Sjećanja na velikane vol. 4. (Pele)
Punim imenom Edison Arantes do Nascimento a puno poznatiji po svome nadimku Pelé rođen je u Três Corações, Brazil, 23. listopada 1940. godine.Kao i većina nogometaša u Brazilu rođen je u siromaštvu, svoj nadimak je najvjerovatnije dobio od brazilske riječi palado što znači bosonog ili pak dvorište po lokalnom dijalektu.Njegov otac Joao Ramos do Nascimento također je bio nogometaš poznatiji pod imenom Dondinho. S 11 godina uočio ga je umirovljeni brazilski nogometaš Waldemar de Brito, nazvao je upravu kluba Santos (Santos Futebol Clube) iz São Pauloa, koji su Peléa onda angažirali za plaću od 6 cruseira.
Sa 16 godina Santosov trener ga ubacuje u prvu momčad i već na prvoj utakmici zabija gol.O nadarenom mladiću glasine su se proširile i brazilski izbornik Silvio Pirila ga je pozvao na utakmicu protiv Argentine u Rio de Janeiru. Pelé je odmah osvojio navijače pogotkom i atraktivnim potezima. te godine je Pele za Santos dao 58 pogodaka i dobio poziv za Svjetsko prvenstvo 1958. godine u Švedskoj. Imao je samo 17 godina i postao je najmlađi svjetski prvak u nogometu. Napomenimo da je svojom koordinacijom i brzinom odskako od prosjeka, informativno 100 m bi pretrčao za 11 sekundi, skakao je 650 cm u dalj i 180 cm u vis. Tijekom dugogodišnje karijere u Santosu dao je 1087 pogodaka u 1120 utakmica što je fascinantno, dok je za NY Cosmos dao 37 pogodaka u 64 nastupa. Najveći strijelac Brazila te trostruki svjetski prvak upisao je 77 golova u 92 nastupa za svete boje Brazila te je postao " O Rei Pele" što u prijevodu znači Kralj Pele
U svojoj zemlji ovaj nogometaš je ikona i nacionalni heroj o čemu svjedoče brojna priznanja i nagrade .Uz Diega Maradonu smatra se najboljim nogometašem u povijesti nogometa, kojim ga je 1999. godine proglasila FIFA. Usto, Međunarodni olimpijski odbor, nakon glasovanja provedenog po nacionalnim olimpijskim odborima, u prosincu 1999. proglasio ga je jednim od pet najboljih sportaša 20. stoljeća (uz njega tu su još bili Carl Lewis, Muhammad Ali, Michael Jordan i Mark Spitz), dodijelivši mu nagradu službenog glasila MOO-a, "Olimpic Review", i diplomu.
Jaa Facebookissa Jaa Twitterissä Jaa MySpacessa