Očima expertů - Jak vybrat hokejovou sestavu a taktiku
Vážení čtenáři,
v nedávných dnech byli někteří manažeři naší české komunity vyzpovídáni manažerem PwPietrem pro slovenskou verzi PP Magezínu. PwPietro s nimi diskutoval o tom, jak kdo z nich tvoří hokejovou sestavu. Jako autor článku navíc souhlasil, abychom téma jeho článku přetiskli i v našem českém vydání Magazínu. Všechny respondenty, kteří se na tvorbě článku původně podíleli, jsem požádal ještě o jedno setkání v naší redakci, kde jsme si nad rámec původního PwPietrova článku o tvorbě hokejové sestavy popovídali ještě o volbě vhodné taktiky a protitaktiky.
Keď chcete byť najlepší, treba sa učiť od najlepších! Oslovil som teda najúspešnejších československých manažérov, aby mi zodpovedali otázky týkajúce sa tejto problematiky. Najskôr si ich predstavme:
- Emzet - Štvornásobný majster SR (s19, s22, s24 a s25), Šesťnásobný víťaz Národného pohára (s20, s21, s22, s23, s24 a s25), Víťaz Pohára víťazov pohárov (s22 a s24), Finalista Ligy majstrov (s25), Zlato z MS U18 (s25), Striebro z MS U18 (s12), Bronz z MS U18 (s23), Striebro z MS U20 (s27)
- Kalores - Zlato z MS (s22, s23 a s24), Bronz z MS (s21), Zlato z MS U18 (s27)
- Robin Archer - Vicemajster ČR (s24), Víťaz Národného pohára (s6, s26 a s27)
- Standa83 - Dvanásťnásobný majster ČR (s14, s15, s18, s19, s20, s21, s22, s23, s24, s25, s26 a s27), Deväťnásobný víťaz Národného pohára (s10, s15, s16, s17, s18, s20, s23, s24 a s25), 4. miesto v PVP (s13), Zlato z MS (s5 a s22), Striebro z MS U20 (s16), Bronz z MS U20 (s12 a s20, Striebro z MS U18 (s19)
- mareckoSVK - Zlato z MS U18 (s26)
Volba sestavy a taktiky očima expertů
PwPIETRO: Aký je tvoj koncept skladanie zostavy? Dávaš tých najlepších hráčov do prvej formáciealebo sa to snažíš vyvážiť?
Emzet: Teraz mám iné priority (a tým aj iné kritériá) než väčšina manažérov. Takže, čo sa skladania zostavy týka, moje odpovede treba rozumieť v minulom čase - keď ma výsledky ešte zaujímali. Prípadne ako odpovede repretrénera. Čo sa týka útoku, tak tam dávam najlepších do prvej formácie, zvyšných najlepších do druhej, atď. S obrancami je to trocha komplikovanejšie. Záleží to od času formácií na ľade. Pri bežných zápasoch (keď sa hrajú približne rovnaké časy) sa snažím obranu rozdeliť rovnomerne do všetkých formácií, ak počítam s prípadným stiahnutím na 3 päťky, tak štvrtú obranu dávam slabšiu. Ak ide o dôležitý zápas, ktorý chcem za každú cenu vyhrať, napr. rozhodujúci zápas PO (hrajú časy napr. 40/40/20), vtedy sa samozrejme dáva najlepším hráčom (teda aj naj obrancom) čo najviac času na ľade.
Kalores: Ahoj, díky za pozvání do redakce. Při skládání se sestavou pracuji ve dvou rovinách. Rozlišuji, když hraji běžné ligové zápasy v základní části a když hraji zápasy play off nebo MS. Na přátelské nebo turnajové zápasy teď vůbec nemyslím, tam se kromě sehranosti hráčů a taktik nezabývám vůbec ničím. V běžných ligových zápasech v průběhu ZČ se snažím sílu jednotlivých formací trochu vyvažovat. Ne nějak striktně, ale alespoň částečně to míchám. V sestavě mi nastupují i velmi mladí hráči, k nimž do formace přidávám ty zkušenější tak, aby síly jednotlivých formací byly přibližně stejné. Rozdíl nastává v play off nebo na MS. Tam jde vždy o výsledek a jelikož mám ve zvyku v případě špatného průběžného stavu třeba už po první třetině stáhnout hru jen na 3 pětky s upraveným icetimem, nasazuji vždy největší sílu do první pětky. Ve čtvrté pětce tedy v těchto soutěžích nastupují v mých týmech ti nejslabší hráči ze základní sestavy, aby se v případě přechodu na tři pětky síla týmu zvýšila co nejvíce a my neposadili na lavičku některého z nejlepších hráčů.
Robin Archer: Zdravím Tebe i čitatele Magazínu. Vždycky jsem se snažil na Hokeji PPM postavit čtyři prakticky rovnocenné útoky a k nim vyrovnané i obrany. Myslím si, že nemá smysl nechávat jeden útok oslabený a místo toho mít třeba dva útoky napěchované drtivou silou. Sledoval jsem i opačný postoj a zjistil, že ten čtvrtý slabší útok paradoxně zas tak často nepropadá. Výsledky se stejně v důsledku losují, a to na základě něčeho, jako je kvalifikovaný odhad, takže se přikláním k názoru, že je prakticky jedno, jak to postavíme. Nejlepší hráče (nejzkušenější) dávám do speciálních formací, tam ta jejich síla aspoň malinko cítit je.
Standa83: Dávám nejlepší hráče do jedné formace. Do druhé další nejlepší atd. Lépe se mi pak pracuje s icetimy, pokud chci pošetřit lepší hráče nebo naopak na soupeře víc zatlačit.
mareckoSVK: Môj koncept je jednoduchý a myslím, že ho využíva veľa manažérov. Stále si urobím zoznam hráčov, ktorých zoradím od najlepšieho po najhoršieho. Potom ich postupne začnem priraďovať do jednotlivých formácii. Po niekoľkých zápasoch pozriem na formácie a ak je nejaká lepšia, ako tá pred ňou, tak urobím menšie zmeny v zostave. Stále sa snažím, aby najlepší hráči bol v prvej a najhorší v poslednej formácií.
