

Naopak Slováci měli ve své sbírce již před tímto utkáním dvě medaile. Jednu bronzovou a jednu stříbrnou z minulého šampionátu po prohraném finále s Českou republikou. A prohrát finále dvakrát po sobě, navíc tentokrát v domácím prostředí, to by se už dalo považovat za mírné zklamání. Jakákoliv medaile z MS je zde ve velké konkurenci silných týmů samozřejmě vždy velmi cenná, avšak Slováci již toužili po zlatu a nijak se tím netajili.

Na první gólový úspěch se nečekalo dlouho a byli to právě Slováci, kteří hned ve 2. minutě rozradostnili do posledního místečka zaplněný bratislavský stadion. To byla také jediná branka v první třetině, ty další padly až ve druhé části a opět je měli na svědomí Slováci. Dvě branky ve 30. a 32. minutě znamenaly vedení 3:0 a domácí slovenské publikum bouřilo nadšením. Za stavu 3:0 se šlo také do kabin a Litvu čekal v poslední dvacetiminutovce sezony nelehký úkol. Slovenští příznivci na stadionu již pomalu slavili mistrovský titul, když ale jejich euforie utržila dvě velké trhliny. Ta první přišla v čase 54:00, to snižovali Litevci na 3:1, a v 57. minutě dokonce snížili na rozdíl jediné branky. Slováci se rázem báli o výsledek a nakonec ještě čelili power-play bez brankáře. V čase 59:03 ale přišla definitivní pojistka v podobě přesné trefy do prázdné branky a slovenský zlatý sen dosáhl svého naplnění!

Ohlédnutí za šampionátem

NEJ překvapení: Švýcarsko Švýcarsko - se Švýcary se na začátku moc nepočítalo, patřili spíše mezi outsidery světového šampionátu. Nebylo by překvapením, kdyby potřetí v řadě hráli o udržení, ale nestalo se tak. Naopak se jim povedlo postoupit až do čtvrtfinále a dosáhnout tak svého historicky největšího úspěchu.

NEJ smolař: Česká republika Česká republika - Češi patřili opět mezi největší favority MS, měli se pokusit zaútočit na zlatý hat-trick, ovšem štěstí jim nepřálo. Dvě trefené protitaktiky soupeřům a dvě prohry. Českému týmu trefili protitaktiku pouze slabí Švýcaři, a využít toho dokázali. To všechno dohromady se stalo dvojnásobným mistrům světa osudným, vypadli již v osmifinálové skupině.

NEJ propadák: Španělsko Španělsko - nedá se říct, že by Španělé patřili mezi favority turnaje, ale že budou hrát o udržení a dokonce sestoupí do Divize I, to se čekat moc nedalo. Tým z Pyrenejského poloostrova tak po 4 sezonách opouští elitní divizi.

NEJ příběh: Slovensko Slovensko - souboje mezi Čechy a Slováky jsou vždy velmi vyostřené, vzájemné zápasy jsou zcela oprávněně považovány za derby. Slováci v uplynulé sezoně zažili dva velké souboje proti velkým rivalům z Česka a z obou vyšli tentokrát jako vítězové. Prvním byla soutěž o pořadatelství Mistrovství světa, které nakonec bylo přiděleno Slovensku. Druhý se odehrál již na Mistrovství světa, v posledním utkání osmifinálové skupiny. V přímém souboji o postup do čtvrtfinále Slováci uspěli a oplatili českým sokům prohru z posledního finále MS. Tato výhra je nastartovala k cestě za zlatem na domácím MS. Tím zároveň prolomili smolnou bilanci domácích týmů. Češi na prvním MS vypadli ve čtvrtfinále, Maďaři již v osmifinále, Slovinci dokonce hráli o udržení. Slovensko je tak prvním týmem na PPM, který na domácím turnaji získal medaili - a hned zlatou!

NEJ střelec: Česká republika Dominik Nečas - přestože český tým nepostoupil ani do čtvrtfinále, tento hráč se stal se šesti brankami nejlepším střelcem turnaje. Stejný počet přesných tref zaznamenali ještě další dva hráči, ale Dominik Nečas to dokázal v nejnižším počtu odehraných utkání (5).

