Nová cesta?
„Zázraky na počkání a nemožné do tří dnů..."
„A ono to půjde a né že né!"
Jaromír Bosák
Takto v jednoduchosti by pravdepodobne opísali dnešnú tému moji dvaja českí obľúbenci - manažér Robin Archer a český futbalový komentátor Jaromír Bosák. Prednedávnom sme vám priniesli rozhovor s manažérom dino77saurus, ktorý sa vydal zaujímavou cestou. A rozhodne nie je jediný, ktorý sa ňou vydal. Čoraz častejšie sa v nižších ligách stretávame s manažérmi - začiatočníkmi, ktorí vzali rozum do hrsti a v priebehu krátkej doby sa vyšvihli do líg, kam by sa podľa všemožných teórií v tak krátkom čase dostať nemali. Nájdu sa po tomto článku ešte nejakí manažéri, ktorí tvrdia, že ak ste začali len nedávno, tak postúpiť do II. a III. ligy sa už v súčasnosti nedá? A ak hej, tak na to budete potrebovať niekoľko skutočných rokov? Omyl! Chcete vedieť ako na to? Tak čítajte pozorne ďalej.
Ako na vec?
Ak ste sa s čítaním dostali až sem, tak som vás asi zaujal. Čo je hlavne v prípade nováčikov len dobre. Takže, kadiaľ vedie tá "nová cesta", spomínaná v nadpise? Vedie priamo cez trh s voľnými hráčmi. Cez trh s voľnými hráčmi sa dá dostať v priebehu krátkej doby riadne vysoko. Príklad? Ak budete postupovať rozumne, tak v priebehu dvoch sezón sa môžete dostať z pochmúrnej piatej ligovej úrovne do tretej ligy, kde už občas slniečko vykukne. A aj v nej nebudete len fackovacím panákom. Treba si len stanoviť priority a pevne sa držať plánu.
Trh s voľnými hráčmi
K tejto taktike však budete potrebovať veľa času. Času, ktorý strávite na trhu s voľnými hráčmi. Základom je kupovať lacno, predávať draho. Voľných hráčov delíme na tri skupiny :
1. obmedzene voľní hráči (ďalej už len RFA) - hráči, ktorí majú 14 dní pred vypršaním zmluvy 26 rokov
2. neobmedzene voľní hráči - skupina 1 (ďalej už len UFA-1) - hráči, ktorí majú 14 dní pred vypršaním zmluvy 29 rokov
3. neobmedzene voľní hráči - skupina 2 (ďalej už len UFA-2) - hráči, ktorí majú 14 dní pred vypršaním zmluvy minimálne 32 rokov
Ak ste pozorne čítali návod, tak tieto informácie už určite ovládate. Ak nie, tak nemáte za čo. (úsmev) V čom je teda fígeľ? Treba sa zameriavať na hráčov, ktorí majú vyššie CZ a majú správne trénovaný pomer (poznámka redakcie - 2:1:1 je všeobecne prijímaný správny pomer tréningu). Na kvalitách nezáleží. Chcete reálny príklad? Nech sa páči.
Najskôr vám ukážem extrémny príklad. Jedná sa o hráča s menom Stoicho Blagoev. Na trhu s voľnými hráčmi sa ocitol v čase, keď mu pri mene svietila červená ikonka, že sa stane RFA, ktorú môžete vidieť vyššie. Nákupná cena - 20 000. O necelé dva mesiace sa predal za 10 miliónov. V priebehu pár týždňov jeho cena stúpla 500 násobne! Ale to je fakt extrémny príklad.
Omnoho častejšie sa stretnete s takýmto príkladom - hráč Lech Marszałek. Na trhu s voľnými hráčmi sa rovnako objavil, keď sa stal RFA. Nákupná cena - 134 333. O necelé dva mesiace sa predal za vyše 8 miliónov. Cena v priebehu dvoch mesiacov stúpla 61-násobne. A aj to poteší.
Pri tomto štýle platí, s čím väčším počtom hráčov budete pracovať, tým väčší bude aj váš obrat. Netreba však zabúdať ani na manipulačné poplatky, ktoré odvádzame hokejovej asociácii pri každom predaji! Za každý prestup zaplatíme asociácii 5%. 5% však platí len pre 10 predajov za posledných 112 dní. S každým ďalším predajom manipulačný poplatok stúpa o ďalšie 2%. Čiže, ak nakúpite 25 hráčov, ktorých sa po 50 dňoch (hráča, ktorého kúpime, nemôžme prvých 50 dní poslať na trh!) rozhodnete predať, tak váš manipulačný poplatok dosiahne maximálnu hodnotu 50%, čo znamená, že rovnú polovicu z predajnej sumy zaplatíte hokejovej asociácii.
