Legenda v zabudnutí
Dnešný článok bude o hokejovom brankárovi, ktorý dostal Slovensko do TOP kategórie majstrovstiev sveta. Brankárovi, na ktorého si dnes spomenie už len väčšinou tá staršia generácia. Napriek tomu, Jaromír Dragan bol na prelome tisícročí u nás jedným z najlepších a vychytal Nám už spomínanú účasť medzi elitou. Preto si zaslúžil obdiv aj priestor v dnešnom článku.
Hokejový štart
Jaromír Dragan sa narodil v roku 1963 v srdci Slovenska, v Liptovskom Mikuláši. Brankár, ktorý bol známy svojimi odkopnutiami puku vstúpil do seniorského hokeja práve v rodnom HK 32 Liptovský Mikuláš v sezóne 1982/83. Vtedy mal Dragan iba 19 rokov. Nádejný brankár po sezóne Liptov opustil a skúsil sa presadiť v najvyššej súťaži v Československu, v Slovane Bratislava. V Slovane ale veľa priestoru nedostal a tak znova odišiel do druhej ligy. Dragan na 2 sezóny obliekal dres HC Topoľčany. Keď mal Dragan 23 rokov, prišila zmena, ktorá výrazne nasmerovala jeho kariéru.
Najvyššia československá liga
Po úspešnom pôsobení v Topoľčanoch prišiel prestup do VSŽ Košice. Za košický klub v úvodnej sezóne v najvyššej súťaži odohral 17 zápasov s priemerom 3,63 gólu na zápas. V lige sa vtedy hralo 34 zápasov základnej časti. Dragan doviedol ako druhý brankár VSŽ až do semifinále, v ktorom ale Košice nestačili na Pardubice a nakoniec neuspeli ani v súboji o 3. miesto. Sezónu na to šikovný brankár odohral iba 14 zápasov, s priemerom ale už 3,04 gólu na zápas a úspešnosťou 89,4%. Košicie znova vypadli v semifinále, no tentokrát si odniesli aspoň bronzové medajly.
Pozícia jednotky v Košiciach
V sezóne 1989/90 sa vedenie Košíc rozhodlo dať Draganovi šancu ako prvému brankárovi. Dragan odohral celkovo 47 zápasov (základná časť mala 44 zápasov) a odvdačil sa výbornou úspešnosťou 89,2% a priemerom 3,20. Košice prežívali výborne obdobie a po základnej časti obsadili 2. miesto. Nanešťastie už hneď na začiatku play-off podľahlo VSŽ Kladnu. Sezónu nato dokonca Dragan pokoril hranicu 90% úspešnosti, keďže v 45 zápasov ju mal na rovných 90% s priemerom 3,20 gólu na zápas. Po 52 kolách Košice skončili štvrté a kvalifikovali sa do play-pff (v minulosti do neho išlo 8 tímov, tentokrát len 4)... Košice si v ňom ale nepolepšili a medajlu nezískali. V 1991/92 odohral 32 zápasov (38 základná časť) s priemerom 3,24. Košice v novom systéme s 2 skupinami obsadili v tej svojej 3. miesto (zo 7 tímov) a tak museli o play-off ešte bojovať v kvalifikácii. Tá bola úspešná, no Košice v play-off znova skončili po 1. kole.
Pozvánka do reprezentácie + posledná sezóna v Československej lige
Jaromír Dragan zaujal aj reprezentačných trénerov, ktorý si ho povolali do reprezentácie Československa na olympiádu 1992 v Albertville. V nej síce Dragan neodohral žiaden zápas, no nakoniec si odniesol spolu so spoluhráčmi bronzovú medajlu. Jaromír Dragan je teda jeden z mála Slovákov, ktorý majú medajlu z olympíjskych hier. Sezóna 1992/93 bola posledná pre Československú ligu. Posledný rok teda odohral dragan 38 duelov, no VSŽ Košice sa nedarilo, aj keď Draganov priemer na zápas 3,30 nebol nijako zlý. Košice sa po 40 zápasovej základnej časti kvalifikovali ďalek, dostali sa do štvrťfinále, no v ňom nestačili na Duklu Trenčín. Dragan sa lúči s Československou ligu, no v Košiciach pokračuje.
Nová éra, nová liga...
Po rozdelení Československa sme boli nútený rozdeliť aj spoločnú ligu. Novú ligu hralo 10 tímov po 36 zápasov v základnej časti. Jaromír Dragan bol znova oporou Košíc, ktoré po základnej časti skončili na 2. mieste za Duklou Trenčín. Košice to dotiahli až do finále play-off, kde sa dostala ale tiež silný Trenčín, na ktorý nakoniec Košice nestačili. V novej ére, samostatnej ére Slovenska sa vytvorila tiež nová reprezentácia. Jaromír Dragan sa stal novou posilov nového tímu. Dragan bol na majstrovstvách sveta C kategórie iba dvojkou a chytal len v jedinom zápase. Viac sme Dragana videli v bránke na olympiáde v Lillehameri, kde naša reprezentácia šokujúco vyhrala skupinu a zaskočila tak favoritov... Boli sme síce blízko medajly, no nakoniec sme po štvrťfinále šli domov... Dragan odchytal na turnaji 3 zápasy a bol dôležitým členom novej reprezentácie.
