Aika:

Joukkueesi:
Viestintä
Public account
  PRO-alue
1330 krediittiä
Osta krediittejä
Olet julkisella tilillä. Jos haluat pelata peliä tai liittyä keskusteluihin, sinun täytyy kirjautua sisään. Jos olet uusi käyttäjä, sinun täytyy rekisteröityä ensin.

  PowerPlay Magazine

Sprievodca MSJ 2014


Sprievodca MSJ 2014

Včera odštartovali 38. majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov, ktoré tohto roku hosťuje švédske Malmö. Dnes čaká našu reprezentáciu ,,zápas roka“ proti výberu Nemecka, ktorý môžete už o 15:00 sledovať v TV. Aké máme vyhliadky na turnaji? Napravia si Kanaďania renomé po minuloročnej blamáži? Dokážu Švédi triumfovať pred domácim publikom? V tomto článku Vám prinášam všetko dôležité, čo by ste o tohtoročných MSJ mali vedieť.

 

Herný systém

V dvoch základných skupinách si zahrá vždy 5 tímov systémom každý s každým. Víťazstvo sa počíta za tri body, v prípade remízy si obidve mužstvá pripíšu bod a nasleduje 5-minútové predĺženie. Ak o víťazovi nerozhodne ani predĺženie, nasledujú samostatné nájazdy, ktoré rozhodnú o držiteľovi bonusového bodu.

Z obidvoch skupín postúpia štyri mužstvá, ktoré si zahrajú štvrťfinále krížovým spôsobom (víťazi skupín so štvrtými tímami z opačných skupín, druhí si zahrajú s tretími). Piate tímy základných skupín si zahrajú spolu v sérii na dva víťazné zápasy. Porazené mužstvo z tejto série vypadne z elitnej skupiny.

V play-off sa v prípade nerozhodného stavu bude predlžovať na desať minút (vo finále dvadsať), prípadne budú nasledovať samostatné nájazdy.

 

Skupiny

Skupina A: USA, Kanada, Česko, Slovensko, Nemecko

Skupina B: Švédsko, Rusko, Švajčiarsko, Fínsko, Nórsko

 

Hviezdy šampionátu

Medzi najväčšie hviezdy tohtoročných MSJ budú určite patriť hráči z NHL, ktorých ich tímy uvoľnili pre tento prestížny turnaj. A tých hviezd bude dokonca až päť! Elias Lindholm (Carolina) a Filip Forsberg (Nashville) posilnia domáce Švédsko. Kanada zobrala obrancu Matthewa Dumbu (Minnesota), Rusko útočníka Mikhaila Grigorenka (Buffalo) a Fínsko Rasmusa Ristolainena (Buffalo), ktorý ale ešte nie je zdravotne celkom v poriadku. Ešte treba dodať, že skúsenosť z NHL má aj kanadský kapitán Scott Laughton, ktorý naskočil na ľad profiligy do 7 zápasov v minulej skrátenej sezóne v drese Philadelphie.

Veľkú pozornosť bude určite pútať aj najväčší kanadský talent posledných rokov, Connor McDavid, ktorý by sa mal stať jednotkou NHL draftu 2015. Za mužstvo javorových listov nastúpi aj trojka tohtoročného draftu Jonathan Drouin, ktorý má famóznu formu. Podobne je na tom aj Anthony Mantha. V tíme Nemecka uvidíme zrejme ich najväčší talent v histórii. Útočník Leon Draisaitl má prezývku nemecký ,,Wayne Gretzky“ a na MSJ bude chcieť určite dokázať, že si ju právom zaslúži. S Dominikom Kahunom vytvorí určite produktívny útok. Najväčšou hviezdou v bránkovisku bude Rus Andrej Vasilevskij, ktorý je už v tak mladom veku jednotkou Salavatu UFA v KHL.

 

Čo čaká našich chlapcov v Malmö?