PwPIETRO: Všímaš si pri výbere krídel aj ich nahrávku?
Emzet: Nahrávku u krídel neriešim. Je to zbytočné plytvanie tréningom.
Kalores: Vím, že někteří manažeři nahrávku u křídel zohledňují, já ne. V diskusích s nimi čtu, že je výhoda mít v každé pětce alespoň jedno křídlo s alespoň částečně trénovanou nahrávkou. Vzpomínám si, že když jsem poprvé nastoupil k české seniorce, měl jsem v kádru hráče Jiřího Benáčka. Postupem času mu jeho klubový manažer vytrénoval nahrávku na úroveň skoro 30 procent hlavního atributu. Tehdy měl hlavní atribut nějakých 730, nahrávku přes 200. Stal se pro mě hokejovým mutantem.(smích) V sestavě v reprezentaci jsem měl i několik dalších křídel s trénovanou nahrávkou, naštěstí už nikdo z nich nedosáhl Benáčkova mutantství. (smích) Benáčka jsem z kádru reprezentace později vyřadil, ostatní jsem si tam nechal a hrál s nimi. Zda to má pro výsledek zápasu nějaký pozitivní vliv, dodnes nevím. Považuji to jen za určité nadstavby a dohady některých manažerů. Nejsem striktně proti nahrávce, ale musí to být v omezené míře, aby na tom netratili atributy nutné pro křídlo. V mém klubu nahrávku netrénuji nikdy, v reprezentaci ji u několika hráčů toleruji.
Robin Archer: Nemyslím, že by jediný parametr hráče hrál jakkoli důležitou roli. U hráčů má obrovský vliv zkušenost, hlavně u gólmanů, dokonce daleko vyšší, než vytrénovanost. Pak je dlouhá pauza a pat teprve následuje vytrénovanost a sehranost. Potom další dlouhááááá pauza a pak možná jednotlivé parametry hráče, ale už s minimálním sledovatelným efektem.
Standa83: Ano, ale nemám rád nahrávku převáženu. Pokud ji trénuji sám, tak spíš jen symbolicky, tak do výše 10% z hlavního atributu. To ale neznamená, že v týmu a do repre sem nebral hráče s větší nahrávkou. Pár takových hráčů do sestavy se může hodit.
mareckoSVK: Ani nie. Nahrávku má center a u krídlach ju vôbec netrénujem. Pozrel som si štatistiky a krídla majú mnoho asistencií. Nemám žiadneho takého, ktorý je na tom nejako zle. Úspešnosť presiloviek však mám horšiu a tam by tá nahrávka možno trocha zavážila. Musím to však vyskúšať.
PwPIETRO: Aké máš kritériá na obrancov, čo sa týka strely a techniky?
Emzet: Strela u obrancov je ten istý prípad, ako nahrávka u krídel. zbytočné plytvanie tréningom. (úsměv)
Techniku obrancov mám rád vysokú, ale prispôsobujem ju podľa kvalít hráča. Používam nasledovný vzorec: (qT/((2*qO+qN+qA)/4)*100. Potom je pomer 200/100/výsledok vzorca/100. Mám rád techniku trénovanú v rozmedzí 80-100% agresivity.
Kalores: Technika u beků je nutná, tam je to bez debat. Pro ty, kdo nevěří, ať se podívají na reporty zápasů týmů, které techniku svým obráncům netrénují a týmů, které ji trénují. Poměr vyloučení hráčů je v takovém srovnání výrazný. Někteří mohou namítat, že jsou ale v mnoha případech vylučovaní útočníci, kteří mají techniku trénovanou. Ano, mohou, a často skutečně jsou. Vnímám to ale tak, že přepočet skutečně reflektuje na to, zda mají obránci techniku trénovanou a to, zda dojde k vyloučení obránce nebo útočníka, je už jen taková omáčka. Prostě ten poměr techniky tam je systémem vyhodnocen jako důvodný k tomu, aby k vyloučení některého hráče došlo.
Techniku u obránců trénuji přitom v různém rozsahu. U hráčů, kteří mají vysokou kvalitu techniky, ji trénuji na 50 procent hlavního atributu. U obránců, kteří mají kvalitu třeba jen 70, ji úměrně snižuji třeba až na hranici nějakých 40 procent.
Pokud jde o střelu, tu trénuji svým obráncům jen výjimečně v případě, že má kvalitu střely velmi vysokou. Pokud ji některému obránci trénuji, pak úměrně snížím trénink techniky, abych moc neplýtval tréninkem. Vím, že i střela obránců se započítává v reportu do hodnoty Střelby každé z pětek, potažmo potom do hodnoty celého týmu, ale obránce má prostě primárně umět bránit a střelba je pro mě jen nadstavba. (úsměv)
Robin Archer: Kdysi jsem se snažil při nákupu zajistit obránce s nějakou střelou, aspoň 200 a dlouhodoběji sledoval, zda to má nějaký vliv. Nemělo, kolikrát v sezóně dávali více gólů obránci se střelou 40, než těch 200. Aktuálně mám v obraně jen a jen superzkušené děduchy nad hrobem a ti nejzkušenější přispívají bodově dost pravidelně, kdyby jen asistencemi. Závěr: při nákupu bych si dnes raději připlatil za zkušenost, než za střelu. (úsměv)
Standa83: Techniku mám rád na podobné úrovni vedlejších atributů. Střela je pro mě bezpředmětná. Pokud budu mít dva obránce, jeden obránce bude na hlavních atributech horší o 20, ale bude mít střelu lepší o 100, tak radši vezmu toho co je lepší na hlavních atributech. Zastáván názor, že obránce má primárně bránit a útočníkům se nemá plést do jejich práce. Vyšší střela u obránce nikdy výrazně vstřelených gólů navíc, ale špatně trénovaný obránce spoustě gólů nezabrání.
