Predstavljanje sudionika SP-a i malo o povijesti...
Danas sam odlučio da pišem o nadolazećem SP-u u Brazilu ono čisto da predstavim sudionike..i malo vas upoznati o povijesti odigranih Svjetskih Prvenstava..krećemo s povijesti..
Prije osnutka svjetskih prvenstava postojala su brojna druga međunarodna natjecanja. Prva međunarodna utakmica imala je prijateljski karakter, a odigrana je u Glasgowu 1872. godine između domaćina Škotske i Engleske. Na prvu natjecateljsku međunarodnu utakmicu trebalo je čekati do 1884., kada su se u Belfastu susrele Irska i Škotska na prvom izdanju British Championshipa. U tom razdoblju nogomet se izrazito rijetko igrao izvan Velike Britanije i Irske, no ipak nakon što se sama igra razvila i njena popularnost proširila, nogomet je postao demonstracijski sport na Olimpijskim Igrama 1900. i 1904. godine ali ipak medalje nisu bile dodjeljivane. Na Olimpijskim Igrama 1908. godine nogomet je službeno priznat kao dio programa. Nogomet na Olimpijskim Igrama tada je organizirao Engleski nogometni savez, a pravo na nastup imali su samo amateri. Velika Britanija, koju je tada predstavljala engleska reprezentacija, osvojila je naslov olimpijskih pobjednika 1908., a zatim ga obranila 1912. na idućoj Olimpijadi.
Nakon što su Olimpijske Igre nastavile sa praksom dopuštanja nastupa samo amaterima, Sir Thomas Lipton organizira Sir Thomas Lipton Trophy u Torinu 1909. godine. Njegov turnir bio je jedinstven po tome što je nastupao po jedan klub iz svake države koja je dobila pozivnicu za nastup, a taj klub je predstavljao čitavu naciju. Ovaj turnir također u pojedinoj literaturi dobiva naslov prvoga svjetskoga prvenstva. Na njemu su nastupali najelitniji profesionalni klubovi iz Italije, Njemačke i Švicarske, no Engleski nogometni savez odbio je poslati profesionalnu momčad. Lipton je zatim pozvao West Auckland Town F.C., amaterski klub iz Durhama sa svrhom predstavljanja Engleske. Uz to što je West Auckland osvojio taj turnir, uspješno se vratio 1911. godine i obranio naslov, što mu je donijelo trofej na vječno čuvanje, kao što su pravila određivala.
1914. godine, FIFA se složila u priznavanju Olimpijskih Igara kao amaterskog svjetskog prvenstva u nogometu te se prihvatila posla organizacije natjecanja, što je za posljedicu imalo prvo interkontinentalno natjecanje..naime, na Olimpijadi 1920. u belgijskom Antwerpu natjecao se i Egipat uz trinaest europskih momčadi. Zlatne medalje osvojila je domaća reprezentacija Belgije.
No, nakon toga došlo je do višegodišnje dominacije Urugvaja, koji je osvojio naslove na Olimpijskim Igrama 1924. i 1928. godine. Nakon Olimpijade 1928. godine, FIFA je konačno odlučila stvoriti vlastito nogometno natjecanje nezavisno od Olimpijskih Igara. Zbog toga što je već tada bio dvostruki svjetski prvak (od 1924. FIFA je zakoračila u profesionalno razdoblje) i zbog obilježavanja stogodišnjice neovisnosti države, FIFA je proglasila Urugvaj domaćinom prvoga svjetskoga prvenstva.
Prvo Svjetsko Prvenstvo odigrano je daleke 1930. godine..kao što je navedeno u prijašnjem postu..prvi domaćin Svjetskih Prvenstava bio je Urugvaj..ipak kada se saznalo da će Urugvaj biti domaćin prvog SP-a..mnoge europske države su se bunile..jer nisu htjeli slati igrače čak i dva mjeseca prije samog početka prvenstva..ali tadašnji predsjednik FIFA-e Jules Rimet..uspio ja nagovoriti Belgiju, Rumunjsku, Yugoslaviu i Francusku da ipak pošalju svoje reprezentativce..što je poznato kroz medije u tadašnje vrijeme navodno im je FIFA financirala svima put.