Majstrovský titul budú tento rok obhajovať hráči Švédska a meno nového šampióna sa dozvieme 5. januára 2014. Našich chlapcov dnes o 15:00 (naživo v TV) čaká náročný úvodný duel A-skupiny proti Nemcom v Malmö Isstadion s kapacitou 5800 miest.  Zápasy B-skupiny bude zas hosťovať Malmö Arena (13 000 miest). V nej sa odohrá aj finále.

Horúcim kandidátom na titul je domáce Švédsko, ale aj Kanada. Kolíska hokeja totiž zažila na minuloročnom šampionáte obrovskú blamáž, nakoľko nezískali medailu. Niečo také sa naposledy stalo pred 15 rokmi! Ak chcete, tu si môžete pripomenúť minuloročný šampionát.

Vďaka novému hernému systému má Slovensko štvrťfinále na dosah. Stačí nám len vyhrať dnešný duel s Nemeckom a potom to bude už len o jednom zápase. O tom štvrťfinálovom, kde pôjde o všetko. A ja verím, že tento rok milo prekvapíme. Veď aj príprava nasvedčuje tomu, že má tréner Bokroš k dispozícii najsilnejší ročník za posledné roky.

PRÍPRAVA

V novembri sa naša dvadsiatka zúčastnila turnaja štyroch krajín vo Švajčiarskom Monthey. Na ľade zimného štadióna Le Verney s kapacitou 2500 divákov, kde hrávajú svoje zápasy druholigisti domáceho HC Monthey, nás v úvodnom zápase čakalo Nemecko. Naši chlapci odohrali kvalitný zápas, v ktorom mali réžiu po celý čas vo svojich rukách. V úvodnej tretine Nemci ohrozili brankára Baroša 11 strelami, Slováci z deviatich pokusov vyťažili až dva góly. Naši mladí reprezentanti vystupňovali výkon v strednej časti, o čom svedčí aj pomer striel 23:5! Prispela k tomu aj poldruhaminútová presilovka o dvoch hráčov, no gól z nej Bokrošovci nevyťažili, ale dvojgólovú „normu“ naplnili, keď  v 31. min. zvýšil už na 3:0 Koyš a v 38. min. skóroval Šimun do prázdnej bránky po prihrávke Grígera. V úvode poslednej dvadsaťminútovky využila „dvadsiatka“ SR za 14 sekúnd presilovku, keď po asistenciách kapitána Kolenu a Horanského strelil gól na 5:0 obranca Luža, ktorý onedlho asistoval spolu s Horanským pri záverečnom góle Cehlárika.

SLOVENSKO „20“ – NEMECKO „20“ 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)

Góly: 5. Lunter (Daňo), 18. Horanský (Kolena), 31. Koiš, 38. Šimun (Gríger), 44. Luža (Horanský, Kolena), 48. Cehlárik (Horanský, Luža)

Vylúčenia:  4:6, presilovky 1:0, oslabenia 0:0, Strely 38:23

 

V druhom zápase nás vyzvala reprezentácia Nórska. Naši reprezentanti pôsobili aj v tomto stretnutí veľmi dobrým dojmom. Svojho súpera prestrieľali jednoznačne v pomere 41:26, zo siedmich presiloviek však využili len jednu, aj preto bolo ich skóre podstatne nižšie než v prvom zápase. Gólový účet otvoril už v 11. minúte Šimun, no v ďalšom priebehu už góly tak rýchlo nepadali. Druhá tretina bola úplne bez gólov, no keď 22 sekúnd po začiatku tretej časti zvýšil na 2:0 Patrik Luža, bolo o výsledku takmer rozhodnuté. Nóri sa nezmohli na kontaktný gól a skóre uzavrel deväť sekúnd pred koncom zápasu Dávid Gríger.

