Aika:

Joukkueesi:
Viestintä
Public account
  PRO-alue
1330 krediittiä
Osta krediittejä
Olet julkisella tilillä. Jos haluat pelata peliä tai liittyä keskusteluihin, sinun täytyy kirjautua sisään. Jos olet uusi käyttäjä, sinun täytyy rekisteröityä ensin.

  PowerPlay Magazine

12. szezon szponzorai a fociban


12. szezon szponzorai a fociban

 

Sziasztok!

 

Idén eltérve a hagyományoktól én (bizsu) vállaltam a szponzori bevételek összegyűjtését és elemzését arkrektor kolléga válogatott elfoglaltságai miatt. Ezúton is szeretnék gratulálni a kapitánypárosnak a tavalyi szerepléshez! Sok sikert idénre is!

Idén 2 módszerrel vizsgáltam a szponzori szerződéseket. Akit esetleg modell szerkezete és eredményei nem érdekelnek, vagy nincs ideje végigfutni, azoknak is ajánlom mindenféleképpen a végén szereplő Következtetések részt, amelyben az eredmények ismeretében 1-2 hasznos dologra szeretnék rámutatni.

Új megközelítés

Úgy gondoltam egy kicsit más oldalról is megpróbálok rávilágítani a szerződések értékének okára. Mivel ugye tudhattuk az útmutatóból, hogy melyek azok a tényezők amelyek befolyásolják az év végi szerződések értékét, de azt nem tudtuk mi milyen mértékben. Eddig! Egy ökonometriai programmal futtattam pár elemzést a gyűjtött adatokon és ennek eredményeit ismertetném röviden, természetesen az első két osztály adataival együtt, hogy összehasonlíthassuk hol is tartunk. Az elemzés lényege, hogy egy modellt próbáltam készíteni arról, hogy hogyan is működik az az algoritmus, ami generálja a szponzorpénzeket. Természetesen ez egy becslés, viszont igen pontosra sikerült. A modell 0,96-os R2-et hozott ki, ami azt jelenti, hogy az a tény, hogy ismerem a felhasznált változókat (ÖCSÉ, Liga szint, Helyezés stb...) 96%-kal csökkenti a bizonytalanságot a szponzor pénzek értékével kapcsolatban. (A gazdaság elemzése során szokás ilyen modelleket használni és a 0,7 - 0,8-as R2 is már elég jó egyezés, tehát a mi modellünk nagyon pontos.)

A modell a következő változókat használja:

  • Összesített csapat érték OCSE
  • A HR osztály valódi szintje HR_SZINT_VALODI
    HR osztály szintje a marketinghatékonysággal korrigálva. Példa: 14-es HR szint és 90%-ps marketinghatékonyság mellett a valódi szint: 14+0,9/2*14 = 20,3
  • A szezonban elért bajnoki helyezés HELYEZES
  • A szezonban a csapat hányad osztályban volt LIGA
  • Stadion mérete STADION
  • Általános szponzor ajánlat értékelése (csillagok) ERT_ALT
  • Média szponzor ajánlat értékelése (csillagok) ERT_MED

Modell eredményei:

Az elemzést 75 csapat adataival végeztem. Először felírom a becsült modellt, majd ezután magyarázom a jelentését, ne ijedjem meg senki!

log(ALT_SZPONZOR) = 14.778*C + 0.043*ERT_ALT + 0.0025*OCSE +
+ 0.0269*HR_SZINT_VALODI - 0.0139*HELYEZES - 0.0914*LIGA 

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

A felírt egyenletben az általános szponzori szerződés értékének a logaritmusát becsüli, abból az okból, hogy a pénzbeli változások százalékos változásait tudjuk vizsgálni. Ez azért fontos mert nem mindegy, hogy milyen magasságokban beszélünk arról, hogy 1 millióval többet kap valaki vagy kevesebbet. (tehát 30 millió/hét helyett 31millió/hét sokkal kisebb különbség, mint az 5 millió/hét helyett a 6 millió/hét) Tehát az egyenlet jelentése a következő:

