Praznik rada...
Meso je napacano, čekaju se prijatelji da krenemo pravac Jarun ili neki parkić na osami gdje se može u miru, bez ometanja državnih službenika u svijetloplavim košuljama, popeći malo prije spomenutog napacanog meseka, popiti par litrica zlatne tekućine i jednostavno uživati. A zašto? Pa zato jer je to takav lijepi i krasni običaj, koji je zaživio od davnih dana. A što stoji u pozadini ovog slavlja?
Prvog svibnja 1886. godine održale su se velike radničke demonstracije 40 000 ljudi u Chicagu. Tog dana je u sukobima s policijom poginulo više od dvije stotine radnika, a osmero ih je osuđeno na smrt. Kasnije su petorica i pogubljena, dok su trojica ostali na doživotnoj robiji. Što su nam donijele te demonstracije osim praznika? E pa glavni zahtjev radnika su bile tri osmice: osam sati odmora, osam sati kulturnog obrazovanja i osam sati rada, koje je do današnjeg dana postalo svjetski standard radnog vremena po jednom radnom danu.
Prvi put se kao međunarodni praznik obilježio 1889. godine, a u Hrvatskoj već 1890. i to upravo u Maksimiru, tradicija koja još i danas živi. U 20.stoljeću se etablirao kao anarhistički i socijalistički blagdan te je postao međunarodno slavlje socijalnih i ekonomskih uspjeha radničke klase.
U nedavnoj povijesti se dogodilo još nekoliko upečatljivih događaja vezanih uz današnji datum.
Jedan od njih je zasigurno i vojno redarstvena akcija Bljesak hrvatske vojske i specijalne policije. Započela je 1.svibnja 1995.godine, a njome je u samo 31 sat oslobođeno 500 kvadratnih kilometara teritorija zapadne Slavonije okupiranog od strane srpskih agresora. Više informacija o ovom munjevitom i taktički odlično smišljenom podvigu možete pročitati ovdje , i pogledati kratki video. Mogao bih još stotine redova članka napisati o ovoj stvari, ali sam vas odlučio uputiti na kvalitetni i povijesno utemeljeni članak koji će sve to vjerojatno bolje predstaviti i dočarati.
Sad malo i o jednom tužnom događaju koji se dogodio na današnji dan. 1994. godine je na Velikoj nagradi San Marina, na zavoju Tamburello, vodeći utrku život izgubio Ayrton Senna, jedan od najboljih vozača svih vremena. Trostruki svjetski prvak u formuli 1 i mnogobrojnim naslovima u nižim kategorijama. Sve do 2006. godine je držao i rekord po broju pole-positiona, njih čak 65.
Dan prije tragedije koja je zavila u crno milijune fanova diljem svijeta, na gotovo istom mjestu je život izgubio austrijski vozač Roland Ratzenberger. Također je malo poznata činjenica da je Senna u svom bolidu imao Ratzenbergerovu zastavu koju je mislio razviti njemu u čast. Senna je bio veliki čovjek i na stazi i izvan nje, što vjerno dokazuje događaj kada je francuski vozač Erik Comas doživio nesreću na stazi 1992.godine. Senna je zaustavio svoj bolid, dotrčao do bolida i onesviještenog vozača, ugasio bolid, imobilizirao mu vrat te ga vjerojatno spasio od sigurne smrti. Više možete pogledati ovdje.
Toliko za danas, do idućeg pisanja!
Jaa Facebookissa Jaa Twitterissä Jaa MySpacessa