NEJ nahrávač: Slovensko Roman Košický - celkem 9 gólových nahrávek zaznamenal tento hvězdný slovenský centr, k tomu přidal jednu branku a zařadil se tak mezi nejproduktivnější hráče turnaje, výrazně pomohl svému týmu k získu mistrovského titulu.

NEJ bodů: Litva Jurijus Belovalovas - vítězem kanadského bodování se stal litevský křídelník , který zaznamenal stejně jako Roman Košický 10 bodů, ovšem nakonec se ocitl na prvním místě díky tomu, že vstřelil o jednu branku více (2+8).

NEJ brankář: Litva Renius Lionas - hrdina v brance Litvy, který dovedl svůj tým ke stříbrným medailím na MS. Odchytal všech 9 zápasů, ve kterých dosáhl celkové úspěšnosti zákroků 91.23%. Soupeři na něj vyslali celkem 285 střel, což je zhruba 31 střel za zápas!

Statistiky

V předchozích článcích jsme si vždy ukázali, kdo kolik spotřeboval energie, ať už v základních skupinách nebo v osmifinálových skupinách/skupině o udržení. Zde je tabulka týmů, seřazených podle síly po prvním odehraném utkání na MS. U každého týmu je spotřebovaná energie během základních skupin a osmifinále/o udržení, a umístění na turnaji. V následujících tabulkách nejsou započítány zápasy play-off.

Tým Úbytek SE Výsledek na MS
Rusko 4 4. místo
Srbsko 10,4 3. místo
Česká republika 7,2 osmifinále
Lotyšsko 3,36 čtvrtfinále
Slovensko 7,2 1. místo
Litva 6,56 2. místo
Maďarsko 8,8 čtvrtfinále
Slovinsko 10,4 osmifinále
Španělsko 12 sestup do Divize I
Německo 5,6 osmifinále
Polsko 8,8 osmifinále
Bělorusko 12 1. místo ve skupině o udržení
Švédsko 6,88 osmifinále
Brazílie 8,8 sestup do Divize I
Švýcarsko 8,8 čtvrtfinále
Kanada 10,4 2. místo ve skupině o udržení

Lotyši, kteří ušetřili nejvíce energie ze všech, a proklouzli hladce do čtvrtfinále, ale poté vypadli a do bojů o medaile se nedostali. Ani do čtvrtfinále nepostoupil český národní tým, který patřil také mezi nejsilnější tým na turnaji, energie vypotřeboval oproti Lotyšsku více než dvakrát tolik, avšak bohužel to k úspěchu nevedlo. V další tabulce se podíváme na ty samé údaje, jen týmy jsou seřazené právě podle spotřebované energie v zápasech.

Tým Úbytek SE Výsledek na MS
Bělorusko 12 1. místo ve skupině o udržení
Španělsko 12 sestup do Divize I
Srbsko 10,4 3. místo
Slovinsko 10,4 osmifinále
Kanada 10,4 2. místo ve skupině o udržení
Maďarsko 8,8 čtvrtfinále
Švýcarsko 8,8 čtvrtfinále
Polsko 8,8 osmifinále
Brazílie 8,8 sestup do Divize I
Slovensko 7,2 1. místo
Česká republika 7,2 osmifinále
Švédsko 6,88 osmifinále
Litva 6,56 2. místo
Německo 5,6 osmifinále
Rusko 4 4. místo
Lotyšsko 3,36 čtvrtfinále

Z medailistů tedy nejméně energie v prvních dvou fázích turnaje spotřebovala Litva, která si nakonec dokráčela až do finále, kde po prohře se Slováky brala stříbro. Zato Srbové museli obětovat energie více, aby se probojovali do vyřazovacích bojů a mohli následně získat bronz. V boji o 3. místo porazili právě Rusy, kteří během prvních dvou fází turnaje také hodně uštetřili, vyplýtvali jen o něco víc než Lotyši.

A jaké důležitosti se hrály v jednotlivých fázích turnaje?

Základní skupiny - 2x nízká, 20x normální, 26x vysoká
Osmifinále/o udržení - 3x nízká, 12x normální, 33x vysoká

V play-off již padaly pouze vysoké důležitosti - tam již šlo o všechno, stejně tak ani ve skupině o udržení jsme neviděli jinou než vysokou důležitost. Celkově byla použita 5x nízká, 32x normální a 75x vysoká důležitost, což celkově dělá 163,2 spotřebované sezonní energie. Pokud si spočítáme průměr spotřebované energie na jeden tým v prvních dvou fázích turnaje (základní skupiny, osmifinále/o udržení), vyjde nám číslo 8,2 sezonní energie.