Príklad - nakúpite 20 hráčov v priemere za 500 000. Každého z nich (poznámka redakcie - príklad sa vzťahuje na situáciu, ak už má tím 50% poplatok, jedná sa len o znázornenie extrému) predáte v priemere za 7 miliónov. Manipulačný poplatok máte 50%, čiže rovnú polovicu odvediete asociácii.
Nákupná cena - 25 x 500 000 = 12 500 000
Predajná cena - 25 x 7 000 000 = 175 000 000
Manipulačný poplatok - 175 000 000 x 0,5 = 87 500 000
Zisk - 175 000 000 - 87 500 000 - 12 500 000 = 75 000 000
Netreba však zabúdať aj na platy hráčov, ktorých budete musieť denne vyplácať minimálne 50 dní. 26-roční hráči s CZ okolo 1200 majú plat približne 30 000. Takže :
Platy hráčov - 25 x 50 x 30 000 = 37 500 000
Čistý zisk - 75 000 000 - 37 500 000 = 37 500 000
37,5 miliónov za 50 dní. Z ničoho. Ako už bolo povedané vyššie, s čím väčším počtom hráčov budete pracovať, tým viac financí vám do pokladničky pritečie. Pri rovnakých podmienkach, aké boli uvedené v príklade, by vám pri práci s 50 hráčmi pritieklo do pokladne 75 miliónov, pri 100 hráčoch 150 miliónov.
Pozor! Samozrejme, treba dodať, že nie vždy vám predaje vyjdú tak, ako by ste očakávali. Občas sa o hráča strhne bid war a hráč sa predá za omnoho viac, ako by ste čakali. Nastať môže aj opačný prípad, hráč pôjde za menej, ako by ste očakávali.
Nová cesta
Z hruba sme si načrtli, kde sa táto cesta nachádza. Z tejto cesty sa môžete dostať na "rýchlostnú cestu", ba priam až na "diaľnicu". Ak však zle odbočíte, tak sa ľahko môže stať, že skončíte na poľnej ceste, plnej bahna, v ktorom zapadnete... Takže, držte sa mapy (MS Excel, kalkulačka, papier, pero - všetko si prerátajte...) a nezchádzajte na pochybné cesty bez označenia. Nepoviem vám presne, ako to vypáli u vás, či sa vám podarí rovnaký úspech ako manažérom, ktorých som v poslednej dobe sledoval. Poviem vám však, čo vďaka tejto "novej ceste" získali spomínaní manažéri. Pri nákupe týchto lacných, ale vytrénovaných RFA a UFA hráčov im samozrejme stúpla sila tímu, vďaka čomu v V, IV a dokonca aj III lige doslova ničili svojich súperov. A to pri relatívne nizkej skúsenosti (skúsenosť sa pohybovala okolo 300). Vďaka víťazstvám im stúpal TK, ktorý rozhoduje o výške sponzorských ponúk. Z predajov a vďaka vyšším sponzorom sa im darilo stavať dôležité zázemia, medzi ktoré samozrejme patrí aj PEO. Vyšší level PEO opäť viedol k vyšším sponzorským ponukám. Z predajov a vďaka vyšším sponzorom si mohli dovoliť budovať multifunkčné tribúny vo svojich arénach. Tu opäť platí rovnica - čím vyššia kapacita, tým vyšší mediálny sponzor = viac peňazí. Vyššia kapacita = viac divákov = viac peňazí. Ak máte lepší tím, ako ostatní a vyhrávate zápas za zápasom, tak sa vaše tribúny dokážu slušne zaplniť. To opäť vedie k väčšiemu prísunu peňazí, ktoré môžete investovať do ďalšieho vývoja zázemia, arény, či do nových hráčov. Týmto štýlom môžete naskočiť na vlak dlhodobého rastu a prílevu financii. Či naňho naskočíte, alebo vám ujde pred nosom, je len na vás.
Slovo na záver
Týmto článkom som sa snažil ukázať začínajúcim manažérom, že do vyšších líg sa dá dostať, aj keď ste začali o dosť neskôr. Do prvej ligy vás táto taktika asi nevynesie, tú si budete musieť vybojovať inými cestami a pravdepodobne s inými typmi hráčov. Otázkou ostáva, či tento článok neovplyvní trh s voľnými hráčmi a nedôjde k jeho zblázneniu. Vzhľadom na priemernú čítanosť PP magazínu však neočakávam žiadne katastrofické scenáre. Ja ostávam verný svojej ceste, ktorú som započal už pred mnohými sezónami a verím, že mi raz prinesie úspech. Nie som srdcom kšeftár a preto sa "novej ceste" budem snažiť vyhnúť a ísť si vlastnou cestou. Každopádne, držím palce každému, kto sa na túto cestu vydá.
Jaa Facebookissa Jaa Twitterissä Jaa MySpacessa