Prve dvije utakmice svjetskih prvenstava odigrane su u isto vrijeme. Francuska je nadigrala Meksiko rezultatom 4-1, dok je SAD svladao Belgiju s 3-0. U finalu je domaćin Urugvaj pred 93.000 gledatelja svladao Argentinu rezultatom 4-2 i tako postao prva reprezentacija s naslovom svjetskoga prvaka.
Prvi gol svjetskih prvenstava zabio je Francuz Lucien Laurent.
Problemi koji su zahvaćali rana izdanja svjetskih prvenstava bili su teškoće u prijelazima između kontinenata i rat. Na prvenstvima 1934. i 1938. nijedna južnoamerička država nije htjela nastupiti u Europi zbog već navedenih razloga osim Brazila, koji je bio jedina južnoamerička reprezentacija koja se natjecala na oba turnira. Natjecanja koja su se trebala održati 1942. i 1946. godine otkazana su zbog posljedica koja je izazvao Drugi svjetski rat.
Od 1930. do 1970. pobjedniku prvenstva dodjeljivao se Trofej Julesa Rimeta, a to ime stekao je 1946. po FIFA-inom predsjedniku Julesu Rimetu, osnivaču prvoga svjetskoga prvenstva. Prije toga, trofej se zvao jednostavno Coupe du Monde. Na prvenstvu 1970. godine Brazil je osvojio naslov svjetskih prvaka treći put, što mu je donijelo pravo vječnoga zadržavanja trofeja. No, on je ukraden 1983. godine i do dan danas nitko nema informaciju gdje se nalazi.
Nakon 1970. godine, FIFA koristi ime Trofej svjetskih prvenstava u nogometu, a odmah potom otvara natječaj za dizajniranje novoga trofeja. Među 53 predstavljena modela izabran je onaj Talijana Silvija Gazzanige. Trofej je visok 36 centimetara, izrađen je od 18-karatnoga zlata i teži 6 kilograma. Podloga se sastoji od dva sloja poludragog kamenja, dok su na donjem dijelu ugravirane godine održavanja prvenstava i njihovi pobjednici od 1974. godine do danas. Danas se novi trofej ne povjerava savezima pobjedničkih reprezentacija na vječno čuvanje bez obzira na broj osvojenih prvenstava, nego pobjednik čuva trofej do idućega natjecanja, a nakon vraćanja trofeja dodjeljuje mu se samo replika obložena zlatom na koju ima pravo vječnoga čuvanja. Argentina, Njemačka, Italija i Brazil osvajale su trofeje dva puta, a Francuska jednom.
Kvalifikacije se održavaju od prvenstva 1934. godine. Održavaju se u šest FIFA-inih konfederacija (Afrika, Azija, Karibi te Sjeverna i Srednja Amerika, Južna Amerika, Oceanija, Europa). Broj kvalificiranih momčadi za završno natjecanje određuje FIFA nekoliko godina unaprijed, a kriteriji su objektivni (jačina reprezentacija u konfederaciji), a ponekad i lobiranje konfederacije donese poneko dodatno mjesto.
Proces kvalifikacija započinje gotovo tri godine prije završnoga turnira, a traje preko dvije godine. Format koji se koristi razlikuje se između konfederacija. Najčešće se događa da se dvije reprezentacije (po jedna sa svakoga kontinenta) susretnu u doigravanju za nastup na završnom turniru. Primjer za to je što će pobjednik oceanijskih kvalifikacija igrati protiv pete momčadi azijskih kvalifikacija, a zbog davanja prilike malim oceanijskim reprezentacijama, Australija je prebačena u azijsku konfederaciju. Od 1938. godine domaćin natjecanja automatski se kvalificira za završno natjecanje, a do 2006. godine pobjednik prijašnjega turnira također je imao zajamčeno mjesto na idućem natjecanju, što je značilo da Brazil, pobjednik prvenstva 2002. godine, mora odraditi kvalifikacije za prvenstvo 2006. godine.