mareckoSVK: Čo sa týka strely, to je u mojich obrancov rôzne. Záleží, aká je priemerná kvalita atribútu. Ak je nižšia, tak aj strelu trénujú obrancovia menej, ak je vyššia, tak jej majú v tréningu viac. Strelu trénujú od 10% do 30% k hlavnému atribútu. Dlhodobo sledujem koľko gólov dajú jednotliví obrancovia a pri takomto pomere nie je rozdiel v počte strelených gólov medzi nimi. Technika je nastavená na 40% k hlavnému atribútu. Niekde som čítal, aby bola na 50% a niekto ju zas netrénuje vôbec. Ja som sa rozhodol na takom pomere a počet trestných minút alebo bodovanie +/- nemajú zlé.
PwPIETRO: Potrebujú vysokú strelu aj hráči štvrtej formácie, prípadne hráči tretej, ktorí chodia na oslabenia?
Emzet: Netrénujem hráčov podľa toho, kto bude hrať v štvrtej formácii. Každému útočníkovi trénujem strelu podľa rovnakých zásad. Ak má hráč slabšiu kvalitu streľby, tak mu tú strelu trénujem v menšom pomere. To však neznamená, že sa automaticky uplatní len v 4. formácii. Strelu považujem za rovnocennú k hlavnému atribútu (za podmienky, že vedľajšie sú v pomere). Táto rovnocennosť sa získavaním skúseností mierne posúva na stranu hl. atribútu - keďže skúsenosti na strelu nemajú vplyv. Takže do štvrtej formácie sa dostávajú hráči podľa toho, že sa nevošli do prednejších línií, nie skrz výšky strely. Na oslabenia chodia hráči podľa schopnosti brániť, strela ma v takom prípade zaujíma až treťorado.
Kalores: Já ji trénuji rozhodně všem. Hraji s mladými hráči. Mám v týmu hráče, kterým je od 17 do 23 let. Starší a kvalitnější hrají v prvních pětkách tak, jak jsem psal v úvodu. Ti mladší je jednou v prvních pětkách nahradí. Že je hráč v mém týmu v jedné sezoně ve 4. pětce, neznamená, že tam bude i v té příští. Čas od času se rozhodnu některého z hráčů v hierarchii nad tím ze 4. pětky zpeněžit, pak potřebuji okamžitou náhradu. Všichni trénují střelu ve stejném poměru k hlavnímu atributu.
Robin Archer: Podle mě v oslabení střela nehraje vůbec žádnou roli, ani kdyby v oslabení padalo více gólů, než padá. Gól na PPM nedává útočník, ani obránce, gól na PPM dostává gólman. Z tohoto pohledu je střela sice velmi důležitá pro kvalifikovaný odhad zápasu, ovšem její velikost je druhotná oproti dnu "D", který má konkrétní gólman. Na oslabení je nutné poslat nejzkušenější hráče s maximálními parametry vytrénovanosti, tohle vliv na výsledek skoro jistě má.
Standa83: Čtvrtou lajnu se snažím stavět z mladších hráčů a ty trénuji cca stejně jako ostatní hráče. Až jednou povýší do prvních formací, tak je nechci mít zkažený. Rozdíly v tréninku jsou spíš kvůli lepším/horším kvalitám jednotlivých atributů.
Na oslabení nedávám hráče třetí formace. Snažím se tam postavit to nejlepší co mám.
mareckoSVK: Každý jeden útočník u mňa trénuje strelu v pomere minimálne 50% k hlavnému atribútu. Na oslabenia chodia poväčšine hráči z prvých dvoch pätiek. Nesústreďujem sa špeciálne na oslabenia. Mám odskúšané, že ak mám dobrého brankára, aj gólov padá menej. Na oslabenia dávam len to najlepšie čo mám.
PwPIETRO: Na základe čoho vyberáš hráčov pre špeciálne formácie na presilovku a oslabenia?
Emzet: Na presilovky väčšinou chodím s troma obrancami - čiže v jednej formácii mám len jedného obrancu a štyroch útočníkov. Chodia tam samozrejme tí naj útočníci a naj obrancovia. Vo svojich "hviezdnych" časoch som mával jedného útočníka, ktorý sa narodil, ako obranca a sem tam som mu trocha potrénoval aj obranné atribúty. Ten chodieval miesto jedného obrancu v presilovkách. Do oslabení dávam naj obrancov a útočníkov, ktorí majú nejakú obranu - ak takí nie sú, tak naj útočníkov.
Kalores: Odpověď na tuhle otázku si zvláště rádi přečtou někteří čeští manažeři jako jilas13 nebo marbud. (smích) Ale nemůžu je o to ochudit, vždyť oni na to čekají. (smích) Od doby, kdy jsem s nimi spolupracoval v reprezentacích, už o mně vědí své. (smích) V zápasech, v nichž jde o hodně, respektuji jediné, a to je matematika. Říkám tomu systém jedniček a nul, na ničem jiném systém PPM stejně nefunguje. Je jedno, jestli do první pětky, na přesilovku či oslabení postavím na křídlo Vintrlíka nebo v případě slovenské reprezentace Capcaru nebo hráče čtvrté pětky. Při skládání sestavy na další zápas neřeším, jak se kdo jmenuje, ale jakými hodnotami přispěje do co nejvyšší hodnoty reportu. V kombinaci s jeho úbytkem energie tak zohledňuji, kdo je matematicky na danou pozici skutečně tím nejlepším hráčem. Tak to je i ve speciálkách. Na začátku sezony mám postavené nějaké přesilovky, ale když vidím, že matematicky mi tam najednou vycházejí jiní hráči, jdou na ně jiní. Vybavuje se mi teď třeba finále MS ve 22. sezoně. Čtvrtfinále a semifinále odchytala jasná česká jednička Milan Hilšer. Těsně před finále mi najednou při počítání vyšlo, že úbytkem energie se Milan vyšťavil natolik, že v reportu se jako silnější projeví naše dvojka Jarda Svátek. A tak ve finále nastoupil on. (úsměv)
Robin Archer: Zkušenosti a vytrénovanost, speciální formace obsazuji výhradně jen podle tohoto.