  • Ha az összesített csapat érték a szezon végén 1 egységgel nagyobb lenne, akkor 0,2%-kal növekedne az ajánlat. Tehát 1 győzelem körülbelül 0,7%-os növekedést ér.
  • Ha plusz egy valódi HR szintet létrehozunk (magasabb HR szint vagy magasabb hatékonyság) akkor az 2,7%-os növekedést jelent. Tehát például egy első osztályú klubnál évente ez a plusz 70-80 millió/év. Tehát elgondolkodtató kiépíteni 15-ös szintre, mert 1,5 szezonon belül meg is térül.
  • Ha 1 hellyel hátrébb végezne a csapat a bajnokságban, akkor 1,4 %-kal csökkenne az ajánlat. Ez talán a legerősebb komponense a modellnek.
  • Ha 1 ligával lentebb éri el a csapat ugyanazokat az eredményeket, akkor az 9,1 %-os csökkenést eredményez a szponzor pénzben.
  • Ha 1 csillaggal magasabb ajánlatot sikerül kifogni az 4,3 %-kal emeli az ajánlat értékét. Itt jelenik meg a „Ivan faktor", de mivel 4 esély van kiválasztani az ajánlatot, ezért a véletlen szerepe így eléggé minimálisra csökken.

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

A következő ábra azt mutatja meg, hogy a vizsgált csapatok végső szponzori ajánlata mennyivel tér el a modell által becsült értéktől. A maximális eltérés 1,5 %-os, tehát mindenkinek ennél pontosabban becsülte meg a megadott adatok alapján a modell a szponzori ajánlatot, sőt általában 0,5%-on belüli pontossággal. Nézzük meg a kilógó csapatok miért térnek el, melyek azok a plusz szempontok amelyek befolyásolják a szerződés értékét. De itt meg kell jegyezni, hogy ezek a maradék elemek, összesen 3%-ot magyaráznak.

  • BL vagy KGYK szereplés: Pozitív irányban tér el Arkrektor FC és a Tirpák Terminators, tehát valamilyen kis mértékben kimutatható a nemzetközi porond hatása.
  • Feljutás magasabb osztályba: Ez is látható, az összes feljutó csapat a pozitív tartományba esik, kiemelve az ábrán az Aldocom FC Dombovár van.
  • Az előző szezonhoz képest rosszabb szereplés: Ez csak egy saját gondolat, hogy elképzelhető hogy mind azon túl, hogy a rosszabb szereplés kisebb ÖCSÉ-t generál és rosszabb helyezést, van még egy kicsi plusz hatása. FC Barca Atletic esetén fogható talán erre, de itt már nagyon kicsi hatásokról beszélünk! Nem említhető egy lapon a felül meghatározottakkal.

Következtetések

Röviden összefoglalnám, mit is kaptunk és miért is jó Nekünk menedzsereknek ezek az eredmények. Tudjuk azt, hogy az egyes tényezők milyen arányban befolyásolják a szponzori ajánlatokat. Ezek után gondolkozhatunk azon, hogy mely tényezőkön tudunk a legkönnyebben javítani a következő szezonokban, hogy a szponzori pénzünk tovább növekedhessen, mivel az első 2 osztályban elérte a játék azt a szintet, amikor már nem mindenki tudja elérni a szezon végére, hogy növelje az előző éves szponzori bevételeit.

A HR osztály szintjének növelése: 2,7 % növekedést eredményez a szponzori bevételekben. Egy évi 300 milliós általános szponzori ajánlat esetén a 2,7 % az 8 millió pluszt hoz. Itt hozzávesszük egy 300 milliós média szponzorira gyakorolt hatását, amely 5,6 %, tehát 17 millió. Évente ilyen szponzori magasságokban 25 millió hasznot hoz. A 15-ös HR osztály csak a szponzori ajánlatokból 6 év alatt teljes mértékben megtérül, onnantól pedig tiszta hasznot generál.

Érdemes-e 3 fronton harcban lenni, vagy érdemes-e az egyiket feladni? Ez minden csapat esetén különböző lehet, legfőképpen azért, mert vannak csapatok hosszú paddal és vannak, akik egy erősebb 13-14 játékossal küzdik végig a szezont. De azért vegyünk egy példát:

Tegyük fel egy csapat a nemzetközi porond miatt 6 ponttal szerez kevesebbet, mint amennyit el tudna érni, ami 3 hely visszaesést eredményez a tabellán. Viszont a nemzetközi kupában bejut a rájátszás szakaszába, amit tegyük fel 10 ponttal tud elérni. Amit a bajnokságban veszít az körülbelül 4.1 % negatívumot jelent helyezésben és 1.5 %-ot jelent ÖCSÉ-ben, viszont a nemzetközi porond jelent ÖCSÉ-ben + 6%-ot (mivel a nemzetközi porondon a vereségért is kapható ÖCSÉ, és minden más eredményért is nagyobb, mint a bajnokságban) és ezen felül jön a nemzetközi kupa bónusz, ami 1,5% körül mozog. Már egy ilyen esetben is megéri. Természetesen minden csapatnak ezt végig kell gondolnia, hogy mit tud kihozni a csapatból, de talán ez egy jó támpont.