Trenutačno se na završnom turniru natječu 32 reprezentacije kroz mjesec dana u državi/državama koje su određene pet do šest godina prije početka toga predviđenoga natjecanja. Igra se u dvije faze: po skupinama, a zatim se ulazi u eliminacijski dio turnira (knockout fazu).
U fazi po skupinama momčadi se natječu u osam skupina koje se sastoje od po četiri momčadi. Skupine se određuju šest mjeseci prije početka završnoga turnira. Osam momčadi postavljeno je za nositelje, uključujući domaćina i ostale reprezentacije koje su po FIFA-inoj računici najviše rangirane. Nositelji su razvrstani u različitim grupama, a ostatak skupina popunjavaju reprezentacije po geografskim kriterijima. Od 1998. godine i prvenstva u Francuskoj FIFA se pobrinula da ni u jednoj skupini ne bude više od dvije europske momčadi..i isto tako da nebude više od jedne momčadi iz ostalih konfederacija.
U svakoj skupini momčadi igraju s preostale tri jednom, što svakoj reprezentaciji osigurava barem tri utakmice na završnom turniru. Posljednje utakmice u skupinama odigravaju se u isto vrijeme tako da se izbjegne možebitno namještanje rezultata ili kalkuliranje. Dvije momčadi s najviše bodova nastavljaju natjecanje utakmicama osmine finala. Od 1994. godine i prvenstva u SAD-u pobjednicima se dodjeljuju tri boda, za neriješeno po jedan bod objema momčadima, a za poraz se ne dobije nijedan bod. Ako dvije momčadi završe s istim brojem bodova, prvi kriterij je gol-razlika, zatim broj postignutih pogodaka, potom međusobni rezultat te dvije reprezentacije, a ako su reprezentacije jednake u svim kriterijima, FIFA održava izvlačenje sa svrhom određivanja koja će reprezentacija biti bolje plasirana.
Eliminacijski dio (knockout faza) započinje nakon što svaka momčad odigra tri utakmice u svojoj skupini. Prve dvije momčadi svake od osam skupina napreduju u osminu finala, u kojoj se sastaju pobjednici skupina protiv drugoplasirane momčadi neke druge skupine. Nakon osmine finala dolazi četvrtfinale, a nastavlja se polufinalima. Borbe za medalje završavaju utakmicom za treće mjesto koje igraju poraženi polufinalisti, te finalom, koje je ujedno i posljednja utakmica turnira.
U svim dosadašnjim prvenstvima 78 reprezentacija se kvalificiralo na barem jednu završnicu svjetskih prvenstava. Od toga je samo dvanaest reprezentacija ušlo u finale, a osam različitih država osvojilo je naslov svjetskih prvaka.
Brazil je najuspješnija reprezentacija s pet osvojenih naslova, a također je jedina momčad koja je nastupila na svim završnicama svjetskih prvenstava. Italija je osvojila četiri naslova uključujući i onaj 2006. godine. Brazil i Italija su jedine dvije reprezentacije koje su osvajale dva naslova svjetskih prvaka za redom (Italija 1934. i 1938., Brazil 1958. i 1962.). Rivalitet ove dvije reprezentacije nastavio se 1970. i 1994. kada su se one sučelile u finalu. Brazil je oba puta pobijedio, a rekordni peti naslov stigao je 2002. godine. Osim toga, Brazil je osvajao naslove prvaka na četiri kontinenta (Europa 1958., Južna Amerika 1962., Sjeverna Amerika 1970. i 1994., Azija 2002.). Jedina momčad osim Brazila koja je osvojila naslov izvan svojega kontinenta bila je Argentina 1986. u Sjevernoj Americi.