SLOVENSKO "20" - NÓRSKO "20" 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

 

Góly: 11. Šimun, 41. Luža, 60. Gríger
Vylúčenia: 3:11, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, pomer striel: 41:26

 

V poslednom zápase na turnaji čakal našich chlapcov súboj o prvé miesto s domácim Švajčiarskom. Lichotivé skóre 9:0 pokazil nášmu tímu už v 5. minúte Müller, ktorý za 10 sekúnd po vylúčení Horanského prekonal pri presilovke Baroša v bránke Slovákov. Odpoveď zverencov Ernesta Bokroša stála za to. Vo chvíli, keď sedel na trestnej lavici náš kapitán Kolena, ušiel Daňo a vyrovnal v oslabení na 1:1. Svoju iniciatívu vyjadrili domáci v 14. min. kapitánom a centrom Bertschym. V strednej časti boli aktívnejší naši, no zo 14 pokusov sa ujal jediný. A to, keď v 33. min. po asistencii Predajnianskeho strelil pri presilovke svoj druhý gól v zápase Marko Daňo. Bolo zaujímavé, že aj piaty gól stretnutia, ktorého autorom bol v 36. min. Švajčiar Fiala padol z hokejky hráča druhej formácie. V záverečnej tretine sa naši reprezentanti vehementne usilovali o vyrovnanie. V čase 58:44 min. si  tréner Bokroš vybral oddychový čas a po ňom sme hrali power play, ale skóre sa už bohužiaľ nezmenilo.

ŠVAJČIARSKO"20" - SLOVENSKO "20"  3:2 (2:1, 1:1, 2:0)  

Góly: 5. Müller, 14. Bertschy, 36. Fiala - 8. Daňo, 33. Daňo (Predajniansky)
Vylúčenia: 7:5, navyše Roullier 5+DKZ za faul kolenom1, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1

 

Konečné poradie turnaja vyzeralo nasledovne:

1.  Švajčiarsko 9 bodov (21:7), 2. Slovensko 6  (11:3), 3. Nórsko 3 (8:12), 4. Nemecko 0 (2:20).


Záverečná príprava pred MS juniorov začala 13. decembra. Jej súčasťou boli 2 prípravné zápasy proti extraligistom. Najskôr proti Trenčínu a potom proti Piešťanom. Prípravný zápas s inou reprezentáciou sme tento rok nehrali z dôvodu zatajenia taktiky pred svetovým šampionátom. Obidva prípravné zápasy boli modelované a rozhodcovia pískali tak, aby si hráči dobre vyskúšali všetky herné situácie. Navyše súperi ich šetrili, aby sa pred MSJ náhodou niekto nezranil. A takto spomínané zápasy dopadli:

Dukla Trenčín - Slovensko "20" 3:8 (2:3, 1:2, 0:3)

Góly: 10. Rusnák (Komínek, Pozník), 16. Šimíček (Nemčík), 33. Troliga (Novajovský, Bobček) – 5. Mlynčár (Černák), 14. Kolena (Reway), 17. Daňo (Cehlárik), 22. Daňo (Lunter, Cehlárik), 38. Réway (Luža, Kolena), 46. Cehlárik (Lunter, Daňo), 54. Gríger (Reway), 57. Rusina (Kolena, Reway)
Vylúčenia: 9:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 700 divákov

 

ŠHK 37 Piešťany – Slovensko "20" 2:6 (0:1, 2:2, 0:3)

Góly: 35. Biro (Románek, V Nemec), 40. Stupka (F. Hudec, Brňák) - 15. Dominik Rehák (Luža), 30. Cehlárik (M. Daňo), 31. Tibenský (Šimun), 48. Horanský (Luža), 55. Dominik Rehák (M. Daňo), 60. Gríger (Mlynčár) 

Vylúčenia 7:7, presilovky 1:2, oslabenia 0:0, strely 33:27.

 

Na záverečnú prípravu bolo nominovaných 28 hráčov. Kvôli zraneniu v nej chýbali brankár Maroš Mikoláš (Žilina), obranca Richard Buri (Minnesota Wilderness/NAHL) a najproduktívnejší útočník pomarančov, Rastislav Gašpar (HK VSR SR 20). Po zápase s Piešťanmi tréner Ernest Bokroš oznámil záverečnú 23-člennú nomináciu. Na poslednú chvíľu tím ešte opustili štyria mladíci ročníka 1995, ktorý v tejto sezóne pôsobili v projekte SR 20: Dominik Rehák, Patrik Koyš, Kristián Horvát a Patrik Bačík. Náš káder vyzerá nasledovne:

 

PROFILY REPREZENTANTOV

BRÁNA

Richard Sabol (31.1.1994) – Náš najskúsenejší brankár, ktorý si zachytal v americkej USHL a zúčastnil sa už dvakrát MS do 20 rokov. Vždy však v pozícii trojky. Tentoraz by mal byť jednotkou nášho výberu. Uvidíme, či tento prešovský odchovanec dokáže v dôležitých okamihoch náš tím podržať. V slovenskej najvyššej súťaži odchytal v drese HK Orange 20 spolu 14 zápasov s 90,9% úspešnosťou zásahov.