Dvojnásobný titul
V sezóne 1994/95 sa elita v bránke Košíc konečne dočkala titulu! A nie jedného, ale hneď dvoch! Po vydarenej základnej časti prišlo ešte vydarenejšie Play-off. Pre Dragana to bola jednoznačne najlepšia sezóna, po základnej časti to bolo s Košicami 2. miesto, no v Play-off Košice zmietli všetko, čo im prišlo do cesty a na záver pokorila vo finále Duklu Trenčín 3:0 na zápasy! Jaromír Dragan odohral v lige 34 zápasov s neuveriteľnou úspešnosťou 92,1%, za ktorú by sa nehanblili ani terajší brankári. Priemer 2,42 na zápas bol pre brankára našej reprezentácie tiež veľmi dobrou vizitkou. Na konci roka prišiel šampionát B kategórie MS, na ktorom bol Dragan po veľmi úspešnej sezóne jednotkou. Za Slovensko odohral 7 zápasov s úspešnosťou 88,5%, ale fantastickým priemerom 1,93 gólu na zápas. Jaromír Dragan stál v bránke aj v pamätnom súboji s Lotyšskom, ktorý nám zabezpečil postup medzi svetovú hokejovú elitu! Jarmoír Dragan sa tak dúfajme že stal jediným brankárom, ktorý nám vybojoval postup z B kategórie MS!
Dragan medzi elitou!
Brankár VSŽ Košice znova podržal svoj tím na ceste k ďalšiemu titulu. Košice celkom jednoznačne ovládli ligu a v play-off svoje výborné výkony Košice zopakovali a vo finále znova porazili Duklu Trenčín, na zápasy 4:1. Dragan mal úspešnosť 90,7% a priemer 2,77 na zápas. Vrcholom sezóny bol pre nášho brankára ale svetový šampionát. Slovensko hralo konečne medzi najlepšími tímami sveta. Jaromír Dragan pri svojej premiére medzi elitou odohral 5 zápasov s úspešnosťou 90,8% a priemerom 3,43 gólu na zápas. Možno fanúšikovia očakávali viac, no myslím si, že udržanie sa medzi elitou bol úspech a určite netreba podceňovať výsledok našich...
Posledné kroky v kariére
Ako roki šli, aj Jaromír Dragan starol. Napriek tomu si stále držal pozíciu jednotky v špičkovom klube VSŽ Košice. Hrajúca legenda odchytala v lige až 46 zápasov, jeho úspešnosť 90,4% bola veľmi fajn a priemer 3,15 tiež. Košice v základnej časti skončili druhé, v nadstavbe už ale boli na 1. mieste. Nakoniec ale na majstrovský hattrick nedotiahli a vo finále podľahli Trenčínu. Náš brankár bol znova povolaný do reprezentácie na majstrovstvá sveta. Na nich naši znova hrali iba o záchranu, v ktorej nakoniec uspeli a obsadili konečné 9. miesto. Dragan odohral šampionát v pozícii jednotky, odchytal 7 zápasov s úspešnosťou 91% a priemerom 2,37. Brankárska ikona sa rozhodla okoreniť svoj záver kariéry odchodom do českého Zlína. V HC Zlín ale nedostával toľko šancí, ako by očakával a po 5 odohratých zápasoch sa vrátil domov, znova do Košíc. HC Košice mali dobrú sezónu, no na titul to znova nebolo, síce to metropola východu dotiahla už aj s Draganom vo finále, no v ňom bol úspešnejší Slovan Bratislava.
Záverečná!
Po sezóne 1997/98 Jaromír Dragan ukončil kariéru. Máloktorý hokejista ale po vyhlásení skončenia kariéry naozaj kariéru skončí a v prípade Dragana to platilo tiež. V sezóne 1999/2000 sa vrátil do bránky Košíc. Košice prežívali naozaj ťažké obdobie a ledva zachárnili účasť v najvyššej hokejovej súťaži, ešte aj k tomu im musel dopomáhať veterán Dragan. Pre neho to bola už ale posledná sezóna v profesionálnom hokeji. Po tomto konci ešte náš bývalý reprezentant niekedy nastupoval v drese Gelnice, ktorej pomáhal v 2. lige. Myslím si, že Jaromír Dragan bol veľmi významná osobnosť slovenského hokeja, preto si zaslúži pozornosť ...
Jaa Facebookissa Jaa Twitterissä Jaa MySpacessa