Italija, Brazil, Zapadna Njemačka, Argentina i Nizozemska (koja nikada nije osvojila naslov prvaka) jedine su reprezentacije koje su nastupile u dva finala za redom, dok su samo Brazil i Zapadna Njemačka nastupili u čak tri finala za redom (Brazil 1994., 1998., 2002., Zapadna Njemačka 1982., 1986., 1990.). Brazil je pobijedio na dva od ta tri finala izgubivši samo od domaćina Francuske 1998. godine, dok je Zapadna Njemačka osvojila samo posljednje od ta tri finala, ono igrano u Italiji 1990. godine. Od osamnaest finala odigranih do sada na svjetskim prvenstvima, dogodilo se samo dva puta da dvije iste momčadi igraju u finalu (Brazil i Italija 1970. i 1994., Zapadna Njemačka i Argentina 1986. i 1990., što su ujedno jedina dva svjetska prvenstva na kojima se ponovilo isto finale). Nijedno finale do sada nije prošlo bez da je u njemu igrao Brazil, Argentina, (Zapadna) Njemačka ili Italija.
Na kraju svakoga prvenstva nagrađuju se igrači i momčadi sukladno s njihovim ponašanjem i performansama, neovisno o završnom uspjehu na turniru. Na Prvenstvu 2006. godine u Njemačkoj dodijeljeno je šest nagrada:
Aidas-ova Zlatna lopta dodjeljuje se najboljem igraču, a glasuju mediji. Prvi puta je dodijeljena 1982. godine, a odnedavno se dodjeljuju i Srebrna te Brončana lopta za drugog odnosno trećeg najboljeg igrača turnira po mišljenju medija.
Jašinova nagrada dodjeljuje se najboljem vrataru prvenstva, a prvi puta ova nagrada je dodijeljena 1994. godine.
FIFA-in Fair Play Trophy dodjeljuje se najpoštenijoj momčadi od 1978. godine (najčešće se dodjeljuje onoj s najmanje kartona i prekršaja).
FIFA-ina nagrada za najatraktivniju momčad dodjeljuje se od 1994. godine momčadi koja prikazuje najzanimljiviji i prema napadu orijentirani nogomet. Za tu nagradu glasuje čitava javnost.
Gilletteov najbolji mladi igrač nagrada je koja se dodjeljuje tek od 2006. godine, a dodjeljuje se najboljem igraču starosti do 21 godine na početku kalendarske godine.
All-Star momčad sastoji se od najboljih igrača turnira po mišljenju stručnjaka. FIFA određuje All-Star momčad nedugo po završetku turnira, a ovo se priznanje dodjeljuje od 1998. godine.
Najbolji strijelac na dosadašnjih odigranih 19. prvenstava je brazilac Ronaldo..s 15 postignutih pogodaka.
Dosadašnja prvenstva su odigrana u ovim državama..(spominjati će se samo domaćini i osvajači tih prvenstava.)
1930. Domaćin Urugvaj..naslov je osvojio domaćin tj. Urugvaj.
1934. Domaćin Italija..naslov je također osvojio domaćin tj Italija.
1938. Domaćin Francuska..naslov je osvojila Italija.
1950. Domaćin Brazil..naslov je osvojio Urugvaj.
1954. Domaćin Švicarska..naslov je osvojila Zapadna Njemačka.
1958. Domaćin Švedska..naslov je Brazilu.
1962. Domaćin Čile..naslov je pripao također Brazilu. (koji je tada uz Italiju i Urugvaj postao još jedna država s dva osvojena prvenstva)
1966. Domaćin Engleska..naslov je pripao domaćinima tj. Englezima.
1970. Domaćin Meksiko..naslov je pripao Brazilu (koji su tada postali država s najviše osvojenih prvenstava)
1974. Domaćin Zapadna Njemačka..naslov je pripao domaćinima tj. Zapadnoj Njemačkoj.
1978. Domaćin Argentina..naslov je pripao domaćinima..tj. Argentini.
1982. Domaćin Španjolska..naslov je pripao Italiji..(koja se tada izjednačila s Brazilom po broju osvojenih prvenstava)
1986. Domaćin Meksiko..naslov je pripao Argentini.
1990. Domaćin Italija..naslov je osvojila Zapadna Njemačka.
1994. Domaćin SAD..naslov je osvojio Brazil..(i opet su postali najbolja država po broju osvojenih prvenstava)
1998. Domaćin Francuska..naslov je pripao domaćinima tj. Francuskoj.
2002. Domaćin Južna Koreja i Japan..naslov je pripao Brazilu.
2006. Domaćin Njemačka..naslov je osvojila Italija.
2010. Domaćin Južnoafrička Republika..naslov je osvojila Španjolska.
2014. Domaćin Brazil..tko će osvojiti naslov..to tek ostaje da vidimo za manje-više oko pola godine.
Sada idemo s predstavljenjem država koje sudjeluju na SP-u..idemo po grupama..redom..