Standa83: Hraji klasiku, tedy vždy s dvěma obránci. Nedávám nikdy útočníka nebo obránce navíc. Jinak nic vyjímečnýho. Rozdíly v atributech jsou někdy tak veliké, že stejně musím stavět to nejlepší, co mám, tedy jen první dvě lajny.
mareckoSVK: Na základe ničoho. Poväčšine ju hrajú hráči prvých pätiek. Tu som ešte neskúšal nejaké špeciálne formácie. Pri pozretí štatistík, tak stále patrím medzi lepších v oslabeniach.
PwPIETRO: Je podľa teba dôležité, aby si každý hráč z prvých troch formácií zahral aspoň v jednej špeciálnej formácii?
Emzet: Vôbec, ako ťa to napadlo? (smích)
Kalores: S ohledem na to, co jsem psal v minulé otázce, odpovím, že není. Speciálky hrají ti aktuálně nejlepší. Nemám problém ty hráče pravidelně střídat a měnit na každý zápas. A stejně tak nemám problém je tam nechat klidně celou sezonu, pokud jsou i v jejím závěru ti opravdu nejlepší.
Robin Archer: Ne, podle mě to důležité opravdu není, pokud nám jde o výsledky, a to co nejlepší. Speciální formace hrají prostě v mém týmu výhradně "hranaté a těžké bedny" a ostatní počkají, až jimi budou jednou taky, tedy až ty aktuální "bedny" trefí šlak a oni budou na jejich místě.
Standa83: Viz výše, není potřeba. Záleží jen na tom, jak moc chci šetřit energii nejleším hráčům...
mareckoSVK: Podľa mňa nie. Nerobím špeciálne formácie. Ak sa hráč prebojuje do prvých dvoch pätiek tak aj hrá oslabenia alebo presilovky. Možno by stálo za pokus vyskúšať dať na miesto obrancu nejakého útočníka. To si však nechám na ďalšiu sezónu.
PwPIETRO: Má podľa teba nejaký vplyv na zápas výber kapitána? Ak áno, podľa akých kritérií ho vyberáš?
Emzet: Kapitán má samozrejme svoj vplyv. Kapitánska páska zvyšuje útok i obranu hráča ktorý ju nosí o 20%, čo rozhodne nie je zanedbateľná položka. Tým samozrejme zvyšuje aj silu formácie v ktorej hrá. Kapitána vyberám väčšinou toho naj útočníka (tu teraz neberiem do úvahy strelu hráča, lebo na tú to vplyv nemá). Niekedy, keď mám zraneného dôležitého obrancu, a potrebujem podporiť silu obrany v niektorej formácii, tak dám kapitánsku pásku obrancovi. Aby bolo kapitánske Céčko čo najviac využité, oplatí sa ju dať hráčovi vo formácii, ktorá odohrá najviac času.
Kalores: Ano, samozřejmě. Kapitán má při výpočtu síly pětky, v níž hraje, výhodu v tom, že je v nějakém poměru (nevím přesně, jak vysoký ten poměr je) navýšený jeho osobní podíl na reportu celé pětky. Prostě a jednoduše kapitánova síla je tím Céčkem na hrudi navyšována. Z toho důvodu je nejvýhodnější, aby byl kapitánem vždy ten nejlepší hráč týmu. Nejlepší ne podle CZ, ale podle celého toho výpočtu v kombinaci s jeho zkušenostmi a sehraností. Pro jednotlivé zápasy si už jen vybírám, jestli potřebuji navýšit sílu útoku nebo obrany a podle toho volím kapitánem buď někoho z útočníků nebo obránců.
Robin Archer: Nevím jak ve fotbale, ale v hokeji tam něco k dobru kapitán má. U mě to byl vždycky nejnabušenější centr, především s ohledem na buly a domnívám se, že nějaký vliv to má i v zápase, dokonce i v přesilovkách a oslabovkách. Nakonec nic to nestojí, jen toho nejlepšího jmenujeme kápem a pak ho postavíme všude, kde to může mít vliv a děj se vůle Boží...
Standa83: Už z návodu plyne, že kapitán má vliv. Jen nevím, jak má vliv na zápasový výpočet. Moc o tom nepřemýšlím, kapitánem je můj nejlepší hráč. Pokud má nejlepšší hráč nízkí icetime, tak pak by měl být kapitán hráč z formace s vysokým icetimem. Samozřejmě by takový hráč měl hrát i PP/PK.
mareckoSVK: Neviem. Doteraz som to neriešil a ani sa nad tým nezamýšľal. Kapitán je v mojom týme stále najslávnejší a najlepší útočník. Prvý asistent je najlepší obranca a druhý asistent je opäť útočník. Tak to zvyknem vyberať.
PwPIETRO: Podľa čoho vyberáš hráčov na samostatné nájazdy?
Emzet: Vyberám tých naj útočníkov podľa hlavného atribútu, strely, skúseností, zohratosti a SE (úsměv). Rovnako, ako do prvej formácie, čiže väčšinou idú na nájazdy útočníci z prvej formácie, prípadne krídlo z druhej, ak sa kvôli spôsobu držania hokejky nedostal do prvej.