Ještě se podíváme na taktiky, které se hrály v jednotlivých fázích turnaje, kolikrát byly trefené protitaktiky a jaké taktiky byly na turnaji celkově nejvíce používané?

Taktiky
Základní skupiny
normální 5
defenzivní 10
ofenzivní 10
protiútoky 9
aktivní napadání 5
kouskování hry 9
Protitaktiky 8
Osmifinále, o udržení
normální 10
defenzivní 12
ofenzivní 11
protiútoky 8
aktivní napadání 5
kouskování hry 2
Protitaktiky 10
Play-off
normální 4
defenzivní 7
ofenzivní 2
protiútoky 1
aktivní napadání 1
kouskování hry 1
Protitaktiky 2
Celkem
normální 19
defenzivní 29
ofenzivní 23
protiútoky 18
aktivní napadání 11
kouskování hry 12
Protitaktiky 20

Nejvícekrát tedy na MS byla použita defenzivní taktika - 29x, dále ofenzivní taktika - 23x. Nejméně se hrálo aktivní napadání - 11x, a kouskování hry - 12x. Z celkových 56 zápasů byla ve 20 případech trefená taktika, procentuálně vyjádřeno 35,7%, tedy cca v každém třetím zápase. A jaké týmy nejvícekrát trefily taktiku? A kterým naopak byla nejvíce trefovaná? A jaká byla úspěšnost protitaktik? To vše ukazuje následující tabulka. Plus značí trefenou taktiku soupeři, mínus naopak počet trefených taktik soupeřů. V dolní části tabulky jsou výsledky protitaktik - výhra, výhra v prodloužení, prohra v prodloužení nebo prohra v základní hrací době.

Protitaktiky + Protitaktiky -
Švýcarsko 3 Slovensko 5
Srbsko 2 Srbsko 2
Česká republika 2 Litva 2
Maďarsko 2 Maďarsko 2
Německo 2 Španělsko 2
Švédsko 2 Švédsko 2
Lotyšsko 1 Rusko 1
Slovensko 1 Česká republika 1
Litva 1 Slovinsko 1
Slovinsko 1 Brazílie 1
Španělsko 1 Kanada 1
Polsko 1 Výsledky protitaktik
Bělorusko 1 V VP PP P
Celkem 20 11 1 2 6

Nejvícekrát tedy protitaktiku trefili Švýcaři, celkem třikrát, naopak nejvícekrát byla trefená taktika Slovákům, kteří i přesto dokázali dokráčet až ke zlatým medailím. Slovákům se volba taktik skutečně vůbec nedařila, avšak paradoxně právě oni se nakonec stali mistry světa, přičemž i právě ve finále zvítězili navzdory trefené taktice. Ze 6 proher při trefené taktice utržila dvě prohry Česká republika - s Maďary i Slováky prohrála. Celkově se dá ale říct, že protitaktiky na tomto MS slavily ve většině příapdů úspěch.

To je k Mistrovství světa zatím vše, celá redakce českého PP Magazínu tímto gratuluje Slovensku k zisku zlatých medailí na domácím turnaji.

A vy se již můžete těšit na další sezonu, již v sobotu 26.2. odehraje česká reprezentace přípravný zápas proti Maďarsko Maďarsku, který můžete od 20:00 sledovat v PPM TV.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Česká republika Česká republika na PPM - oficiální web české hokejové reprezentace na PPM

Česká republika Česká komunita PPM - nový připravovaný web české reprezentace na PPM, k dispozici již nyní např. aktualizované statistiky hráčů

Česká republika Databáze českých reprezentačních hráčů - na této stránce můžete vkládat do databáze své hráče s reprezentačním potenciálem nebo pomoci s průzkumem hráčů jiných týmů

  PPM reprezentace - místní diskuze o hokejové reprezentaci na PPM

 





רייטינג לכתבה: חלש - נורמלי - מצויין     צפייה אישית: 447

שתף בפייסבוק   שתף בטוויטר   שתף במיי-ספייס