U grupi A..imamo domaćina Brazil,Hrvatsku, Meksiko i Kamerun.
Nastupi – 19 nastupa.
Najbolji rezultat – 5 puta osvajači SP-a. (1958., 1962., 1970., 1994., 2002.)
Najveća pobjeda – Brazil – Nikaragva 14-0.
Najveći poraz – Urugvaj – Brazil 6-0.
Igrači s najviše nastupa:
Cafu – 142
Roberto Carlos – 125
Lucio – 105
Claudio Taffarel – 101
Ronaldo – 98
Djalma Santos – 98
Najbolji strijelci:
Pele – 77
Ronaldo – 62
Romario - 55
Zico – 52
Bebeto – 39
Nastupi – 4 nastupa.
Najbolji rezultat – 3. mjesto (1998.)
Najveća pobjeda – Hrvatska – Andora 7-0.
Najveći poraz – Engleska – Hrvatska 5-1.
Igrači s najviše nastupa:
Darijo Srna – 110
Stipe Pletikosa – 109
Joe Šimunić – 105
Darijo Šimić – 100
Ivica Olić – 89
Najbolji strijelci:
Davor Šuker – 45
Eduardo Da Silva – 29
Darijo Srna – 21
Ivica Olić – 16
Niko Kranjčar – 15
Nastupi – 13 nastupa.
Najveći uspjeh – četvrtfinale (1970. i 1986.)
Najveća pobjeda – Meksiko – Bahami 13-0.
Najveći poraz – Engleska – Meksiko 10-0
Igrači s najviše nastupa:
Claudio Suarez – 178
Pavel Pardo – 148
Jorge Campos – 131
Alberto Garcia – 127
Javier Hernandez – 122
Najbolji strijelci:
Jared Borgetti – 46
Cuauhtemoc Blanco – 39
Carlos Hermosillo – 35
Luis Hernandez – 35
Enriqe Borja – 31
Luis Roberto Alves – 30
Nastupi – 5 nastupa.
Najbolji rezultat – Četvrtfinale (1990.)
Najveća pobjeda – Kamerun – Somalija 9-2
Najveći poraz – Norveška – Kamerun 6-1
Igrači s najviše nastupa:
Rigobert Song - 112
Najbolji strijelci:
Samuel Eto'o (33)
Grupa B..Tu se nalaze redom..Španjolska,Nizozemska,Čile i Australija
Nastupi – 12 nastupa.
Najbolji rezultat – Prvaci (2010.)
Najveća pobjeda – Španjolska – Bugarska 13-0
Najveći poraz – Italija – Španjolska 7-1
Igrači s najviše nastupa:
Andoni Zubizarreta – 126
Najbolji strijelci:
David Villa – 46
Nastupi – 9 nastupa.
Najveći rezultat – Drugi (1974., 1978., 2010.)
Najveća pobjeda – Nizozemska – Norveška 9-0
Najveći poraz – Engleska – Nizozemska 12-2
Igrači s najviše nastupa:Edwin van der Sar – 113
Najbolji strijelaci:Patrick Kluivert – 40
Nastupi – 8 nastupa.
Najbolji rezultat – 3. mjesto (1962.)
Najveća pobjeda – Čile – Venezuela 7-0
Najveći poraz – Brazil – Čile 7-0
Igrači s najviše nastupa:
Leonel Sanchez – 84
Nelson Tapia – 74
Marcelo Salas – 70
Alberto Fouilloux – 70
Ivan Zamorano – 69
Fabian Estay – 69
Najbolji strijelci:
Marcelo Salas – 37
Ivan Zamorano – 34
Carlos Caszely – 29
Leonel Sanchez – 23
Jorge Aravena – 22
Nastupi – 2 nastupa.