Kalores: Střelce nájezdů volím podle kombinace jejich střelby a techniky. I ta má podle mě na úspěšném provedení nájezdu vysoký vliv.
Robin Archer: Zkušenost, na druhém místě vytrénovanost hlavních ke dvěma vedlejším, pak u útočníků střelba a obránců technika. Až nakonec je něco, jako celkový dojem, například je-li reprezentant a jak dlouho ještě asi bude, nebo zda jím může být výhledově, za jakou zemi reprezentuje, tedy zda má šanci hrát v repre pravidelně atd.
Standa83: Střela, technika, zkušenost. Vzhledem k tomu, že hráče trénuji podobným poměrem, tak to jsou mí tři nejlepší útočníci.
mareckoSVK: Na nájazdy dávam útočníkov s najlepšou strelou a technikou. Keď som si pozrel spätne štatistiky, tak zápasy, ktoré som v riadnom hracom čase remizoval skončili výhrou, takže nájazdy končia častejšie úspešnejšie.
PwPIETRO: Čo sa týka brankára, si za jasnú jednotku alebo rovnomerné točenie dvoch brankárov? Alebo dokonca troch?
Emzet: Obe varianty majú svoje +/-. Väčšinou som mal jedného brankára o niečo lepšieho, ako druhého, ale keďže som hrával NP až do konca a medzinárodný pohár tiež dosť ďaleko, tak som ich musel striedať, aby nepošli od únavy. Dávať skúsenosti len jednému tiež nie je bohviečo pre toho druhého. Dobré riešenie asi neexistuje.
Kalores: Brankáře točím. Viz ta vzpomínka na výměnu pořadí brankářů těsně před finálovým zápasem MS. Když mám v klubu zvolenou jasnou jedničku, která odchytá celou sezonu, vlivem úbytku energie už v případě, že dvojka není výrazně slabší, být jedničkou v play off nemusí. Tam se to navíc pere často na VV a síla jedničky tak rychle ubývá. Na MS točím ze stejného důvodu dokonce všechny tři brankáře.
Robin Archer: Tak tady budu mluvit ze své nejlepší zkušenosti. Proti tzv. Brankářskému dni (řekněme čarodějnici Enef) toho zase tolik neuděláme, ovšem mít dva solidní gólmany (tři netřeba, k těm dvěma jen máme nějakého junka) a nastavit rozumně střídání je podle mě aspoň nějaké opatření, i když si myslím, že jeho účinnost se nedá ani přibližně odhadnout. Právě v brance se odehrává ten "náhodný dopočet" losu oproti zápasovému reportu. Výsledek je 1:2, na střely je to 52:11 (což odpovídá i síle soupeřů) a brankař domácích bude zítra celý den o hladu a ještě ho přivážeme k topení hodně silným řetězem a zatopíme, že. No a report to dokonale dopočte, prostě jeden gólman zazáří a druhý hrubě zhasne (říká mouře a vážně Návod ke hře) ...a jinak je vše naprosto v ólrajtu...
Ono přepočítat skutečné parametry dvou týmů při tak ohromném množství dat by bylo zhola nemožné, takto se prostě jen spočtou reporty "k něčemu" (co ovšem dokonale koresponduje s Gausovou křivkou, kde podivné výsledky jsou právě těmi krajními místy oné křivky). Ovšem spočítáno je to přesně na setinu. (úsměv)
Standa83: Jak v klubu, tak repre stačí 2. Obzvlášť v klubu živit třetího golmana je podle mě zbytečně drahej špás. Musím počítat náklady na pořízení, trénink, mzdu. Trojka tolik nechytá, Všichni tři nesbírají expy tak jak by měli. V drtivé většině nechvám nastoupit do zápasu jedničku, dvojka si jde zachytat pokud prohrávám nebo vedu o prá gólů. To mi také zajišťuje bez velkého rizika přijatelné rozdělení vytížení. Pokud se jeden golman zraní, tak chytá jen druhý golman z dvojice. Těch pár zápasů by to měl bez problému zvládnout.
mareckoSVK: Brankárska jednotka je stále najlepší brankár. Ale zvyknem nasadzovať aj dvojku, ak ide o zápas so slabším súperom alebo mi už nejde o niečo dôležité. Takisto brankárska dvojka, prípadne ak mám trojku, hrajú prípravné zápasy. V lige stále točím len dvoch. Všetko je to môj pohľad na hru a netvrdím, že takto to je najlepšie alebo najsprávnejšie. No mne sa s týmto nadarilo na MS U18 a tiež mám každú sezónu progres v lige.
Jak funguje systém taktik a protitaktik?
Jak funguje systém taktik a protitaktik v přesilovkách a oslabeních?
Práce s taktikami a protitaktikami
Kalores: Sleduješ při přípravě na zápas soupeře a díváš se na to, s jakou taktikou hrává?
Emzet: Na začiatok by som rád povedal, že moje odpovede treba rozumieť v minulom čase - keď ma výsledky ešte zaujímaly. Áno, v rámci nastavenia zápasu si pozriem analýzu súpera, je tam takmer všetko podstatné, čo potrebujem k rozhodnutiu. Je to veľmi pohodlné, pomocou analýzy mi nastavenie taktiky zaberie cca. minútu.