Samuel Baroš (10.2.1994) – Počas roka chytal na viacerých reprezentačných akciách a svojimi výkonmi si dokázal vyslúžiť nomináciu. Na turnaji v novembri vychytal čisté konto proti Nemecku. Bude to jeho premiéra na takomto významnom podujatí.

Denis Godla (4.4.1995) – Odchovanec Spišskej Novej Vsi, ktorý v lete prestúpil do Slovana Bratislava. Niekoľkokrát sa ocitol na striedačke aj počas zápasov KHL. Väčšinu času však trávi v juniorke belasých, kde kryje chrbát Samuelovi Barošovi. Reprezentoval aj na aprílových MS 18, kde sa mu ale príliš nedarilo. Na MSJ môže štartovať aj budúci rok.

OBRANA

Erik Černák (28.5.1997) – Najmladší hráč na tohtoročnom šampionáte a zároveň najmladší hráč Slovenska v histórii juniorských MS, keď o 3 mesiace predbehol Mariána Gáboríka (MSJ 1999). Tento 16-ročný obranca môže nastúpiť aj na MSJ 2017. Mladučký perspektívny obranca by napriek nízkemu veku nemal hrať druhé husle, očakáva sa od neho precízna a tvrdá hra, a tiež by mohol dostať priestor v presilovkách.

Patrik Luža (27.7.1994) – Náš najskúsenejší obranca na týchto MSJ nás reprezentoval aj minulý rok v Ufe. Mal by byť platný hlavne v presilovke a zakladaní útokov. Slovensko reprezentoval aj na MS 18 v rokoch 2011 a 2012. V drese Slovana odohral v minulej sezóne 2 zápasy v KHL. V tej terajšej pôsobil v drese HK Orange 20, kde bol s 5 bodmi (2+3) v 19 zápasoch najproduktívnejším obrancom tímu.

Tomáš Rusina (28.1.1994) – Zodpovedný zadák, ktorý dokáže kvalitne vykrývať priestor. Na MS 18-ročných v roku 2012 bol vyhlásený najlepším obrancom šampionátu. Podobne ako Luža, aj on sa predstavil na MSJ 2013 v Ufe. V tejto sezóne odohral za extraligovú ,,dvadsiatku“ 20 zápasov s bilanciou gól a tri asistencie.

Martin Kéckeš (7.3.1994) – Tento dobre stavaný obranca v posledných rokoch precestoval Švédsko, Spojené štáty a Česko. Momentálne hrá za Karlove Vary (MHL), kde si v 23 zápasoch pripísal na konto 3 góly a 8 asistencií. Budú to jeho prvé majstrovstvá sveta.

Jakub Predajniansky (1.2.1994) – Slovensko reprezentoval na MS do 18 rokov v roku 2012, kde ma zaujal výbornou rozohrávkou presiloviek. V minulej sezóne odohral za extraligovú Banskú Bystricu 53 zápasov, v ktorých zaknihoval 5 asistencií. V 5 zápasoch dostal priestor aj počas play-off. V tejto sezóne odohral 2 zápasy v drese ,,baranov“ a 17 za HK Orange 20.

Michal Valjent (19.3.1994) – Odchovanec Dubnice, ktorý však od sezóny 2011/12 patrí bratislavskému Slovanu. V tomto ročníku bol po Patrikovi Lužovi druhým najproduktívnejším obrancom v projekte SR 20. V 20 zápasoch strelil 2 góly, ku ktorým pridal 2 asistencie.