Najveći rezultat – Osmina finala (2006.)
Najveća pobjeda – Australija – Američka Samoa 31-0 (što je i svjetski rekord)
Najveći poraz – Australija – Južnoafrička Republika 0-8.
Igrači s najviše nastupa:
Alex Tobin – 87
Paul Wade – 84
Mark Schwarzer – 84
Brett Emerton – 80
Tony Vidmar – 76
Najbolji strijelci:
Damian Mori – 29
John Aloisi – 27
John Kosmina – 25
Attila Abonyi – 25
Tim Cahill – 23
Grupa C..tu se nalaze redom Kolumbia,Grčka,Obala Bjelokosti i Japan..
Nastupi – 5 nastupa.
Najveći uspjeh – Skupina.
Najveća pobjeda - Argentina – Kolumbija 0-5
Najveći poraz – Brazil – Kolumbija 9-0
Igrači s najviše nastupa:
Carlos Valderrama – 111
Najbolji strijelci:
Arnoldo Iguaran – 25
Nastupi – 1 nastup.
Najbolji rezultat – Skupina.
Najveća pobjeda – Grčka – Sirija 8-0
Najveći poraz – Mađarska – Grčka 11-1
Igrači s najviše nastupa:
Theodoros Zagorakis – 120
Giorgos Karagounis – 102
Angelos Basinas – 100
Stratos Apostolakis – 96
Antonios Nikopolidis – 90
Najbolji strijelci:
Nikos Anastopoulos – 29
Angelos Charisteas – 24
Dimitris Saravakos – 22
Mimis Papaioannou – 21
Theofanis Gekas – 20
Nastupi – 2 nastupa.
Najbolji rezultat – Skupina.
Najveća pobjeda – Obala Bjelokosti – Mali 6-0
Najveći poraz – Obala Bjelokosti – Gana 2-6
Igrači s najvise nastupa:
Didier Zokora – 87
Najbolji strijelci:
Didier Drogba – 44
Nastupi – 4 nastupa.
Najbolji rezultat - Osmina finala (2002., 2010.)
Najveća pobjeda – Japan – Filipini 15-0
Najveći poraz – Japan – Filipini 2-15
Igrači s najviše nastupa:
Masami Ihara – 123
Najbolji strijelci:
Kunishige Kamamoto – 73
Grupa D..tu se nalaze redom..Urugvaj,Kosta Rika,Engleska i Italija..
Nastupi – 10 nastupa.
Najbolji rezultat – 2. puta osvajači (1930. i 1950.)
Najveća pobjeda – Urugvaj – Bolivija 9-0
Najveći poraz – Urugvaj – Argentina 0-6
Igrači s najviše nastupa:
Diego Forlan – 82
Rodolfo Rodriguez – 78
Fabian Carini – 74
Enzo Francescoli – 72
Alvaro Recoba – 69
Najbolji strijelci:
Hector Scarone - 31
Diego Forlan – 31
Angel Romano – 28
Oscar Miguez – 27
Sebastian Abreu – 27
Nastupi – 3 nastupa.
Najbolji rezultat – Osmina finala (1990.)
Najveća pobjeda – Kostarika – Portoriko 12-0
Najveći poraz – Meksiko – Kostarika 7-0
Igrači s najviše nastupa:
Walter Centeno - 137
Najbolji strijelci:
Rolando Fonseca - 47
Nastupi – 7 nastupa.
Najbolji rezultat – Osvajač (1966.)
Najveća pobjeda – Irska – Engleska 0-13
Najveći poraz – Mađarska – Engleska 7-1
Igrači s najviše nastupa:
Peter Shilton – 125
Najbolji strijelci:
Bobby Charlton – 49
Nastupi – 17 nastupa.
Najbolji rezultat – Osvajanje (1934., 1938., 1982., 2006.)
