Quebec Nordiques - Začiatok quebeckého príbehu
Zdravím vás priatelia. Po dnešnom článku ma kľudne môžete nazývať klamárom. Dôvod? Približne pred pol rokom, keď som nastúpil do redakcie slovenského PP magazínu, som mal veľkohubé vyhlásenia typu „V článkoch sa plánujem venovať výlučne PPM športom, žiadne články o prestupe Neymara do FCB, či o treble Bayernu odomňa nečakajte. Na túto oblasť je v magazíne dosť redaktorov.“ Ubehol polrok a ja som nútený vziať svoje slová späť. Priznávam, už pred nástupom do redakcie som mal v hlave námet na článok. Článok o športovom tíme. O tíme, ktorý už neexistuje. Respektíve existuje, ale existuje v inej forme, keďže táto organizácia sa z finančných dôvodov musela presťahovať do iného mesta a inej krajiny. Pár všímavých jedincov si všimlo, že pri voľbe môjho avataru a názvu hokejového tímu som sa inšpiroval kanadským hokejovým tímom, ktorý sa presťahoval do Denveru v roku 1995, teda v čase, keď som mal päť rokov. Na tím si samozrejme nespomínam, bol som priveľmi malý, aby som si to pamätal. Napriek tomu, odkedy som sa začal zaujímať o hokej a konkrétne o hokej v Severnej Amerike, tak ma stále niečo priťahovalo k tímu, ktorý už nie je na mape NHL. Mnohí už istotne pochopili, že dnešný článok bude o bývalom kanadskom tíme NHL, v ktorom zanechali bratia Šťastní výraznú stopu – o tíme Quebec Nordiques...
Začiatky Quebecu Nordiques
WHA (1972 - 1979)
Začnime pekne po poriadku. Tím bol založený v roku 1972 v Quebec City, provincia Quebec. Keďže provincia Quebec je frankofónnou provinciou (Quebec je jedinou kanadskou provinciou, kde je francúzština jediným úradným jazykom), za názov bolo vybrané francúzske slovo „Nordiques“, čo v preklade do slovenčiny znamená „Severania“. Domovským stánkom Nordiques bola aréna Colisée Pepsi s kapacitou 10.034 miest. Prvých sedem sezón odohrali Nordiques vo WHA (World Hockey Association), ktorá bola založená ako konkurencia voči NHL. V priebehu siedmich ročníkov súťaže stihli Nordiques odohrať v základnej časti 556 zápasov s bilanciou 295 víťazstiev, 24 remíz a 237 prehier, s pozitívnym skóre 2274 ku 2121.
Najväčší tímový úspech prišiel v sezóne 1976/1977, kedy Nordiques vyhrali celú súťaž – v základnej časti boli druhým najlepším tímom, so 14-bodovým náskokom dokázali vyhrať svoju divíziu. Vo štvrťfinále play off dokázali vyradiť tím New England Whalers 4:1 na zápasy, v semifinále si počínali rovnako úspešne a v piatich zápasoch dokázali vyradiť Indianapolis Racers. Vo finále sa stretli s kanadským tímom Winnipeg Jets, ktorých napokon zdolali v siedmom finálovom zápase, na súperovom ľade, po výsledku 2:8.
V roku 1979 došlo k finančnému kolapsu WHA a štyri tímy z tejto súťaže sa presunuli do NHL. Jednalo sa o tímy Winnipeg Jets, Hartfod Whalers, Edmonton Oilers a samozrejme Quebec Nordiques.
NHL (1979 - 1995)
Sezóna 1979/1980 bola pre Nordiques premiérovou sezónou v NHL. Aréna Colisée Pepsi, ktorá už v tom čase mala 30 rokov, musela prejsť rekonštrukciou, vďaka ktorej sa kapacita zvýšila na 15.750 miest. Začiatky bývajú ťažké a tím z Quebec City to pocítil naplno už v prvej sezóne, keď skončil beznádejne posledný vo svojej divízii (Adams Division), pričom víťazi divízie, Buffalo Sabres, získali takmer dvojnásobok bodov ako Nordiques. Najproduktívnejším hráčom sa stal Réal Cloutier (42+47), v dobrom svetle sa ukázal aj 19-ročný mladík Michel Goulet (22+32).