Kalores: Záleží na tom, zda v klubu nebo v reprezentaci. Pokud jde o klub, tak v ZČ soupeře sleduji, vždy se podívám, ale jde mi primárně o to, aby mne netrefil on. Takové ty hlavní přípravy a sledování, co soupeř hraje, jak taktiku mění a co od něho můžu očekávat, zaměřuji až na play off. V reprezentaci je to stejné. V přípravě, kdy se hrají jen přátelské zápasy, soupeře nesleduji vůbec, jde mi jen o sehrávání mých hráčů a mých taktik. Na MS přichází samozřejmě doba velkého sledování a přemýšlení. (úsměv) Tam se snažím soupeři nalogovat do hlavy a pořádně se tam porozhlédnout. (smích)
Robin Archer: Ano, pokud zde před zápasem jsem, tak sleduji několik parametrů o soupeři, říkám tomu příprava na zápas. Hlavně, jestli vůbec do hry chodí, jak hrál posledních cca 5 zápasů (taktiky, důležitost, případně nemoci v týmu atd.). Bez toho by tato hra neměla snad ani smysl. V poslední době ale na PPM už tolik času neobětuji a je vidět, že profíci z Extraligy mi to natírají takticky i silově, kde mě potkají. Uvidím kudy dál a jestli vůbec dál. Než něco jen tak šmrdlat, bude lepší si přiznat, že to přestává dávat smysl.
Standa83: Především musím zmnit, že jsem v přípravě strašně polevil. Z lenosti a ztráty motivace. Lize jsem vládl, dlouho jsem měl "jistou" skvělou pozici po ZČ. Proto jsem kolikrát šel do zápasu, aniž bych se podíval na soupeře. I to může být další faktor mého poklesu. Samozřejmě to není hlavní důvod, ale až x-tý v pořadí. Hlavním je to, že nefiguruji na trhu a tým dostatečně neposiluji. Jakmile už ale jde o něco, tedy pro mě důležité zápasy s atraktivními soupeři, play off, NP atd a smaozřejmě vždy MS, taktice soupeře se věnuji vždy. Na MS studuji i styl hry, jakým hrají manažeři soupeřící reprezentace ve svém klubu.
mareckoSVK: Pri príprave na zápas, ak mi to dovolí čas, si stále pozriem analýzu súpera. Ako prvé si pozriem priemerné celkové zručnosti TOP 22 hráčov a to mi napovie, aké šance na výhru mám. Potom prejdem ostatné štatistiky a zastavím sa úplne dole na tabuľke posledné súťažné zápasy, kde si prezriem hlavne štýl hry súpera a dôležitosť, na akej hra. Podľa toho si nastavujem svoju taktiku (taktiky a protitaktiky vyšly už v mnohých článkoch, no aby som ich zbytočne nehľadal, tak ich mám uložené v excely spolu s inými štatistikami a analýzami). Tiež netreba zabúdať ani na taktiky pri presilovkách a oslabeniach.
Kalores: Jak v průběhu sezóny pracuješ s energií hráčů?
Emzet: S energiou som vždy maximálne šetril, pretože sa hral 5x do týždňa súťažný zápas. Takže vyššiu dôležitosť, ako VN, som začal hrať až v PO, aj tam len striedmo. Dnes, keď ma výsledky nezaujímajú, hrám všetko na VV, aby mládež získavala viac skúseností.
Kalores: Rozlišuji, pokud mi jde o úspěch nebo mi o výsledky zase až tolik nejde. Již nějakou sezónu v řadě pracuji s mladšími hráči, v lize mi šlo spíše o záchranu, než že bych mohl uvažovat o play off. Protože je systém nastavený tak, že kdybych prohrál třetinu a hrál přitom na N nebo dokonce VN, byl bych v následujícícm domácícm zápase potrestán sníženou návštěvností, hraji v ZČ vše na normální. To už si musím hodně věřit, abych na soupeře šel s N nebo VN. Zároveň ale v ZČ v žádném případě neplýtvám energii hrou na V nebo VV. Až mi hráči dorostou a já budu mít naději uvažovat o play off, pak v ZČ budu chtít více šetřit, abych to pak mohl v play off pořádně rozbalit a pošetřenou energii využít.
Robin Archer: Hrávám kde to jde i nižší než normální důležitost, pokud cítím, že bych nemusel rupnout, jinak by to bylo drahé prohrát na nízkou a velmi nízkou. Snižuji důležitost v případě, že vedu a protože jsem hrál v posledních sezónách poháry, šetřil jsem, kde se dalo i tam a samozřejmě i v prvních kolech NP. SE je palivem týmu, tou se plýtvat nesmí. Tu a tam venku vypouštím i zápasy PO, kde to šlo. A na konci sezóny si stanovuji priority, někdy jde stranou i pohár třeba na úkor NP, nebo PO ligy.
Standa83: V ZČ u mě nikdo neuvidí například vysokou důležitost a i jen ve vyjímečných případech hraji například na normál. Radši ztratím pár bodů do tabulky než pár bodů energie a tedy nižší výkonnost do důležitých zápasů v závěru sezony. Tato sezona je vyjímkou, ale hraji stabilně na 4 formace s vyrovnanm icetimem a pouze za nepříznivého stavu stáhnu mladý kluky. A jakmile to jde, snižuji důležitost zápasu na VN. Jsem trpělivý, rozvážný, zbytečně energií neplýtvám.
mareckoSVK: Energia hráčov je dôležitým faktorom na ceste za úspechom. Už od prvého ligového zápasu sa snažím šetriť s energiu, aby som v playoff začínal s čo najvyššou energiou. Ako príklad môžem uviesť túto sezónu. Základnú časť som skončil na 12. mieste a v playoff si mi podarilo vybojovať 9. miesto. Určite veľký podiel na tom má aj energia hráčov. Šetrenie energie nie je nejaká veľká veda. Ak hrám proti silnému súperovi, tak väčšinou idem s veľmi nízkou dôležitosťou. Proti slabému súperovi hrám na veľmi nízkej alebo nízkej dôležitosti. Tými, ktoré sú mojimi najväčšími konkurentmi, tak tam to hrám na normálnej dôležitosti. Čím je bližšie playoff a začína sa rysovať umiestnenie, tak aj ta dôležitosť ide hore. Zápasy národného pohára hrám na najnižšej dôležitosti a priateľské zápasy tak isto. Tam navyše hrám len na tri formácie s opačným poradím a prvá formácia oddychuje. V bráne nastupuje brankárska dvojka, ktorú nestriedam. No a s takou taktikou nastupujem do playoff pri energii okolo 80%.