Ľubomír Dinda (30.6.1994) – Výborný defenzívny obranca, ktorý nás reprezentoval aj na MS 18 2012. V tomto ročníku odohral za ,,dvadsiatku“ 16 zápasov, v ktorých nazbieral 1 asistenciu a 8 mínusových bodov.

Daniel Gachulinec (16.2.1994) – Extraligu si vyskúšal v minulej sezóne v drese Banskej Bystrice. Ale len na 4 zápasy. Tento ročník začal v tíme HK Orange 20, kde zaznamenal 2 asistencie v 20 zápasoch. Podobne ako Kéckeš, aj on nastúpi na svojich prvých MS.

ÚTOK

Marko Daňo (30.11.1994) – Syn bývalého dlhoročného reprezentanta Jozefa Daňa by mal byť oporou nášho výberu. Budú to jeho tretie MS juniorov. Pri svojom debute na MSJ v Kanade 2012 nazbieral v 6 zápasoch 3 body za gól a 2 nahrávky. Minulý rok v Ufe bol našim najproduktívnejším hráčom, keď si počas 6 zápasov pripísal na konto 4 góly a 5 asistencií. Dokonca nastúpil aj na uplynulých seniorských MS, kde sa blysol gólom. V drafte 2013 si ho už v prvom kole vybral Columbus Blue Jackets (celkovo 27.). V KHL sa v tejto sezóne v drese Slovana nepresadzuje tak, ako by si prial a práve juniorský šampionát by mohol byť novým impulzom. Marko je platný dravosťou, rýchlosťou a dobrým výberom miesta.

Martin Réway (24.1.1995) – Brilantný technik a strelec dokáže rozhodovať zápasy a pre obranu súpera je nebezpečný v každej situácii. Réway bude hlavným inžinierom našich presilových hier, očakávajú sa od neho góly. V drafte 2013 si ho vybral Montreal Canadiens (celkovo 116.). V predsezónnom prípravnom kempe ,,Habs“ zanechal veľmi dobrý dojem. A rovnako aj v juniorskej súťaži QMJHL. Body zbieral s neuveriteľnou ľahkosťou. V istom momente bol už na 6. mieste v kanadskom bodovaní tejto súťaže. V 25 zápasoch nazbieral 14 gólov a 27 asistencií. Na minuloročných MSJ nazbieral len 2 asistencie. Určite si bude chcieť tento rok štatistiky vylepšiť.

Peter Cehlárik (2.8.1995) – Tretím útočným esom je tento 18-ročný Žilinčan. Dobre fyzicky stavaný krídelník je najmladším strelcom v histórii klubu Lulea, ktorý sa presadil v Elitserien. Na drafte 2013 si ho v 3. kole vybral Boston Bruins (celkovo 90.). Za posledné tri roky urobil obrovský progres. Podobne ako Daňo, aj on pôsobí medzi seniormi. V drese Lulea Hockey nazbieral v 18 zápasoch švédskej Elitserien 2 asistencie. Objavil sa na MS 18-ročných 2013, kde v 6 zápasoch zaznamenal 7 bodov (2+5).

Milan Kolena (12.5.1994) – Ofenzívny hráč s dobrou strelou hrá s veľkým prehľadom, dokáže zakončovať, ale aj pripravovať gólové momenty. Na MS18 2012 doviedol ako kapitán našu reprezentáciu späť medzi elitu. Preto asi nikoho neprekvapí, že si ho chalani zvolili za kapitána aj na MSJ v Malmö. V minulej sezóne bol najproduktívnejším hráčom HK Orange 20, keď v 17 zápasoch zaknihoval 10 bodov (2+8). V tej prebiehajúcej sa mu až tak nedarilo. V 13 zápasoch strelil 3 góly a na ďalšie 2 prihral. V 9 zápasoch naskočil v drese Slovana Bratislava na ľad KHL, avšak bez bodového efektu. Zahral si aj na MSJ 2013 v Ufe, kde zaznamenal 3 asistencie v 6 zápasoch.