V auguste 1980 došlo k významnej udalosti, ktorá zmenila dejiny quebeckého tímu - bratia Šťastní, Peter a Anton, emigrovali z Československa a podpísali s Nordiques profesionálne kontrakty. O rok neskôr ich nasledoval aj tretí brat, Marián, a stali sa tak tretím bratským triom v histórií NHL, hrajúcim v jednom tíme. Prostredný z bratov, Peter, komentoval rozhodnutie emigrovať z Československa slovami: „Bolo to najlepšie rozhodnutie, ktoré som vôbec urobil. Dalo mojej rodine možnosti, o ktorých môžu ľudia za železnou oponou iba snívať. A možnosť hrať profesionálny hokej s mojimi dvomi bratmi, to bola šľahačka na torte.“
Peter Šťastný sa hneď vo svojej prvej sezóne v NHL (1980/1981) zaradil medzi najväčšie hviezdy súťaže, keď svojimi hokejovými schopnosťami doviedol tím Nordiques do prvého play off v NHL. V základnej časti odohral 77 zápasov a nazbieral 109 bodov (39+70), ktoré mu stačili na 6. miesto v tabuľke produktivity NHL. Anton nazbieral 85 bodov a v tímovom bodovaní skončil za bratom Petrom a Jacquesom Richardom. V play off narazil Quebec na Philadelphiu Flyers, v rozhodujúcom piatom zápase však Severania na Letcov nestačili, zápas prehrali 5:2 a sériu 3:2 na zápasy. Peter s Antonom sa ani v play off nestratili, prvý menovaný nazbieral v piatich zápasoch 10 bodov (2+8), druhý si na svoje konto pripísal 7 bodov (4+3). Výkony Petra Šťastného neostali nepovšimnuté a po sezóne získal Calderovu trofej, ktorá sa každoročne odovzdáva najlepšiemu nováčikovi NHL.
Nasledujúci ročník 1981/1982 bol jedným z najúspešnejších v quebeckej histórii vôbec. V základnej časti síce skončili vo svojej divízii až na štvrtom mieste so ziskom 82 bodov, ale v play off sa dokázali zomknúť a predviesť parádnu jazdu až do konferenčného finále. Ale pekne po poriadku. V základnej časti opäť predvádzalo vynikajúce výkony slovenské bratské trio, spolu získali úctyhodných 300 bodov (Peter 139 bodov, Marián 89 bodov, Anton 72 bodov) a do popredia sa začal predierať aj kanadský mladík Michel Goulet (42+42). 139 kanadských bodov Petra Šťastného ho vynieslo na 3. miesto v tabuľke produktivity celej NHL (poznámka redakcie - Wayne Gretzky v tejto sezóne stanovil nový rekord v počte strelených gólov v základnej časti v jednej sezóne, keď strelil neprekonateľných 92 gólov). Ako už bolo spomenuté, do play off postúpili zo štvrtého miesta a prvým súperom Nordiques bol ich najväčší rival - slávny Montreal Canadiens. Canadiens boli v tejto sezóne tretím najlepším tímom celej NHL, suverénne vyhrali svoju divíziu a mohli sa pýšiť najlepšou obranou a tretím najlepším útokom v rámci ligy. Čo je platné v základnej časti, to nemusí byť platné aj v play off. A Montreal to pocítil na vlastnej koži, keď ho v dramatickej semifinálovej bitke Quebec vyradil 3:2 na zápasy (poznámka redakcie - play off NHL malo v minulosti iný formát, začínalo sa divíznym semifinále, pokračovalo divíznym finále, konferenčným finále a napokon bolo celkové finále play off, semifinálové série sa hrávali na 3 víťazné zápasy, v ďalších kolách sa už hralo súčasným systémom na 4 víťazné zápasy). V divíznom finále narazili Nordiques na Boston Bruins. V prvých štyroch zápasoch platilo pravidlo "môj dom - môj hrad" a ani jeden z tímov neprehral domáci zápas. Zvrat prišiel až v zápase číslo päť, keď Severania dokázali zdolať domáce Medvede 4:3. Dva dni nato im domácu prehru Boston oplatil a v Quebecu vyhral 6:5 po predĺžení. Rozhodujúci siedmy zápas, hraný v Boston Garden, sa skončil futbalovým výsledkom 2:1 a quebečania tak mohli oslavovať postup do konferenčného finále. V ňom narazili na najlepší tím základnej časti - New York Islanders. Ostrovania nedali Severanom žiadnu šancu a konferenčné finále "vybavili" v najkratšom možnom čase, keď vyhrali 4:0 na zápasy. V play off sa bodovo darilo aj slovenskému triu, Peter nazbieral 18 bodov (7+11), Marián 17 bodov (3+14) a Anton 15 bodov (5+10).
Viac o tomto kanadskom tíme sa dozviete v budúcotýždňovom pokračovaní, v ktorom si priblížime ďalšie úspechy a pády Quebecu Nordiques, porozprávame sa o tom ako mal Quebec možnosť trikrát v rade draftovať z prvej pozície a mnoho ďalších informácií. Dúfam, že sa tešíte na pokračovanie článku aspoň tak, ako sa ja teším na jeho písanie. Majte sa krásne, vidíme sa o týždeň. :)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Informácie čerpané z nasledujúcich zdrojov : wikipedia, NHL.cz, NHL.com, Eliteprospects.com, časopis PRO hockey, NHL Hockey
Jaa Facebookissa Jaa Twitterissä Jaa MySpacessa