Kalores: V hokeji je jednoznačně zřetelný systém protitaktik. Snažíš se soupeře v některých zápasech trefit?
Emzet: Ani nie, trafená protitaktika mnohokrát vyprodukuje brankársky deň, ktorý oficiálne neexistuje. Väčšinou som si nepotreboval pomáhať trafením protitaktiky. A aj keď by som to bol sem-tam v LM potreboval, tak som sa tomu radšej vyhýbal. Radšej nech vyhrá lepší, než by to mal rozhodnúť dáky brankársky deň.
Kalores: V ZČ občas, jde-li o zápas s některým přímým konkurentem. V play off už s taktikami pracuji mnohem více. Ne ale primárně tak, abych soupeře trefil. Snažím se hrát tak, abych já nebyl dobře a snadno čitelný pro soupeře.
Robin Archer: O hraní protitaktik v hokeji mi ani nejde, snažím se spíš nebýt trefen a protitaktiky hraji spíš v házené.
Standa83: Jak kdy. Sám mám některé taktiky oblíbenější, se kterými se mi daří více. I proto se ne vždy snažím za každou cenu trefit protitaktiku soupeře. Beru ohled i na sehrnaost jednotlivých taktik, a jak jsem i již mínil, take na to, abych byl pro soupeře méně čitelný.
mareckoSVK: Samozrejme, že sa snažím trafiť. Ak vidím, že súper taktiky nemení, tak sa to trafa ľahko a naopak, ak súper taktikami mieša, potom je to už zložitejšie. Snažím sa uvažovať ako súper, alebo si pozriem jeho silu tímu a snažím sa nájsť slabinu, aby som podľa toho vybral taktiku. Zvolenie správnej taktiky prispieva k zvýšeniu šance na úspech.
Kalores: Jak jsi na tom se sehraností jednotlivých taktik? Budeme rádi, když nám prozradíš celkový součet sehraných taktik, popř. když i uvedeš, které rád hraješ.
Emzet: Rád hrám všetky, ale moja obľúbená taktika je tá víťazná. (úsměv) Momentálne mám celkový súčet zohratosti 532, ale to je tým, že to už nesledujem... Mal som už aj viac.
Kalores: Celkový součet všech sehraných taktik mám kolem 500. Pět taktik mám sehraných úplně. Za úplné sehrání přitom považuji taktiku, která má 90+. Na šesté taktice pracujeme, ale jde to pomalu. (úsměv)
Robin Archer: Mám jen dvě na 100% a další dvě jen s několika málo procenty. Není tajemstvím, že hraji hlavně ofenzivní a aktivko, tu a tam i protiútoky a defenzivní. Kousky a normál mi nikdy neseděly.
Standa83: 5 taktik mám na 90-100% a pod dvacítkou mám ještě šestou, neprozradím ale jakou. (úsměv) Aktuální souhrn je +/-500, nebyl by ale problém se dostat o kousek výš.
mareckoSVK: Zohratosť na 100% mám pri aktívnom napádaní. Okolo 90% sa pohybuje normálny a ofenzívny štýl hry. Ostatné taktiky majú okolo 20%. Z toho môžete vidieť, ktoré využívam najviac a mám najradšej. Na druhej strane je to dané aj tým, že brankára aj obranu mám dobrú a tak som využíval viac útočné taktiky. Samozrejme sa snažím zvyšovať zohratosť aj ostatných taktík, ale dlhu dobu som to hrával len na 1-2 taktiky. Pri presilovkách mám na 100% preťaženie, streľbu od modrej na 72% a dáždnik len na 8%. Aktívny obdĺžnik je na 100% pri oslabení, diamant len na 71% a pasívny obdĺžnik 12%. V nasledujúcich sezónach plánujem pokračovať v zohrávaní jednotlivých taktík.
Kalores: Jaký význam dáváš taktikám na přesilovky a oslabení? Střídáš je, nebo hraješ stále to stejné, nebo se dokonce snažíš soupeře trefit?
Emzet: Vplyv špeciálnych taktík je v podstate neodsledovateľný, takže sám neviem, či má význam triafať protitaktiky. Každopádne som si nevšimol, že by trafenie bolo na škodu, takže ak je možnosť, tak triafam, ale neprikladám tomu extra veľký význam.
Kalores: Hra v přesilovce nebo v oslabení může rozhodnout zápas. Kupodivu ale mnohem více než na to, s jakou taktikou do oslabení nastoupíme, lpím na tom, aby všichni hráči měli atributy trénované tak dobře, aby k jejichj vyloučení docházelo co možná nejméně. Taktiky střídám, v play off se jimi určitě snažím do soupeře trefit. Vyplácí se to, důkazem může být report ze zápasu manažera hajnej00T. Podívejte se na jeho skvěle proměněné přesilovky a výsledek zápasu. (smích)
Robin Archer: Význam pro mě taktiky na přesilovky i oslabovky mají a fungují mi, pokud to mohu posoudit, a to asi právě proto, že se tomu nevěnují plně úplně všichni. Postup je stejný, jako při hlídání herních protitaktik. Sleduji, co soupeři hrají a jak to hrají (střídají). Snažím se nebýt trefen a tu a tam se snažím i trefovat. O taktikách Hokej PPM je, veškerá nastavení spolu se sílou týmu vstupují do kvalifikovaného odhadu výsledku, který s jistotou na konečný výsledek vliv má, pokud to nepomrví ta mrcha Enef. Jinými slovy, aktivně hrající manažeři v těchto hrách na PPM mají šanci i se slabšími týmy porážet silnější týmy, méně aktivních manažerů, a to i bez vlivu Enef. Pokud by alespoň toto neplatilo, už dávno by to tu nikdo nehrál...