Stadion építés: A cikkben a média szponzorra vonatkozó elemzést nem tettem bele, mivel így is elég hosszú, viszont egy eredményét leírom. A stadion férőhelyeinek 1000 Fővel való bővítése 2,29% többletet jelent a végső ajánlatban, ami igen jelentős annak függvényében, hogy mennyi ennek a befektetésnek az ára. Továbbiakban 200 milliós média szponzori ajánlatot veszek alapul a példámban. 3 szintes multifunkciós lelátó (10 000 férőhely nagy állóhely (2400) helyett) megépítése 81,5 millió, míg az ebből származó nyereség körülbelül 35 millió/év. Tehát körülbelül 2 éven belül megtérül.

Feljutás/Kiesés: A legfontosabb kérdés talán. Ez is minden csapatra egy külön eldöntendő probléma, viszont az azért szembetűnő, hogy az általános szponzori szerződést 9%-kal csökkenti, míg a média szponzorit 24%-kal, ha egy osztállyal lentebb szerepel a klub. Természetesen sok változója van ennek a kérdésnek. Felsőbb osztályban kevesebb ÖCSÉ, rosszabb helyezés. Viszont ezt könnyedén ellensúlyozhatja a liga tényezője a végső ajánlatokban.

Mindenkinek jó számolgatást és tervezést kívánok! Remélem nagy vonalakban érthető volt, amit közölni szerettem volna a szponzori szerződések alakulásával kapcsolatban.

A szponzori bevételek számokban

Ezután következzenek az általatok beküldött adatok, már jól megszokott táblázatos formában megjelenő összeállítása.

I.1 Szponzori szerződései a 11. szezon végén:

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Láthatjuk, hogy az elmúlt évekhez hasonlóan idén is Frecsi csapata gazdálkodik a legtöbb pénzből. Mögötte következik 4-5 csapat 15 millió/hetes lemaradásban. (körülbelül azok a csapatok melyek a Nemzetközi kupában indulhatnak idén, vagy indultak tavaly.) Majd ezután van egy újabb szünet, és jön egy masszív NB1-es középmezőny, 30-35 millió/hetes bevétellel.

1.      Southampton Boom                            66 443 438

2.      Kate's Vampires                                 50 668 529

3.      Bizsu FC                                            50 415 397

4.      Arkrektor FC                                      47 995 317

5.      Tirpák Terminators (feljutó)               47 225 872

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

Az ábrán jól látszik, hogy 30 millió/hetes bevétel fölött 15 NB1-es klub van (első osztályú klubok 68%-a) míg másodosztályú klub csak 4 db van (másodosztályú klubok 5%-a) melyből kettő fel is jutott tavaly. A másodosztályú klubok többsége 15 és 30 millió között kap. Viszont ez is már kétszeres differencia, ami óriási.

1.      Tirpák Terminators (feljutott)             47 225 872

2.      Csepel SC (feljutott)                           37 327 961

3.      Fila Brasileiro Team                            31 669 731

4.      Zuglói Farkasok                                  30 035 171

A másodosztályban mindössze 2 együttes maradt idénre, aki 30 millió/hét felett gazdálkodhat. Érdemes rápillantani közben az NB1 átlagos bevételére, ami 35 millió/hét (tegyük hozzá, hogy ebbe sokat számít a pár pozitívba kilógó adat). De így is kijelenthető, hogy nehéz már elérni a másodosztályban azokat a pénzeket, amelyekből az NB1-ben gazdálkodnak, viszont nem lehetetlen!

Végül tekintsünk egy pillantást a 3. osztályból feljutókra.

I.       Estone Villans FC                    29 938 578

II.      Mofém SE                              20 853 486

III.     Bayern Kids                            20 514 918

Ők hárman kapnak idén feljutóként 20 milliónál többet. Estone Villans FC bevétele igencsak szép, majdnem NB1-es szintű. Ilyen szponzori bevételekkel megvetheti a lábát könnyedén a II. osztályban és akár van út felfelé. 

Tehát végül akkor lássuk a másodosztály bevételeit táblázatos formában is.

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja.

 

Köszönöm szépen a lehetőséget! Remélem többeknek hasznos információkkal szolgált a cikk. Ha bárkinek kérdése van a cikkel kapcsolatban, nyugodtan írjon.

Sok sikert mindenkinek az új szezonra!

Bizsu

 





Artikkelin luokitus: Huono - Normaali - Loistava     Yksittäiset katsojat: 246

Jaa Facebookissa   Jaa Twitterissä   Jaa MySpacessa