Najveća pobjeda – Italija – SAD 9-0
Najveći poraz – Mađarska – Italija 7-1
Igrači s najviše nastupa:
Fabio Cannavaro – 136
Paolo Maldini – 126
Gianluigi Buffon – 120
Dino Zoff – 112
Gianluca Zambrotta - 98
Najbolji strijelci:
Luigi Riva – 35
Giuseppe Meazza – 33
Silvio Piola – 30
Roberto Baggio – 27
Alessandro Del Piero – 27
Grupa E..tu se nalaze redom..Švicarska,Ekvador,Francuska i Honduras..
Nastupi – 4
Najbolji rezultat – Četvrtfinale (1934., 1938. i 1954.)
Najveća pobjeda – Švicarska - San Marino 7-0
Najveći poraz – Švicarska –Engleska 0-9
Igrači s najviše nastupa:
Heinz Hermann - 117
Najbolji strijelci:
Alexander Frei – 35
Nastupi – 2 nastupa.
Najbolji rezultat – Osmina finala (2006.)
Najveća pobjeda – Ekvador – Peru 6-0
Najveći poraz – Argentina – Ekvador 12-0
Igrači s najviše nastupa:
Ivan Hurtado – 133
Najbolji strijelci:
Agustin Delgado – 31
Nastupi – 13 nastupa.
Najbolji rezultat – Osvajanje (1998.)
Najveća pobjeda – Francuska – Azerbejdžan 10-0
Najveći poraz – Danska – Francuska 17-1
Igrači s najviše nastupa:
Lilian Thuram – 142
Marcel Desailly – 116
Zinedine Zidane – 108
Patrick Vieira – 105
Thierry Henry – 103
Najbolji strijelci:
Thierry Henry – 45
Michel Platini – 41
David Trezeguet – 34
Zinedine Zidane – 31
Just Fontaine – 30
Nastupi – 1 nastup.
Najbolji rezultat – Skupina.
Najveća pobjeda – Honduras – Nikaragva 13-0
Najveći poraz – Gvatemala – Honduras 10-1
Igrači s najviše nastupa:
Amado Guevara – 137
Najbolji strijelci:
Carlos Pavon – 57
Grupa F..tu se nalaze Argentina, Bosna i Hercegovina, Iran i Nigerija..
Nastupi – 12 nastupa.
Najbolji rezultat – Osvajanje (1978.,1986.)
Najveća pobjeda – Argentina – Ekvador 12-0
Najveći poraz – Bolivija – Argentina 6-1
Igrači s najviše nastupa:
Javier Zanetti – 138
Roberto Ayala – 115
Diego Simeone – 106
Oscar Ruggeri – 97
Diego Maradona – 91
Najbolji strijelci:
Gabriel Batistuta – 78
Daniel Passarella - 70
Hernán Crespo – 63
Leopoldo Luque – 45
Mario Kempes – 43
Nastupi – Debitanti.
Najbolji rezultat – /
Najveća pobjeda – Lihtenštajn - Bosna i Hercegovina 1-8
Najveći poraz – Argentina - Bosna i Hercegovina 5-0
Igrači s najviše nastupa:
Zvjezdan Misimović – 79
Emir Spahić – 71
Edin Džeko – 59
Vedad Ibišević – 52
Elvir Bolić – 51
Najbolji strijelci:
Edin Džeko – 33
Zvjezdan Misimović – 25
Elvir Bolić – 22
Vedad Ibišević – 20
Sergej Barbarez – 17
Nastupi – 3 nastupa.
Najbolji rezultat – Skupina (1978., 1998. i 2006.)
Najveća pobjeda – Iran – Guam 19-0
Najveći poraz – Turska – Iran 6-1
Igrači s najviše nastupa:
Ali Daei – 149
Najbolji strijelci:
Ali Daei – 109
Nastupi – 4 nastupa.
Najbolji rezultat – Osmina finala (1994., 1998.)