Dávid Gríger (28.11.1994) – Spoluhráč Martina Kéckeša v Karlových Varoch zaznamenal v 22 zápasoch MHL 17 bodov (8+9). Momentálne teda vedie klubové bodovanie. Gríger má skúsenosti aj zo seniorského hokeja. Za HK Poprad odohral v minulej sezóne 30 zápasov, v ktorých zaknihoval 2 góly a 4 asistencie. Zároveň nastupoval aj v juniorskej súťaži, kde mal priemer takmer 2 body na zápas. Slovensko reprezentoval na MS 18 v roku 2012, kde bol našim najlepším hráčom na vhadzovaniach. Okrem toho bol na tomto turnaji Daňov dvorný nahrávač, vďaka čomu si pripísal v 5 stretnutiach 10 asistencií.

Mário Lunter (20.6.1994) – O minuloročné MSJ nemohol zabojovať kvôli zraneniu. Ale, tie tohtoročné mu už neušli. Je jediným hráčom vo výbere, ktorý hrával pravidelne v extralige, ale nebol hráčom projektu SR 20. Lunter je hráčom Banskej Bystrice, za ktorú v tejto sezóne odohral 25 zápasov, v ktorých rozvlnil sieť 5-krát a na ďalších šesť asistoval. V roku 2012 zaznamenal na MS 18 v 5 zápasoch 7 bodov.

Eduard Šimun (27.12.1994) – Ďalší hráč v kádri z Banskej Bystrice podobne ako Predajniansky, Gachulinec či Lunter. Dneska oslavuje narodeniny, čiže dúfam, že mu spoluhráči venujú darček v podobe víťazného vstupu do turnaja. Hral na MS 18 2012, kde prispel 3 nahrávkami v 5 zápasoch. 

Stanislav Horanský (25.2.1994) – Šikovný stredný útočník s dobrou prihrávkou. V 18 zápasoch za HK Orange 20 nazbieral 10 asistencií, ku ktorým pridal aj 2 góly. Aktuálne je 2. najproduktívnejším hráčom tohto tímu. Podobne ako väčšina hráčov v tomto výbere, aj on bol súčasťou mužstva na MS 18 v roku 2012 v Piešťanoch.

Pavol Skalický (9.10.1995) – S výškou 195 centimetrov je najvyšším hráčom v našom výbere. Vyniká vo fyzickej hre a tréner Bokroš ho na MS zobral určite kvôli poctivému plneniu defenzívnych činností. Jediný z tohto výberu je prospektom pre nadchádzajúci NHL draft. V 17 zápasoch za ,,dvadsiatku“ vsietil 2 góly a pridal 2 asistencie.  

Dávid Minárik (12.10.1994) – S výškou 176cm je najnižším hráčom v našom výbere. Oproti väčšine hráčov v tíme vyniká najmä skvelým korčuľovaním. Preto by mu široké klzisko v Malmö malo vyhovovať. Navyše v minulej sezóne pôsobil vo Švédsku.

Filip Mlynčár (22.5.1994) – Jeho nominácia mnohých prekvapila, ale určite si nomináciu zaslúži. Mlynčár je šikovný defenzívny center, ktorý vyniká najmä na vhadzovaniach. Túto sezónu nazbieral za Orange 20 v 20 zápasoch 2 asistencie. Obdivuhodné je, že nesedel ani raz na trestnej lavici!

Jozef Tibenský (26.3.1994) – V tejto sezóne je celkom produktívny. V 20 zápasoch za HK Orange 20 zaznamenal 1 gól a 7 asistencií. Na MSJ si odbije svoj reprezentačný debut na vrcholovom podujatí.

 

Na záver pripájam program našich zápasov v B-skupine (všetky budú vysielané v TV):

27.12.2012 (15:00) Slovensko – Nemecko

28.12.2012 (13:30) USA – Slovensko

30.12.2012 (17:30) Kanada - Slovensko

31.12.2012 (13:30) Slovensko – Česko 





Artikkelin luokitus: Huono - Normaali - Loistava     Yksittäiset katsojat: 445

Jaa Facebookissa   Jaa Twitterissä   Jaa MySpacessa