Standa83: Ve speciálkách trochu zaostávám, extrémní vliv jim nedávám, respetive je nemám tolik nastudované. Znám samozřejmě jejich všeobecně uznávaní protitaktiky, kterých se snažím držet a když mám na to čas a náladu, tak rozklíčovat soupeře, co bude hrát. Někdy se snažím hrát tak, abych soupeře trefil, někdy tak, aby netrefil on mě. Pokaždé jinak.
mareckoSVK: Niekedy pred niekoľkými sezónami som im veľký význam nedával, ale už pracujem aj s nimi. Sledujem ich, ak si pozerám analýzu súpera. Potom sa snažím správne zvoliť protitaktiky a po zápase si pozriem, ako sa mi darilo v oslabeniach alebo koľko presiloviek som dokázal využiť. Napríklad v oslabeniach mi patrilo 7. miesto v lige, čo mi potvrdilo, že venovať trocha času nastaveniu i týchto taktík sa oplatí.
Kalores: Prozradíš nám opět sehranost tvých speciálek?
Emzet: Mával som zohrané všetky blízko 100%. Dali by sa aj na 99-100, ale potom by už neslúžili nám, ale my im. (smích) Tu je screen.
Kalores: Všechny speciálky mám sehrané nad 92 a stále je zvedáme. (úsměv) Proto to jejich pravidelné střídání v přátelských i ligových zápasech.
Robin Archer: Přesilovky i oslabovky mám sehrané vždy dvě na 100% a tu třetí nehrávám vůbec. Hraji Přetížení, Deštník - Aktivko a Diamant. Kupodivu mi nějak viditelněji fungují protitaktiky spíš ve speciálkách.
Standa83: V době odpovědi 293 a 297, takže je beru za sehrané.
mareckoSVK: Zohratosť špeciálnych taktík som uviedol vyššie. Tam nemá žiadnu obľúbenú, ale začal som ich obmieňať v zhľadom na súpera. No a ak je súper slabý tak dám tú, ktorá je najmenej zohratá.
Kalores: Kdy a proč střídáš v průběhu zápasu brankáře? Věříš na nějaký jejich skrytý atribut "sebevědomí", o kterém se občas někdo zmíní?
Emzet: Väčšinou to mám nastavené takto. Pri silnom súperovi som zvykol v prvej tretine meniť až pri 3 góloch. Sebavedomie zrejme naprogramovali, ale či aj funguje...? Skôr nie, ja som si aspoň nevšimol žiadnu zmenu oproti minulosti (kedy to ešte nebolo naprogramované). V hádzanej to viac-menej fungovalo, ale v hokeji skôr nie. Každopádne, ak chytá brankár zle, treba ho vymeniť. Je dosť možné, že aj ten druhý bude chytať zle, ale skúsiť to treba.
Kalores: V mé odpovědi se výrazně projeví, že mám v klubu dva mladé brankáře. Jednomu je 19 let a je to brankář české U20, druhému je 16 a je to doufám jednou brankář pro slovenskou U18. (úsměv) Z důvodu sbírání zkušeností nastupuje mnohem častěji G1, tedy český 19letý brankář Rubín. Slovenský mladík chytá hlavně přátelské zápasy, v lize občas střídá, když už to Rubínovi hodně nevyjde nebo naopak vysoko vedeme.
Robin Archer: Co se brány týká, věřím jen a jen na to, že právě v bráně se v engine hry dopočítává reportový rozdíl mezi silou obou týmů (celým průběhem zápasu) a "dodaným výsledkem", kde překvapení (jednoho na úkor druhého týmu) se jmenuje "brankařský den". Od té doby, co to vím jistě, mám dva solidní gólmany a střídám je po nějakém počtu gólů a někdy i po nějakém čase. Má-li to vliv na proměnnou, to fakt není možné jakkoli ani odhadnout. Žádné "sebevědomí" se mi do toho, co o hře vím jistě, teď už nehodí. Za sebevědomí mohu požadovat v tomto smyslu plnou sehranost gólmanů s týmem.
Standa83: I v reálném životě, a byť jiném sportu, tak jsem brankář. Vím, že sebevědomí hraje velmi důležitou roli, ale s tím je práce na dlouhou dobu. Tady se jedná spíš o "den blbec" a "super štěstí".
Hlavní důvod, proč střídám golmana je úspora jeho energie. Když se vede nebo když se prohrává. V případě vedení doufám, že to dvojka nepohnojí a v případě nepříznivého stavu to beru tak, že to už víc stejně zkazit nemůže. (úsměv) Tenhle systém má samozřejmě smysl pouze v této hře, v reálu to je zbytečné. Díky tomuto střídání, o kterém hovořím, tak si zajišťuji pro mě ideální rozložení zápasové vytíženosti. úspory energie a růst zkušeností u G2.
mareckoSVK: Striedanie brankára mám nastavené po každej tretine, ak prehrávam o 3 góly, alebo percentuálna úspešnosť je nižšia ako 80%. Na nejaký skrytý atribút „sebavedomie“ neverím. Predsa ak brankár chytá skvele, nie je dôvod ho v priebehu zápasu meniť a naopak, ak nedokáže chytiť nič, je normálne, že prenecháva miesto druhému brankárovi. Túto sezónu mi brankárska jednotka 3 krát pukla, kedy bola striedaná už po prvej tretine. No a to je asi všetko, čo by som povedal k týmto otázkam. Ďakujem ti za otázky, veľmi som sa im potešil a s radosťou som na ne odpovedal.
Jaa Facebookissa Jaa Twitterissä Jaa MySpacessa