Najveća pobjeda – Nigerija – Benin 10-1
Najveći poraz – Gana – Nigerija 7-0
Igrači s najviše nastupa:
Nwankwo Kanu – 87
Najbolji strijelci:
Rashidi Yekini – 37
Grupa G..tu se nalaze redom Njemačka,Portugal,Gana i USA..
Nastupi – 16 nastupa.
Najbolji rezultat – Osvajanje (1954., 1974., 1990.)
Najveća pobjeda – Njemačka – Rusko Carstvo 16-0
Najveći poraz – Engleska – Njemačka 9-0
Igrači s najviše nastupa:
Lothar Matthaus – 150
Jurgen Klinsmann – 108
Jurgen Kohler – 105
Franz Beckenbauer – 103
Thomas Haßler – 101
Najbolji strijelci:
Gerd Muller – 68
Jurgen Klinsmann – 47
Rudi Voller – 47
Karl-Heinz Rummenigge – 45
Uwe Seeler – 43
Nastupi – 5 nastupa.
Najbolji rezultat – Osmina finala (2010.)
Najveća pobjeda – Portugal – Lihtenštajn 8-0
Najveći poraz – Portugal – Engleska 0-10
Igrači s najviše nastupa:
Luis Figo – 127
Fernando Couto – 110
Rui Costa – 94
Pauleta – 88
Simao – 85
Najbolji strijelci:
Pauleta – 47
Eusebio – 41
Luis Figo – 32
Nuno Gomes – 29
Rui Costa – 26
Nastupi – 2 nastupa.
Najbolji rezultat – Četvrfinale
Najveća pobjeda – Kenija – Gana 0-13
Najveći poraz – Bugarska – Gana 10-0
Igrači s najviše nastupa
:Abedi Pele – 67
Najbolji strijelci:
Abedi Pele – 33
Nastupi – 10 nastupa.
Najbolji rezultat – Treće mjesto (1930.)
Najveća pobjeda – SAD – Barbados 7-0
Najveći poraz – SAD – Engleska 0-10
Igrači s najviše nastupa:
Cobi Jones – 164
Najbolji strijelci:
Landon Donovan – 39
Grupa H..tu se redom nalaze..Belgija,Alžir,Rusija i Južna Koreja
Nastupi – 11 nastupa.
Najbolji rezultat – 4 mjesto (1986.)
Najveća pobjeda – Belgija – San Marino 10-1
Najveći poraz – Engleska – Belgija 11-2
Igrači s najviše nastupa:
Jan Ceulemans – 96
Najbolji strijelci:
Paul Van Himst – 30
Nastupi – 3
Najbolji rezultat – Skupina.
Najveća pobjeda – Alžir – Južni Jemen 15-1
Najveći poraz – DR Njemačka – Alžir 5-0
Igrači s najviše nastupa:
Lakhdar Belloumi – 100
Najbolji strijelci:
Abdelhafid Tasfaout – 35
Nastupi – 2 nastupa.
Najbolji rezultat – Osmina finala.
Najveća pobjeda – San Marino - Rusija 0-7
Najveći poraz – Njemačko Carstvo – Rusko Carstvo 16-0
Igrači s najviše nastupa:
Viktor Onopko – 109
Najbolji strijelci:
Vladimir Besčastnyh – 26
Nastupi – 7 nastupa.
Najbolji rezultat – 4 mjesto (2002.)
Najveća pobjeda – Južna Koreja - Nepal
Najveći poraz – Švedska – Južna Koreja 12-0
Igrači s najviše nastupa:
Myung-Bo Hong – 135
Najbolji strijelci:
Bum-Kun Cha – 55
Ovako raja..koja grupa je po vama grupa smrti? Koja država ima najviše šansi za osvojiti SP? Evo vam slika svih grupa i komentirajte..da čujem vaša mišljenja..Moje mišljenje je da je grupa smrti grupa D..nadam se da će barem neki od vas napisati svoje mišljenje..
To bi bilo to od mene..članak jest jedan od najdužih članaka u povijesti PPM-a, ako ne čak i najduži..što reći osim uživajte u čitanju..
Jaa Facebookissa Jaa Twitterissä Jaa MySpacessa